Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   νεο προτζεκτ-ακι...μοσαριουμ σε βαζο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95163)

kgf12345 18-12-16 01:44

μοσαριουμ σε βαζο
 
1 Συνημμένο(α)
προς το παρον εχω το βαζο:D

αυριο θα βγω να μαζεψω πετρουλες για να μπουνε κατω για αποστραγγιση και οση μος μπορεσω να βρω εξω για να μαζεψω.
πανω απτις πετρες ισως μπει ενα κομματι γεωυφασμα αν και ισως και να μη βαλω,θα το δω αυριο.

σκεφτομουνα να βαλω ελαφροπετρα αλλα ετσι κιαλλιως θα μαυρισει και θα λερωθει και θα φαινεται χαλια,οποτε καλυτερα να βαλω πετρες.

το βαζο θα το περασω εσωτερικα με το υγρο που βαζουμε στα παρμπριζ αυτοκινητων για να γλυστραει η βροχη πανω τους.
ετσι θα μειωθει αρκετα το θολωμα απτην υγρασια και θα μενει καθαρο.
δεν θα μπουν ζωντανα,οποτε δεν υπαρχει κινδυνος για κατι.

στο βαζο μπηκανε τεσσερα ποδαρακια αυτοκολλητα λαστιχενια για να μη κυλαει και να μπορει να σταθει ξαπλωτο.
θα το εκανα με θερμοκολληση αλλα μου τελειωσαν τα στικς.τα ετοιμα τα πηρα εναμιση ευρω απο πρακτικερ.

φωτο απτην κατασκευη και το αποτελεσμα αυριο:)

το βαζο το ειχα,τα υπολοιπα ολα θα ειναι τζαμπα,οποτε ολο το εγχειρημα θα κοστισει 1.50 ευρω.
αν ειχα στικς για το πιστολι θα ηταν τελειως τζαμπα:D

giorgostriv 18-12-16 02:09

αναμενω αποτελεσμα εχω φτιαξει και εγω αναλογα σε γυαλες και ενυδριακια.τα ψεκαζα με νερο απο τα ενυδρεια με μισο αποσταγμενο,το αποκορυφωμα μου παντως τα παπουτσια που τα εφτιαξα με milkshake moss.για καποιο λογο με γοητευουν πολυ τα βρυα,ακομα και οταν μου φερουν ξυλα για το τζακι κα βρω κανενα με βρυα λυπαμε να το καψω.

kgf12345 18-12-16 02:11

για πες καμια λεπτομερεια για το milkshake moss γιατι με ενδιαφερει...:)

giorgostriv 18-12-16 02:16

Γιωργο αμα μπεισ στο internet και γραψεισ milkshake moss θα σου βγαλει πολλεσ συνταγες αλλα υπαρχει και ετοιμο επισησ μπορεισ να φτιαξεισ με μπυρα και ζαχαρη.

kgf12345 18-12-16 02:23

ναι βρε εχω δει βιντεακια.
πως το εκανες εσυ ρωταω γιατι δεν το εχω δοκιμασει:)

giorgostriv 18-12-16 14:32

εγω γιωργο το εφτιαξα με ξυνογαλο και νερο απο την λιμνη, ζαχαρη,λιγη τυρφη και βρυα τα ανακατεψα ολα μαζι σε ενα κουβα με ενα τρυπανι με αυτο που φτιαχνουμε την κολα πλακιδιων.μετα τα εβρεξα τα πασαληψα με το μιγμα και κολησα επανω τους και φλουδες βρυα. τα εβαλα σε μια σακουλα και τα αφησα σε ημισκια κατω απο ενα πευκο που φυτρωναν βρυα.η εποχη ηταν νοεμβριος.κρατησαν σε σκια μεχρι το καλοκαιρι που ειχα αδεια και τα ποτιζα.μετα ξεραθηκαν αλλα καθε χρονο το χειμονα ξαναφυτρωνουν;)

kgf12345 18-12-16 14:38

μια χαρα! μου φαινεται πρεπει να το δοκιμασω κιεγω:)

rottbea 18-12-16 15:48

Γιωργο γιαουρτακι ,νερο αντιστροφης ,τη μοςς που θες μεσα σε ενα μπλεντερακι.Το βαζεις μετα με ενα πινελο οπου θες.

kgf12345 18-12-16 15:51

Ωραιος δημητρη:)θενξ:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01278 seconds with 11 queries