Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   μεγαλο οσκαρ+μικρο οσκαρ=κολατσιο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41734)

DIMITRIUS 03-07-10 15:44

μεγαλο οσκαρ+μικρο οσκαρ=κολατσιο??
 
καλησπερα σε ολους..
εχω ενα οσκαρ 25cm κ σκεφτομαι να βαλω κ δευτερο οσκαρ αλλα αυτα που βρισκω ειναι 7-8cm..
υπαρχει περιπτωση ο μεγαλος να κολατσισει το μικρο??.. :confused:
το ενυδρειο μου ειναι 166χ60χ65..

Giorgos 03-07-10 16:43

Ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν προκειται να καταφερει να ζησει το μικρο. Αν χωραει στο στομα του μεγαλου, θα γινει μεζες. Αν δεν χωραει, απλα θα τον σαπισει στο ξυλο ο μεγαλος. Περιμενε μεχρι να βρεις αλλο στο ιδιο μεγεθος με το μεγαλο σου.

giannis nax 03-07-10 17:48

giannis
 
φιλε εχω και εγω ενα 25 ποντους τον θες γιατι εχω προβλημα

DIMITRIUS 03-07-10 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis nax (Μήνυμα 461823)
φιλε εχω και εγω ενα 25 ποντους τον θες γιατι εχω προβλημα

φιλε μου μετεφερα την προηγουμενη βδομαδα το οσκαρ μου απο ενα αλλο ενυδρειο που το ειχα στο καινουργιο μου (πιο μεγαλο) κ εγινε πανικος!.. κ τα ενυδρεια μου ειναι διπλα διπλα.. ειναι πολυ δυνατα ψαρια, κ δεν νομιζω οτι τοσο μεγαλο ψαρι μπορει να ταξιδεψει απο ναξο για κεφαλονια που μενω εγω..

μαλλον θα παρω το μικρο οσκαρ κ θα το μεγαλωσω στο μικρο ενυδρειο μου μεχρι να φτασει ενα καλο μεγεθος κ μετα μπλουμ στο μεγαλο κ βλεπουμε..

seven77 03-07-10 22:47

το δικό μου μεγάλο oscar δεν πειράζει τα 2 μικρότερα αλλά με τα oscar ποτέ δεν ξέρεις

DIMITRIUS 04-07-10 17:11

το κακο ειναι οτι ο δικος μου ειναι τσαμπουκας.. ξυλωνει φυτα, τα βαζει με τους πλεκο παρολο που το ενυδρειο ειναι μεγαλο.. δεν τον εχω ταισει ποτε με feeders κ ισως γιαυτο να μην τον φαει, αλλα θα πεφτει ξυλο σιγουρα..

Giorgos 04-07-10 20:03

Το προβλημα ειναι οτι εχεις ενα μεγαλο οσκαρ ουσιαστικα μονο του στο ενυδρειο. Αυτο σημαινει οτι θεωρει ολοκληρο το ενυδρειο (και μερος του δωματιου οπου βρισκεται το ενυδρειο) δικο του! Το να βαλεις αλλο ενα οσκαρ (ακομα και στο ιδιο μεγεθος) θα το θεωρησει απειλη και ανταγωνιστη. Ειδικα εφοσον προκειται για μικροτερο ψαρι, οι πιθανοτητες ειναι οτι δεν θα το αφησει σε χλωρο κλαρι.

panos70 24-08-11 22:42

εγω 2-3 φορες που το προσπαθησα στο παρελθον παντα το μικρο εφευγε απο τον ματαιο τουτο κοσμο,και δεν μιλαω για 25 ποντους ψαρι το ενα ηταν 14-15 και το αλο 5-7,οποτε καταλαβενεις εγω δεν θα το εκανα,η θα περιμενεις να μεγαλωσει το αλο η θα δωσεις το μεγαλο και θα παρεις 2-3 μικρα

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 25-08-11 09:28

Να πω και εγω την γνωμη μου ,αν και εχω μικρη εμπειρια απο τα οσκαρ.
Ασχετα με το μεγεθος ο οικοδεσποτης δεν θα ανεχτει κανενα τωρα μεσα για ανταγωνιστη.Υπαρχει ενας τροπος αλλα με επιφυλαξει λογου μεγεθους του δευτερου που θα βαλεις(αν ηταν λιγο μεγαλυτερο θα επιανε)

Να βγαλεις τον μεγαλο σε ενα αλλο ενυδρειο,να αλλαξεις ολη την δικοσμιση του ενυδρειου,να βαλεις το μικρο μεσα,και μετα απο μια εβδομαδα να βαλεις και τον οικοδεσποτη μεσα.:rolleyes:

delta66 25-08-11 14:54

Παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του καθε ψαριου.
Σε ενα ενυδρειο (ο θεος να το κανει ενυδρειο 200 λιτρα για οσκαρ) φιλου, υπηρχε ενα μεγαλουστικο οσκαρ 20 εκ που δεν πειραζε τιποτα.
Εβαλε μεσα ενα μικρο οσκαρ 7 εκ και δεν το πειραξε.
Οταν μεγαλωσε το μικρο λιγο και εφτασε τα 15 εκ, το εκανε το μεγαλο του αλατιου.
Τοτε αναγκαστηκε ο μεγαλος (που ειχε γινει ηδη 25 εκ) και αγριεψε και αναγκαστικα το εδιωξε το μικρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries