Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ώρες για τάισμα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55833)

panioul 14-09-11 09:43

Ώρες για τάισμα!
 
Καλημέρα σε όλους! Έχω κάνει ένα ενυδρείο πρόσφατα με ψαράκια Tanganyika. Έχω ένα δίλλημα για τις ώρες που πρέπει να τα ταίζω. Κατ' αρχήν αν πρέπει να τα ταίζω μία ή δύο φορές την ημέρα. Σε άλλα post διάβασα ότι είναι προτιμότερο να τα ταίζω δύο φορές. Αν το ακολουθήσω δεν ξέρω τι να κάνω με το φωτισμό. Τα φώτα τα έχω ρυθμίσει να ανάβουν στις 3 το μεσημέρι και να σβήνουν στις 12-12.30 το βράδυ. Αν ταίζω τα ψαράκια κάθε 12 ώρες θα πρέπει να τα ταίζω μία φορά με σβηστά φώτα. Είναι σωστό αυτό; Μήπως να μειώσω το χρονικό διάστημα μεταξύ των 2 ταισμάτων ώστε να ταίζω πάντα με φως;

kixlidatos 14-09-11 09:47

Στην φυση τα ψαρια τρωνε οποτε βρουν την τροφη,με κλειστα τα φωτα μην τα ταιζεις.Και μια φορα ειναι καλα,αλλα αν σε βολευει ταισετα και πριν πας για υπνο.

Κλεόβουλος 14-09-11 11:22

Τάιζε τα μια φορά λίγη ώρα μετά το άνοιγμα της λάμπας και
μια μία ώρα πριν κλείσει.

panioul 14-09-11 11:37

Άρα να τα ταίζω όσο μπορώ νωρίτερα όταν ανάψουν τα φώτα (πιθανότατα κατά τις 5) και λιγότερο το βράδυ πριν σβήσουν τα φώτα

kixlidatos 14-09-11 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 618114)
Άρα να τα ταίζω όσο μπορώ νωρίτερα όταν ανάψουν τα φώτα (πιθανότατα κατά τις 5) και λιγότερο το βράδυ πριν σβήσουν τα φώτα

Σωστα:)

kgf12345 14-09-11 14:36

αυτο γιατι γινεται ρε παιδια? εχω δει σε πολλα προφιλ ψαριων που λενε οτι ειναι δραστηρια τη νυχτα.και μαλιστα πολλες φορες λενε οτι καλο ειναι να ριχνουμε και λιγη τροφη αφου ειναι δραστηρια στο σκοταδι και βγαινουν για φαι τη νυχτα.
αλλα για καποιο λογο επικρατει η αποψη να ταιζονται με τα φωτα ανοιχτα.για ποιο λογο ισχυει αυτο?
γιατι δηλαδη πρεπει να τα συνηθισουμε διαφορετικα αποτι κανουν στη φυση?

kixlidatos 14-09-11 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 618169)
αυτο γιατι γινεται ρε παιδια? εχω δει σε πολλα προφιλ ψαριων που λενε οτι ειναι δραστηρια τη νυχτα.και μαλιστα πολλες φορες λενε οτι καλο ειναι να ριχνουμε και λιγη τροφη αφου ειναι δραστηρια στο σκοταδι και βγαινουν για φαι τη νυχτα.
αλλα για καποιο λογο επικρατει η αποψη να ταιζονται με τα φωτα ανοιχτα.για ποιο λογο ισχυει αυτο?
γιατι δηλαδη πρεπει να τα συνηθισουμε διαφορετικα αποτι κανουν στη φυση?

Αυτα που λες εσυ ειναι η συνοδοντιδες (γατοψαρα)στην Αφρικη.Δεν εχουν αναγκη,γιατι αυτα και την ημερα ολο και κατι μασουλανε.

kgf12345 14-09-11 14:51

οχι δεν ειναι μονο αυτα,ειναι και τα glass catfish,τα hara jerdoni και πολλα αλλα.γενικως τα γατοψαρα (δε μιλαω για τα cory)εχω την εντυπωση οτι ειναι κυριως νυχτερινοι θυρευτες.οχι οτι δεν τρωνε τη μερα αλλα τη νυχτα ειναι πιο δραστηρια.
επομενως γιατι το παιρνουμε σαν στανταρ οτι πρεπει να ταιζονται τα ψαρια μονο με τα φωτα ανοιχτα?το ρωταω γιατι το εχω διαβασει πολλες φορες σε διαφορες σελιδες αλλα δεν εξηγει κανεις το γιατι.

kixlidatos 14-09-11 14:58

Εχεις δικιο,αλλα η πλειοψηφια τω ψαριων,τρωνε μερα.Ο φιλος αν δεν εχει συνοδοντιδες ,ολη η τροφη θα πεσει κατω αφαγωτη,οποτε θα αρχισουν τα γνωστα προβληματα.Βεβαια αν εχει αυτα συγουρα θα την φανε,αλλα οχι τα ψαρια γιατι θα κοιμουνται

kgf12345 14-09-11 15:24

σωστο ειναι αυτο που λες.αλλα δεν θα επρεπε να λενε "αναλογα τα ψαρια που εχεις πανε και οι ωρες ταισματος"?η τουλαχιστον "εξαρταται τι ψαρια εχεις" κλπ...
ρωταω γιατι οπως ειπα δεν εχω δει απαντηση σε αυτο πουθενα κιεγω καποια ψαρια μου τα ταιζω μερα και καποια το βραδι αφου σβησουνε τα φωτα.τουλαχιστον να μαθω αν για καποιο λογο κανω λαθος να σταματησω:D

stav 14-09-11 15:32

Συνηθως ταιζουμε βραδυ με σβυστο το φως τους πλεκο.

kixlidatos 14-09-11 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 618190)
σωστο ειναι αυτο που λες.αλλα δεν θα επρεπε να λενε "αναλογα τα ψαρια που εχεις πανε και οι ωρες ταισματος"?η τουλαχιστον "εξαρταται τι ψαρια εχεις" κλπ...
ρωταω γιατι οπως ειπα δεν εχω δει απαντηση σε αυτο πουθενα κιεγω καποια ψαρια μου τα ταιζω μερα και καποια το βραδι αφου σβησουνε τα φωτα.τουλαχιστον να μαθω αν για καποιο λογο κανω λαθος να σταματησω:D

Και εγω τον αστακο μου με σβηστα φωτα τον ταιζω,γιατι και αυτος ειναι νυχτοβιος.Πανε μια μερα μετα απο μιση ωρα,που θα σβησουν τα φωτα και θα δεις ολα τα ψαρια ειναι ακινιτα,οποτε δεν μπορουν να φανε.

kgf12345 14-09-11 15:55

καποια ειναι.οχι ολα ομως.οι αρλεκινοι θα κοιμουνται.τα glass ομως θα κοβουν βολτες πανω κατω....

kixlidatos 14-09-11 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 618198)
καποια ειναι.οχι ολα ομως.οι αρλεκινοι θα κοιμουνται.τα glass ομως θα κοβουν βολτες πανω κατω....

Δεν τα ξερω,οποτε σεσενα τροφη δεν θα μεινει κατω.

panioul 14-09-11 16:40

Πάντως είναι η τρίτη μέρα τώρα που τα ταίζω και εκείνο που διαπιστώνω είναι ότι όταν τα τάισα με σβηστά τα φώτα η τροφή έπεσε κάτω και δεν την δώσανε σημασία. Τις άλλες φορές που τα τάισα με αναμμένα φώτα ακόμα και να έπεφτε η τροφή κάτω επειδή βλέπανε ακόμα τα κομμάτια να πέφτουν βγήκανε από τις πέτρες και άρχισαν να ψάχνουν την τροφή στο έδαφος

kgf12345 14-09-11 16:42

αρα τα ψαρια σου τρωνε τη μερα:D αυτο λεω ομως,οτι δεν ειναι στανταρ αυτο,εξαρταται απτο ειδος του ψαριου.τουλαχιστον ετσι νομιζω.αν βρω την απαντηση θα τη γραψω εδω;)

Κλεόβουλος 14-09-11 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 618217)
αρα τα ψαρια σου τρωνε τη μερα:D αυτο λεω ομως,οτι δεν ειναι στανταρ αυτο,εξαρταται απτο ειδος του ψαριου.τουλαχιστον ετσι νομιζω.αν βρω την απαντηση θα τη γραψω εδω;)

Έτσι είναι όπως το λες :)
Υπάρχουν ψάρια νυκτόβια και ψάρια ημερόβια.
Τα ψάρια που έχει ο φίλος τρέφονται την ημέρα (άρα με τα φώτα ανοιχτά).

billias 14-09-11 17:19

ψάρια (γατοψαρα) βυθου όπως pleco(ancistrus)Kuhli Loach,τρέφονται και δραστηροπιούντε κιρίως νυχτα ...και κάποια άλλα (η πληθώρα )την ημέρα.

Chris82 14-09-11 23:16

Και σαν μερα οριζουμε οσο ειναι ανοιχτα τα φωτα;
Ενταξει συνηθως τα φωτα κλεινουν το βραδυ,οποτε μετα επικρατει σκοταδι στο χωρο και στο ενυδρειο αλλα το πρωι και μεχρι το μεσημερι που ανοιγουν,αν το δωματιο ειναι ευηλιο τοτε θα ειναι και το ενυδρειο.

vaspiou 14-09-11 23:19

απορια!
γιατι πρεπει να τους συμπεριφερομαστε ή να τα ταιζουμε συγκεκριμενα οπως τρωνε στην φυση? αφουν εχουν γεννηθει (99% των ψαριων που εχουμε) σε γυαλες απο αναπαραγωγους....ξερουν τι παει να πει φυση?
σιγουρα υπαρχει το ενστικστο στο dna.... δεν ξερω....
παντα το ειχα απορια......

thnx....:D

kgf12345 15-09-11 01:44

εχεις δικιο σε αυτο,αλλα δεν ισχυει για ολα τα ψαρια.θελω να πω υπαρχουν και ψαρια που αιχμαλωτιζονται και τα πουλανε.πχ οι οτοκυκλοι πιανονται στη φυση.
βεβαια τα περισσοτερα ψαρια οντως εχουν γεννηθει σε αιχμαλωσια.αλλα οπως ειπες,το ενστικτο ειναι πολυ δυνατο.μιλαμε για εκατονταδες και ισως και χιλιαδες χρονια εξελιξης σε καποιες περιπτωσεις.
συν το οτι -υποθετω-πως νιωθουνε και οι χομπιστες καλυτερα ακολουθωντας τις συνηθειες των ψαριων...

kixlidatos 15-09-11 07:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chris82 (Μήνυμα 618323)
Και σαν μερα οριζουμε οσο ειναι ανοιχτα τα φωτα;
Ενταξει συνηθως τα φωτα κλεινουν το βραδυ,οποτε μετα επικρατει σκοταδι στο χωρο και στο ενυδρειο αλλα το πρωι και μεχρι το μεσημερι που ανοιγουν,αν το δωματιο ειναι ευηλιο τοτε θα ειναι και το ενυδρειο.

Εχεις δικιο.Το δικο μου ενυδρειο ειναι διπλα σε παραθυρο,και επιδη παω δουλια πολυ νωρις,τα ταιζω κατα της 6,30 το πρωι,μολις εχει ανατολη,και τρωνε σαν τρελα,σε ημιφως.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 618325)
απορια!
γιατι πρεπει να τους συμπεριφερομαστε ή να τα ταιζουμε συγκεκριμενα οπως τρωνε στην φυση? αφουν εχουν γεννηθει (99% των ψαριων που εχουμε) σε γυαλες απο αναπαραγωγους....ξερουν τι παει να πει φυση?
σιγουρα υπαρχει το ενστικστο στο dna.... δεν ξερω....
παντα το ειχα απορια......

thnx....:D

Εχω ενα φιλο ,που εχει εστιατορειο/μπαρ,και σχεδον την ολη την ημερα κοιματε,αυτος τα καλοκαιρια εχει ρυθμισει τα φωτα να αναβουν απο της 1 την νυχτα και σβηνουν στης 7 το πρωι για να τα χαζευει,οποτε και αυτα εμαθαν να τρωνε αυτες τις ωρες.Ολα ειναι θεμα προσαρμογης.

delta66 15-09-11 12:27

Τα νυχτοβια ταιζονται με κλειστα τα φωτα του ενυδρειου και τα ημερησιο με ανοιχτα.
Στο ημιφως θα ψιλοφανε και τα δυο ειδη ή θα το προτιμησουν τα ειδη που ειναι μεν ημερησια αλλα προτιμουν το χαμηλο φωτισμο.
Μαζι με τις αλλες πληροφοριες που υπαρχουν γραμμενες στα προφιλ των ψαριων, συνηθως ανεφερεται και το αν ειναι "Nocturnal" (νυχτοβια) ή Diurnal (ημεροβια)
πχ
Ancistrus sp.: Activity: Nocturnal
Hemigrammus bleheri: Activity: Diurnal


Η "προσαρμογη" των ψαριων στις ανθρωπινες συνηθειες και λαθος τακτικες, ειναι απλα πραξη επιβιωσης απο τα ψαρια και οχι σωστης διαβιωσης και συμπεριφορας (με οτι συνεπαγεται αυτο).

ΥΓ το ηλιακο φως προκαλει αλγες σε συνδυασμο και με τεχνητο φως απο τις λαμπες.

OlgaM 15-09-11 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 618190)
σωστο ειναι αυτο που λες.αλλα δεν θα επρεπε να λενε "αναλογα τα ψαρια που εχεις πανε και οι ωρες ταισματος"?η τουλαχιστον "εξαρταται τι ψαρια εχεις" κλπ...
ρωταω γιατι οπως ειπα δεν εχω δει απαντηση σε αυτο πουθενα κιεγω καποια ψαρια μου τα ταιζω μερα και καποια το βραδι αφου σβησουνε τα φωτα.τουλαχιστον να μαθω αν για καποιο λογο κανω λαθος να σταματησω:D


Kαλημέρα, ναι θα έπρεπε, συμφωνώ μαζί σου, όταν ακριβολογεί κανείς σε τέτοια θέματα δεν μπερδεύονται οι υπόλοιποι ;)

kixlidatos 15-09-11 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 618395)
Τα νυχτοβια ταιζονται με κλειστα τα φωτα του ενυδρειου και τα ημερησιο με ανοιχτα.
Στο ημιφως θα ψιλοφανε και τα δυο ειδη ή θα το προτιμησουν τα ειδη που ειναι μεν ημερησια αλλα προτιμουν το χαμηλο φωτισμο.
Μαζι με τις αλλες πληροφοριες που υπαρχουν γραμμενες στα προφιλ των ψαριων, συνηθως ανεφερεται και το αν ειναι "Nocturnal" (νυχτοβια) ή Diurnal (ημεροβια)
πχ
Ancistrus sp.: Activity: Nocturnal
Hemigrammus bleheri: Activity: Diurnal


Η "προσαρμογη" των ψαριων στις ανθρωπινες συνηθειες και λαθος τακτικες, ειναι απλα πραξη επιβιωσης απο τα ψαρια και οχι σωστης διαβιωσης και συμπεριφορας (με οτι συνεπαγεται αυτο).Τοτε ο φιλος μου θα τα εβλεπε μετα απο 7 μηνες,γιατι ετσι ειναι το συστημα εδω

ΥΓ το ηλιακο φως προκαλει αλγες σε συνδυασμο και με τεχνητο φως απο τις λαμπες.

Σπυρο στις Κυκλαδες σε οποιο δωματιο και να το βαλεις ο ηλιος θα ειναι παντα παρον,εκτος αν εχεις υποσκαφο:).Το δικομου παραθυρο ειναι βορεινο και δεν το χτυπα ο ηλιος καθολου.Απο αλγη καθαριζω τα τζαμια καθε 3 εβδομαδες.Και οταν ειπα ημιφως ,εννοω πραγματικο την στιγμη που βγενει ο ηλιος και οχι σε ενα κλειστο δωματιο που θα μπαινει λιγο φως.Και απο παρατηρησεις που εκανα,1)με φυσικο φως τα χρωματα των ψαριων φενονται ποιο ομορφα και τα ζευγαρωματα γινονται ποιο πολλες φορες.

krispie 15-09-11 13:14

Δύο ερωτήσεις:

α)Τι γίνεται με τις γαρίδες, σε κατάστημα μου είχαν πει ότι κινούνται και τρέφονται και το βράδυ. Το είχα ρωτήσει γιατί την τροφή των γαρίδων την "τιμούν" τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου...

β)Δεν έχει καμιά αρνητική συνέπεια να ρυθμίζουμε το φως από το βράδυ μέρι το πρωί και την ημέρα να είναι κλειστό; Και την ημέρα λόγω του φωτός του ηλίου που θα υπάρχει στο δωμάτιο στο ενυδρείο θα έχει ημίφως... Θα μπορούν τα ψάρια να ηρεμήσουν;

kixlidatos 15-09-11 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 618409)
Δύο ερωτήσεις:

α)Τι γίνεται με τις γαρίδες, σε κατάστημα μου είχαν πει ότι κινούνται και τρέφονται και το βράδυ. Το είχα ρωτήσει γιατί την τροφή των γαρίδων την "τιμούν" τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου...

β)Δεν έχει καμιά αρνητική συνέπεια να ρυθμίζουμε το φως από το βράδυ μέρι το πρωί και την ημέρα να είναι κλειστό; Και την ημέρα λόγω του φωτός του ηλίου που θα υπάρχει στο δωμάτιο στο ενυδρείο θα έχει ημίφως... Θα μπορούν τα ψάρια να ηρεμήσουν;

Γαριδες δεν ειχα ποτε,αλλα εχω αστακο,και φανταζομαι οτι ειναι στην ιδια συνομοταξια.Εγω τον ταιζω μονο την νυχτα,γιατι την ημερα αν και ειναι μονος του δεν βγενει να παρει την τροφη.Οσο για το φυσικο φως,που εχω ενα ηλιολουστο σπιτι,πραγματι τα ψαρια ειναι πολυ ποιο ηρεμα καθολην την διαρκεια της ημερας.Με το αναβουνε τα φωτα στης 6,45 αρχιζουν η καβγαδες και τα κυνηγητα.

Γιώργος Κ 15-09-11 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 618409)
Δεν έχει καμιά αρνητική συνέπεια να ρυθμίζουμε το φως από το βράδυ μέρι το πρωί και την ημέρα να είναι κλειστό; Και την ημέρα λόγω του φωτός του ηλίου που θα υπάρχει στο δωμάτιο στο ενυδρείο θα έχει ημίφως... Θα μπορούν τα ψάρια να ηρεμήσουν;

Εχει αρνητικες συνεπειες ... τα ψαρια δε ξεκουραζονται (κοιμουνται)! Πρεπει να εχουμε μερικες ωρες απολυτο σκοταδι στο ενυδρειο ... ;)

krispie 15-09-11 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 618428)
Εχει αρνητικες συνεπειες ... τα ψαρια δε ξεκουραζονται (κοιμουνται)! Πρεπει να εχουμε μερικες ωρες απολυτο σκοταδι στο ενυδρειο ... ;)

Φαντάζομαι το ιδανικό θα είναι τα η φωτοπερίοδος να συμβαδίζει με την ημέρα...
Φαντάζομαι βέβαια ότι αν το ρυθμίζουμε να ανοίγει το μεσημέρι και να σβήνει βράδυ δεν θα πάθουν κάτι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02489 seconds with 11 queries