Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ασφαλης κολα και μπογιά για μέσα στο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88071)

alexis cosmo 27-09-15 12:24

ασφαλης κολα και μπογιά για μέσα στο ενυδρείο
 
Καλησπέρα παιδια θέλω να φτιάξω ένα δέντρο μέσα στο ενυδρείο και θα το φτιάξω με πολυεστέρα. τι κόλα να αλείψω από πάνω για να μην βγαζει τοξικά ο πολυεστέρα και με τι μπογιά να το βάψω?
ή άλλη λύση είναι να το φτιάξω με αλουμίνοχαρτο να το καλύψω με χαρτοταινία αλλά πάλι πρέπει να να το αλείψω με κάποια σκληρή κόλα για να μην έρχετε σε επαφή με το νερο και διαλυθεί και να το βάψω βέβαια.
έχετε καμία κόλα ενυδρειακη εκτός από σιλικόνη που να είναι ακυνδυνη για τα ψάρια και μια ακυνδυνη μπογιά επησεις?

Timekeeper 27-09-15 13:45

Φιλέ μου θα σου πρότεινα αντί να βάλεις πολυεστέρα ή αλουμινόχαρτο στο ενυδρείο και να δείχνει ξένο σώμα να φτιαξεις ένα δικό σου δεντράκι περνώντας μια ρίζα και ντύνοντας την με μοςς .την μοςς θα την στερεώσεις με μια σκούρα κλωστή.έτσι θα έχεις ένα όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα.τώρα όσον αφορά κόλλα βγάζουν από ότι ξέρω κάποιες εταιρίες κάποιες κόλλες μη τοξικές για να στερεώσεις κάποιες μοσσ και Κοραλία αλλά δεν ξέρω εάν όντως είναι ακίνδυνες. Για χρώμα δεν βγάζει καμία από όσο ξέρω.μια εταιρία που βγάζει τέτοια κόλλα είναι ή aquarium munster.το προϊόν λέγεται orca gel superglue!

alexis cosmo 27-09-15 14:33

Και με τι να φτιαξω δεντρακι.
Δεν θελω αληθινο ξυλο γιατι απο οτι διαβασα διαλυονται μετα απο καιρο.
Θα το ντυσω με μοςς αλλα θελω κατι σαν βαση

Timekeeper 27-09-15 16:28

υπαρχουν διαφορα ομορφα ξυλα και ριζες τα οποια μπορεις να χρησιμοποιησεις για να φτιαξεις ενα δεντρο οπως το σκεφτεσαι για το ενυδρειο σου και με μια μοσσ η οποια θα φουντωσει θα κανεις ενα ωραιωτατο δεντρακι τυπου bonsai.με μια γρηγορη αναζητηση σε mopani driftwood ,red moorewood ,mangroove klp σιγουρα θα βρεις αυτο που θες και σου αρεσει.οσον αφορα αυτο που ανεφερες για το αν διαλυονται τα ξυλα δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο.εχω χρισιμοποιω 3 χρονια τα ιδια σχεδον ξυλα και δεν εχουν το παραμικρο.τωρα εαν θες να βαλεις καποιο ξυλο απο την φυση δεν ξερω να σου πω διοτι δεν εχω ασχοληθει με το θεμα ουτε εχω βαλει ποτε κατι απο εξωτερικο περιβαλον στο ενυδρειο μου.

alexis cosmo 27-09-15 16:36

Ωραια θα ψαξω να βρω αυτα που μου εστειλες.
Ετσι ακριβως θελω να το κανω με μοςς.
Ευχαριστω με καλυψατε.
Και κατι ακομα το ξυλο που θα βαλω με το μοςς δεν θα το σηκωνει η πιεση νερου στην επιφανεια??? Να κανω βουναλακι με χαλαζιακη αμμο για να μην μπορει να το σηκωσει?

nazgul 27-09-15 18:14

Θα βαλεις το ξυλο σε ενα καθαρο κουβα (που δεν εχει ακουμπησει απορρυπαντικο ποτε) και και ενω του εχεις κανει ενα πλυσιμο με καθαρο νερο, θα του ριξεις μπολικο βραστο νερο για να σκοτωθει οτιδηποτε βλαβερο που υπαρχει πιθανοτητα να εχει.

Μετα, θα του αλλαζεις το νερο ανα 1-2 μερες για να βγαλει το πολυ χρωμα του. Σε ολη αυτη τη διαδικασια, θα εχεις κατι βαρυ πανω του για να βουλιαξει καποια στιγμη, πριν το βαλεις στο ενυδρειο. Αυτο μπορει να διαρκεσει 1-2 εβδομαδες, ισως και περισσοτερο, αναλογα με το ξυλο. Μετα, το βαζεις στο ενυδρειο με ασφαλεια.

alexis cosmo 27-09-15 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 900546)
Θα βαλεις το ξυλο σε ενα καθαρο κουβα (που δεν εχει ακουμπησει απορρυπαντικο ποτε) και και ενω του εχεις κανει ενα πλυσιμο με καθαρο νερο, θα του ριξεις μπολικο βραστο νερο για να σκοτωθει οτιδηποτε βλαβερο που υπαρχει πιθανοτητα να εχει.

Μετα, θα του αλλαζεις το νερο ανα 1-2 μερες για να βγαλει το πολυ χρωμα του. Σε ολη αυτη τη διαδικασια, θα εχεις κατι βαρυ πανω του για να βουλιαξει καποια στιγμη, πριν το βαλεις στο ενυδρειο. Αυτο μπορει να διαρκεσει 1-2 εβδομαδες, ισως και περισσοτερο, αναλογα με το ξυλο. Μετα, το βαζεις στο ενυδρειο με ασφαλεια.

Εισαι κορυφη ευχαριστω πολυ
Θα σας βαλω φωτο να δειτε μολις το παρω.
Ευχαριστω

Timekeeper 27-09-15 19:30

με μερικα ξυλα στο ενυδρειο δεν ειχα προβλημα βυθιστηκαν αμεσως .Ωστοσο θα ακολουθησεις την διαδικασια που σου περιεγραψε ο nazgul.Οταν πλεον μουλιασει κανε την ενδυση του με μοσσ και μια κλωστη [προσοχη μην την πληγωσεις ]και στερεωσε το στο υποστρωμα.περιμενουμε φοτο φιλικα γιωργος!

alexis cosmo 27-09-15 20:34

Θα ενημερώσω με φώτο παίδες.
στο dry start να ξεκινήσω και με το δέντρο με το μοςς η όχι?

nazgul 27-09-15 23:36

Η moss δεν εχει ριζες, δενεται στις επιφανειες.

alexis cosmo 27-09-15 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 900609)
Η moss δεν εχει ριζες, δενεται στις επιφανειες.

Το ξέρω που δεν έχει ρίζες και ότι δενεται αλλά να ξεκινήσω το δέντρο με το dry start μαζί?
ρωτάω γιατί δεν θα έχει νερό το ενυδρείο οπότε η μοςς θα είναι στον αέρα τυλιγμένη πάνω στο δέντρο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries