Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Extra lamp σε καπακι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19741)

harilaos 27-09-07 14:16

Extra lamp σε καπακι
 
Ύστερα απο περιπου 1 χρονο με το ενυδρείο μου αποφάσισα να κανω μια μικρή αναβάθμιση προσθέτοντας μια ακόμα 15αρα (Watt) T8 λαμπα στο καπάκι του ενυδρείου μου. Μόνο που ώς noob παιδευομαι εδω και ωρα να βρω που θα πιάσω τα Ω κλιπς.. Ετσι σας στελνω μια φωτο με το καπάκι πως είναι τώρα.
Εχω ηδη στησει το ηλεκτρολογικο συστημα και μου μενει απλα να το μονωσω.
Δυσκολευομαι να βρω θερμοσυστελλομενο μακαρονι στην Ξανθη , αλλα που θα μου παει;

Ευχαριστώ προκαταβολικα για τη βοηθεια :)

http://img2.freeimagehosting.net/upl...64243db5d3.jpg

PascM 27-09-07 14:21

Είναι λίγο δύσκολο έτσι όπως το βλέπω! Δεν υπάρχει χώρος και αν βάλεις μπροστά σχετικά την λάμπα θα κλείσεις τα καπάκια που βλέπω! Ένας τρόπος είναι να βρεις διπλά Ω και να πιάσεις την μια λάμπα με την άλλη!

Neoklis 27-09-07 14:29

Αυτό το ενυδρείο είναι της Vitakraft...??
Είχα και και εγώ ακριβώς το ίδιο καπάκι και έβαλα 3*15W μέσα....:D :D
Απλά πρέπει να βγει το μαυρο κουτί που έχει(μπάλαστ).....
Κοιτα εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16412 στο #12
Εδώ βέβαια έιναι με 2 λάμπες αλλά μετά προστέθηκε αλλη μία....:cool:

harilaos 27-09-07 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 202381)
Ένας τρόπος είναι να βρεις διπλά Ω και να πιάσεις την μια λάμπα με την άλλη!

Κατ'αρχην ευχαριστω για την πολυ γρηγορη απαντηση σου

Μπορω και να φτιαξω τετοια με τα υπαρχοντα απλα με μια ενωση. Το θεμα ειναι οτι θα βρισκεται παντελως εκτος ανακλαστητα και πολυ κοντα στην επιφανεια του νερου.

Ειναι Diy , και η επαφη με νερο με φοβιζει. Τι αλλο θα μπορουσα να κανω ;

Δεν με εμπνεουν οι πολλες τρυπες. Δε θελω να χαλασω το καπακι..
-------------------------
Νεοκλη. Τα καπακια μας ειναι αρκετα παρομοια. Θα με βοηθουσε ιδιαιτερα να μου ελεγες πως εβγαλες το πισω μετος οπου ειναι τα μπαλλαστ / σταρτερ κλπ..

Neoklis 27-09-07 14:49

Το κουτί σε μένα βγήκε πολύ εύκολα... Έχει κάτι βίδες που απλά ξεβινώνεις και ξεκουμπώνει....
αλλά και εγώ με Ωμέγα κλιπς το έκανα... Δεν χρειαζεται πολλές τρύπες όπως νομίζεις...
Και αν βάλεις μαυρες βιδούλες δεν θα φαίνεται καθόλου....
Να έχεις στο νου ότι τα μπάλαστ και τα στάρτερ θα βγουν έχω από το καπάκι για να μην ανεβάζεις και μεγάλες θερμοκρασίες...

harilaos 27-09-07 15:00

τελικα το καπάκι μου δεν ειναι σαν το δικο σου :( προχωραω με τα διπλα Ω

Neoklis 27-09-07 15:02

Θες να πεις ότι δεν έχει βίδες που το πιάνουν....???

harilaos 27-09-07 15:27

είναι ενα σωμα με το καπακι..σαν κολλημενο..

Neoklis 27-09-07 15:48

Πα΄ντως σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να βγαίνει.... Έστω και με ένα κοπίδι προσεκτικά θα μπορείς να το βγάλεις....

harilaos 27-09-07 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 202410)
Πα΄ντως σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να βγαίνει.... Έστω και με ένα κοπίδι προσεκτικά θα μπορείς να το βγάλεις....

Δεν θελω ρε συ Νεοκλη να το "καταστρεψω" το καπακι...
χαθηκα λιγο τωρα.γεννουσε μια γκαπινα μου...

λεω να δοκιμασω με διπλα Ω αρχικα..

θα το κανω αποψε κιολας, και
θα σας ποσταρω αποτελεσμα

Neoklis 27-09-07 16:50

Περιμένουμε φωτό τότε...:p

harilaos 28-09-07 13:16

Το τελικό αποτέλεσμα , όχι πολύ όμορφο αισθητικά, αλλα πνιγμένο στη σιλικόνη, με τις κλέμενς σε μακαρόνι.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Αμα έχετε να προτείνετε κάτι θα σας ήμουν ευγνώμον.

http://img2.freeimagehosting.net/upl...740c3efbc5.jpg

Neoklis 28-09-07 13:20

εκείνο το πρώτο δεν είναι ρυθμιστής θερμοκρασίας για καλοροφέρ....?:confused: :smt120
Και ο διακόπτης που έβαλες γιατί τον έχεις από την μέσα μεριά...
Πολύ φοβάμαι ότι λόγω υγρασίας θα έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα για βραχυκύκλωμα....
Βγάλτο αμεσως από εκεί... Δεν παίζομαι με 220V :smt018 .....

harilaos 28-09-07 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 202618)
εκείνο το πρώτο δεν είναι ρυθμιστής θερμοκρασίας για καλοροφέρ....?:confused: :smt120
Και ο διακόπτης που έβαλες γιατί τον έχεις από την μέσα μεριά...
Πολύ φοβάμαι ότι λόγω υγρασίας θα έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα για βραχυκύκλωμα....
Βγάλτο αμεσως από εκεί... Δεν παίζομαι με 220V :smt018 .....


χεχε...εχεις δικιο που τρομαξες , και thx για το ενδιαφερον.

απλα ετσι πως σηκωσα το καπακι για να το βγαλω φωτο το ακουμπησα στον τοιχο και μεσα απο το ενα ανοιχτο καπακι φανηκαν ο διακοπτης απο το φως και ο θερμοστατης του σπιτιου μου

Neoklis 28-09-07 13:45

χαχαχαχα:D :D zw :smt072 :smt068 :smt021 :smt021

Ωστόσο έχω μία επιφύλαξη για το αν ο φωτισμός θα διαχέται "σωστά" γιατί η μία καλύπτει την άλλη...

_antonis_ 28-09-07 14:19

Απίστευτο πώς έκατσε έτσι η φωτό. Και γώ νόμιζα ότι τα είχες βάλει μέσα! Την πατήαμε...Σίγουρα δε διαχέεται σωστά ο φωτισμός, αλλά αν είναι το καλύτερο που μπόρεσες να κάνεις, είναι μιά χαρά! :p

PascM 28-09-07 14:21

Μάλλον θα ήταν προτιμότερο να το ξηλώσεις όλο και να βάλεις μια Τ5! Έτσι δυστυχώς δεν κερδίζεις και πολλά!

Θεοδωρος 28-09-07 15:33

Η καινουρια σου η λαμπα δεν εχει στεγανα ακροφυσια;Επειδη και εγω ενδιαφερομαι για μια δευτερη λαμπα.Αν εχει στεγανα ακροφυσια και πεσει μεσα τοτε θα γινει τιποτα(εκει που θα γινει η ενωση με τα καλωδια μηπως εχει προβλημα);;;;;;;;;;

harilaos 28-09-07 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θεοδωρος (Μήνυμα 202646)
Η καινουρια σου η λαμπα δεν εχει στεγανα ακροφυσια;Επειδη και εγω ενδιαφερομαι για μια δευτερη λαμπα.Αν εχει στεγανα ακροφυσια και πεσει μεσα τοτε θα γινει τιποτα(εκει που θα γινει η ενωση με τα καλωδια μηπως εχει προβλημα);;;;;;;;;;

ελπίζω να δουλέψει το αντι-ηλεκτροπληξιακο.. :P

Neoklis 28-09-07 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hvolanis (Μήνυμα 202682)
ελπίζω να δουλέψει το αντι-ηλεκτροπληξιακο.. :P

Και τα ψαράκια σου θα γίνουν έτοιμα για φαγητό...:D :D
Πέρα από την πλάκα τωρα έχουμε να κάνουμε με ρεύμα και δεν πρέπει να παίζουμε......

harilaos 28-09-07 18:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 202685)
Και τα ψαράκια σου θα γίνουν έτοιμα για φαγητό...:D :D
Πέρα από την πλάκα τωρα έχουμε να κάνουμε με ρεύμα και δεν πρέπει να παίζουμε......

Η στεγανότητα έχει εξασφαλιστεί, και η στήριξη επίσης..

Αν όμως πέσει, η στεγανοποιηση ή τα αδιαβροχα ντουι, αρκουν για βουτια στο νερο;

PascM 28-09-07 18:22

Μην το δοκιμάσεις!!! Πριν βγάλεις την πρίζα ή κατεβάσεις τον γενικό! Αν και συνήθως σε τέτοιες καταστάσεις εάν το σπίτι διαθέτει αυτόματο ηλεκτροπληξίας (που να δουλεύει) τότε αυτός "πέφτει"

chris129 28-09-07 22:07

εαν εχει ρελε διαφυγης (αντιλετροπληξιακο) θα πεφτει σιγουρα απο την υγρασια σε περιπτωση βραχυκυκλωματος δεν πεφτει αυτο ειναι το μονο σιγουρο. το ρελε διαφυγης ανιχνευει την διαφυγη ρευματος στην γειωση και οχι τα βραχυκυκλωματα αυτα τα λιγα λογο της ειδικοτητας του ηλεκτρολογου :) :) :) :) :) :)

_antonis_ 28-09-07 23:25

Άν γίνει βραχυκύκλωμα θα πέσει έτσι κι αλλιώς κάποια ασφάλεια...Αυτά λόγω ειδικότητας του ηλεκτρολόγου μηχανικού.;) Ενημερωτικά πάντα όχι κακοπροέραιτα!

Θεοδωρος 29-09-07 14:04

Η επιπλεον λαμπα μπορει να στηριχθει με κατι (ας τα πουμε κλιπσακια).Αυτα που ειναι ενα ισιο πραγμα με ενα κουμπωμα στην ακρη και το προσαρμοζεις στο μεγαθος που θες(ελπιζω να καταλαβατε)

_antonis_ 29-09-07 17:04

Μάλλον εννοείς τα δεματικά, κάτι απο σκληρό πλαστικό, απλά κάθε φορά που θα κάνει αλλαγή λαμπτήρα θέλουν αυτά κόψιμο και αντικατάσταση με καινούρια, αν εννοείς αυτά. Αλλά αφού ήδη την έχει στερεώσει γιατί του το λέμε;

Θεοδωρος 01-10-07 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 202853)
Μάλλον εννοείς τα δεματικά, κάτι απο σκληρό πλαστικό, απλά κάθε φορά που θα κάνει αλλαγή λαμπτήρα θέλουν αυτά κόψιμο και αντικατάσταση με καινούρια, αν εννοείς αυτά. Αλλά αφού ήδη την έχει στερεώσει γιατί του το λέμε;

Αυτα εννοω.Εγω το λεω γιατι θελω να το κανω εγω...........Υπαρχει περιπτωση να λιωσουν λογω θερμοτητας;

_antonis_ 01-10-07 12:43

Α, δεν κατάλαβα ότι επρόκειτο για εσένα, sorry. Νομίζω ότι δε θα λιώσουν, αν και έχω κάποια επιφύλαξη. Άν πας να αγοράσεις ζήτα τα πιό χοντρά, γιατί υπάρχουν διάφορα σε πάχος, μη πάρεις λεπτά και λιώσουν σίγουρα...Δε μπορείς να στερεώσεις τη λάμπα με άλλον τρόπο; Και αν αγοράσεις, πάρε ολόκληρο σακούλι (φτηνά είναι) γιατί κάθε φορά με τη λάμπα, θα αλλάζεις και τα δεματικά.

Θεοδωρος 01-10-07 20:07

κατ'αρχην δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη.Σκεφτομαι να κανω τριπες στο καπακι που ειναι για το ταισμα και ολα τα σχετικα και να ''πιασω'' την λαμπα εκει.λεω να βαλω 2 απο καθε πλευρα δηλ. 4 στο συνολο για σιγουρια.Αυτο με το κλιψακι που εκανε παραπανω ειναι καλυτερο;;;;;Δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει;;;;; Και αν πεσει -+9...........Δεν το προστατευουν τα στεγανα;;;;;;

Neoklis 01-10-07 20:09

Θοδωρή δεν βάζεις μια φωτό από το καπάκι σου....??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02355 seconds with 11 queries