Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Λάμπες juwel (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98328)

basillis 24-09-17 10:56

Λάμπες juwel
 
Καλημέρα!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν εφαρμόζουν οι λάμπες Τ5 της Juwel σε άλλα ενυδρεία που δεν είναι της juwel.

kosmas 24-09-17 18:51

Γιατι οχι? Το μεγεθος παιζει ρολο και τα watt αν τα σηκωνει το αλλο

basillis 25-09-17 16:35

Ωραία μια χαρά...Ναι μπορώ να βάλω οτι θέλω απο watt. Σε ευχαριστώ!;)

delta66 26-09-17 04:58

Αν το ενυδρειο εχει στο καπακι σταθερα τοποθετημενα ντουι για κανονικες λαμπες, δεν κανουν οι juwel λαμπες γιατι ειναι πιο μακρυες.

basillis 27-09-17 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1022309)
Αν το ενυδρειο εχει στο καπακι σταθερα τοποθετημενα ντουι για κανονικες λαμπες, δεν κανουν οι juwel λαμπες γιατι ειναι πιο μακρυες.

Ναι αυτό το γνωρίζω, δεν είναι σταθερά τα ντουί, οπότε δεν θα έχω θέμα.;)

delta66 27-09-17 19:47

Οποτε το μονο που κοιτας ειναι να ειναι ιδια βατ με το τροφοδοτικο. Και φυσικα να ειναι ιδιας διατομης (Τ5 ή Τ8 )
Κατα τα αλλα γιατι δινεις τοσα λεφτα και δεν παιρνεις εμποριου? Πχ ενας ωραιος συνδυασμος ειναι sylvania grolux και aquastar
Εγω εκανα εξεπιτουτου πατεντα για να μπορω να βαζω αυτες τις λαμπες σε juwel ενυδρειο

basillis 28-09-17 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1022483)
Οποτε το μονο που κοιτας ειναι να ειναι ιδια βατ με το τροφοδοτικο. Και φυσικα να ειναι ιδιας διατομης (Τ5 ή Τ8 )
Κατα τα αλλα γιατι δινεις τοσα λεφτα και δεν παιρνεις εμποριου? Πχ ενας ωραιος συνδυασμος ειναι sylvania grolux και aquastar
Εγω εκανα εξεπιτουτου πατεντα για να μπορω να βαζω αυτες τις λαμπες σε juwel ενυδρειο

Αυτό τον συνδιασμό είχα μέχρι τώρα αγαπητέ delta,(Sylvania grolux- aquastar) και τώρα με την αλλαγή που πρέπει να κάνω γιατί τις έχω νομίζω 2 χρόνια, είπα να αλλάξω λίγο τον συνδυασμό και να πάω σε jwell 54 w color και day για το χρυσοψαράδικο που ετοιμάζω. Ήδη σήμερα τις παρέλαβα κιόλας...;)

delta66 28-09-17 16:10

Ναι τις εχω δοκιμασει κι αυτες.
Ισως επειδη ειναι καινουριες να σου κανουν εντυπωση.
Εμενα μου αρεσουν πολυ περισσοτερο οι sylvania παντως. Ακομα και απο κατι πανακριβες dennerle κλπ. Τετοια καθαροτητα στα χρωματα των ψαριων δεν εχω ξαναδει.
Μονο οι arcadia freshwater+original tropical με εξεπληξαν. (πανακριβες κι αυτες)
Αλλα ουσιαστικα ειναι κοντα στο grolux+aquastar. Χωρις να ειναι καλυτερες (κατα την αποψη μου). Με τα ιδια λεφτα μπορω να αλλαζω λαμπες 3 φορες πιο συχνα και να ειναι σε τελεια κατασταση.
Κανε κι εσυ τις δοκιμες σου και βλεπουμε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01552 seconds with 11 queries