Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   S.O.S. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39005)

GioM 22-03-10 20:59

S.O.S.
 
Καλησπέρα. Είχα πάρει πριν λίγο καιρό ένα ενυδρείο 61x31x44 (Resun SM-600). Ο μ@#$@&@ς από το petshop (συγγνώμη αλλά θα καταλάβεται γιατί τον αναφέρω έτσι...) μου πρότεινε να πάρω κάποια είδη και εκτός από αυτά που εν τέλει πήρα μου έλεγε ότι χωράνε κι άλλα στο ενυδρείο.

Λοιπόν, όπως έχει η κτάσταση αυτή τη στιγμή, έχω:

*2x pangasius
*2x silver shark
*1x rainbow shark
*1x μαχαιρόψαρο
*1x γλύφτη

Αν κατάλαβα καλά χρειάζομαι πισίνα...

Στο ενυδρείο αυτό τι μπορεί να ζήσει άνετα;

Γιώργος Κ 22-03-10 21:02

Δυστηχως κανενα απο τα παραπανω δε θα μπορεσεις να τα κρατησεις σε αυτα τα λιτρα! :(
Θα σου ελεγα να τα δωσεις και να παρεις εντλερ η γκαπυ που ειναι ψαρια που δεν μεγαλωνουν πολυ αλλα και ειναι "σκληρου νερου"!

yannakis 22-03-10 21:02

καταρχην το πρωτο που μπορεις να κανεις ειναι να τα επιστρεψεις πισω η να τα δωσεις καπου..μετα να προμηθευτεις τεστ για να κανεις μετρησεις..αληθεια ποσο καιρο λειουργει το ενυδρειο?ειναι στρωμενο?

persival 22-03-10 21:57

Όπως τα λέει ο georgarask είναι... κανένα από τα παραπάνω δεν μπορεί να μείνει στο ενυδρείο σου, δυστυχώς. Κάνε μια απόπειρα μήπως τα παίρνει πίσω αυτός που τα πούλησε (αν και χλωμό), αλλιώς χάρισε τα σε κάποιον που μπορεί να τα φιλοξενήσει (ούτε κι αυτό είναι εύκολο) και κάνε μια καινούρια αρχή, μελετημένη και να απολαύσεις τις χαρές και την ηρεμία που ένα ενυδρείο μπορεί να σου χαρίσει!

GioM 23-03-10 04:26

Το ενυδρείο λειτουργεί 25-30 μέρες. Κι εδώ ακολούθησα τις συμβουλές που πήρα από το petshop. Έστρωσα πολύ λεπτό χαλίκι μέχρι ύψος 2.5 cm περίπου (5 κιλά) και έβαλα το διακοσμητικό ξύλο. Μου είπε ότι μελλοντικά αν ήθελα θα μπορούσα να να φυτέψω στο χαλίκι αυτό. Ισχύει;

Δίσκους μπορώ να βάλω ή είναι μικρό και για αυτό;

achisael 23-03-10 04:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GioM (Μήνυμα 429194)
Το ενυδρείο λειτουργεί 25-30 μέρες. Κι εδώ ακολούθησα τις συμβουλές που πήρα από το petshop. Έστρωσα πολύ λεπτό χαλίκι μέχρι ύψος 2.5 cm περίπου (5 κιλά) και έβαλα το διακοσμητικό ξύλο. Μου είπε ότι μελλοντικά αν ήθελα θα μπορούσα να να φυτέψω στο χαλίκι αυτό. Ισχύει;

Δίσκους μπορώ να βάλω ή είναι μικρό και για αυτό;



απ οτι ξερω ειναι μικρο για δισκους...ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΟΥΜΕ...
βαλε γκαπυ φιλε μου...και ομορφα ειναι....
εγω εχω 6 γκαπυ + 4 μικρα και 4 apple snail...

να σε ρωτησω κατι? δεν πιστευω με ολα αυτα τα παραπανω να εχεις το φιλτρο resun? αυτο που ειχε το ενυδρειο???

GioM 23-03-10 14:02

Όχι. Το έχω αφήσει να δουλεύει κι αυτό αλλά έχω βάλει κι άλλο ένα (δε φαίνεται η μάρκα του όπως το έχω τοποθετήσει) ονμαστικά 500 lt/h. Τα έχω βάλει το ένα δίπλα στο άλλο.

Γιώργος Κ 23-03-10 14:13

Για δισκους ειναι παρα πολυ μικρο!! Αν θες δισκους υπολογισε τουλαχιστον ενα 400λιτρο με μια αντιστροφη οσμωση ...

Στο χαλικι σου μπορεις να φυτεψεις "ευκολα" φυτα ... ;)

GioM 23-03-10 17:32

2 colisa lalia και 6 αρλεκίνοι είναι καλά; Μου το πρότεινε ένας γνωστός που ασχολείται χρόνια. Θα είναι εντάξει;

Πάνος 23-03-10 17:39

μια χαρα θα ειναι.;)

GioM 23-03-10 19:47

Τελικά τα έδωσα σε petshop. Μόνο το γλύφτη κράτησα κατά παρότρυνση του γνωστού που προανέφερα. Θα υπάρξει πρόβλημα;

Έκανα και μία απόπειρα με μερικά φυτά. Θα ανεβάσω φωτογραφία μόλις μπορέσω.

Γιώργος Κ 23-03-10 19:51

Δεν υπαρχει ψαρι: γλυφτης σαν ονομασια! Αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια του να δουμε ποιος ειναι ... τα πιο πολλα γατοψαρα χρειαζονται μαλακο και οξινο νερο ... και δε πρεπει να τα κραταμε σε νερο βρυσης! Ασε που τα πιο πολλα γινονται τεραστια! Διαβασε και εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647 εχει ενδιαφερον! ;)

GioM 23-03-10 20:00

Είναι pleco. Αν είναι ακατάλληλο για το ενυδρείο θα κοιτάξω να το επιστρέψω και αυτό. Ευχαριστώ πολύ.

Γιώργος Κ 23-03-10 20:06

Δυστηχως ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου ...!
Και επισης θα πρεπει να εχεις μαλακο και οξινο νερο ...

yannakis 23-03-10 20:44

ναι οντως ο πλεκο δεν σου "κανει" :smt020

Dimis 23-03-10 20:51

Εκτος και αν ειναι ο dolichopterus οπου εισαι οκ!
Χλωμο βεβαια να τον βρηκες διοτι τον ψαχνω πολυ και καιρο και δεν...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01642 seconds with 11 queries