Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Να σας συστήσω τον.....Chemo (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24180)

mariah 17-04-08 00:19

Τελικα οσοι 'αντιπαθουν' τους μονομαχους στο τελος τους ερωτευονται.χεχε!!!!:DΚαλους απογονους λοιπον!!!

melli 17-04-08 09:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 254583)
....μα δεν μου αρέσουν οι μονομάχοι....

...που να σου άρεσαν κιόλας!!! :smt044 :smt044 :smt044

Καλούς απογόνους :grin:

Maverick 17-04-08 15:44

Καλησπέρα και από μένα. Νομίζω ότι ήσουν πολύ βιαστικός. To οτι έβαλες τη θηλυκιά κατευθείαν μετά την αγορά της στο ενυδρείο με τον αρσενικό δεν ήταν σωστό. Οι μονομάχοι (και ειδικά η θηλυκιά που θα πρέπει να ετοιμάσει τα αβγά) θέλουν πολύ καλή προετοιμασία με τακτικά ταίσματα πλούσια σε πρωτεΐνες για τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν την αναπαραγωγή. Επίσης, υπάρχει μία πολύ δοκιμασμένη μέθοδος για την εισαγωγή της θηλυκιάς στο ενυδρείο αναπαραγωγής που μειώνει στο στρες και το κυνηγητό στο ελάχιστο και έχει διατυπωθέι πολές φορές σε αυτό το φόρουμ.

Ρίξε μία ματιά σε αυτό το thread και στα links που έχει..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%E3%F9%E3%DE
Καλή συνέχεια!

chemical mac 18-04-08 20:09

έχεις απόλυτο δίκιο. Την πάτησα σαν πρωτάρα. Ο ενθουσιασμός μου για τον αρσενικό με έκανε να βιαστώ υπερβολικά και να "πετάξω" τη θηλυκιά έτσι. Το αποτέλεσμα είναι δυο νευρικά ψάρια (με το θηλυκό να είναι στρεσαρισμένο) αν και σήμερα τα βλέπω πιο ήρεμα και πιο φιλικά το ένα προς το άλλο. Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει έτοιμο ενυδρείο (είναι ακόμα στις κόλλες). Οπότε α) τ' αφήνω μέσα κι ότι γίνει; β) βάζω τη θηλυκιά σε βάζο* :D :D :D και αλλάζω νερό όλη την ώρα; γ) γυρνάει η θηλυκιά από κει που 'ρθε και ακολουθεί ο αρσενικός αφήνοντας με στην ηρεμία του φυτεμένου; :smt044:smt044 :smt044

*το βάζο μπορεί να γίνει και γεννήστρα (από τις μεγάλες) η οποία θα παραμείνει στο ίδιο ενυδρείο με τον αρσενικό
-------------------------
κάποιος;

dinos99 18-04-08 21:30

τι ο μακης...???με μονομαχο...????χαχαχαχαχα:smt082 :smt082 :smt082
ορε καζουρα που εχεις να φας οταν τα πουμε απο κοντα....:smt020 :D :cool:
μεχρι και οσμοση σε βλεπω να αγοραζεις....
εκει θα πεσει το χοντρο γελιο....:D :D

chemical mac 18-04-08 21:44

είσαι .... :D :D :D

chemical mac 08-05-08 19:48

έβαλα σήμερα τον αρσενικό στο ενυδρείο της θηλυκιάς και ενώ αυτή έδειξε εμφανώς την υποταγή της και την ετοιμότητα της (σε αντίθεση με την πρώτη φόρα) ο αρσενικός φουντώνει μεν αλλά το παίζει βαρύς κι ασήκωτος και τν αποφεύγει. είναι στα πλαίσια του παιχνιδιού κάτι τέτοιο;

asourtzo 08-05-08 19:56

Βλεπω σε λιγο το 120αρι σου χωρισμενο σε 6 διαμερισματα για μονομαχους μηπως να αλαζες το ονομα σου σε Χεμικαλ μονομακ????????:D:D:D

http://www.bcbetta.com/spawning.html

chemical mac 08-05-08 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 260078)
Βλεπω σε λιγο το 120αρι σου χωρισμενο σε 6 διαμερισματα για μονομαχους μηπως να αλαζες το ονομα σου σε Χεμικαλ μονομακ????????:D:D:D

http://www.bcbetta.com/spawning.html

LOL ΣΕ κΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μποστανάς ορκισμένος ερωτευμένος με τις άλγες μου :D :D :D αφού μπήκα στο χορό συμπτωματικά θέλω να το πάω ως το τέλος

Πάνος 08-05-08 20:30

μονο προσεχε ποιο θα ειναι το τελος.....:smt120

chemical mac 10-05-08 14:22

Λοιπόν το είδαμε κι αυτό. Μετά από 7 (;;;) ώρες τρελού πάθους ανάμεσα στα ψάρια η θηλυκιά έριξε τα αυγά της και κάθησαν μετά μαζί με τον αρσενικό και τα έφαγαν. έκανα κάτι λάθος;

Ronnie21 10-05-08 15:07

NAI
Άφησες τη θηλυκιά μέσα...:(

chemical mac 10-05-08 15:16

Η μάσα ξεκίνησε από τον αρσενικό...αντί να μαζεύει τα αυγά και να τα τοποθετεί στη φωλιά τα έτρωγε

Maverick 10-05-08 19:14

Μπορεί απλά να έτυχε (και ειδικά αν υπάρχει απειρία σε συνδυασμό με όχι καλή προετοιμασία του ζευγαριού είναι πιθανό), ξαναδοκίμασε μετά από πολύ καλή προετοιμασία (2 εβδομάδες) και βλέπεις... Αν ξανασυμβεί τότε μάλλον είναι θέμα της προσωπικότητας του αρσενικού (μερικοί απλά τρώνε τα αβγά)...

chemical mac 10-05-08 20:17

Θα ξαναδοκιμάσω πάνω στην πανσέληνο :D :D :D μήπως κι έχω καλύτερα αποτελέσματα. Λες να έπεσα σε αρσενικό παλιοχαρακτήρα;

Τσιόνογλου Σταύρος 10-05-08 22:34

Α τον παλιοαλήτη,απείλησε τον οτι θα τον ρίξεις στην τουαλλέτα μπάς και στρώσει.

chemical mac 10-05-08 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 260873)
Α τον παλιοαλήτη,απείλησε τον οτι θα τον ρίξεις στην τουαλλέτα μπάς και στρώσει.

:D :D :D ;)

chemical mac 30-05-08 16:29

Επανέρχομαι μετά από 20 μέρες. Εχθές το βράδυ έβαλα τη θηλυκιά μέσα και άρχισε το πανηγύρι. Αφού κυνηγήθηκαν αρκετά, ο καθένας τράβηξε στην γωνιά του. Σηκώνομαι σήμερα κατά τις 7 και βλέπω τα μονομαχάκια αγκαλιασμένα και τη θηλυκιά να βγάζει αυγά. Άργησα 3 ώρες στη δουλειά μου, τα παιδιά τα πήγε η γυναίκα μου σχολείο, και όλο αυτό το διάστημα καθόμουν και παρατηρούσα τα ψάρια. Κάθε 2-3 λεπτά αγκαλιάζονταν, η θηλυκιά άφηνε αυγά, κι ο αρσενικός τα μάζευε στη φωλιά. Και ξανά το ίδιο. Το πιο αστείο στην όλη φάση είναι το σημείο στο τέλος της πράξης που τρέμει το ραχιαίο πτερύγιο του αρσενικού και μετά φεύγει κι αφήνει τη θηλυκιά ανάσκελα :D :D :D τρελό γέλιο. Αλλά και το κορίτσι μου...τι να πω...τόσο καιρό την κατηγορούσα αλλά σήμερα αποδείχθηκε κυρία. Όσα αυγά δεν προλάβαινε ο αρσενικός να τα μαζέψει, τα έπιανε αυτή, κι επειδή ο άλλος δεν την άφηνε να πλησιάσει και πολύ κοντά στη φωλιά, τα έφτυνε επιδεικτικά για να τα πιάσει ο άλλος. Τρομερή φάση. Το έχω γραμμένο σε βίντεο, θα προσπαθήσω να το ανεβάσω μετά. :) Υπομονή τώρα και θα δώ τι παίζει στο επόμενο 5μερο

lucy 30-05-08 17:12

:smt041:smt041:smt041Μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!
Καλή συνέχεια και σύντομα να τα δεις να κολυμπάνε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να σου ζήσουν!!!!!!!!!!!!!!!!

asourtzo 31-05-08 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 268272)
Επανέρχομαι μετά από 20 μέρες. Εχθές το βράδυ έβαλα τη θηλυκιά μέσα και άρχισε το πανηγύρι. Αφού κυνηγήθηκαν αρκετά, ο καθένας τράβηξε στην γωνιά του. Σηκώνομαι σήμερα κατά τις 7 και βλέπω τα μονομαχάκια αγκαλιασμένα και τη θηλυκιά να βγάζει αυγά. Άργησα 3 ώρες στη δουλειά μου, τα παιδιά τα πήγε η γυναίκα μου σχολείο, και όλο αυτό το διάστημα καθόμουν και παρατηρούσα τα ψάρια. Κάθε 2-3 λεπτά αγκαλιάζονταν, η θηλυκιά άφηνε αυγά, κι ο αρσενικός τα μάζευε στη φωλιά. Και ξανά το ίδιο. Το πιο αστείο στην όλη φάση είναι το σημείο στο τέλος της πράξης που τρέμει το ραχιαίο πτερύγιο του αρσενικού και μετά φεύγει κι αφήνει τη θηλυκιά ανάσκελα :D :D :D τρελό γέλιο. Αλλά και το κορίτσι μου...τι να πω...τόσο καιρό την κατηγορούσα αλλά σήμερα αποδείχθηκε κυρία. Όσα αυγά δεν προλάβαινε ο αρσενικός να τα μαζέψει, τα έπιανε αυτή, κι επειδή ο άλλος δεν την άφηνε να πλησιάσει και πολύ κοντά στη φωλιά, τα έφτυνε επιδεικτικά για να τα πιάσει ο άλλος. Τρομερή φάση. Το έχω γραμμένο σε βίντεο, θα προσπαθήσω να το ανεβάσω μετά. :) Υπομονή τώρα και θα δώ τι παίζει στο επόμενο 5μερο


Δεν σχολιαζω ,απλα λεω :D τα επομενα ποστ σου θα λενε "εγω αγαπαω τις αλγες γιατι δινουν τροφη στα μονομαχακια μου " και αφηστε με τωρα βραζω αυγα για τα εγγονια μου!!!!!!!!!!!!"
Περαν της πλακας μπραβο φιλε μου;) και ανυπομονω να δω το βιντεακι:rolleyes::rolleyes:!!!!!!!!!!!!

chemical mac 31-05-08 00:46

http://www.youtube.com/watch?v=xRw02OUKit8

dinos99 31-05-08 00:51

το ποιο ωραιο κομματι ειναι το μπαμπα που ακουγετε στο τελος!!!:D:D
Υ.Γ ct ειναι ο μονομαχος Μακη??

Πάνος 31-05-08 01:05

μπραβο μακη....ειδες η "σολα" τελικα??:D

lucy 31-05-08 07:41

Ναι ναι, η "σόλα" πήρε προαγωγή έγινε το "κορίτσι του"!!! :D

Είσαι πολύ τυχερός που τα πέτυχες κι έχεις και βιντεο :) τα δικά μου στα κρυφά τα κάνανε όλα :D

Και πάλι να σου ζήσουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Maverick 31-05-08 09:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 268272)
Άργησα 3 ώρες στη δουλειά μου, τα παιδιά τα πήγε η γυναίκα μου σχολείο, και όλο αυτό το διάστημα καθόμουν και παρατηρούσα τα ψάρια.

Για λίγο ανησύχησα έτσι όπως το ξεκίνησες...:D Καλή συνέχεια, ξεκίνα να ετοιμάζεις αρτέμια και λοιπά για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή ;)

chemical mac 31-05-08 10:18

ο αρσενικός πέρασε όλο το βράδυ κάτω από την φωλιά και πρόσεχε τα μωρά. σήμερα προσπάθησα να τον ταϊσω, τσίμπησε ένα δυο κόκκους και πάλι κάω από την φωλιά. αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν είναι καρφωμένος κάτω από τη φωλιά αλλά κόβει βόλτες και στο υπόλοιπο ενυδρείο. επίσης έχει επεκτείνει τη φωλιά του στο μισό ενυδρείο. να υποθέσω ότι είναι νορμάλ συμπεριφορά ή παίζει κάτι; ουρίτσες πότε να περιμένω να δω;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 268364)
το ποιο ωραιο κομματι ειναι το μπαμπα που ακουγετε στο τελος!!!:D:D
Υ.Γ ct ειναι ο μονομαχος Μακη??

veil tail Και τα δυο. είδες; μόλις βγήκαν τα αυγά άρχισαν να με φωνάζουν μπαμπά :D :D :D

Maverick 31-05-08 10:54

Το βράδυ αφήνεις το φως αναμμένο ώστε να προσέχει τη φωλιά? Γενικά είναι συνηθισμένο να επεκτείνει τη φωλιά του... Φαίνονται αβγά στη φωλιά? Αν πάνε όλα καλά αύριο θα δεις ουρίτσες να κρέμονται (μπορεί και σήμερα το βράδυ - εξαρτάται από τη θερμοκρασία).

chemical mac 31-05-08 13:37

Η θερμοκρασία είναι κοντά στους 30 βαθμούς. Φως δεν αφήνω ανοικτό, δεν υπάρχει δυνατότητα (το ενυδρείο είναι στο μπαλκόνι). Αυγά εχθές έβλεπα πολύ καθαρά, σήμερα δεν ξέρω αν αυτό που βλέπω είναι αυγά ή απλά η φωλιά του. Τον τσάκωσα όμως κάποια στιγμή να του πέφτουν δυο αυγά από τη φωλιά και να τα επιστρέφει. Εδώ και 5 ώρες κάθεται κοκαλωμένος κάτω από αυτό που φαντάζομαι ότι είναι το αυγόσπιτο. :)

mariah 31-05-08 17:16

Μπραβο να σου ζησουν!!!!:smt041Αυτη ειναι η μαγεια των μονομαχων!!!

chemical mac 31-05-08 22:22

ουρίτσες εμφανίστηκαν :p :p :p μάλιστα ο αρσενικός πρόλαβε και μάσησε κάνα δυο και τον έβγαλα αμέσως. μήπως βιάστηκα; 3 - 4 ουρίτσες ανεβοκατεβαίνουν από τη φωλιά προς τα φύλλα της bacopa και ξανά πάνω. έσβησα το φίλτρο και ανέβασα το θερμοστάτη να είναι σταθερά στους 30. τι άλλο πρέπει να κάνω;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03103 seconds with 11 queries