Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Μείωση pH (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102840)

dongvc 15-07-19 21:14

Μείωση pH
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα. Πριν μέρες έχασα εναν ψαρι. Ψάχνωντας τον λόγω γιατί και πως κατέληξα ότι η ζημιά έγινε μάλλον λόγω pH. Τουλάχιστον από τις μετρήσεις δεν έβγαινε κανένα άλλο συμπέρασμα. Πέραν της μίξης νερού βρύσης με νερό όσμωσης, υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος (στην παρούσα φάση πιο οικονομική) να πέσει το pH σε επιθυμητά επίπεδα;; Να σημειώσω ότι την ημέρα όπου πέθανε ο μονομάχος η μονάδικη μέτρηση του ενυδρέιου που ήταν εκτός ορίων ήταν το pH στο 8.4

Επισυνάοπτεται ο αείμνηστος.Ήταν και ωραίος γμτ

ilias vag 16-07-19 09:36

Καλημέρα φίλε μου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα καταλήξεις στην Οσμοση γιατί όλες οι άλλες μέθοδοι πχ τύρφη θέλουν πολύ κόπο για να πετύχεις τις συνθήκες που θες όποτε η πας σε κάποιο είδος το οποίο θέλει ψηλο ph πχ κάποιο είδος της Αφρικανικής Ηπείρου η κάνεις Οικονομία και πας σε μια Οσμοση

Thanmoss 16-07-19 10:03

Υπάρχει το εξής ημίμετρο:

https://www.aquaristikshop.com/aquar...xtract/278070/


που ρίχνει το pH και μαλακώνει (λίγο) το νερό.


Αλλά θέλει προσοχή και εμπειρία.


Νομίζω πως οι σταθερές και καλές συνθήκες νερού παίζουν πολύ σημαντικότερο ρόλο από την τιμή του pH καθεαυτή.
Επίσης η ποιότητα του ψαριού στο μαγαζί (dna - ασθένειες), που πλέον είναι πάρα πολύ χαμηλή στα περισσότερα ψάρια του εμπορίου.

dongvc 16-07-19 14:32

Το ψάρι δεν μπορώ να πω ότι είχε κάτι αυτή την φορά. το παρέλαβα 2 μήνες αφού είχε αφιχθή στο κατάστημα. άρα θεωρώ ότι αν είχε κάτι απλά θα το έβλεπα ανάσκελα όπως έχω δει αρκετά μέχρι τώρα. Γενικά αποφεύγω να αγοράζω ψάρια μόλις έχουν παραληφθεί. αλλά και πάλι τα περνάω από μια γενική καραντίνα για καλό και για κακό. Λέω να κάνω κανένα πείραμα στο βαρέλι προετοιμασίας με κίτρο σε πρώτη φάση και αργότερα αν επιτρέψουν τα οικονομικά να δω την λύση της Α/Ο. Πως σας ακούγεται σαν ιδέα αυτό; Γενικά να σημειώσω ότι το νερό όλης της περιοχής τον τελευταίο καιρό έχει τέτοιο pH. Προ μηνών οι τιμές ήταν το πολύ στο 7 με 7.2. Τώρα σε συνδυασμό με την εξάτμιση λόγω ζέστης επιδεινώνεται η κατάσταση.

isidor 16-07-19 15:29

Καλησπέρα και από μένα.
Το ψάρι που έχασες ήταν μονομαχος?
Δεν νομίζω πως ο πετσοπας τον είχε σε όξινο νερό.
Όποτε δεν νομίζω πως φταίει το νερό για την απώλεια του.

dongvc 17-07-19 07:47

Καλημέρα. Δεν βρήκα κάποιο άλλο λόγο ή μέτρηση εκτός ορίων. Η μοναδική παράμετρος όπου είχε ξεφύγει ήταν το pH.

isidor 17-07-19 08:29

Εγώ δεν νομίζω να είναι από PH
Η δική μου εξήγηση είναι πως τα pet shop τα συγκεκριμένα ψάρια τα ταλαιπωρούν πάρα πολύ ειδικά όταν τα έχουν για μέρες μέσα σε ποτηράκια.
Οπότε, δυστυχώς, μετά είναι μετρημένες οι μέρες τους.

dongvc 17-07-19 08:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 1054787)
Εγώ δεν νομίζω να είναι από PH
Η δική μου εξήγηση είναι πως τα pet shop τα συγκεκριμένα ψάρια τα ταλαιπωρούν πάρα πολύ ειδικά όταν τα έχουν για μέρες μέσα σε ποτηράκια.
Οπότε, δυστυχώς, μετά είναι μετρημένες οι μέρες τους.

Συγνώμη που επιμένω για την κατάσταση του ψαριού, αλλά ήταν σε ενυδρείο. Ναι είμαι και εγώ σπασμένος/προκατειλημμένος με τα petshop, αλλά φίλε μου δεν θα είχε παρουσιάσει τπτ το ψάρι, όσο ήταν μέσα στο ενυδρείο του Petshop; δύο μήνες τον χάζεβα τον μονομάχο, πιθανολογώ ότι κάτι θα είχε παρουσιάσει η θα είχε εξαφανιστεί. Σημειώνω ότι χτες έβαλα σε ένα βαρέλι προετοιμασίας 60 λίτρα νερό με αρχικό pH βρύσης 7.4. Πρόσθεσα λίγο κίτρο και μετά από 3 ώρες μέτρησα 7. Το άφησα όλο το βράδυ να αναδεύει και θα ξαναμετρήσω το απόγευμα μετά από 24ώρες ανάδευσης να δω την κατάσταση του pH αλλά και της σκληρότητας

KostasGR 18-07-19 14:15

Αν στην βρύση έχεις 7.4 τότε στο ενυδρείο γιατί έχει μια ολόκληρη μονάδα παραπάνω;

dongvc 18-07-19 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasGR (Μήνυμα 1054795)
Αν στην βρύση έχεις 7.4 τότε στο ενυδρείο γιατί έχει μια ολόκληρη μονάδα παραπάνω;

Εκτός από την εξάτμιση, λόγω εποχής, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries