Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   ιδεες για κατασκευη λιμνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91460)

Artemisia 25-02-17 21:36

Κυριάκο μου καλέ :D για ακόμα μία φορά θα επιμείνω ότι η φίλτρανση σου είναι ανεπαρκής γι αυτό και εχεις άλγη .
Τι μπορείς να κάνεις για να την καταπολεμήσεις :
1. Αφαίρεσε σάπια φύλλα και οργανικά απο τον πάτο της λίμνης (προσεκτικά)
2. Βάλε αεραντλία βελτίωσε την ανατάραξη
3. Βγάλε όση περισσότερη μπορείς με τα χέρια πριν να αποκτήσεις άλλα προβλήματα . (αυτό βέβαια θα εξαπλώσει τα σπόρια της άλγης οπότε θα χρειαστεί να το κάνεις αρκετές φορές )
4. Μέτρα φωσφορικά .
5. Κάνε συχνές αλλαγές νερού αλλά μικρές .

Να είσαι καλά :grin: και να βάζεις καμιά φωτό απο τα ψαράκια ;)

DEXFISH 27-02-17 17:56

Πώς είναι αυτή η αλγη ; γιατί μας ενοχλεί ; Ρωτάω γιατί κι εμείς έχουμε πράσινη αλγη στα τοιχώματα και σε κάποια σημεία στον πάτο. Το νερό είναι κρυστάλλινο.

vasiliosbill 28-02-17 23:12

Οπωσδηποτε να βαλεις αεραντλια και καθε μερα αλλαγη 5 -10 %.Στην λιμνη μου ειχα κ εγω τριχοειδη αλλα τωρα που ανεβηκε η θερμοκρασια του νερου κατεβασα την αεραντλια στον βυθο και σε 4 μερες τα πηρε και τα σηκωσε ολα!

kyriakos1908 01-03-17 11:34

Εμενα εχει φτασει σε ενοχλητικο σημειο..30 ποντους απο τα τοιχωματα περιπου..θα σας ακουσω για αεραντλια..εχετε να προτείνεται καποια οικονομικη που να κανει για τα 3000 λιτρα?

Το νερο ειναι καθαρο..κρυστάλλινο..αλλα η αλγη σε τοσο μεγαλο βαθμο ενοχλητικη

Και επισης εχω αλλο ενα προβλημα..χθες που παρατηρουσα τα κοι..ειδα οτι το ενα εχει κατι ασπριλες..αλλα δεν ειναι σπιρακια τυπου ich..το επιασα λιγο να το δω οσο μπορεσα γτ μου γλυστρησε βεβαια και εχει κατι λευκες κηλίδες που ειναι σαν γλιτσα.. Για πειτε τι συμβαινει????

DEXFISH 01-03-17 11:40

A κατάλαβα. Έχεις μπόλικη. Αλλά εμένα μ'αρέσει.

kyriakos1908 02-03-17 13:25

ασθενεια???
 
Παιδια δωστε καμια απαντηση για την ασθενεια που εγραψα πιο πανω...ειναι κατι η θα φυγει?
Μετρηση νιτρικων ειναι μια χαρα..στο 10-20

Τάκης 02-03-17 15:00

τα άσπρα σημαδάκια ,
αν είναι σαν χνούδι ,
είναι από τις διαφορές θερμοκρασίας,
μόλις ζεστάνει ο καιρός θα φύγουν

kyriakos1908 03-03-17 12:13

Τακη μου καλημερα...μεχρι τωρα καποια απο τα ψαρια ειχαν αυτο που λες και σιγα σιγα υποχωρει...
Αυτο που ειδα στο κοι ομως ειναι σαν γλίτσα..οχι σαν χνουδι γι αυτο τρομαξα λιγο

Τάκης 03-03-17 12:33

Για αυτό στα ΚΟΙ δεν ξέρω βρε Κυριάκο.
Χνουδάκι βγάζουν και τα δικά μου,
και συνήθως Φθινόπωρο και Άνοιξη που υπάρχουν διαφορές θερμοκρασίας.
Επειδή είναι ενυδρείο βάζω κανέλα και υποχωρεί σχετικά εύκολα ,
σε λίμνη τώρα θα πρέπει να βάλεις ολόκληρους κορμούς για να κάνει κάτι :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01687 seconds with 11 queries