Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ξεκίνημα στο αλάτι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24025)

Mikepap 29-03-08 00:03

Ξεκίνημα στο αλάτι
 
Παιδιά καλησπέρα ,
μπήκα και εγώ στα αλάτια -σιγά που θα μου γλίτωνε , έτσι Μάνο;) μετά απο τους δίσκους(πάιζουν κανονικά και αυτοι)

Τα εργαλεία μου

70 kgr ζβ
60 kgr z αραγωνίτης

AQuamedic Percula Bowfront 530lt
2 x250 metalhalide plus 2 x54 watt blue marine
εξ.φίλτρο (κάρβουνο και αντιφώσφορο) eheim classic 600lt
denitrator Aquamedic nr1000
Η/Υ της Iks(αναμένεται και ηλετρόδιο για calcium!)
2 κυκλοφορητές ΕΗeim για 2000lt
1 άντλία φίλτρου Εheim για 3000lt
2 dosing pumps sp3000 Aquamedic για συμπλήρωμα ph buffer 8.3 της Seachem και για αλατότητα

προς το παρόν έχω βάλει ενα maxi clam ένα κοράλι , ενα πολύποδα και δυο ψάρια .Λειτουργία περίπου 1 μήνα
Φωτο έρχονται αύριο

accnt 29-03-08 00:20

Ενδιαφέρον σύστημα με δυνατό φωτισμό.
Λογικά πας για reef έτσι? Και μάλιστα για δύσκολα κοράλλια!
Η μόνη μου "ένσταση" το clam. Ίσως βιάστηκες λιγάκι.

Mikepap 29-03-08 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 249960)
Ενδιαφέρον σύστημα με δυνατό φωτισμό.
Λογικά πας για reef έτσι? Και μάλιστα για δύσκολα κοράλλια!
Η μόνη μου "ένσταση" το clam. Ίσως βιάστηκες λιγάκι.

¨οσον αφορά το clam ενοείς έτσι? Κοίτα μου είπαν να μην βιαστώ στα ψάρια π΄ραγμα το όποίο το έχω τηρήσει ευλαβικά μέχρι τώρα το clam δείχνει υπέροχο και εύχομαι να συνεχίσει ετσί! :)

ξέχασα να αναφέρω και ενα brain (λες και εχω τόσα που δεν τα θυμάμαι!!)

Τέλος και κάτι βασικό . να πώ ενα Μεγάλο Ευχαριστώ στον καλό μου φίλο Τασο με το οποίο γνωριστήκαμε σε ένα αλλο μας hoby τα αγωνιστηκά βενζινοκίνητα και ο οποίος ήταν η αιτία , αυτος και το υπέροχο θαλασινό ενυδρείο του να ανακατευτώ με το αλάτι (να δώ αν θα καταφέρωκαι εγώ με την σειρά μου να τον μπλέξω με τους δισκους!:p ) Τασούλη thanks!!!

Vamos!!

Tricky 29-03-08 01:16

Καλη πορεια φιλε ...

Επειδη ειναι προφανες οτι πας για reef , τι σκεφτεσαι να κανεις με την παροχη προσθετων ? (ασβεστια / αλκ κλπ)

Θα παιξει ριακτορας ή θα το κανεις με το χερι ?

accnt 29-03-08 01:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mikepap (Μήνυμα 249964)
¨οσον αφορά το clam ενοείς έτσι? Κοίτα μου είπαν να μην βιαστώ στα ψάρια π΄ραγμα το όποίο το έχω τηρήσει ευλαβικά μέχρι τώρα το clam δείχνει υπέροχο και εύχομαι να συνεχίσει ετσί! :)

Ναι δεν είναι και απόλυτο ότι θα πάθει κάτι... Αλίμονο....
Απλά επειδή είναι από τα πιο ευαίσθητα (και ακριβά) ζωντανά, τα βάζουμε σε εντελώς στρωμμένα ενυδρεία.

vasilakis 29-03-08 11:32

Δυνατος εξοπλισμος !
Εχει προοπτικες να γινει πολυ ωραιο reef το ενυδρειο σου φιλε μου.
Περιμενουμε για τις φωτο!

Mikepap 30-03-08 17:53

οι πρώτες φωτογραφίες
 
8 Συνημμένο(α)
Επέλεξα μερικές φωτογραφίες απο το ενυδρείο που ετοιμάζω.,περιμένω παρατηρήσεις και σχόλια, αν και δεν εχει τελειώσει φυσικά ακόμα (το denitrator δεν εχει συνδεθεί και εκει που υπάρχουν τα καλώδια θα γίνει ενα πορτάκι ούτως ώστε να μην φαίνεται τπτ απο καλώδια και στο Η/Υ θα μπεί εξωτερική οθόνη, όπου θα μπεί χωνευτή στο μπροστινό πορτάκι εκει που είναι τα φίλτρα.

Tricky 30-03-08 19:56

Θελουμε φωτο απο την πλατη του ενυδρειου ..να δουμε εξοπλισμο :D:D

madfdg 30-03-08 20:19

Προμυνήεται κάτι πολύ όμορφο!!!!Αληθεια τον denitrator τι τον θές??

Mikepap 30-03-08 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 249972)
Καλη πορεια φιλε ...

Επειδη ειναι προφανες οτι πας για reef , τι σκεφτεσαι να κανεις με την παροχη προσθετων ? (ασβεστια / αλκ κλπ)

Θα παιξει ριακτορας ή θα το κανεις με το χερι ?


μαλλον το δευτερο,δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω calciumreactor, θα δουμε...

accnt 30-03-08 22:18

Μπράβο σου, πολύ καλή προσπάθεια.

Μόνο ίσως το aquascaping να θέλει μερικές διορθωσούλες. Εννοώ ότι ίσως θα έπρεπε οι σπηλιές που έχεις δημιουργήσει -και είναι όμορφες- να ήταν λίγο πιο "κλειστές" έτσι ώστε τα ψάρια να μπορούν να νοιώσουν περισσότερη ασφάλεια.

Mikepap 31-03-08 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 250379)
Προμυνήεται κάτι πολύ όμορφο!!!!Αληθεια τον denitrator τι τον θές??

Καλησπέρα, κοίτα απ'ότι έχω δεί και σε ενυδρεία φίλων δουλεύει καλά με τα νιτρικά, και γι'αυτο αποφάσισα να το βάλω και εγώ. Εδώ στην κρητη τουλαχιστον το δουλεύουν αρκετά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 250423)
Μπράβο σου, πολύ καλή προσπάθεια.

Μόνο ίσως το aquascaping να θέλει μερικές διορθωσούλες. Εννοώ ότι ίσως θα έπρεπε οι σπηλιές που έχεις δημιουργήσει -και είναι όμορφες- να ήταν λίγο πιο "κλειστές" έτσι ώστε τα ψάρια να μπορούν να νοιώσουν περισσότερη ασφάλεια.


Γεια χαρα! .
Να σου πω την αλήθεια και εγω το είδα μετά που το εφτιαξα βέβαια και μάλλον θα προσθέσω λίγο βράχο ακόμα στα επίμαχα σημεία. Το κακό είναι ΄πήρα πολυ περισσοτερα μεγάλα κομμάτια βράχου και λιγότερα μικρά , αλλα κάτι θα κανω.. ;)

madfdg 01-04-08 07:11

Βεβαια αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα , αλλά το βλέπω σαν να παίρνεις ασπιρίνη μήπως και σε πιάσει αργότερα πονοκέφαλος!;) Το να σου ανεβάσει 10 ppm νιτρικά δεν είναι πρόβλημα!Αν ήμουν στην θέση σου θα τον έκανα εγκατάσταση αφού θα έβλεπα πως δεν μπορώ να κρατήσω με φυσικούς τρόπους (πχ αλλαγές νερού) σε χαμηλά επίπεδα τα νιτρικά μου!Προσωπική άποψη πάντα ;)

accnt 01-04-08 07:56

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα και αν επιμένεις σε άλλες μεθόδους για μείωση των νιτρικών, κοίτα και λίγο την χρήση μακροάλγης (chaeto), αν γίνεται βέβαια...

madfdg 01-04-08 08:14

Επειδή βλέπω πως δεν υπάρχει sump μπορώ να σου πώ τι έκανα εγώ όσον αφορά την μακροάλγη.Είχα μια παγίδα απο plexi στην οποία έκανα αρκετές τρύπες (για κυκλοφορία).μέσα σε αυτήν έβαλα chaeto (thanks mastorator:D) και την έβαλα μέσα στο ενυδρείο σε σημείο που να μην φαίνεται!Το αποτέλεσμα?? Απο εκεί που είχα περίπου 40 ppm Νιτρικά ,σε συνδυασμό με την αλλαγή skimmer που έκανα μειώθηκαν στα 10!!Να σημειώσω πως ταϊζω ΠΟΛΥ!!!Βέβαια θέλει κάθε 2 εβδομάδες κούρεμα!!

Mikepap 01-04-08 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 250771)
Βεβαια αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα , αλλά το βλέπω σαν να παίρνεις ασπιρίνη μήπως και σε πιάσει αργότερα πονοκέφαλος!;) Το να σου ανεβάσει 10 ppm νιτρικά δεν είναι πρόβλημα!Αν ήμουν στην θέση σου θα τον έκανα εγκατάσταση αφού θα έβλεπα πως δεν μπορώ να κρατήσω με φυσικούς τρόπους (πχ αλλαγές νερού) σε χαμηλά επίπεδα τα νιτρικά μου!Προσωπική άποψη πάντα ;)

Κοιτα, δεν διαφωνώ σε αυτό που λές φίλε μου ούτως ή αλλως δεν το εχω εγκαταστήσει ακόμα και πολύ πιθανο εαν και εφοσον βλέπω ότι με παίρνει και χωρίς αυτό , να μην το βάλω.
Αλήθεια για αλλαγές νερού με -οχι υπερβολές στο ταίσμα -πόσο επι τοις εκατο περίπου λέτε?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 250782)
Επειδή βλέπω πως δεν υπάρχει sump μπορώ να σου πώ τι έκανα εγώ όσον αφορά την μακροάλγη.Είχα μια παγίδα απο plexi στην οποία έκανα αρκετές τρύπες (για κυκλοφορία).μέσα σε αυτήν έβαλα chaeto (thanks mastorator:D) και την έβαλα μέσα στο ενυδρείο σε σημείο που να μην φαίνεται!Το αποτέλεσμα?? Απο εκεί που είχα περίπου 40 ppm Νιτρικά ,σε συνδυασμό με την αλλαγή skimmer που έκανα μειώθηκαν στα 10!!Να σημειώσω πως ταϊζω ΠΟΛΥ!!!Βέβαια θέλει κάθε 2 εβδομάδες κούρεμα!!


Χμ..δεν τα ξέρω ρε παιδιά κόλπα αυτά , θα τα δούμε όμως στην πορεία οσο θα τα βλέπω και στην πράξη ολα αυτά.. :)

madfdg 01-04-08 14:21

Εγώ για παράδειγμα κάνω 10% μία φορά τον μήνα.Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που κάνουν και 10% την εβδομάδα!Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με το 10% τον μηνα (που δεν είναι καθόλου μπελάς) και το προσαρμόζεις ανάλογα με τις μετρήσεις σου.Πιθανόν το απογευματάκι να σου ανεβάσω φωτό με την μακροάλγη για να δείς οτι ούτε λόγος δεν αξίζει να γίνεται;)

Mikepap 02-04-08 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 250858)
Εγώ για παράδειγμα κάνω 10% μία φορά τον μήνα.Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που κάνουν και 10% την εβδομάδα!Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με το 10% τον μηνα (που δεν είναι καθόλου μπελάς) και το προσαρμόζεις ανάλογα με τις μετρήσεις σου.Πιθανόν το απογευματάκι να σου ανεβάσω φωτό με την μακροάλγη για να δείς οτι ούτε λόγος δεν αξίζει να γίνεται;)

ενδιαφερων ακούγεται . Αλήθεια, μπορώ να βάλω μακροάλγη πίσω στην δικιά μου πλάτη? ..

accnt 03-04-08 07:29

Εφόσον υπάρχει χώρος και δυνατότητα φωτισμού της άλγης και βέβαια μπορείς... Βέβαια κανονικά η άλγη θέλει λιγότερη ροή, αλλά αυτό έιναι λεπτομέρεια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01978 seconds with 11 queries