Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Σαλιγκάρια σε ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18402)

Candy 05-07-07 10:25

Σαλιγκάρια σε ενυδρείο
 
Καλημέρα,
Έχω ένα ενυδρείο 60λτ με ένα κοπάδι neon tetra (Paracheirodon innesi) και σκέφτομαι να βάλω μέσα 1-2 Aplle snails για καθαριστές.
Οι μετρήσεις μου είναι PH:6,6 ΚΗ:3, GH:5.
Έχω διαβάσει ότι τα σαλιγκάρια δε ζουν σε τόσο χαμηλές σκληρότητες γιατί κάνουν τρύπες στο καβούκι τους. Υπάρχει κάποιος τρόπος (κάπου διάβασα ότι υπάρχουν και τροφές για σαλιγκάρια) να αναπληρώνουμε το ασβέστιο που χρειάζονται; Υπάρχει κάποιο είδος σαλιγκαριού που να είναι πιο ανθεκτικό; Ευχαριστώ.

caverman 05-07-07 10:57

[QUOTE][σκέφτομαι να βάλω μέσα 1-2 Aplle snails για καθαριστές/QUOTE]

καλώς ήρθες Candy,
για τον καθαρισμό του ενυδρείου χρησιμοποιούμε την σκούπα βυθού και τακτικές αλαγές. Με σωστές ρουτίνες και δοσολογίες στην λίπανση αποφεύγουμε την πολλή άλγη και την καθαρίζουμε και μηχανικά.

"Καθαριστές" δεν υπάρχουν με την έννοια που νομίζεις. Κάθε ζωντανό θέλει την εξειδικευμένη διατροφή του, τις σωστές συνθήκες νερού και τους ανάλογους συγκάτοικους.
Αν και καλό θα ήταν να μας είχες κάνει μια παρουσίαση του ενυδρείου σου για να μπορούμε να έχουμε άποψη θα πρότεινα να βάλεις γαρίδες αντί για σαλιγκάρια.
Αφού φυσικά επιλέξεις κάποιες συγκεκριμένες και ενημερωθείς ώστε να ξέρεις ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

φιλικά,
Caverman

AXEL 05-07-07 12:11

Οι γαρίδες κινδυνεύουν από κάποιο ψάρι?
-------------------------
Σόρυ που παρεμβαίνω στο θεμα σου candy...

caverman 05-07-07 14:09

Αναλόγως το ψάρι. Μπορεί να την κάνει μεζέ.:D :D :D
Με τα ψάρια που έχει η candy όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Ειδικά αν υπάρχουν μερικές κρυψώνες για να προφυλάσονται οι γαρίδες όταν αλάζουν κέλυφος. (τότε είναι και περισσότερο ευάλωτες γενικά)...

...κάντε μια αναζήτηση σχετικά ...έχουν γραφτεί αρκετά.

Caverman

mikele 05-07-07 15:23

τα σαλιγκαρια οπου αναφερεις οχι μονο δεν καθαριζουν το ενυδρειο αλλα επιπλεον θελουν ταισμα και φροντιδα και το χειροτερο αφηνουν πολλες ακαθαρσιες,ειχα για μεγαλο διαστημα 2 πολυ μεγαλα και τα χαρισα ..........τρωνε και τα φυτα.......

Candy 05-07-07 15:28

Καλησπέρα,
Έχω σκούπα βυθού και τις αλλαγές νερού μου κάνω τακτικά. Όταν έλεγα καθαριστή εννοούσα κάτι να μαζεύει τις τροφές που περισεύουν,τις αλγες κλπ...
Το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο. Έχει μία ρίζα Anubia, 1 ρίζα Microsorium pterotus, 1 ρίζα caboba caroliana, πολύσπερμα, κερατόφυλλο, java moss και ένα ξύλο Mopani. Έχει DIY CO2 και βιολογικό φίλτρο δικής μου κατασκευής με μπλε σφουγγάρι, κεραμικό υλικό και τύρφη.

mikele 05-07-07 15:36

οποτε ασε τα Aplle snails γιατι θα σου μασουλαει τα φυτα σιγουρα πραματα.....και δεν τρωνε αλγη με τιποτα......

caverman 05-07-07 16:05

Παράθεση:

Το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο
Εφόσον είναι πυκνοφυτεμένο εναλλακτικά και ένα κοπαδάκι 5-6 otto spp. θα ήταν ιδανικά. Απλά θα χρειαστούν καλή προσαρμογή γιατί είναι λίγο ευαίσθητα.:)

Διάβασε και εδώ σχόλιο του netblues γιατί θα πρέπει να αποφύγεις σαλιγκάρια, ειδικά εάν δεν είναι και ιδανικές οι συνθήκες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01400 seconds with 11 queries