Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομαχος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45604)

babis100nx 05-11-10 23:12

Μονομαχος
 
Καλησπερα σε ολους...παιδια πηρα ενα ενυδρειακια κοντα 22λιτρα μεικτα και σκκεφτομαι αυριο να βαλω μεσα εναν μονομαχο σημερα του εβαλα το μπολι.....θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να βαλω λιγες γαριδες ή apple snail μαζι με τον μονομμαχο που θα βαλω ή και τα δυο...επεισης αν ξερετε κανα σαιτ να παρω καμια ιδεα για το πως να το διαμορφοσω και γενικα πειιτε μου πληροφοριες γιια τον μονοχο καθως εμπειρια εστω και λιγη εχω μονο στα ζωοτοκα ευχαριστω!:)

Πάνος 06-11-10 00:48

να κοιταξεις και στο φορουμ αυτο στην αντιστοιχη κατηγορια για να παρεις ιδεες...
αυτο που πρεπει να ξερεις για τους μονομαχους ειναι οτι δε συμπεριφερονται ολοι το ιδιο...καποιοι δηλαδη δε δεχονται ουτε καν γαριδες και σαλιγγαρια ενω καποιοι αδιαφορουν.
μονο με δοκιμη μπορεις να βγαλεις συμπερασμα και αυτο παλι δεν αποτελει εγγυηση για το μελλον.
σε γενικες γραμμες με θερμοστατη και φιλτρανση χαμηλης ροης στα λιτρα αυτα...και πιο μαλακο νερο απο οτι συνηθως εχει το δικτυο μας (ειτε με τυρφη ειτε με μειξη με απιονισμενο) θα ειναι καλα. ξυλα και φυτα (του αρεσουν και τα επιφανειας) τα αγαπημενα του οπως στη φυση.
μη ξεχασεις να εχεις οπωσηποτε καπακι γιατι πηδαει ευκολα..

μεταφερω και το θεμα σου στην αντιστοιχη κατηγορια..

babis100nx 06-11-10 00:53

Ναι ενοειτε μετεφερετο σορρυ αν το εβαλα σε λαθος κατηγορια!!!!!!ποσα σαλιγκαρακια να βαλω για δοκιμη και ποσες γαριδες θα μπορουσαν να σηκωσουν τα λλιτρα μου???καποιο αλλο ευκολο φυτο? εκτος απο ανουπια γιατι σιγουρα θα βαλω μια ευκολο και ομορφο φυτο:):)

Γιώργος Κ 06-11-10 01:24

Καλησπερα και απο μενα! :p
Εξαρταται τι σαλιγκαρια θελεις ... Με ευκολα φυτακια και οτι ειπε ο Πανος ... θα εισαι καλα!!

babis100nx 06-11-10 01:29

Αpple snai λεω επειδη ειναι το πιο ευκολο να βρ... τι λες?

Giwrgos P. 06-11-10 01:34

βαλε πολυσπερμα,ανουμπια,κερατοφυλλο,difformis,σταργκρα ςς,πιστια καμια μικρη ριζουλα η και πετρα. μπορεις εαν θες και εχεις καλο φωτισμο να βαλεις μονο πολυσπερμα και glossostigma και θα γινει το ενυδρειακι σου τελειο

babis100nx 06-11-10 21:52

νομιζω η λαμπα ειναι 15 watt ειναι αρκετη?
-------------------------
Σημερα εβαλα τον μονομαχο και ενα apple snail επλιιζω να μην επειρεαζει την βιολογια θα μπορουσα να βαλω και ενα δευτερο???την τριτη θα βαλω και μια ανουμπια!!!και ενα μικρο ξυλο....επεισεισ σκεφτομαι να περιυψωσω τα παλαινα με χαλικι και στην μεση να κανω με την αμμο κατι σαν μονοπατακι διαδρομο κατι τετοιο,τιι λετε????αρεσειι η αμμο στον μονομαχο μαζιι και λιγο χαλικακι για περυψωμα στα πλαγια?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01224 seconds with 11 queries