Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Μπολι σε malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56443)

oldschool12 06-10-11 13:20

Μπολι σε malawi
 
:)σημερα θα πεσει νερακι μεσα στο ενυδρειο μου για πρωτη φορα. σκεφτομαι να κανω την διαδικασια με το μπολι απο το αλλο μου ενυδρειο. το θεμα ειναι οτι δεν θα βαλω ψαρακια ακομη οποτε για να μην παει χαμενο θα παιξω με την μεθοδο τροφης. ριχνοντας λοιπον το νερο θα στραγγιξω απαλα τα σφουγγαρια απο το μικρο μου φιλτρο του αλλου ενυδρειου μεσα στο νερο, η απορια μου τωρα ειναι η εξης.. χρειαζετε καποια συγκεκριμενη τροφη για να διατηρηθουν οι αποικιες των βακτηριδιων η οποιαδηποτε τροφη? και ποση ποσοτητα τροφης να ριξω?

ευχαριστω εκ των προτερων.

faceck 06-10-11 13:23

πετα 2-3 φυλαρακια καθε δυο μερες καλα ειναι..αλλα ταυτοχρονα κανε και τεστακια να βλεπεις σε τι επιπεδα εισαι..

\/ag 06-10-11 13:44

Βιολογικό υλικό δεν έχεις στο μικρό σου ενυδρείο να το μεταφέρεις στο καινούριο;

Με το στράγγισμα των σφουγγαριών μόνο δεν ξέρω πόσα ωφέλημα βακτήρια μπορείς να 'μετακομίσεις'..:smt017
Γιατί δεν βάζεις μία αγγελία να ζητήσεις μπόλι από κάποιον φίλο,να είσαι και σίγουρος...

Τροφή όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω..όποια να ναι,δεν έχουν και ιδιαίτερη προτίμηση..:p

oldschool12 06-10-11 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 622689)
Βιολογικό υλικό δεν έχεις στο μικρό σου ενυδρείο να το μεταφέρεις στο καινούριο;

Με το στράγγισμα των σφουγγαριών μόνο δεν ξέρω πόσα ωφέλημα βακτήρια μπορείς να 'μετακομίσεις'..:smt017
Γιατί δεν βάζεις μία αγγελία να ζητήσεις μπόλι από κάποιον φίλο,να είσαι και σίγουρος...

Τροφή όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω..όποια να ναι,δεν έχουν και ιδιαίτερη προτίμηση..:p

βιολογικο υλικο εχει το μικρο φιλτρο αλλα σαν ποσοτητα ειναι λιγη. σκεψου οτι ειναι εσωτερικο φιλτρο για ενυδρειο 40 λιτρων περιπου. ειχα ενημερωθει οτι και με τα σφουγγαρια μονο να στραγγιξεις κανει δουλεια. τα τεστ θα δειξουν.

\/ag 06-10-11 14:09

Βάλε και λίγο βιολογικό υλικό..έστω και αυτή την μικρή ποσότητα..

Αυτό με το στράγγισμα του σφουγγαριού μέσα στο νερό του ενυδρείου δεν το ξέρω..

faceck 09-10-11 23:24

δεν πιστευω να ειναι αρκετο λιγο βιολογικο υλικο και ειδικα για εσωτερικο φίλτρο μεχρι 40 λιτρα.δεν θα σε καλυψει καθολου το εσωτερικο ειδικα που μου λες για malawi. εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις για εξωτερικο φίλτρο.ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο ?

\/ag 10-10-11 10:43

Λίγο βιολογικό εγώ εννοούσα να πάρει απτο άλλο του ενυδρείο σαν μπόλι!!Όχι να χρησιμοποιήσει γενικώς λίγο...

faceck 10-10-11 13:31

δεν πηγαινε για κατι που ειπες εσυ Vag γενικα πηγαινε στον φιλο που θα χρειαστει σιγουρα μεγαλυτερο εξωτερικο φιλτρο.

oldschool12 10-10-11 13:35

ελα φιλε faceck μαλλον δεν με καταλαβες καλα. θα επερνα μπολι απο το μικρο μου ενυδρειο και θα το στραγγιζα στο 200αλιτρο. εννοητε οτι το μικρο φιλρο δεν θα το εγκαταστουσα στο μεγαλο ενυδρειο. το ενυδρειο μου τρεχει με ενα jad 750 lt/h

Chris82 10-10-11 13:50

Μπορεις να βαλεις εστω και μικρη ποσοτητα απο μπολι στο καινουργιο φιλτρο.Με λιγο ταισμα στην αρχη,ελεγχο των τιμων του νερου και σωστες αλλαγες νερου ολα θα πανε καλα.;)

faceck 10-10-11 14:43

εκανα λαθος. οποτε θα εισαι μια χαρα με την αποικια που θα βαλεις απο το παλιο στο καινουριο αλλα αστο να τρεξει καμια βδομαδουλα ακομα και μετα μετρησεις και βλεπεις αν μπορεις να βαλεις ψαρια !:D

oldschool12 10-10-11 15:20

its ok


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries