Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   ΖΩΗΦΙΑ!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5699)

x-nos 23-04-04 01:52

ΖΩΗΦΙΑ!!!
 
Έχω φτιάξει πριν απο 14 μέρες ένα μικρό θαλλασινό ενυδρείο το οποίο είναι ακόμα στην διαδηκασία του στροσήματος (χωρίς ψάρια) και σήμερα παρατήρισα κάτι που εγώ προσοπικά δεν έχω ξανασιναντίσει! Υπάρχουν στα τζάμια γύρο, γύρο στο ενυδρείο πολύ μικρα ζωήφια που μοιάζουν με κάτι σαν μικροσκοπικής σουπιάς με έντομο! :shock: Μίπως ξέρει να μου πει κανένας αν έχει πάθει τίποτα παρόμιο ή γνορίζει για αυτό? :?: Να προαναφέρω ότι στο ενυδρείο υπάρχει για διακόσμιση ένα κοράλι, αρκετά κοχύλια, koral san και πέτρες απο θάλλασα τα οποία έχουνε βραστεί όλα πάρα πολύ καλά! Το νερό δεν είναι απο θάλλασα! Απο πού μπορεί να προήρθαν αυτά??????????

ahar 23-04-04 12:02

καμια φωτο;;;;
ή έστω σχεδιο;;;
ή εστω μια λεπτομερη περιγραφή τους........

Αλέξανδρος

x-nos 23-04-04 17:11

Είναι πάρα πολύ μικρά για να τα βγάλω φωτογραφία! Προσπάθισα να τα δώ με τον μεγενθιτικό φακό αλλά πάλι δεν μπόρεσα να καταφέρω να δώ με τί μοιάζουν! Το μόνο που είδα είναι ότι είναι άσπρα! Μάλον θα χρειαστώ κανένα μικροσκόπιο! :lol:

immerback 01-05-04 20:07

Kalispera,
H perigragh twn zwifiwn moiazei na ta katatasei sta ''kopipoda'' ta opoia einai ena eidos''plakton''.Mikroorganmoi pou apoteloun geuma pollwn thalassiwn filwn mas opws p.x.twn mandarinwn kai prwtistws twn ippokampwn.Ara min anhsyxeis.To mono problhma einai oti aytoi oi organismoi metaferontai me tis lr h tuxon me kapoio live organismo gia reef.An den exeis parei kati,LR H LS, kai den exeis tipota zwntano sto enudreio sou eisagei-ektos apo psaria- ton teleutaio kairo, tote... den kserw kai asteieuomenos tha se rwtaga an eplunes th lekani tou enudreiou prin tin eisagwgh tou nerou,mhpws kai einai tipota...mirmigia!!!twra pou arxise kai to kalokairaki...!!!

x-nos 02-05-04 13:55

Όχι δεν έχω μέσα τίποτα ζωντανό μέσα ούτε καν ψάρια γιατί όπως είπα και παραπάνω το ενυδρείο είναι ακόμα στη φάση του στροσήματος! Ούτε τίποτα για Reef έχω μέσα γιατί είναι Fish only Tank! Για μιρμίγκια δεν το νομίζω σε καμία περίπτωση!!! :lol:

immerback 02-05-04 15:07

DEN EXEIS DHLADH OYTE LIVE ROCK H LIVE SAND?

x-nos 02-05-04 16:05

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ! :D

immerback 02-05-04 18:01

den katalabainw auto to coral sand pou anafereis.Proafanws einai kopipoda ta opoia einai idiaitera xrhsima gia th biologia tou enudreiou sou kai egkainiazoun ton kainourgio biotopo.Arxise na uparxei zwh.Tis petres tis phres mesa apo th thalassa,ara milame gia live rock,estw kai ellhniko.Oi parametroi tou nerou sou einai kaloi?Gia upostrwma ti exeis?

x-nos 02-05-04 23:53

Το coral sun είναι σπασμένο κοράλι! Δεν ξέρω γιατί το λένε έτσι αλλά είναι για υπόστρωμα! Και εγώ για υπόστρωμα το έχω!
Τις πέτρες τις πείρα από Pet shop αλλά είναι πέτρες Θαλάσσης δεν ξέρω απο ποιά Θάλασσα ακριβώς!
Όσο για τους παράμετρους δεν τους ξέρω! Ακόμα!

immerback 03-05-04 02:03

an tis exei parei apo pet shop kai profanws mesa se nero {h efhmerida!!!} tote ta zwhfia einai kopipoda kai to mono pou xreiazetai na kaneis einai na xairesai, kathoti to enudreio sou exei arxisei na dhmiourgei zwh!!Telos an se enoxloun polu mporeis na pareis otan to strwseis enan mandarino, pou einai panemorfo, arketa eukolo psari oso uparxoun kopipoda.Ola kala loipon...Kali sunexeia kai makari na mporesw na se exw bohthisei kai na se bohthisw kai sto mellon!!!Kalo to diabasma alla ektos tou oti den xreiazetai na ginoume wkeanologoi gia ena aplo enydreio,briskw tis sumboules pou moirazomaste edw polu xrisimes...Alhtheia exeis balei kai filtro buthou me to koralli?

Tolis 03-05-04 02:12

Εισαι σιγουρος για τον μανδαρινο? Εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα δυσκολος λογω διατροφικης ειδικευσης.

immerback 03-05-04 11:53

Oso exeis kopipoda kai kata basei oso exeis petres kai kyriws live rock einai -kata th gnwmh mou -apisteuta eukolos.Egw exw enan 1 xrono twra.bebaia ola ta psaria tha fane kopipoda afou einai zwntani lixoudia,p.x. loretto, firmani k.t.l.

yiobi 03-05-04 13:13

Στέλνω αυτή τη φωτογραφία μήπως βοηθήσει...
Εμένα κάποια στιγμή μετά από ασθένεια :evil:
και δίχως ψάρια για περίπου 1 μήνα
είχε γεμίσει το ενυδρείο (κυριολεκτικά)...
Όταν σταδιακά ξαναέβαλα ψάρια και αφήνοντας
τις γαρίδες που είχαν επιζήσει εντελώς νηστικές
μειώθηκαν αισθητά και πλέον υπάρχουν μόνο στους
βράχους.... :wink:

sps4ever(niktso) 03-05-04 14:09

Φίλε μην σε νιάζει. Είναι σίγουρα καλό να έχεις μία πηγή τροφής στο ενυδρείο σου. Τώρα για το μανδαρίνο θεωρώ ότι είναι νωρίς. Επίσης πρέπει να έχεις σημαντική ποσότητα βράχου ώστε να έχουν σημεία προφύλαξης όσο το δυνατό περισσότερα. Ο μανδαρίνος είναι πολύ ωραίο ψάρι, όχι τόσο ανθεκτικό σε ασθένειες και συνιστάται για ενυδρεία καλά στρωμένα.
Πιστεύω ότι είναι νωρίς να τον βάλεις. Τάιζε τα ψάρια περισσότερο και όταν τα ξαναδείς πάλι να κόβουν βόλτες σε μεγάλους αριθμούς στο τζάμι - και αφού έχεις προσθέσει βράχο - τότε σκέψου για μανδαρίνο.
Νίκος

x-nos 03-05-04 17:57

Immerback: οι πέτρες ήταν μέσα σε δηχτάκι χωρίς νερό χωρίς τίποτα! Και εκτός από αυτό ότι έχει μπεί μέσα έχει βραστεί πολύ καλά για λόγους αποστίροσης από τυχόν ασθένειες!!! Ναι, με το κοράλι έχω βάλει και φίλτρο βυθού!

Yiobi: Όχι, διστυχός δεν έχουν καμία σχέση με την φωτογραφία που έστηλες! Τα ζωήφια της φωτο είναι σαν αράχνες ενο τα δικά μου μοιάζουν με μιρμίγκια χωρίς πόδια! :shock:

Niktso: Δεν έχω ακόμα ψάρια! :lol:

ΚΑΙ κάτι ακόμα! Τα νιτρώδη δεν λεν να κατέβουνε και έχει το ενυδρείο έτσι από τις 9 Απριλίου!!! :evil: Τί γίνεται? γιατί δεν πέφτουν? Τί να κάνω?

immerback 03-05-04 22:36

gia ta nitrwdoi mou kanei idiaiteroi entupwsi giati den peftoun afou to enudreio sou douleuei katharo apo trofes kai ta loipa polu kairo.Exeis balei katholou bakthridia ths Sera?Akoma kai psaria na to xrhsimopoihseis kalo tha einai na ebazes apo twra live sand.einai mia monimh lush.Egw tha apotolmousa an to ksekinaga twra na ebaza estw kai apo Ellada ammo oso kai na min sumfwnoun polu.Etsi kai alliws to ph den paizei kai toso polu apo ton aragoniti.prosfetei kaneis argotera.
Gia ta kopipoda h mallon auta pou exeis sto enudreio sou einai aspra etsi?Eipes oti eixes perasei asthenia?Auta apokleietai pantws na einai ioi...Exeis anaksei to fws bradu na deis an einai perissotera?Pisteuw pws einai kopipoda kai einai kalo ektos an einai se toso pia megali posothta pou enoxloun ta psaria.Kai oi garides safws trefontai ma auta.Bale gia arxi mia apo mesogeio-piastei monos sou-gia na ta faei.Etsi kai alliws afou thes psaria den tha exeis problima me authn afoun kata basei tha fagwthei kai autoi mia mera....
Gia ta nitrwdoi prepei na kaneis merikes allages akoma kai na arxisei na uparxei kati akoma zwntano mesa gia ruthistei o kuklos.An den exeis ammwnia kai to ph kai h puknothta einai entaksi tote bale ena Damsel-estw kai an einai ligo makadrio...Episis kserw oti oso ligoteri einai i puknothta toso eukoletera peftoun ta nitrika.Apo mhxanimata ti exeis?
Telos o.ti pareis zwntano se braxo ,ammo k.t.l. metaferei panta kai kapoies aparaithtes apoikies bakthridiwn...
Tha prospathisw na brw kai kamia alli foto kopipodwn gia na sygkrineis.

x-nos 04-05-04 00:34

Χθές μετά από τόσο καιρό έβαλα βακτιρίδια της Sera αλλά μέχρι σήμερα δεν έκαναν τίποτα!

Όχι δεν έχω περάσει ασθένεια! Αφού το στρόνω ακόμα!
Δεν ξέρω το βράδι αν γίνονται περισσότερα, αλλά το βράδι είναι πιο φανερά με το φως του ενυδρείου γιατί με το φως του ήλιου δεν φένονται καλά!

Τα μηχανήματα είναι απλά! Μην με κοροιδέψετε αλλά το ενυδρείο είναι μικρό. Μόλις 20 λίτρων! Γι'αυτό έχει μπεί μόνο ένα φίλτρο βηθού με κηκλοφοριτή της Hydor και ένα εσωτερικό φίλτρο mikron όπου το ένα είναι απέναντι απο το άλλο όστε να δημιουργούνται κήματα! Και φυσικά ένας θερμοστάτης. (της Sicce)

immerback 04-05-04 01:54

File mou tote me ta nitrika tha exeis problima.Oso pio megalo einai toso ligotera ta problimata...To mono kalo einai pws mporeis na kaneis eukola allages nerou.exei odhgeies ths Sera apo pisw.Theloun kamia bdomada na drasoun...Min anusixeis.Panta katebainoun.Kane kai kamia mikri allagi nerou.Bohthaei an tin kaneis swsta.

Stathis 04-05-04 12:23

Φίλε Χ_nos εγώ έχω στο μαγαζί μου ένα μικρό θαλασσινό 15 λίτρων εδώ και 6 μήνες και πάει μια χαρά. Έχω μέσα δυο φιλτράκια το ένα με βιόμπαλες και το άλλο με σφουγγάρι καθώς και μια αντίσταση. Από ψάρια έχω ένα κλόουν και ένα ντάμσελ μπλέ με κίτρινη ουρά.
Το νερό και το βυθό τα πήρα από το ενυδρείο στο σπίτι και έτσι δεν έκανα καθόλου στρώσιμο. Ήταν όλα έτοιμα σε μία μέρα.
Καλή επιτυχία

Στάθης

x-nos 04-05-04 13:52

Σε ευχαριστώ immerback! Εγώ από ότι διάβασα νομλιζω ότι λέει κάτι για ένα 24ορο! Μπορεί να κάνω λάθος!

Και εμένα φίλε μου Στάθη το νερό είναι 50/50 με νερό ενώς φίλου επαγγελματία με θαλασσινά και περίμενα να στροθεί γρήγορα αλλά τίποτα! Σε ευχαριστώ!

x-nos 11-05-04 02:00

Χαρμόσινα νέα! Έπεσαν τα νιτρώδη (ΝΟ2) και και έκανα μία αλλαγή νερού 80% για να φίγουν και να νιτρικά! (ΝΟ3) Κατά έναν περίεργο τρόπο όμως μαζί με τα νιτρώδη φύγανε και τα κοπίποδα! Τέλος καλό όλα καλά! Από ευδομάδα θα μπούνε και τα ψαράκια!

nhreas 11-05-04 04:09

τι?? :shock: :shock: εκανες τοση μεγαλη αλλαγη νερου ?ποιος σε ειπε ??
θαλασσινο εχεις νομιζω ,οχι τροπικο!!
νομιζω πως με αυτην την μεγαλη αλλαγη θα ξανανεβει NO2.

lasal 11-05-04 09:57

Εγώ του το είπα
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=133
Αυτό που δεν κατάλαβα όμως ειναι γιατι λές να μην κάνει αλλαγή νερού.
Και με ποιόν τρόπο θα ξανανέβει το ΝΟ2??

nhreas 11-05-04 13:15

γιατι γιαννη το νερο του μολις εχει στρωσει .δεν ειχε βαλει ποτε του ψαρι .δεν εχει βιολογια ,κανει 80% αλλαγη! δηλ.σχεδον ολο!εσυ πως το βλεπεις παμε ξανα για κυκλο αζωτου η οχι?
εκτος εαν εβαλε απο ενυδρειο παλιο θαλασσινο νερο.κατι τετοιο υποπτευομαι οποτε δεν νομιζω να εχει προβλημα.αλλα εαν εβαλε καινουριο βρυσης υπαρχει προβλημα.γιατι τοτε εκατσε και εκανε στρωσιμο το νερο αφου αλλαξε το 80%? για ποιο σκοπο?

x-nos 11-05-04 16:14

Μα για να πέσουν τα νιτρικά (ΝΟ3) φυσικά! Και ακόμα και μετά από 80% αλλαγή τα νιτρικά είναι ακόμα 25!!! Τι να κάνω? Μπορεί να μου πει κανένας αν το νερό είναι έτοιμο ή αν θέλει και άλλη αλλαγή? Και αν ναι πόσο τις % ???? :?:

thediscusman 11-05-04 17:08

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις από θαλασσινό (μόνο από διάβασμα) πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόβλημα με την αλλαγή που έκανες. Αν ισχύει ότι και στο γλυκό νερό για τη βιολογία τότε οι αποικίες των βακτηρηδίων βρίσκονται στο βιολογικό φίλτρο και μόνο ένας πολύ μικρός αριθμός στη στήλη του νερού. Αν ό κύκλος του αζώτου έχει ολοκληρωθεί τότε αυτά τα βακτηρίδια εξακολουθούν να υπάρχουν. Άλλωστε πως θα απομακρύνονταν αλλιώς τα νιτρικά;
Τώρα αν στο θαλασσινό υπάρχουν άλλοι λόγοι που επιβάλλουν μικρότερες αλλαγές νερού αυτό είναι άλλο θέμα αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ακόμη ψάρια νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

johnny98130 11-05-04 17:16

Παράθεση:

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις από θαλασσινό (μόνο από διάβασμα) πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόβλημα με την αλλαγή που έκανες.
Συμφωνώ.

x-nos 11-05-04 19:26

Ναι, έχεται δίκιο! Ιδικά κάτω από τα πλακάκια που υπάρχουν κάτω από το κοράλι φένονται να έχουν δημιουργιθεί ολόκληρες αποικίες από βακτιρίδια!
Τώρα με το 25 τι γίνεται είμαι καλά ή πρέπει να κάνω και άλλη αλλαγή και αν ναι πόσο?

Tolis 11-05-04 20:46

Φαινονται οι αποικιες? Για περιεγραψε τις....

x-nos 11-05-04 21:36

Έχουν μικρά δυόροφα σπιτάκια και μικρές αυλές! :D :D :D
Εντάξει Τόλη δεν ξέρω αν είναι βακτιρίδια αλλά κάτω απο τα πλακάκια υπάρχει ένα απαλό στρόμα σαν χιόνι και υπέθεσα οτι αυτό θα ναι! :oops:
Θα μου πει κανένας τι να κάνω με τα ΝΟ3?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02114 seconds with 11 queries