Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Κοι εκβιαστής η πως έφτιαξα λίμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52405)

Andros 31-03-12 19:42

Κανονικα Γιαννη, τα κοι αρχιζουν να αναπαραγωνται μετα το τριτο ετος της ηλικιας τους.

Yiannis59 31-03-12 19:44

οποτε χασαμε δεν υπαρχει εκβιαστης χε χε χε χε

kouman 31-03-12 19:48

τα ασπρα αυτα στην επιφανεια ειναι αυγα?

Yiannis59 31-03-12 19:50

Τροφη Hikari :D

kouman 31-03-12 19:57

γιαννη εψαξα το θεμα απο την αρχη για να βρω απο που το παρηγγηλες το σκιμερ επιφανειας...αλλα δεν το βρηκα.. απο που το παρηγγηκες και ποσο εκανε?

Yiannis59 31-03-12 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 661149)
γιαννη εψαξα το θεμα απο την αρχη για να βρω απο που το παρηγγηλες το σκιμερ επιφανειας...αλλα δεν το βρηκα.. απο που το παρηγγηκες και ποσο εκανε?

http://www.aquatix-2u.co.uk/acatalog...e_skimmer.html

kouman 31-03-12 20:13

thanks!

Andros 31-03-12 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 661144)
οποτε χασαμε δεν υπαρχει εκβιαστης χε χε χε χε

Μην βιαζεσαι, εισαι σιγουρος οτι ειναι διχρονα??:D

Γιώργος Κ 31-03-12 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 661150)

αααα ετσι ειναι χωρις αλγη πανω του?? :D:D:D:smt081:smt081:smt081

Yiannis59 31-03-12 20:30

ουστττ ρεμαλι δεν πρόλαβα να το καθαρίσω σήμερα :D

in the pond 01-04-12 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 661154)
αααα ετσι ειναι χωρις αλγη πανω του?? :D:D:D:smt081:smt081:smt081

:D:D

Πάντως η λίμνη είναι με τις ομορφιές της... Γιάννη, αν τα μικρότερα σου κοι τα έχεις 2 χρόνια, να υπολογίσεις και το χρόνο που χρειάστηκαν να γίνουν 8-9 εκατοστά, όταν τα αγόρασες. Από αυτό που βλέπω πάντως, προβλέπω μεγάλα αναποδογυρίσματα στη λίμη σου...:D Εσύ, έτσι προληπτικά αφαίρεσε όποιο αντικείμενο θα μπορούσε να τραυματίσει τη ψαρίνα σου...;)

Σάκη, το συγκεκριμένο κινούμενο σκιμεράκι κάνει δουλειά και χρησιμοποιείται αρκετά στο εξωτερικό. Δεν κοστίζει ακριβά.

Yiannis59 02-04-12 20:07

Ο χρονος θα δειξει Βασιλη :wink:

Για να μην μου την λεει ο φιλος μου ο Γιωργος σήμερα το καθάρισα :D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...g_0169copy.jpg

Γιώργος Κ 02-04-12 20:16

Πωπω!!! Σαν καινουργιο!!! :p:p:smt081:smt041:smt041:smt041:smt041

aliens- 17-04-12 08:56

Η εκβιάστρια όχι μόνο έχει αυγά…. αλλά έχει γεννήσει και είναι γονιμοποιημένα !!!

Καταρχήν ευχαριστώ για τα μπόλικα φυτά που μου έδωσες και όχι μόνο. Όλα τα φυτά τοποθετήθηκαν στην λίμνη μου. Μερικά από τα φυτά του καταρράκτη τα έβαλα σε έναν κουβά με νερό. Χτες που γύρισα από το χωριό είδα μέσα στο κουβά καμία +10 ψαράκια !!!!
Σίγουρα θα έχει μπόλικα μικρά στην λίμνη σου που δεν θα φαίνονται :D

in the pond 17-04-12 09:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 664180)
Η εκβιάστρια όχι μόνο έχει αυγά…. αλλά έχει γεννήσει και είναι γονιμοποιημένα !!!

Τουλάχιστον πρόλαβες τη δράση φέτος Γιάννη ή την έχασες πάλι?

Yiannis59 17-04-12 09:31

Μαλλον την εχασα αφου δεν ειχα ιδεα για τα μικρα φτουυυυυυυυυυυυ καλα δηλωνω ασχετος στην υπογραφή μου :smt017

zweet 17-04-12 10:38

ωχ τωρα με ολα αυτα .. εχω ηδη μπριζοθει να παρω και εγω ψαρακια... ζηλευω!!:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 664193)
Μαλλον την εχασα αφου δεν ειχα ιδεα για τα μικρα φτουυυυυυυυυυυυ καλα δηλωνω ασχετος στην υπογραφή μου :smt017

στην υπογραφη θα πρεπει να σου συμπαρασταθω και εγω :smt081

kouman 17-04-12 14:02

αν και ειναι νωρις για εμενα αυτην η ερωτηση αλλα θα ηθελα να μαθω τι πρεπει να προσεχουμε οταν ειναι η εποχη της αναπαραγωγης και αν μπορουμε να βοηθησουμε κατι σε αυτο...! γιαννη ευχαριστω και δημοσια για το πακετο με τα φυτα που μου εστηλες! θα τα δω σημερα μιας και ειμουνα εκτος αυτες της μερες με την γυναικα και τα πεθερικα...

Andros 18-04-12 12:12

Καλα, τα μικρα μπορει να ειναι και χρυσοψαρα.....

Ο Γιαννης θα μας πει πως βλεπει την εκβιαστρια :D Αφησε τα αυγα??

Yiannis59 18-04-12 17:52

Μαλλον οχι γιατι ειναι τουμπανο ακομα,
πρεπει να ειναι απο την Λευκη χρυσοψαρου γιατι αυτη ξεφουσκωσε πριν λιγο καιρο τωρα αρχισε να φουσκωνει παλι η κοιλια της

Andros 18-04-12 20:28

Αντε να δουμε, θα γεμισει η λιμνη με εκβιαστες?? :D

Yiannis59 18-04-12 20:32

Πιστεύω οτι θα αργήσει το γεγονος γιατι ο καιρος ειναι ακομα κρύος σημερα χαλαγε ο θεος τον κοσμο στην βροχη πηγα να ταισω αλλα ουτε που ηρθαν κοντα να φανε έπιασαν πατο ασε που εβρεχε χωμα και το νερο εγινε χαλια παλι

in the pond 19-04-12 07:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 664553)
Πιστεύω οτι θα αργήσει το γεγονος γιατι ο καιρος ειναι ακομα κρύος σημερα χαλαγε ο θεος τον κοσμο στην βροχη πηγα να ταισω αλλα ουτε που ηρθαν κοντα να φανε έπιασαν πατο ασε που εβρεχε χωμα και το νερο εγινε χαλια παλι

Έννοια σου Γιάννη, γιατί και εδώ στην Κύπρο τα ίδια πράγματα έχουμε. Λασπόνερο έριξε και σε μας ψες και έκανε τα πάντα χώμα! Από θερμοκρασίες νερού κάπου στους 19 πριν 5 μέρες που μέτρησα. Σύντομα αναμένονται και σε μένα ανακατέματα.

Yiannis59 08-06-12 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 664190)
Τουλάχιστον πρόλαβες τη δράση φέτος Γιάννη ή την έχασες πάλι?

Δράση ; ποια δράση ;

Σήμερα εγινε της ........ ουτε φυτά έμειναν ουτε γλάστρες και ολη η λίμνη άφρισε λες και την εβαλες στο μιχερ η λευκη κυρια με τα αλλα τρια που ειναι αρσενικα οτι λασπη υπηρχε την συκωσαν και δεν έφταναν τα κοι μπήκαν στο παιγνίδι και τα χρυσόψαρα (μεταξύ τους) και εγινε το πολυ κακο μου εκαναν την λιμνη γιαπι κομμάτια απο φυτα αφρούς και τι αλλο να πω εχω φωτο θα τις ανεβάσω μολις μπορέσω γιατι τις πηρα με το κινητο και εμεινε απο μπαταρια

in the pond 09-06-12 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 674041)
Δράση ; ποια δράση ;

Σήμερα εγινε της ........ ουτε φυτά έμειναν ουτε γλάστρες και ολη η λίμνη άφρισε λες και την εβαλες στο μιχερ η λευκη κυρια με τα αλλα τρια που ειναι αρσενικα οτι λασπη υπηρχε την συκωσαν και δεν έφταναν τα κοι μπήκαν στο παιγνίδι και τα χρυσόψαρα (μεταξύ τους) και εγινε το πολυ κακο μου εκαναν την λιμνη γιαπι κομμάτια απο φυτα αφρούς και τι αλλο να πω εχω φωτο θα τις ανεβάσω μολις μπορέσω γιατι τις πηρα με το κινητο και εμεινε απο μπαταρια

Οπότε Γιάννη, συμπεραίνεις κόι με φυτά εντός της κυρίας λίμνης? Μπορείς να διανοηθείς τι ζημιά θα γίνεται στην περίπτωση που η κυρά της λίμνης σου, πάει στα 80 και βάλε εκατοστά? :D

Yiannis59 09-06-12 22:05

5 Συνημμένο(α)
Σημερα ολα ήρεμα και το νερο καθαριζει σιγα σιγα οι γλαστρες που γλυτωσαν ηταν δεμένες τις αλλες τις ψαρεψα σημερα και τις εβαλα στην θεση τους αν αυριο ολα ειναι ησυχα οπως σημερα θα πεσει σκουπα βυθου να μαζεψω την λασπη
και οι φωτο που υποσχέθηκα στην τριτη φωτο η κυρια με εναν απο τους κυριους οι αλλοι δυο ειναι απο κατω και δεν φαίνονται επι το εργο

Andros 10-06-12 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 661140)
Οντως τινκα στο αυγο ειναι η εκβιαστρια :D
Εκβιαστης υπαρχει για να.......:D

Παντως, καλου κακου προετοιμασου (σε δυο μηνες περιπου απο σημερα) βγαλε γλαστρες η οτιδηποτε αλλο που θα μπορουσε να τραυματισει τα ψαρια γιατι θα γινει χαμος!!!!!!!!!!!!!!

Εχε το νου σου....μην χασεις την διαδικασια.


Παντως, δεν επεσα και πολυ εξω......:D

Αυτο που πρεπει τωρα να σε απασχολει περσσοτερο ειναι να μην υπαρχουν τραυματισμοι.

Τα υπολοιπα φτιαχνονται.....μεχρι την επομενη φορα....:D

Yiannis59 06-07-12 21:43

3 Συνημμένο(α)
Το δευτερο νουφαρο της χρονιας (το πρωτο το μάσησαν τα κοι στην πρωτη φωτο οτι εχει απομείνει ) και η θαλια που μου εδωσε ο Ανδρος πέρυσι που αφου χωρίστηκε και χαρισα πολλα φυτα εγινε θηριο ξεπερνα το 1,5 μετρα

kouman 06-07-12 23:37

φοβερα!

in the pond 06-07-12 23:53

Tα φυτά μια χαρά Γιάννη, όσο για τα νούφαρα τα είπαμε ξανά. Μεγάλωσε πλέον η εκβιάστρια και δεν...;) Η πας για μερικό περιορισμό των νουφάρων στην ίδια τη λιμνούλα σου, ή προχωράς σε μια μικρή υπερχειλιζόμενη στο πλάι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02979 seconds with 11 queries