Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   200 λιτρα Ν.αμερικη!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67898)

pantelos 04-01-13 21:23

200 λιτρα Ν.αμερικη!!!
 
καλησπερα σε ολα τα μελη!!! εχω στισει το 200αλιτρο μου σε βιοτοπικο νοτιας αμερικης!! εβαλα σημερα τα πρωτα ψαρακια μεσα περιπου στους 30 ροδοστομους!!! αλλα βλεπω οτι δεν πολυ κεινουντε!! εχουν κατσει κατω απο μια ριζα που κανει ¨σκια¨ ολοι μαζι και κολυμπανε μονο σε εκεινο το σημειο!! ο ροδοστομος ειναι πολυ κινιτικο ψαρι και εχω μια ανισυχια γιαυτο!!! βεβαια μαλλον ειναι απο το στρες της μεταφορας γιατι ειναι στο ενυδρειο εδω και 2-3 ωρες αλλα για καλο και για κακο ανοιξα αυτο το θεμα να παρω και καμια γνωμη!!! αν καποιος γνωριζει κατι ας αφιερωσει 2 λεπτα στο θεμα!!! ευχαριστω!!!:D:D:D

gianniwpopi 04-01-13 21:26

δωστους λιγο χρονο να προσαρμοστουν... αυριο θα ειναι καλυτερα...

stratigos24 04-01-13 21:26

Ειναι νωρις ακομα...ειναι στρεσαρισμενα. Αστα 2-3 μερες και θα στρωσουν. Και εμενα τα cardinal tetra μου καθως και τα zebra danio που ειχα, πρωτη μερα και λιγο απο δευτερη ηταν διστακτικα.

Φωτα εννοειτε κλειστα πρωτη μερα.

pantelos 04-01-13 21:30

τα φωτα τα εχω κλειστα και εχω αναμενη μονο μια λαμπα moon light που εχω!!! να την κλεισω και αυτην???

stratigos24 04-01-13 21:32

Eγω θα ελεγα ναι για πρωτη μερα καλυτερα τιποτα, αλλα αν καποιος εχει αλλη αποψη ας την πει.

nikolakis94 04-01-13 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 723526)
Eγω θα ελεγα ναι για πρωτη μερα καλυτερα τιποτα, αλλα αν καποιος εχει αλλη αποψη ας την πει.

Συμφωνω, ολα κλειστα.Αυριο θα ειναι ενταξει μην φοβασαι.Ταισμα αυριο.

pantelos 04-01-13 21:35

παντως απο την ωρα που εκλεισα το φως και αναψα την moon light βλεπω περισσοτερη κινιτικοτητα!!!:D:D:Dα οποτε τα κλεινω ολα??? να εντελως σκοταδι ειναι καλο αυτο για τα ψαρια να μην βλεπουν τπτ???

nikolakis94 04-01-13 21:38

Ο αμαζονιος δεν εχει φωτα.Εχει προβλεψει η φυση.

pantelos 04-01-13 21:41

ενταξει λοιπον αφηνω την φυση να κανει το θαυμα της!!!! εχετε να προτεινετε κανενα αλλο ψαρι που θα μπορουσα να βαλω μαζι?? σκεφτομαι για ενα ζευγαρι ραμιρεζι και κανενα ancistrus!!!!οποιαδιποτε προταση σας δεκτη!!!:D:D

kraken21 04-01-13 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 723521)
καλησπερα σε ολα τα μελη!!! εχω στισει το 200αλιτρο μου σε βιοτοπικο νοτιας αμερικης!! εβαλα σημερα τα πρωτα ψαρακια μεσα περιπου στους 30 ροδοστομους!!! αλλα βλεπω οτι δεν πολυ κεινουντε!! εχουν κατσει κατω απο μια ριζα που κανει ¨σκια¨ ολοι μαζι και κολυμπανε μονο σε εκεινο το σημειο!! ο ροδοστομος ειναι πολυ κινιτικο ψαρι και εχω μια ανισυχια γιαυτο!!! βεβαια μαλλον ειναι απο το στρες της μεταφορας γιατι ειναι στο ενυδρειο εδω και 2-3 ωρες αλλα για καλο και για κακο ανοιξα αυτο το θεμα να παρω και καμια γνωμη!!! αν καποιος γνωριζει κατι ας αφιερωσει 2 λεπτα στο θεμα!!! ευχαριστω!!!:D:D:D


επειδη εχω τυχει και γω σε τετοια φαση απο την μεταφορα των ψαριων να ειναι καπως φοβισμενα και να ειναι σε σταθερο σημειο το καλητερο που ειναι να κανεις ειναι να τα εχεις ολα σβηστα οπως ειπαν και οι υπολοιποι!!

Κουραμπιές 04-01-13 21:47

Αν δεν κανω λαθος εβαλες και αγγελια. Μην ανυσηχεις ακομα αρχη ειναι. Μου φαινεται μονο οι δικοι μου καρδιναλιοι ειναι περιπτωση...τους εβαλα βραδυ και μετα απο κανα διωρο εριξα ταμπλετα για τους ανσιστρους και ορμησαν και οι 100 να την φανε. Χαμοσ εγινε. Τι παραμετρους νερου εχεις να δουμε τι σε περνει.

pantelos 04-01-13 21:52

δεν εχω κανει μετρισεις ακομα παντως το δουλευω με νερο βρυσης και τυρφη στο φιλτρο!!! ριζες και φυτα μεσα!!δεν νομιζω να ξεπερναει το 7ph!!!

Κουραμπιές 04-01-13 21:59

Εκτος και αν εχει πολυ τυρφη μεσα, σιγουρα το ξεπερνας. Το νερο βρυσης εχει αρκετο ΚΗ για να μην επιτρεψει το ph να πεσει. Βοηθαει η τυρφη και στα δυο αλλα πρεπει να κανεις μετρησεις καταρχας για να δεις αν ειναι στρωμενο το φιλτρο. Αλλιως....

stratigos24 04-01-13 21:59

Χωρις μετρησεις που πας?;)

Παρε τεστ και καντες, να δεις και τι δραση εχει η ποσοτητα τυρφης που βαζεις σε ποσες μερες κλπ.

Το νερο βρυσης σου ξερεις τι τιμες εχει? Το ενυδρειο ειναι στρωμενο?

pantelos 04-01-13 22:06

το ενυδρειο ειναι στρωμενο εννοειτε!!!τρεχει εδω και 2 χρονια ετσι χωρις κανενα ααπολυτος προβλημα!!!! το νερο βρισης μου ειναι περιπου στο 7,2με7,3 ph το εχω μετρησει δηλαδη!!!

leandros69 04-01-13 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 723542)
το ενυδρειο ειναι στρωμενο εννοειτε!!!τρεχει εδω και 2 χρονια ετσι χωρις κανενα ααπολυτος προβλημα!!!! το νερο βρισης μου ειναι περιπου στο 7,2με7,3 ph το εχω μετρησει δηλαδη!!!

σταδιακα καλο θα ηταν να κατεβεις κατω απο το 7.αν δεις οτι δεν κοκκινιζουν οι μουρες ειναι το πρωτο που πρεπει να κοιταξεις.

pantelos 04-01-13 23:11

το πιθανοτερο ειναι λογο των ξυλων και της τυρφης να ειμαι ηδη κατω απο 7!! αλλα δεν ξερω ακομα θα δειξει!!! το καλυτερο σημαδι ειναι η συμπεριφορα των ψαριων!!! οταν θα ειναι οκ απο στρες και τετοια θα φανει!!!

Κουραμπιές 04-01-13 23:16

Βαζωντας και εμενα μεσα, αν δεν ξαναειχες τα συγκεκριμενα δεν μπορεις να βασιστεις στη συμπεριφορα. Αλλωστε οι λαθος παραμετροι ειναι κυριος παραγοντας στρες. Εσυ δηλαδη μπορει να θεωρησεις την συμπεριφορα οκ αλλα στη πραγματικοτητα ναχεις λαθος νερο και η συμπεριφορα να μην ειναι αυτη. Μπορει και να ειναι ολα καλα φυσικα. Κανε μετρησεις και βλεπουμε τι αλλο μπορει να μπει. Οι σκεψεις σου για επιλογες δεν ειναι και ασχημες.

pantelos 04-01-13 23:24

δεν ειναι η πρωτη φορα που κραταω τα συγκεκριμενα ψαρια φιλε μου!!ειχα και παλαιοτερα σε μικροτερο ενυδρειο βεβαια!! ξερω πως ειναι ενα ψαρι στρεσαρισμενο και πως ειναι οκ!!! ;);););)

stratigos24 04-01-13 23:26

Καλα, κανε τις μετρησεις σου πρωτα και τα βλεπουμε ολα τα αλλα.

Κουραμπιές 04-01-13 23:40

Αν τα ειχες σε σωστο νερο (μετρημενο) τοτε ναι μπορεις. ;) Τεσπα, μετρησεις Και βλεπουμε :)

kgf12345 06-01-13 12:09

κανε μετρησεις και βαλε και καμια φωτο να δουμε το ενυδρειο.ολο και κατι θα βρεθει να συζητησουμε;)

τα ραμιρεζι ειναι ακομα πιο ευαισθητα απτους ροδοστομους στις συνθηκες του νερου.αν αποφασισεις να βαλεις,θες και την αναλογη προετοιμασια και ρουτινα.κατα ταλλα,ειναι απτα αγαπημενα μου ψαρια:)

οσο για τις συμπεριφορες,οταν πετυχεις τις καταλληλες συνθηκες νερου αλλα και το περιβαλον των ψαριων(στησιμο,φυτα,φωτισμο κλπ)τοτε θα δεις τη διαφορα;)και αν τα βαλεις και σε μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη,θα παθεις πλακα εντελως.

pantelos 08-01-13 00:49

8 Συνημμένο(α)
καλησπερα σε ολους!!! ειπα να βαλω μερικες φοτογραφιες να μου πειτε γνωμες και να εξακριβωσω και το φυλο των ραμιρεζι μου!!!συγνωμη για την ποιοτιτα των φοτο απλα ειναι απο κινιτο δεν εχω ψηφιακη!!! το ραμιρεζι στην 6 φοτο ειναι θυλικο η αρσενικο??

pantelos 08-01-13 17:00

υποτιθετε οτι τα πηρα για ζευγαρι και δεν ξερω αν ειναι σιγουρα!!! αν ξερει καποιος ασ μου πει!!!:D:D
-------------------------
τελικα ξερει κανεις?? :confused::confused::confused:

kgf12345 08-01-13 17:09

βαλε καθαρες φωτο απτο πλαι και πιο κοντινες.το ενα το βλεπω για αρσενικο.για το αλλο δε μπορω να πω.βαλε καλυτερες φωτο.

pantelos 08-01-13 17:14

το ενα ειναι σιγουρα αρσενικο!! το αλλο δεν ξερω τι ειναι ομως.. οι καλυτερες φοτο που μπορεσα να τραβιξω ειναι αυτες λογο τοθ οτι δεν εχω ψηφιακη και ειναι απο κινητο!! απο την 6η φοτο δεν μπορεις να διακρινεις που ειναι ποιο καθαρη??

kgf12345 08-01-13 17:34

οχι.εσυ μπορεις?:D

μοιαζει με θυληκο.σου φτανει αυτο?:D

pantelos 08-01-13 17:35

θα προσπαθισω να βγαλω ποιο πολλες και ποιο καθαρες και βλεπουμε!!!:D:D:D

Anna10 08-01-13 17:51

1 Συνημμένο(α)
Από ότι έχω διαβάσει για τα ram τα αρσενικά έχουν τελείως μαύρη βούλα στο πλάι ενώ τα θηλυκά έχουν και μπλέ μέσα σε αυτήν.Σύν ότι τα αρσενικά έχουν πιο μεγάλα τα επάνω σαν αγκάθια πτερύγια.

pantelos 08-01-13 17:55

απο οτι φαινετε πρεπει να εχω ζευγαρι αλλα και παλι δεν ειμαι τελειως σιγουρος ακομα!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02184 seconds with 11 queries