Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Στησιμο Ενυδρειου με κιχλιδες Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26558)

al-kar 19-08-08 21:54

Στησιμο Ενυδρειου με κιχλιδες Malawi
 
8 Συνημμένο(α)
Στηνω αυτο το ενυδρειο (περιπου 120 λιτρα ειναι), με την βοηθεια του αγαπητου φιλου (και συνονοματου!) Αλεξη Κωσταντακη, και εχω ορισμενα ερωτηματα να παραθεσω!!

1ον: Μεσα θα βαλω ενα ζευγαρι Pseudotropheus demasoni. Θα εχω προβληματα η ειναι ενα ευκολο ψαρι?

2ον: Τα φυτα που εχω μεσα θα τη βγαλουν η θα γινουν πρωινο?

3ον: Εχω μεσα και ενα γλυφτη. Αυτος θα την βγαλει η θα γινει μεσημεριανο?

4ον: Στο προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου, ειχα παρα πολυ εντονο προβλημα με αλγη. ειχα περιπου 10 ωρες τη μερα το φως, αλλα η αλγη δεν εφευγε ουτε με χημικα!! Ειχα καποια κομματια πρασινη που μου αρεσε αλλα ειχα και πολλα κομματια με λιγο πιο καφετια που ηταν ασχημη και υπεραναπτυγμενη,.. τι μπορω να κανω για να μη εχω ξανα αυτο το προβλημα?

Περιμενω τις συμβουλες και τις υποδειξεις σας με ανυπομονησια..!


Dias 19-08-08 21:59

Για ποσα λιτρα μιλαμε;

kostantakis 19-08-08 22:08

120 λίτρα είναι το ενυδρείο !! Να προσθέσω ότι το ενυδρείο πλύθηκε καλά καλά με σαπουνάδα..... και η πέτρες είναι ασβεστολιθικές....

al-kar 19-08-08 22:11

Thanks Alex.. Παντα χρησιμες οι παρατηρησεις σου!!

orck 19-08-08 22:23

με τι πλυνατε το ενυδρειο; με σαπουναδα;
αυτο δεν ειναι καλο, δεν θα επρεπε να το πλυνετε με σαπουναδα

al-kar 19-08-08 22:26

Καναμε παρα πολυ καλο ξεπλυμα και εφυγε ολη. Λες να εχω προβλημα? Παντως ο γλυφτης που εχω μεσα την παλευει..

Moutralewn 20-08-08 09:46

Αρχικά θεωρώ τα 120 λίτρα πολύ λίγα ή/και όριακά για ένα μικρό χαρέμι (1 αρσ. + 2 θυλ.) Yellow Labido.

Τα demasoni όντας χαρεμόψαρα (δεν πάνε ζευγάρια) και επίσης λόγω του ότι είναι αρκετά επιθετικά, συνήθως μπαίνουν σε αναλογία 1 αρσενικό + 6-7 θυληκά, αλλά βέβαια σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Δεν ξέρω, πως θα συμπεριφερθούν με ένα τόσο "μικρό" (για τα δεδομένα τους) ενυδρείο με μόνο μία θυληκιά.

Αν μου έλεγαν να ματέψω τί θα γίνει, αυτό που θα έλεγα είναι ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα θα στρεσαριστεί απίστευτα η θυληκιά, με ότι αυτό συνεπάγεται (συνήθως θάνατος της θυληκιάς).

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω κάποιον που να έβαλε ζευγάρι demasoni σε 120 λίτρα, αλλά προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα.
Αντί αυτού θα έβαζα ένα μικρό χαρεμάκι Labidos (1 αρσ. + 2 θυλ.).

imichal 20-08-08 17:09

demasoni από 6-7 και πάνω. Αλλιως θα φαγωθούνε !!!
Για μένα ελάχιστα λιτρα τα 200+. Ειναι απίστευτα επιθετικά με το είδος τους.....
Στα λίτρα σου καλύτερα να μεινεις στα labidos όπως σου γραψαν και οι παραπανω....

Dias 20-08-08 19:18

Σχετικα με την ερωτηση που εκανα απαντησαν τα παιδια.Πολυ λιγα τα λιτρα για τα διαολακια.........Επισης μεγα λαθος η σαπουναδα.

orck 20-08-08 19:41

οσον αφορα για την σαπουναδα μεγα λαθος δεν ειναι, απλα ειναι λαθος
μετα απο δυο χρονια στα ψαροφορουμ εχω πλεον αποψη
αυτη ειναι οτι μερικα πραγματα που γραφονται ειναι ακραια, ενα απο αυτα ειναι και η σαπουναδα, οκ συμφωνω οτι δεν ειναι το καλυτερο για τα ψαρια μας αλλα εαν την εχεις ξεπλυνει καλα δεν εχεις προβλημα, ας βαλουν ανθρακα στην τελικη

(τωρα περιμενω τον Σπυρο να ποσταρει απο κατω αναλυτικο αρθρο 3000 λεξεων με 45 link :D)

Dias 20-08-08 20:32

Μεγα η λαθος,ειναι λαθος και με το συμπαθειο φιλε orck, ετσι οπως το θετεις καποιος με λιγοτερο απο 2 χρονια στο forum δεν εχει αποψη;

kostantakis 20-08-08 20:48

Pedia to tripsame arketa kala me sfouggari kai ligo sapouni, meta omos to ksepliname me afthono neraki, kai episis meta to skoupisame kala kala me vetex !!! Ti provlima mporei na pezei ??? :( To enidrio tou filou mou, den mporeite na fantasteite posi algi ixan pano ta tzamia !!! PRASINI & KAFE !!!

Dias 20-08-08 20:55

Μην αγχωνεσαι,ηταν τραβηγμενο το σχημα λογου μου.Τωρα βεβαια καποιος θα βγει και θα πει να προσεχουμε πως λεμε οτι λεμε κλπ.Θα συμφωνησω.Αλλα αποψη εχουμε και πρεπει να εχουμε ολοι μας.

manousos 20-08-08 21:18

Για χαρά συντοπίτη.
Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου ...

1ον: Μεσα θα βαλω ενα ζευγαρι Pseudotropheus demasoni. Θα εχω προβληματα η ειναι ενα ευκολο ψαρι? πολυ επιθετικά θέλουν περισσότερα λίτρα και μεγαλύτερη παρέα.

2ον: Τα φυτα που εχω μεσα θα τη βγαλουν η θα γινουν πρωινο? 'οτι έχω βάλει μέσα στο 120λιτρό μου έχει γίνεί ωραιότατη μαρουλοσαλάτα. Δεν έχει επιβιώσει τίποτα.

3ον: Εχω μεσα και ενα γλυφτη. Αυτος θα την βγαλει η θα γινει μεσημεριανο? Πόλλες πιθανότητες να γίνει. Αλλά και εκτός αυτού θέλει άλλες συνθήκες. Γιατί δεν βάζεις ένα είδος synodontis?

4ον: Στο προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου, ειχα παρα πολυ εντονο προβλημα με αλγη. ειχα περιπου 10 ωρες τη μερα το φως, αλλα η αλγη δεν εφευγε ουτε με χημικα!! Ειχα καποια κομματια πρασινη που μου αρεσε αλλα ειχα και πολλα κομματια με λιγο πιο καφετια που ηταν ασχημη και υπεραναπτυγμενη,.. τι μπορω να κανω για να μη εχω ξανα αυτο το προβλημα?:confused::confused: παράξενο. Εγώ "τρέχω" ένα 120λ περίπου 2 χρονια (τωρα πλέον με 5 labido ) και δεν έχω ίχνος άλγης. Ο φωτισμός είναι και εμένα 10-12 ώρες. Τι τιμές έχει το νερό στην περιοχή σου?

Περιμενω τις συμβουλες και τις υποδειξεις σας με ανυπομονησια..!

[/quote]

Tolis 21-08-08 14:29

H συγκεκριμενη αποψη για το σαπουνι δεν ειναι καθολου ακραια. Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει οντως να ξεπλυθηκε καλα, αλλα το σαπουνι εστω και σε ελαχιστες ποσοτητες ειναι τοξικοτατο για τα ψαρια.
Και δεν υπαρχει και λογος να πλυνεις ενα ενυδρειο με σαπουνι.

orck 21-08-08 15:08

Τολη δυστηχως δεν πας σε κανενα καφε καποιου ψαροφορουμ να τα κουβεντιασουμε απο κοντα (και δεν οργανωνει το GAB καφε)

θα σου ζηταγα μελετη, εστω και μια απλη σελιδα στο Internet που να το υποστηριζει αυτο αλλα ειμαστε πολυ εκτος θεματος εδω

απο μεριας μου συγνωμη στον al-kar, δεν θα το συνεχισω (στο παρων thread που ανοιξε ο al-kar για το ενυδρειο του)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 285445)
H συγκεκριμενη αποψη για το σαπουνι δεν ειναι καθολου ακραια. Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει οντως να ξεπλυθηκε καλα, αλλα το σαπουνι εστω και σε ελαχιστες ποσοτητες ειναι τοξικοτατο για τα ψαρια.
Και δεν υπαρχει και λογος να πλυνεις ενα ενυδρειο με σαπουνι.


Tolis 21-08-08 15:27

http://www.google.com/search?hl=en&a..._nhi=&safe=off
Καλό διαβασμα.
Σχεδον καθε Σαββατο απο το 2005 ειμαι στον χωρο του Συλλογου, ο οποιος ειναι παρα πολυ φιλοξενος, κι οσο υπαρχει αυτος το GAB δεν εχει λογο να οργανωνει αλλου καφε και να διαλυει το κοσμο.

Apostolis 21-08-08 16:39

για το σαπούνι, βάλε για καλό και κακό άνθρακα στο φίλτρο και άλλαξέ τον κάθες 3-4 μέρες... 4-5 φορές...

delta66 23-08-08 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 285358)
(τωρα περιμενω τον Σπυρο να ποσταρει απο κατω αναλυτικο αρθρο 3000 λεξεων με 45 link :D)

http://www.google.gr/search?hl=el&q=...83%CE%B7&meta=
:D

imichal 23-08-08 19:36

ε καλα.....ο Σπύρος δεν κρατιοταν......:grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01887 seconds with 11 queries