Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Υπερβολική ανάπτυξη φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20337)

Τσιόνογλου Σταύρος 22-10-07 21:34

Υπερβολική ανάπτυξη φυτών
 
Καλησπέρα συνχομπίστες μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω αφού πρώτα παραθέσω κάποια στοιχεία για το ενυδρείο μου που είναι 450λ με φυτά και δίσκους :PH :6,45 KH: 3 GH: 4 NO2: 0 NO3 :10mg Θερ: 29οC φωτισμός 2Χ150W MH για 8 ώρες την ημέρα Λίπανση καθημερινά 7ml κάλλιο 2,5 ml σίδηρος 2 ml trace για φυτα όλα της Seachem αλλαγή νερού 40% κάθε εβδομάδα απο Α/Ο με προσθήκη mineral salt της SERA κ μετά την αλλαγή 3ml Νitrogen ,4 ml Phosphorus της Seachem CO2 90φυσ/λεπτό.Το πρόβλημά μου είναι η υπερβολική ανάπτυξη των φυτων που είναι cabomba caroliana ,bacoba monieri ,echinodorus tenellus, eleocharis parvula,glossostigma elatinoides,limnophila aromatica,ludwigia repenw,vallisneria gigantea,myriophyllum brasiliensis.Δεν υπάρχει ίχνος άλγης στο ενυδρείο τα φυτά είναι πυκνα με ζωηρό χρωματισμό κατα είδος αλλά έχω αγανακτήση να κλαδεύω συνέχεια 2 φορες την εβδομαδα είναι φυσιολογική τέτοια άνάπτυξη ή ρίχνω πολλά λιπάσματα ή φταίει κάτι άλλο έχω κουραστει να είμαι στη σκάλα και να κλαδεύω:smt120 :smt120 :smt120 .Sorry για το ζάλισμα.

chemical mac 22-10-07 21:48

Να 'ρθω εγώ για κλάδεμα και ότι βγάλω δικό μου; :D :D :D Δηλαδή το ότι θα πετύχαινα άνθρωπο που θα αγανακτούσε από την ανάπτυξη δεν το περίμενα.

MiziGr 22-10-07 22:12

Αμάν ρε στρατηγέ!!!! Κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες;;; Μακάρι όλοι να είχαμε τα προβλήματά σου!!!!!! Πέρα από την πλάκα τώρα μήπως να ξανακοιτούσες το φωτισμό και τη λίπανση;;; Αλλα καλύτερα ας μιλήσουν οι ειδικοί!

Τσιόνογλου Σταύρος 22-10-07 22:18

Εμ αυτό λέω και εγώ το σκέφτηκα πολύ για να τα γράψω αλλά κουράστηκα πριν απο 2 μήνες έφερα στη συγκέντρωση του συλλόγου μία μεγάλη σακούλα με tenellus και μια me ludwigia ε τώρα πλέον τα πετάω γιατι εδω στην Κατερίνη λίγοι είναι αυτοί που ασχολούνται με τα φυτά.

chemical mac 22-10-07 22:27

.....:confused: :confused: :confused: πετάς ludwigia repens???? Σταύρο έρχομαι εγώ ο ίδιος να την πάρω από Κατερίνη (να πιούμε κι ένα καφεδάκι και να τα πούμε με την ησυχία μας). Πες μου μόνο πότε ;)

χε χε με πρόλαβες

Τσιόνογλου Σταύρος 22-10-07 22:32

Μάλλον θα σου φέρω κλαδέματα στην επόμενη συγκέντρωση γιατι κλάδεψα Σάββατο και θέλω να κλαδέψω ξανά λίγο πριν φύγω για Γερμανία στης 6 Νοε. (Τι έχουν να δουν τα ματάκια μου απο φυτά και ψάρια εκει:smt120 :smt120 ) Καφέ και ούζο κερνάω και έτσι.

chemical mac 22-10-07 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 209112)
Μάλλον θα σου φέρω κλαδέματα στην επόμενη συγκέντρωση γιατι κλάδεψα Σάββατο και θέλω να κλαδέψω ξανά λίγο πριν φύγω για Γερμανία στης 6 Νοε. (Τι έχουν να δουν τα ματάκια μου απο φυτά και ψάρια εκει:smt120 :smt120 ) Καφέ και ούζο κερνάω και έτσι.

Φέρε εσύ και τα ούζα δικά μου ;)

Γιώργος06 22-10-07 23:26

κοιτα εδώ εμεις αγκομαχουμε για να τα παμε καλα με τα φυτακια μας και αλλοι τα πετανε. Θα ερθω και εγώ για ούζα!:)

Τσιόνογλου Σταύρος 22-10-07 23:44

Φίλοι μου προς θεού δεν έγραψα την ερώτηση για να επιδειχθώ ,έφτυσα αίμα και εγώ όπως και πάρα πολύ άλλοι και με έχουν πιάσει πάρα πολλές φορες κορόιδο αφιέρωσα πάρα πολλές ώρες και ακόμα αφιερώνω για να μάθω διάφορα πράγματα για το χόμπυ μας και πιστεύω πως έιμαι σε καλό δρόμο,αλλά όταν έχεις παιδιά στο σχολείο και όλη μερα είσαι στους δρομους για φροντηστήρια και γυμναστήρια ,απο το μόνο πράγμα που μπορείς να ξεκλέψεις χρόνο είναι το ενυδρείο για να προλάβεις ολα τα υπόλοιπα για αυτό και λέω μήπως κάνω τίποτε λάθος και ασχολούμε συνέχεια με το κλάδεμα γιατί πέρασαν και τα χρόνια της νιότης:grin: :grin: :grin: .

Tolis 23-10-07 02:17

Το εχω παθει κι εγω παλια για πολυ μεγαλο διαστημα και σιγουρα κι αλλοι με τουρμπο φυτεμενα. Και το κακο δεν ειναι μονο οτι μεγαλωνουν γρηγορα, αλλά δεν μεγαλωνουν και με την ιδια ταχυτητα ολα, ωστε να εχεις να τα κλαδεψεις μια φορα ολα μαζι...

Τσιόνογλου Σταύρος 23-10-07 07:20

Ναι Τόλη έχεις απόλυτο δίκιο υπάρχει θεραπεία γιαυτό? (τρόπος του λέγειν:grin: }

chemical mac 23-10-07 07:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 209140)
Φίλοι μου προς θεού δεν έγραψα την ερώτηση για να επιδειχθώ ,έφτυσα αίμα και εγώ όπως και πάρα πολύ άλλοι και με έχουν πιάσει πάρα πολλές φορες κορόιδο αφιέρωσα πάρα πολλές ώρες και ακόμα αφιερώνω για να μάθω διάφορα πράγματα για το χόμπυ μας και πιστεύω πως έιμαι σε καλό δρόμο,αλλά όταν έχεις παιδιά στο σχολείο και όλη μερα είσαι στους δρομους για φροντηστήρια και γυμναστήρια ,απο το μόνο πράγμα που μπορείς να ξεκλέψεις χρόνο είναι το ενυδρείο για να προλάβεις ολα τα υπόλοιπα για αυτό και λέω μήπως κάνω τίποτε λάθος και ασχολούμε συνέχεια με το κλάδεμα γιατί πέρασαν και τα χρόνια της νιότης:grin: :grin: :grin: .

Τα χρόνια της νιότης πέρασαν για κλάδεμα αλλά όχι για γυμναστήρια εεεε;:D

Τσιόνογλου Σταύρος 23-10-07 07:33

Χε χε μετά την Γερμανία σίγουρα που θα έχουν μπει και τα παιδιά σε ρέγουλα με τα σχολεία.

MiziGr 23-10-07 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 209173)
Χε χε μετά την Γερμανία σίγουρα που θα έχουν μπει και τα παιδιά σε ρέγουλα με τα σχολεία.

Είμαι περιέργος να δώ τι θα φέρεις απο Γερμανία....

Juan 23-10-07 12:31

Μια λύση είναι να δοκιμάσεις άλλα φυτά με μικρότερη ταχύτητα ανάπτυξης.

Βαγγέλης (Dearangelo) 23-10-07 12:41

Είμαι τελικά πεπεισμένος πως το μυστικό είναι ένα!
φως! και όλα τα άλλα ακολουθούν, λιπάσματα, ανάπτυξη.. κλπ..
άλγες μένουν πάντα πίσω αν έχεις φως και λίπασμα ..τα φυτά υπερκερούν!
τι ίδιο κατάλαβα και εγώ μετά από 20 μέρες απουσίας το καλοκαίρι.
και εξηγούμαι
360 περίπου λίτρα γλυκό
φυτά διάφορα, γρήγορα αναπτυσσόμενα τα περισσότερα
υπόστρωμα κλπ
360 βατ φως 10 ώρες
άλγη 0
ανάπτυξη μεγάλη
δεν το γνώριζα όταν γύρισα από διακοπές..
όταν αποφάσισα να ντιμαρω τις λάμπες μου για αισθητικούς λόγους...
έπεσε και η ανάπτυξη και μερική πράσινη άλγη ψηλό-υπάρχει στο χαλίκι μου..
εδώ και δυο τρεις μέρες αποφάσισα να ξανά ανεβάσω το επίπεδο φωτός!
ΦΩΣ είναι το μυστικό!
άσε που πιστεύω ως οι φωτογραφίες των πανέμορφων ενυδρειότοπων που κυκλοφορούν, τις περισσότερες φορές είναι τραβηγμένες με διαφορετικό από το φωτισμό που συνήθως λειτουργούν..
αυτό είναι μια άλλη συζήτηση..
καλή σας μέρα!

Tolis 23-10-07 14:03

Χαλασες την ισορροπια γιαυτο σου βγηκε αλγη. Το φως απο μονο του (οπως και το λιπασμα απο μονο του, οπως και το διοξειδιο απο μονο του) δεν κανει τιποτα, ειναι θεμα καθαρα ισορροπιας και των τριων, γιαυτο μην ανακαλυπτουμε τον τροχο ξανα και λεμε τι ειναι το μυστικο γιατι μας διαβαζουν κι αλλοι.

Σταυρο θεραπεια δεν υπαρχει - εκτος αν βαλεις οπως ειπε ο juan μονο φυτα αργης αναπτυξης.

Τσιόνογλου Σταύρος 23-10-07 16:35

Καλησπέρα Τόλη μάλλον δεν με κατάλαβες άλγη δεν υπάρχει στο ενυδρείο ούτε σχεδόν για δείγμα τα τζάμια του ενυδρείου έχουν να καθαριστούν πάρα πολυ καιρο και είναι πεντακάθαρα η ερωτηση ήταν αν η γρήγορη ανάπτυξη των φυτών ωφείλεται σε κάτι απο αυτά που ανέφερα στην αρχή .

Βαγγέλης (Dearangelo) 23-10-07 16:59

ευρίσκεσαι στο αντίθετο άκρο!
των χαρούμενων ενυδρειοκατόχων δηλαδή!

george 23-10-07 17:01

Σταύρο για τον Βαγγέλη μιλάει ο Τόλης.

Βαγγέλης (Dearangelo) 23-10-07 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 209269)
Χαλασες την ισορροπια γιαυτο σου βγηκε αλγη. Το φως απο μονο του (οπως και το λιπασμα απο μονο του, οπως και το διοξειδιο απο μονο του) δεν κανει τιποτα, ειναι θεμα καθαρα ισορροπιας και των τριων, γιαυτο μην ανακαλυπτουμε τον τροχο ξανα και λεμε τι ειναι το μυστικο γιατι μας διαβαζουν κι αλλοι.

Σταυρο θεραπεια δεν υπαρχει - εκτος αν βαλεις οπως ειπε ο juan μονο φυτα αργης αναπτυξης.

έπρεπε να το προκαλέσω για να το διαπιστώσω και ιδίοις όμασι..

leonm 23-10-07 21:27

Aν το πολύ φως και μόνο ήταν η λύση για να έχουμε καθαρά από άλγες ενυδρεία όλοι θα γεμίζαμε έξτρα λάμπες και θα καθαρίζαμε μια και καλή...αλλά δεν...

netblues 23-10-07 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 209236)
Είμαι περιέργος να δώ τι θα φέρεις απο Γερμανία....

Ενα ηλεκτρικό κλαδευτηρι....

Τσιόνογλου Σταύρος 23-10-07 23:02

Μία Γερμανίδα κηπουρό :grin: :grin: Τελικά παιδιά πιστεύω ότι για να επιτευχθεί ένα καλό αποτέλεσμα σε φυτεμένο ενυδρείο χρειάζεται συνδιασμός αρκετών πραγμάτων και μερικές φορές και λίγη τύχη. Άντε και αύριο πρωί πρωί (για να μη με κάψει και ό ήλιος ) έχω πάλι κλάδεμα.:smt120 :smt120

ThDam 23-10-07 23:34

Μπράβο!
Έχεις βρει τις ισοροπίες. Μερικοί έχουμε γίνει χημικοί από τα τόοοοσα τεστ και πειράματα για να τις βρούμε.

Βαγγέλης (Dearangelo) 24-10-07 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 209397)
Aν το πολύ φως και μόνο ήταν η λύση για να έχουμε καθαρά από άλγες ενυδρεία όλοι θα γεμίζαμε έξτρα λάμπες και θα καθαρίζαμε μια και καλή...αλλά δεν...

εν αρχή φως και κάλλιο (ποτάσιο) θα κάνει τα φυτά να αποροφήσουν γρήγορα το φώσφορο και σίγουρα θα δημιουργήσει καί έλλειμα σε Ph, οπότε οι άλγες πάνε αδιάβαστες, αυτά, ΔΕΝ τα επινόησα, εάν ψάξετε για εξήγηση σε ύπαρξη άλγης, σε αγγλικό κείμενο πάντα πολύ πιθανόν να τα βρήτε και σείς!
.. φυσικά μετά παμε σε συμπληρώματα Fe, N, κλπ στοιχεία..
καλό σας βράδυ.

ΥΓ αν βρώ το λινκ θα το ανεβάσω..

chemical mac 24-10-07 20:21

Βασικά αν δε το παίξεις μικρός χημικός αποτελέσματα δεν πρόκειται να έχεις. Είναι λίγο και ο παράγοντας τύχη καθώς επίσης και διάφορες άλλες παράμετροι οι οποίες είναι διαφορετικές από ενυδρείο σε ενυδρείο. Εγώ πάντως αποφάσισα να προχωρήσω σε αυτές τις μετρήσεις που μέχρι πριν από λίγο καιρό σνομπάριζα. Ήξερα ότι έχω έλλειψη από νιτρικά αλλά δεν ήξερα πόσο. Σήμερα το ανακάλυψα. Θα ψάξω και τα υπόλοιπα και θα παίξω με τα λιπάσματα και τις οδηγίες στα μουκάλια. Το κατά πόσο είναι μπούρδες ή χρήσιμα όλα αυτά θα δείξει στο επόμενο τρίμηνο. Έχω βάλει σα στόχο την παρουσίαση του ενυδρείου μου μέσα στα Χριστούγεννα οπότε...:D

leonm 24-10-07 20:44

Οπως αναφέρεις σαν παράδειγμα με πολύ φως χωρίς άλγη το ενυδρείο σου, έχω αντίστοιχα παραδείγματα με ενυδρεία με λίγο μέχρι και πολύ λίγο φως, με αλλαγές κάθε 2-3 μήνες και χωρίς ίχνος άλγης.Για μένα όπως γράφτηκε και παραπάνω και είναι και μια γενική αντίληψη, το θέμα είναι να υπάρχει ισορροπία σε φως, Co2,λιπάσματα, φυτά και όχι ένας μόνο παράγοντας.

Βαγγέλης (Dearangelo) 24-10-07 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 209657)
Οπως αναφέρεις σαν παράδειγμα με πολύ φως χωρίς άλγη το ενυδρείο σου, έχω αντίστοιχα παραδείγματα με ενυδρεία με λίγο μέχρι και πολύ λίγο φως, με αλλαγές κάθε 2-3 μήνες και χωρίς ίχνος άλγης.Για μένα όπως γράφτηκε και παραπάνω και είναι και μια γενική αντίληψη, το θέμα είναι να υπάρχει ισορροπία σε φως, Co2,λιπάσματα, φυτά και όχι ένας μόνο παράγοντας.

ακριβώς έτσι, αλλά με μία μικρή διαφορά, ο φίλος που ξεκίνησε το thread μίλησε πρώτα απο όλα για ΠΟΛΫ ΚΛΑΔΕΜΑ!
και μετα μπήκε στις λεπτομέρεις κλπ κλπ.. και επομένως η διαφορά μεταξύ της δικής σου γνώσης και της του φίλου μας εμπειρίας είναι η υπερβολική ανάπτυξη και κατα συνέπεια το συνεχές κλάδεμα,
Κοίτα, ισοροποία μπορείς να έχεις με ποδήλατο και με 2 χλμ ανα ώρα και με μηχανή και 202 χλμ ανα ώρα..
η ταχύτητα δηλαδήη ποσότητα παραγόμενων φυτών, αλλάζει..
:smt020

leonm 24-10-07 21:16

Καλά όλα αυτά, αλλά τι σχέση έχουν με τα προηγούμενα ποστ ότι σαν λύση για την άλγη είναι το πολύ φως?Αλωστε ο Σταύρος το γράφει απ την αρχή ότι δεν έχει πρόβλημα άλγης αλλά συχνών κλαδεμμάτων, πράγμα ευνόητο για ενυδρείο που τρέχει με γρήγορα φυτά στο φουλ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02346 seconds with 11 queries