Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Eρωτηση DIY CO2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67977)

koreos 07-01-13 16:05

Eρωτηση DIY CO2
 
Εκανα σημερα το μειγμα για το CO2 συστημα, σε ποσες μερες η ωρες θα αρχισει να βγαζει φυσαλλιδες ???

Κουραμπιές 07-01-13 16:15

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Εμενα μουχει τυχει ενα τεταρτο μουχει τυχει 2ωρες, ακομα και μια μερα.

gianniwpopi 07-01-13 16:16

μπορει να κανει και μια μερα να βγαλει φυσαλιδες... τι θερμοκρτασια εχεις στον χωρο γιατι θελει πανω απο 20 βαθμους για να γινει η ζυμωση

koreos 07-01-13 16:40

εχω 21 βαθμους, αλλα εβαλα χλιαρο νερο στο μπουκαλι, εχει μια ωρα περιπου που το εκανα και ξεκινησε δειλα δειλα να βγαζει παρα πολυ μικρες οποτε ειμαστε σε καλο δρομο, λογικα δεν χανει απο πουθενα!!

Κουραμπιές 07-01-13 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 724291)
μπορει να κανει και μια μερα να βγαλει φυσαλιδες... τι θερμοκρτασια εχεις στον χωρο γιατι θελει πανω απο 20 βαθμους για να γινει η ζυμωση

Αυτο πωστο συμπερανες ακριβως!;!; Εγω 15 εχω και μια χαρα ζυμωση γινεται. Και λουκουμαδεσπου εκανα χτες με μαγια και εβαλα τη ζυμη στο ψυγειο μια χαρα φουσκωσε. Απλα πεφτει λιγο ο ρυθμος.

delta66 07-01-13 17:31

Παράθεση:

Yeast and Temperature

Question: How does temperature affect yeast?

Replies:

- Dear Alyssa,
At low temperatures (0-10 C) yeast will not grow, but not die either. At temperatures 10-37 C yeast will grow and multiply, faster at higher temperatures with an optimal growth at 30 or 37 C (that depends on the species). At higher temperature the cells become stressed, meaning that their content becomes damaged and which can be repaired to some degree. At high temperatures (>50 C) the cells die. The bacteria can survive freezing under certain conditions.
When baking bread all yeast dies during the process.
Dr. Trudy Wassenaar

- yeast is a unique type of fungi that grows quickly by rapid cell division. It grows best at about 100 degrees fahrenheit, colder will cause it to go dormant, much warmer could kill it
J. Elliott


http://www.newton.dep.anl.gov/askasc...9/bio99693.htm

ChocolatePuma 07-01-13 17:42

Το δικό μου την 1η φορά έκανε περίπου 20-25 λεπτά να βγάλει φυσαλίδες και τα επόμενα κάνουν περίπου 10-15' (πάντα να κρατάς λίγο από το παλιό νερό για "μαγιά"...της μαγιάς! :D)

Ισως το μυστικό να είναι πως χτυπάω τη μαγιά στο σεικερ...;)

Κρατάει πάντα πάνω απο 15 ημέρες. Πρέπει να προσέξεις τις αναλογίες και να βάζεις χλιαρό νερό

Stefs 07-01-13 19:31

Το δικο μου εκανε 10 λεπτα για να παρει μπρος και κρατεισε για μια βδομαδα !!!

Κουραμπιές 07-01-13 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 724316)

Τοψαχνα και δεν τοβρισκα. Ακριβως αυτο δεν σημαινει οτι κατω απο 20 γιοκ. Την κατσαμε αν ισχιε χαχα.

delta66 07-01-13 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 724364)
Τοψαχνα και δεν τοβρισκα. Ακριβως αυτο δεν σημαινει οτι κατω απο 20 γιοκ. Την κατσαμε αν ισχιε χαχα.

Δεν αναπτυσεται καλα ομως.
Εκ πειρας (διαφόρων) εχει φανει οτι κατω απο 23-25 δεν παει τοσο καλα το συστημα.
Δεν θελουμε και φουλ ομως, 30C.

Παράθεση:

At temperatures 10-37 C yeast will grow and multiply, faster at higher temperatures with an optimal growth at 30 or 37 C (that depends on the species)

Κουραμπιές 07-01-13 23:00

Το ιδιο λεμε συνονοματεεε :D

exelix 07-01-13 23:01

Μήπως το κόλπο είναι η φρέσκια μαγιά;

delta66 07-01-13 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 724431)
Μήπως το κόλπο είναι η φρέσκια μαγιά;

Δεν εχω δοκιμασει με φρεσκια.
Ομως αυτα που εγραψε ο ChocolatePuma, τα εκανα κι εγω (παλιααααα, οταν ασχολιομουν με φυτα :D).
Χτυπαγα πρωτα στη φραπεδιερα σε ενα ποτηρι χλιαρο νερο ενα κουταλακι ζαχαρη να λιωσει και μετα και τη μαγια (για λιγο μη καει κιολας), την αφηνα 10 λεπτα να παρει μπρος και μετα την εριχνα στο μπετονι με το ετοιμο χλιαρο μιγμα νερου και ζαχαρης.
Σε καθε ανανεωση του μιγματος, αφηνα δυο δαχτυλα κατω ιζημα, για "μπολι".
Εβγαζε σχεδον αμεσως φυσαλιδες

koreos 07-01-13 23:20

ρε παιδια καταλαθος βγηκε το σωληνακι και εχασε ολη την πιεση , θα ξανακανει το μειγμα co2 η θελει καινουργιο μειγμα να φτιαξω????

delta66 07-01-13 23:48

Θα ξανακανει, μη φτιαχνεις αλλο

Κουραμπιές 07-01-13 23:54

Εγω παντα βαζω φρεσκια μαγια. Και δουλευει σχεδοοοοον αμεσως. Βεβαια ππως ολοι παω σε μπουκαλα και ησυχαζω. Εγω να πω την αληθεια δεν εχω κανει αρκετα μιγματα για να βγαλω συμπερασμα αλλα τωρα στο τελευταιο που στο σπιτι κανει κρυο οταν δεν ειμαι εκει (οχι οτι οταν ειμαι βραζει ο τοπος...) εβαλα την ιδια ποσοτητα με παντα και δουλευει το ιδιο...η μονη διαφορα ηταν οτι ειναι ολοφρεσκη δεν ξερω αν εφταιγε αυτο...

Οσον αφορα το σωληνακι οχι δεν εχει προβλημα παραγει συνεχεια απλα ξαναβαλτο και φροντισε να σφραγισει καλα!

MALAWI CICHLID BREED 11-01-13 23:01

Γεια και απο εμενα!Να κανω μια ερωτηση για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα γυρω απο το diy co2...Γιατι πρεπει να αδειαζουμε το "παλιο" νερο και μειγμα και να να μην βαζουμε μονο μαγεια και ζαχαρη στο ήδη υπάρχων μείγμα?Δεν θα δουλεψει παλι με το ιδιο νερο?

delta66 11-01-13 23:06

Επειδη δεν ειναι σκετο νερο αυτο που μενει

MALAWI CICHLID BREED 11-01-13 23:14

Ειναι νερο απλα με κατάλυπα απο την ζύμωση...Τελειωσε η ζαχαρη δεν εχει να "φαει" η μαγιά αρα σταματαει η παραγωγη...Τι θα πειραξει στο ιδιο νερο να μπουν παλι τροφη"ζαχαρη" και μαγια?
Να το εκφρασω καλυτερα.Ας παρουμε την τελευταια και καλα μερα που τελειωνει το μειγμα μας λογω ελλειψη της ζαχαρης.Την τελευταια αυτη μερα το νερο εκει μεσα ειναι καθαρο?ΟΧΙ!Εχει τα ιδια καταλυπα που θα ειχε και την επομενη μερα που θα βαζαμε παλι μαγια και ζαχαρη?ΝΑΙ!!Αρα πως γινεται ζυμωση την τελευτεα μερα που δεν υπαρχει νερο μεσα οπως λες?
Απλα ρωταω να δω μηπως εχει δοκιμασει κανεις να ριξει απευθειας τα υλικα στο ιδιο νερο και να μας πει τι εγινε...

delta66 11-01-13 23:23

Αυξανονται οι αλκοολες.

MALAWI CICHLID BREED 11-01-13 23:27

Πολλες αλκοολες=Δεν γινεται ζυμωση?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01933 seconds with 11 queries