Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην Λουση για το κερατοφυλλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34055)

douran_p 10-09-09 20:14

ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην Λουση για το κερατοφυλλο
 
4 Συνημμένο(α)
μετα απο το πρωτο φυτο που εβαλα (ανουμπια)...... σημερα με την ευγενικη χορηγια της λουση εβαλα και το δευτερο........

το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα και εχει φωτισμο μια τ5 ν13 βατ ακουω συμβουλες.....!!!!!

Γιώργος Κ 10-09-09 20:23

Καλησπερα! :p
Αν βλεπω καλα .. εχεις φυτεψει πολυ βαθια την ανουβια σου! Τραβα την μεχρι το "κοτσανι" της να ειναι εκτος χαλικιου αλλιως θα σου χαλασει! Μονο οι ριζες της μεσα στο χαλικι!
Συμβουλες για τι πραγμα? :confused:

douran_p 10-09-09 20:35

συμβουλες για τον φωτισμο και την λιπανση..... και οτι αλλο πρεπει να ξερω γιατι ειμαι νεος και ακομη πιο νεος στα φυτα!!!!

η ανουμπια εχει πολυ μικρο κοτσανι και ειναι ολο εξω ευχαριστω παντως!!!!!

Γιώργος Κ 10-09-09 20:43

Με αυτα τα φυτα .. δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις σε φωτισμο και λιπασματα!! Θα σου ελεγα να βαλεις και αλλα ευκολα φυτα! Οσο για το καραβακι εχουν ειπωθει πολλα αλλα για μενα δεν μου "παει" πολυ στο ολο στησημο! Πειραματισου να βαλεις ενα μαυρο χαρτονι απο πισω (αντι της αφισας) νομιζω θα δειχνει πιο ομορφο!
Το κερατοφυλλο θα εχει τρελλη αναπτυξη και σε λιγο σε βλεπω να βαζεις αγγελια για ... να δωσεις!! :D

douran_p 10-09-09 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 374222)
Με αυτα τα φυτα .. δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις σε φωτισμο και λιπασματα!! Θα σου ελεγα να βαλεις και αλλα ευκολα φυτα! Οσο για το καραβακι εχουν ειπωθει πολλα αλλα για μενα δεν μου "παει" πολυ στο ολο στησημο! Πειραματισου να βαλεις ενα μαυρο χαρτονι απο πισω (αντι της αφισας) νομιζω θα δειχνει πιο ομορφο!
Το κερατοφυλλο θα εχει τρελλη αναπτυξη και σε λιγο σε βλεπω να βαζεις αγγελια για ... να δωσεις!! :D


ναι εχεισ δικαιο για την αφισα πισω ..... και μολις βρω χρονο 8α μπει μαυρο χαρτονι και 8α φυγουν τα πλαστικα φυτα......

να σε ρωτησω το κερατοφυλλο το εχω περασει κατω απο το ξυλο που εχω υπαρχει προβλημα ??? δεν το παταει το ξυλο......

και κατι ακομα οταν με το καλο μεγαλοσει πως το κλαδευω.....

Γιώργος Κ 10-09-09 21:12

Υπαρχει περιπτωση να "σαπισει" το μερος που ειναι το ξυλο και να βρεθει στην επιφανεια! Αλλα μην σε ανυσυχησει! το κλαδευεις απλα ... κοβοντας το στο επιθυμητο μηκος!!!

douran_p 10-09-09 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 374232)
Υπαρχει περιπτωση να "σαπισει" το μερος που ειναι το ξυλο και να βρεθει στην επιφανεια! Αλλα μην σε ανυσυχησει! το κλαδευεις απλα ... κοβοντας το στο επιθυμητο μηκος!!!


ok ευχαριστω,......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01395 seconds with 11 queries