Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   puffer!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69940)

piranha friend 10-03-13 16:44

puffer!!!!
 
Λοιπόν παιδιά σκέφτομαι να πάρω Carinotetraodon travancoricus.
Βασικά θα πάρω ζευγάρι.Το κακό είναι πως το ενυδρείο είναι μικρό.(40*30*30)
διάβασα το θέμα που είναι αναρτημένο...
Εσείς τι λέτε?????

nazgul 10-03-13 17:11

Πως το ξερεις οτι θα ειναι ζευγαρι? Το φυλλο το δειχνουν με την ενηλικιωση.

Αν ειναι για μονο δυο, ενταξει ειναι το ενυδρειο. Οριακα αλλα ενταξει. Στην αρχη και εγω τα ειχα σε μικροτερο ακομα, αλλα μετα τα εβαλα σε μεγαλυτερο. Ενα καλο φιλτρο να σκεφτεσαι μονο με πολυ χωρο για βιολογικο υλικο.

Τα υπολοιπα στα εχω πει. Εχουν απαιτησεις.

piranha friend 10-03-13 17:15

Οκ το ξέρω ότι έχουν απαιτήσεις....
Μάλλον θα πάρω ενήλικα...+-8
Έχει ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη....:rolleyes::rolleyes:
-------------------------
Το φίλτρο είναι το SP1300..
Τι λες είναι οκ???

nazgul 10-03-13 17:25

Ενηλικα δεν θα βρεις σε πετ σοπ. Και εγω απο εδω τα πηρα και προσφατως τα ειδα στο μαγαζι που μαλλον λες, το azores.
Απο εκει και περα, αν δεν ειναι ζευγαρι, παιρνεις μεγαλο ρισκο. Αν ειναι και τα δυο αρσενικα, υπαρχει πιθανοτητα να επιβιωσει μονο το ενα. Ειχαν αρκετοι αυτο το προβλημα.

Το φιλτρο ειναι μικρο κατα τη γνωμη μου. Ενα μικρο εξωτερικο ειναι το καλυτερο. Η Elite εχει φθηνη και καλη σειρα. Σκεψου οτι εγω οταν τα προτοεβαλα σε 22 λιτρα μονο, ειχα εξωτερικο fluval 105.

piranha friend 10-03-13 18:06

Δεν γινόταν πλυντήριο το ενυδρείο???

nazgul 10-03-13 18:17

Ειναι ρυθμιζομενης ροης.

piranha friend 10-03-13 18:46

α.. οκ.
Πάντως και εμένα έχει καλή ροή και καθαρίζει καλά το ενυδρείο...:rolleyes:

nazgul 10-03-13 19:44

Το θεμα ειναι αν χωραει πολυ βιολογικο υλικο, οχι η ροη. Χρειαζονται ισχυρη βιολογια για να μην υπαρχουν προβληματα.

piranha friend 10-03-13 20:07

Μέσα έχω κάτι μπιλάκια κούφια 2 στρώσεις υαλοβάμβακα και σπόγγο...
χωράει όμως και άλλα...

korasidikos 10-03-13 20:42

χρειαζεσαι εξωτερικο σιγουρα το εσωτερικο δεν χωραει τιποτα σχεδον.θα συνφωνησω με το elite ειναι σκυλια και πολυ οικονομικα αξιζει να επενδυσεις εκει!!!!!!;)

piranha friend 10-03-13 21:10

Ναι ρε παιδιά εκτός του ότι θα γίνει πλυντήριο,που ήδη είναι τα παφεράκια δεν θέλουν μικρή σχετικά ροή???
Αλήθεια σας λέω χωράει και άλλα το φίλτρο...:(:(

korasidikos 10-03-13 21:40

δεν προκειται να γινει πλυντηριο,εγω σε 22 λιτρα ειχα δυο εσωτερικα με ροη 400λ συνολικα,απλως σπας τη ροη στο τζαμι ετσι εκανα εγω και ο μονομαχος μου ηταν μια χαρα!!.για να πεις οτι το εσωτερικο κανει δουλεια πρεπει να χωραει τουλαχιστον προσωπικη αποψη! 0,5-1 λιτρο βιολογικο υλικο.ειναι πολυ λιγα τα λιτρα και αλλαζουν οι συνθηκες γρηγορα για αυτο χρειαζεσαι μια καλη βαση που ειναι η βιολογια!!:rolleyes:

piranha friend 10-03-13 23:15

οπότε να μην προχωρήσω σε αγορά τους???

exelix 10-03-13 23:22

Μισό με ένα λίτρο βιολογικό υλικό ως ελάχιστη ποσότητα για δύο παφεράκια το θεωρώ υπερβολή. Παρόλα αυτά, λόγω των ταϊσμάτων που θα κάνεις θεωρώ ότι το φίλτρο σου δε θα σε καλύψει εύκολα.

nazgul 11-03-13 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix
Μισό με ένα λίτρο βιολογικό υλικό ως ελάχιστη ποσότητα για δύο παφεράκια το θεωρώ υπερβολή. Παρόλα αυτά, λόγω των ταϊσμάτων που θα κάνεις θεωρώ ότι το φίλτρο σου δε θα σε καλύψει εύκολα.

Δεν ξερω αν ειναι υπερβολη, αν κρινουμε οτι το fluval 105 που εχω στο ενυδρειο δεν ειναι και ehem σε χωρητικοτητα. Το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ ατσαλα στο φαγητο και θελουν ισχυρη βιολογια. Μην ξεγελαει το μεγεθος.

Στην αρχη και εγω ειχα ενα μικρο εσωτερικο, με μια-δυο χουφτες siporax, αλλα ζοριζοταν παρα πολυ για να κρατησει. Μεχρι που πηρα εξωτερικο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Πλυντηριο δεν θα γινει αν ειναι ρυθμιζομενο σε καμια περιπτωση. Με ρισκο το πηρα και εγω και τελικα εκανα πολυ καλα που το δοκιμασα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend
οπότε να μην προχωρήσω σε αγορά τους???

Οχι, να προχωρησεις αν σου αρεσουν και εχεις διαθεση να αφιερωσεις χρονο για τη φροντιδα τους. Απλα γνωμη μου ειναι να το κανεις οσο πιο σωστα και υπομονετικα μπορεις, για να μειωσεις το ρισκο σε ολους τους τομεις. Ειναι ευαισθητα ψαρακια, αλλα δεν ειναι και δισκοι για να εισαι ολη τη μερα απο πανω τους. Αν τα πραγματα παρουν το σωστο δρομο απο την αρχη, θα τα χαιρεσαι χωρις αγχος.

piranha friend 11-03-13 11:52

δεν μπορώ βρε παιδιά να πάρω άλλο φίλτρο.
αν γίνεται με αυτό οκ αλλιώς δεν νομίζω...:(
κριμα και μου άρεσαν...

sarpijk 11-03-13 12:00


''We are not rich enough to buy cheap things.''

Με λιγα λογια εχεις σκεφτει ποσο θα σου κοστισει αν χασεις τα δυο ψαρακια επειδη απλα δεν ειχες καταλληλο φιλτρο? Μακροπροθεσμα το κοστος ισως να ειναι μεγαλυτερο. πχ Αγοραζεις τα puffer αλλα το ενα σου ψοφαει επειδη δεν ειχες καλη βιολογια και μετα καταλαβαινεις οτι δικιο ειχαν καποιοι και πας και αγορaζεις φιλτρο για να σωσεις το δευτερο και μετα πας και αγοραζεις και ενα ακομη puffer. Ε?

piranha friend 11-03-13 12:05

Ε, ναι το σκέφτηκα...:cool:
Κοιτάξτε αν είναι τόσο μικρό το φίλτρο, θα το καθαρίζω κάθε 4 μέρες????!!:D
οχι???:smt115

nazgul 11-03-13 14:28

Δεν ειναι το θεμα να το καθαριζεις. Το κρυσταλλινο νερο δεν αποκλυει οτι υπαρχει αμμωνια στο ενυδρειο. Αν το καθαριζεις, θα χανεται η βιολογια. Ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχει η ανεση να καταστραφει μερος της αποικιας. Οταν ειχα εσωτερικο μονο το filter wool αλλαζα καθε εβδομαδα. Τα σφουγγαρια πλυσιμο καθε 1-2 μηνες και το βιολογικο υλικο πλυσιμο σχεδον ποτε.

Εγω θα περιμενα να μαζεψω χρηματα να το στησω σωστα απο την αρχη, οπως και εκανα οταν το εστησα. Τη γνωμη μου απλα σου λεω φιλικα, η επιλογη ειναι παντα δικη σου.

piranha friend 11-03-13 18:05

Αν βάλω ακόμα ένα τέτοιο φίλτρο και το μπουκώσω με βιολογία????
Να μην έχει ροή δηλαδή, σχεδόν μηδενική.....:cool:

bloskas 11-03-13 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 744986)
σε 22 λιτρα ειχα δυο εσωτερικα με ροη 400λ συνολικα

θεουλης!

nazgul 11-03-13 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend
Αν βάλω ακόμα ένα τέτοιο φίλτρο και το μπουκώσω με βιολογία????
Να μην έχει ροή δηλαδή, σχεδόν μηδενική.....:cool:

Απο το να βαλεις μερικα εσωτερικα και να γεμισει το μικρο ενυδρειο φιλτρα, βαζεις εξωτερικο και ξεμπερδευεις. Ουτε συντηρηση συχνα, ουτε καθαρισμα και εγγυημενα καλη φιλτρανση. Βγαινουν και στις αγγελιες μερικες καλες περιπτωσεις συχνα.

bloskas 11-03-13 21:32

πιρανχα φιλε μου κανε οτι σε λεει ο θοδωρος γιατι δεν αστειευεται με τα παφερακια.!!

θα βγαλει μαχαιρια! :smt027:smt027

piranha friend 11-03-13 21:34

οκ τότε.
Θα ψάξω.
Αν όμως δει κανείς τίποτα παρακαλώ να μου στείλει π.μ.!!!+-8+-8

nazgul 11-03-13 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas
πιρανχα φιλε μου κανε οτι σε λεει ο θοδωρος γιατι δεν αστειευεται με τα παφερακια.!!

θα βγαλει μαχαιρια! :smt027:smt027

χαχαχα! Τα pufferακια και τα ματια σας!!:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend
οκ τότε.
Θα ψάξω.
Αν όμως δει κανείς τίποτα παρακαλώ να μου στείλει π.μ.!!!

Θα εχω το νου μου μηπως δω τιποτα. Ποσα θα μπορουσες να διαθεσεις σε γενικες γραμμες?

piranha friend 11-03-13 21:54

Δεν ξέρω βρε φιλαράκι, αναλόγως..
Μέχρι 50 με πολύ ζόρι......:(:(:(

nazgul 11-03-13 22:07

Της elite εκει κυμαινονται γενικως. Αυτο ειναι το πιο μικρο της σειρας:
http://www.petsupermarket.gr/3093/πρ...-model-20.html

Αλλα και σε αγγελια θα βρεις. Θα εχω και εγω το νου μου.

piranha friend 11-03-13 22:40

οκ ευχαριστώ!!!!:D:D

sarpijk 25-04-13 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 745108)

''We are not rich enough to buy cheap things.''

Με λιγα λογια εχεις σκεφτει ποσο θα σου κοστισει αν χασεις τα δυο ψαρακια επειδη απλα δεν ειχες καταλληλο φιλτρο? Μακροπροθεσμα το κοστος ισως να ειναι μεγαλυτερο. πχ Αγοραζεις τα puffer αλλα το ενα σου ψοφαει επειδη δεν ειχες καλη βιολογια και μετα καταλαβαινεις οτι δικιο ειχαν καποιοι και πας και αγορaζεις φιλτρο για να σωσεις το δευτερο και μετα πας και αγοραζεις και ενα ακομη puffer. Ε?

Aυτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02149 seconds with 11 queries