Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ROGMH STON PITHMENA!!VOITHEIA!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26695)

giannis1984 31-08-08 16:07

ROGMH STON PITHMENA!!VOITHEIA!!
 
Kalispera paidia..tha xreiasto tin voitheia sas,panta hthela ena enydreio kai telika prin dio meres enas geitonas logo anakainishs to afise sta skoupidia kai ego to pira.to enydreio einai diastaseon:1.00m*40cm kai ypsos 50cm.To elegxa optika den ipirxe kamia rogmi epeita to gemisa me nero opou epalitheusa oti den eixe kamia diarroh.Telika arxisa na to katharizo gia na to stiso siga siga..to katharisa kai to ebala pano se mia petseta thalasis kai to ksanagemisa me nero distixos to proi otan ksipnisa eixe dio rogmes sto pithmena-epeidi i petseta eixe diplothei sthn mesi kai to piese kai espase-kai to nero den ypirxe..(megali malakia)!parakalo an mporei kapoios na voithisei kai na me kateuthinei ti mporo na kano oso oikonomika ginetai..euxaristo ek ton proteron!!
:confused::confused::confused::confused:

netblues 31-08-08 16:12

Καταρχας γραφε με ελληνικα.
Κατα δευτερον, αμα εσπασες το τζαμι στο πατο θελει ολο ξεκολλημα και ξανα απο την αρχη...

Και συνηθως τα χρησιμοποιημενα ενυδρεια εχουν γρατζουνιες.

Kotsos 31-08-08 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis1984 (Μήνυμα 286712)
Kalispera paidia..tha xreiasto tin voitheia sas,panta hthela ena enydreio kai telika prin dio meres enas geitonas logo anakainishs to afise sta skoupidia kai ego to pira.to enydreio einai diastaseon:1.00m*40cm kai ypsos 50cm.To elegxa optika den ipirxe kamia rogmi epeita to gemisa me nero opou epalitheusa oti den eixe kamia diarroh.Telika arxisa na to katharizo gia na to stiso siga siga..to katharisa kai to ebala pano se mia petseta thalasis kai to ksanagemisa me nero distixos to proi otan ksipnisa eixe dio rogmes sto pithmena-epeidi i petseta eixe diplothei sthn mesi kai to piese kai espase-kai to nero den ypirxe..(megali malakia)!parakalo an mporei kapoios na voithisei kai na me kateuthinei ti mporo na kano oso oikonomika ginetai..euxaristo ek ton proteron!!
:confused::confused::confused::confused:

Καλως όρισες στο φόρουμ. Το ενυδρείο γνωρίζεις αν είναι ιδιοκατασκευή ή εργοστασιακό?? Υπάρχει δυνατότητα να κοληθεί εσωτερικά ένα κομμάτι τζάμι ή υπάρχουν κόντρες??

giannis1984 31-08-08 17:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 286715)
Καταρχας γραφε με ελληνικα.
Κατα δευτερον, αμα εσπασες το τζαμι στο πατο θελει ολο ξεκολλημα και ξανα απο την αρχη...

Και συνηθως τα χρησιμοποιημενα ενυδρεια εχουν γρατζουνιες.


καλως σας βρηκα!!γρατζουνιες δεν εχει..δεν ειναι ιδιοκατασκευη..και το ξεκολλημα θα το κανω μονος?μπορω να παω σε καποιον να με βοηθησει?γιατι δεν εχω εμπειρια σε αυτο??ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 286718)
Καλως όρισες στο φόρουμ. Το ενυδρείο γνωρίζεις αν είναι ιδιοκατασκευή ή εργοστασιακό?? Υπάρχει δυνατότητα να κοληθεί εσωτερικά ένα κομμάτι τζάμι ή υπάρχουν κόντρες??

καλως σας βρηκα..υπαρχουν κοντρες..ευχαριστω

nikman 31-08-08 23:11

Υποψιάζομαι ότι είναι το "Φημισμένο" Καρφούρ...
Φίλε θα σου δώσω μια πατρική συμβουλή και μη με παρεξηγήσεις. Πήγαινε το εκειπέρα που το βρήκες και αγόρασε ή φτιάξε ένα καινούριο γιατί αυτός που το πέταξε δεν το έκανε για να το βρεις εσύ. :D

Πάνος 01-09-08 01:25

το καρφουρ δεν εχει αυτες τις διαστασεις..

maikl 01-09-08 06:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 286764)
Υποψιάζομαι ότι είναι το "Φημισμένο" Καρφούρ...
Φίλε θα σου δώσω μια πατρική συμβουλή και μη με παρεξηγήσεις. Πήγαινε το εκειπέρα που το βρήκες και αγόρασε ή φτιάξε ένα καινούριο γιατί αυτός που το πέταξε δεν το έκανε για να το βρεις εσύ. :D


-Υπονοεις κατι για τα καρφουρισια?
-Κι ομως κανεις λαθος...;)

giannis1984 01-09-08 07:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 286785)
-Υπονοεις κατι για τα καρφουρισια?
-Κι ομως κανεις λαθος...;)

ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας και την βοηθεια σας..

lariseos 01-09-08 08:23

Καλημέρα φίλε lmaikl
Μέτρησε λίγο πόσα χιλιοστά είναι το γυαλί από το ενυδρείο του καρφουρ και ενημέρωσε μας. Και κάνε και ένα κόπο και πήγαινε μέτρησε και από ένα ενυδρείο juwel η καποιας άλλης γνωστής μάρκας . να δεις τις διαφορές. Φιλαράκο …ότι δίνεις παίρνεις
Είναι ψεύτικα κινέζικα φτηνά ενυδρεία.
Φιλικά … karalios

maikl 01-09-08 08:51

-Απο τα χερια μου περασαν 6 καρφουρισια(96,120aria),3 juwel(300,180,125),και ενα Elite(κινεζικο)...
Για το παχος των τζαμιων εισαι φαουλ αφου σε πληροφορω οτι σε μερικες περιπτωσεις ειναι και πιο χοντρο αν οχι ιδιο.(Ριο 125)
Οι δε κοντρες που εχουν(γυαλινες) ειναι ανετα συγκρισιμες με τα Juwel(πλαστικες)...
Επισης δεν ειναι κινεζικα αλλα ειτε Ιταλικα (http://www.mtbacquari.com/uk_advance.htm) ειτε τσεχικα...
-Στο μονο που "υποφερουν" ειναι στο θεμα του καπακιου(πατεντες φωτισμου,ανεμηστηρακιων κ.λ.π),καθως και στο οτι ειναι στενα(30 ποντοι) και σε περιοριζουν στο τι θα βαλεις μεσα....
-:cool:

delta66 01-09-08 09:44

Για πηγαινε σε ενα τζαμα μηπως κολλησει ενα κομματι τζαμι (ρεταλι) πανω στο ραγισμα και σταματησει η διαρροη.

crazyio 01-09-08 11:55

Άμα πάει σε τζαμά είναι προτιμότερο να του πεί να αλλάξει όλον τον πάτο παρά να κολλήσει τζάμι πάνω στο άλλο ..
θα το πληρώσει που θα το πληρώσει .. ας το κάνει σωστά . . :rolleyes:

netblues 01-09-08 12:13

Κολλημα γυαλιου απο πάνω....
Θεωρητικως ακουγεται ευκολο, και με προσοχή γινεται, ΑΛΛΑ αν ξεφυγει εστω και κατι ελαχιστο, και δεν πατησει καλα, κινδυνευει να σπασει και παλι.
Η μονη σωστη λυση ειναι να ξεκολληθει και να ξανακολληθει απο την αρχή, κατι που σε ενυδρειο του εμποριου μπορει να γινεται , μπορει και οχι.. Βασικα εξαρταται απο το τροπο που εχει μονταριστει το καπακι.

giannis1984 01-09-08 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 286822)
Κολλημα γυαλιου απο πάνω....
Θεωρητικως ακουγεται ευκολο, και με προσοχή γινεται, ΑΛΛΑ αν ξεφυγει εστω και κατι ελαχιστο, και δεν πατησει καλα, κινδυνευει να σπασει και παλι.
Η μονη σωστη λυση ειναι να ξεκολληθει και να ξανακολληθει απο την αρχή, κατι που σε ενυδρειο του εμποριου μπορει να γινεται , μπορει και οχι.. Βασικα εξαρταται απο το τροπο που εχει μονταριστει το καπακι.


ευχαριστω παιδια θα ξεκινησω με μια επισκεψη σε εναν τζαμα να δω τι θα μου πει..εχετε να προτεινετε καποιον???

Αλεξανδρος Κοντος 02-09-08 14:17

Αν γινει κολλημα γυαλιου (πατου) αλλα απο κατω με μπολικη συλικονη;

giannis1984 02-09-08 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κοντος (Μήνυμα 287047)
Αν γινει κολλημα γυαλιου (πατου) αλλα απο κατω με μπολικη συλικονη;

καλησπερα!!λοιπον τα νεα μου ειναι οτι εκατσα σιγα σιγα με ενα ξυραφι και αφαιρεσα τον πατο..μηπως υπαρχει κανενα κολπο για να αφαιρεσω την σιλικονη??με ξυσιμο με σπατουλα??

maniac 03-09-08 13:21

Επειδη το έχω κάνει μερικές φορές, το ξυραφάκι ξυρισματος (το παλιο) είναι νομίζω το καλύτερο.

giannis1984 03-09-08 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maniac (Μήνυμα 287211)
Επειδη το έχω κάνει μερικές φορές, το ξυραφάκι ξυρισματος (το παλιο) είναι νομίζω το καλύτερο.

ευχαριστω πολυ..

orck 03-09-08 19:58

μηπως να πας να αγορασεις ενα καινουργιο να εισαι και σιγουρος;
δεν ξερω τα οικονομικα σου αλλα φαντασου να μην γινει καλη δουλεια (δεν λεω οτι δεν θα γινει καλη δουλεια αλλα παντα υπαρχει πιθανοτητα) και να σου ανοιξει στο σπιτι, φαντασου ζημια...

giannis1984 04-09-08 17:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 287305)
μηπως να πας να αγορασεις ενα καινουργιο να εισαι και σιγουρος;
δεν ξερω τα οικονομικα σου αλλα φαντασου να μην γινει καλη δουλεια (δεν λεω οτι δεν θα γινει καλη δουλεια αλλα παντα υπαρχει πιθανοτητα) και να σου ανοιξει στο σπιτι, φαντασου ζημια...

δηλαδη αν το επισκευασω και το αφισω καμια εβδομαδα στο μπαλκονι με νερο δεν θα ειναι αξιοπιστο??

orck 04-09-08 18:05

εαν γινει καλη δουλεια ναι θα ειναι μια χαρα
απλα σου αναφερα οτι εαν δεν γινει σωστα ισως να σου κοστισει συνολικα πολυ περισσοτερο απο το να πας και να αγορασεις νεο ενυδρειο (να σου ξεκαθαρισω οτι δεν εχω καμια ιδεα για τις κολησεις τζαμιων σε ενυδρεια)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis1984 (Μήνυμα 287508)
δηλαδη αν το επισκευασω και το αφισω καμια εβδομαδα στο μπαλκονι με νερο δεν θα ειναι αξιοπιστο??


freediver 05-09-08 00:07

'Ενα ρετάλι (τοποθετημένο όπως οι κόντρες, από άκρη σε άκρη) λίγο φαρδύ με στρωμένη, κατάλληλα, σιλικόνη θα κάνει άριστη δουλειά. 'Εχω κι εγώ κάτι αντίστοιχο και έχει αντέξει ήδη πάνω από 10 χρόνια, έβγαλε σεισμούς (και αυτόν της Αθήνας) και συνεχίζει ακάθεκτο... Εξυπακούεται ότι δεν ακουμπάει το κρύσταλλο, γυμνό, στό έπιπλο-βάση του ενυδρείου... Θέλει όμως προσεκτική δουλειά.

giannis1984 07-09-08 14:18

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
 
Καλησπερα, τελικα ειχα ενα ατυχημα και εσπασα και αλλο ενα τζαμι..το ξηλωσα ολο το καθαρισα πηρα τα τζαμια που ελειπαν σιλικονη και το κολλησα σημερα πιστευω να πηγαν ολα καλα ακολουθησα ολεσ τισ οδηγιες που βρηκα για την κολληση των τζαμιων..προσπαθησα να βαλω φοτο αλλα δεν μπορεσα..λοιπον ευχηθειτε μου καλη τυχη και αν υπαρχει καποιος διαφωτιστης να μου πει για τις κοντρες γιατι απο τα post δεν καταλαβα και πολλα...

nikman 07-09-08 20:50

Λοιπόν αφού επιμένεις να το κάνεις ενυδρείο το εύρημα σου, κι επειδή καταλαβαίνω ότι οι γνώσεις σου είναι ελλιπείς (όπως κι οι δικές μου) και ζητάς θεωρητικές πληροφορίες για ένα πρακτικό θέμα θα σου πρότεινα το εξής: ρώτα εδώ τα παιδιά τι υλικά θα χρειαστείς και κατόπιν συνεννοήσεως φόρτωσε τα όλα (μαζί και το ενυδρείο) και πήγαινε ένα απόγευμα από το σύλλογο να σε βοηθήσουν να το επισκευάσεις. :rolleyes:

giannis1984 08-09-08 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 288038)
Λοιπόν αφού επιμένεις να το κάνεις ενυδρείο το εύρημα σου, κι επειδή καταλαβαίνω ότι οι γνώσεις σου είναι ελλιπείς (όπως κι οι δικές μου) και ζητάς θεωρητικές πληροφορίες για ένα πρακτικό θέμα θα σου πρότεινα το εξής: ρώτα εδώ τα παιδιά τι υλικά θα χρειαστείς και κατόπιν συνεννοήσεως φόρτωσε τα όλα (μαζί και το ενυδρείο) και πήγαινε ένα απόγευμα από το σύλλογο να σε βοηθήσουν να το επισκευάσεις. :rolleyes:

αν διαβαζες αυτα που εγραφα καλα θα ηταν..το ενυδρειο το κολλησα και ειπα αν υπαρχει κανεις να μου πει συγκεκριμενα για τις κοντρες..αν ειναι να με αντιμετωπισουν στο συλλογο ετσι οπωσ απαντησες αστο καλυτερα..ευχαριστω παντωσ..

Blanch 08-09-08 12:53

Η αλήθεια είναι πως εκεί στο σύλλογο είμαστε όλοι αγενέστατοι και όποιον έρχεται τον παίρνουμε από τα μούτρα. :smt052

Τσιόνογλου Σταύρος 08-09-08 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch (Μήνυμα 288190)
Η αλήθεια είναι πως εκεί στο σύλλογο είμαστε όλοι αγενέστατοι και όποιον έρχεται τον παίρνουμε από τα μούτρα. :smt052

Χμ? λες να είναι έτσι.

PascM 08-09-08 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch (Μήνυμα 288190)
Η αλήθεια είναι πως εκεί στο σύλλογο είμαστε όλοι αγενέστατοι και όποιον έρχεται τον παίρνουμε από τα μούτρα. :smt052

:D και μόλις πλακωθούμε από την κούραση πλακώνουμε και τα κοψίδια :P:smt052

noe 08-09-08 15:16

στη θέση του και γω θα δυσανασχετούσα μάλλον, ο άνθρωπος άνοιξε ένα θέμα και έχει γεμίσει spam..:smt093:smt093:smt093.

Tolis 08-09-08 16:00

Το γεγονος οτι αρκετοι του εχουν απαντησει στις ερωτησεις του το θεωρουμε δεδομενο δηλαδη, κι επειδη παραστρατησε η συζητηση απο ενα δυο ατομα, τους παιρνει ολους η μπαλα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02531 seconds with 11 queries