Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Βιολογια.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60654)

Elina 07-03-12 19:55

Βιολογια..
 
Καλησπερα..!
Το ενυδρειο μου τρεχει εδω και 9 μηνες και ολα βαινουν καλως..στις αρχες ειχα αγορασει ενα φιλτρο πατου..βιολογια μου την ειπε ο πετσοπας..εχει κατι μπιλακια μεσα το φιλτρο και φυσικα μου πε να μην το καθαρισω γιατι θα καταστραφει η βιολογια..μετα απο τοσους μηνες ομως τα μπιλακια αυτα δεν θα χουν χαλασει??καποτε δεν θελει και κανα καθαρισμα??!!πως θα καταλαβω αν εχει ''χαλασει''??

gianniwpopi 07-03-12 20:26

αυτα τα μπιλακια δεν χαλανε. το φιλτρο θελει καθαρισμα μονο οταν πεσει αρκετα η ροη του . το ανοιγεις και καθαριζεις τα σφουγγαρια και τα μπιλακια που λες ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Elina 07-03-12 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 656747)
αυτα τα μπιλακια δεν χαλανε. το φιλτρο θελει καθαρισμα μονο οταν πεσει αρκετα η ροη του . το ανοιγεις και καθαριζεις τα σφουγγαρια και τα μπιλακια που λες ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

αα ωστε δεν χαλανε??ωραια..ευχαριστω!:)

kgf12345 07-03-12 21:36

αν ειναι ευκολο δε βαζεις και καμια φωτο να τα δουμε τα "μπιλακια"? τι αλλα υλικα εχεις μεσα?το εχεις ανοιξει ποτε το φιλτρο?βαλε και καμια φωτο του ενυδρειου να δουμε, ολο και κατι θα δει καποιος εδω μεσα που μπορει να σου εχει ξεφυγει;)

Elina 08-03-12 22:06

για φωτο λιγο δυσκολο..αλλα θα προσπαθησω..δεν το εχω ανοιξει και ποτε μου το φιλτρο γιατι φοβαμαι οτι θα το καταστρεψω..

zak 08-03-12 22:17

Elina... πρωτα από όλα χρόνια σου πολλά... και δεύτερων.... σε αντίθεση με το σπίτι.. και όλα τα υπόλοιπα τα οποία σας ενοχλουν εσάς τις γυναίκες όλη μέρα μέσα σε ενα σπίτι.... το ενυδρείο - φίλτρο.. δεν χρειάζεται το ίδιο καθάρισμα.. όσο ίσως και αν σας κάνει εντύπωση....
p.s. προσθεου δεν θελω ουτε να προσβάλω ουτε να θήξω... αλλά.. ένα τέτοιο καθάρισμα από την γυναίκα μου είναι η αιτία και έχασα όλα μου τα ψάρια σε 700 λιτρα ενυδρείο... οποτε αντιλαμβάνεσαι οτι βιολογία και.. ΒΡΩΜΑ είναι μέχρι ένα σημείο αναγκαία!!!!!

delta66 08-03-12 23:09

Πρεπει να ξεχωριζουμε τη βρωμα απο τη βιολογια.
Η βρωμα στο φιλτρο (λασπη, σαπια κλπ) εμποδιζει τη βιολογια.

zak 08-03-12 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 657010)
Πρεπει να ξεχωριζουμε τη βρωμα απο τη βιολογια.
Η βρωμα στο φιλτρο (λασπη, σαπια κλπ) εμποδιζει τη βιολογια.

+100000

Elina 09-03-12 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 657001)
Elina... πρωτα από όλα χρόνια σου πολλά... και δεύτερων.... σε αντίθεση με το σπίτι.. και όλα τα υπόλοιπα τα οποία σας ενοχλουν εσάς τις γυναίκες όλη μέρα μέσα σε ενα σπίτι.... το ενυδρείο - φίλτρο.. δεν χρειάζεται το ίδιο καθάρισμα.. όσο ίσως και αν σας κάνει εντύπωση....
p.s. προσθεου δεν θελω ουτε να προσβάλω ουτε να θήξω... αλλά.. ένα τέτοιο καθάρισμα από την γυναίκα μου είναι η αιτία και έχασα όλα μου τα ψάρια σε 700 λιτρα ενυδρείο... οποτε αντιλαμβάνεσαι οτι βιολογία και.. ΒΡΩΜΑ είναι μέχρι ένα σημείο αναγκαία!!!!!

σ ευχαριστω πολυ!:) ναι εχεις δικιο..ξερω οτι χρειαζεται η βιολογια-βρωμια ως ενα σημειο..γ αυτο και ολα τα καθαριζω με νερο ενυδρειου για να μην χαθουν τα μικροβια..απλα επειδη ο πετσοπας μου πε πως θελει καθαρισμα μετα απο καποιο καιρο και τα μπιλακια θελουν αλλλαγη γι αυτο και ρωτησα..αλλωστε δεν πηρα την πρωτοβουλια να το καθαρισω γιατι δεν εχει βρωμα και η ροη του ειναι μια χαρα..:)

dinos99 09-03-12 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elina (Μήνυμα 657252)
σ ευχαριστω πολυ!:) ναι εχεις δικιο..ξερω οτι χρειαζεται η βιολογια-βρωμια ως ενα σημειο..γ αυτο και ολα τα καθαριζω με νερο ενυδρειου για να μην χαθουν τα μικροβια..απλα επειδη ο πετσοπας μου πε πως θελει καθαρισμα μετα απο καποιο καιρο και τα μπιλακια θελουν αλλλαγη γι αυτο και ρωτησα..αλλωστε δεν πηρα την πρωτοβουλια να το καθαρισω γιατι δεν εχει βρωμα και η ροη του ειναι μια χαρα..:)

ο πετσοπας θα βγαλει ευροπουλακια αν κανεις αλλαγη στο υλικο.......:rolleyes::rolleyes:κανενα βιολογικο υλικο δεν χαλαει σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα.....;).δωσε ομως καμια φωτογραφια να δουμε κ περι τινος προκειται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries