Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ξεκίνημα και ερωτήσεις για το στρώσιμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102805)

vag123 10-09-19 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1055306)
Εισαι στο τέλος ... μπορεις να κανεις 100% αλλαγή νερού και να βάλεις 1-2 μικρά ψαράκια ωστε το βίο φορτίο να ειναι μικρό και σταδιακά ανα εβδομάδα να προσθέτεις και αλλο ...
Αληθεια τι ψάρια σκεφτεσαι?

Για το ph δεν υπαρχει προβλημα ... εμενα ειναι πολυ πιο κατω και δεν εχουν προβλημα τα βακτήρια να κάνουν τη δουλεια τους!!

Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο!

Βαση του άρθρου σου για προτάσεις για 60 λίτρα ειχα στον νου μου 8 - 10 cherry barbs αλλα προβληματίζομαι με το gh που εχω γυρω στο 11 τιμη βρύσης αν και το seriously fish δινει μεγάλο εύρος τιμών για τα μη πιασμένα απο την φύση ψάρια. Για 90 λιτρα πανω κατω και με τις παραμέτρους αυτες έχεις κάποια πρόταση για ψαροσυνθεση;

lenticular 11-09-19 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag123 (Μήνυμα 1055307)
Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο!



Βαση του άρθρου σου για προτάσεις για 60 λίτρα ειχα στον νου μου 8 - 10 cherry barbs αλλα προβληματίζομαι με το gh που εχω γυρω στο 11 τιμη βρύσης αν και το seriously fish δινει μεγάλο εύρος τιμών για τα μη πιασμένα απο την φύση ψάρια. Για 90 λιτρα πανω κατω και με τις παραμέτρους αυτες έχεις κάποια πρόταση για ψαροσυνθεση;

Τα cherry barbs γίνονται αρκετά μεγάλα (5-6cm) οπότε στα 90 λίτρα που είσαι τώρα θα σου έλεγα να βάλεις 6 και κάποια άλλα μικρότερα συμβατά ψάρια(άλλα 5-6 νανοψαρια).

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

vag123 11-09-19 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lenticular (Μήνυμα 1055316)
Τα cherry barbs γίνονται αρκετά μεγάλα (5-6cm) οπότε στα 90 λίτρα που είσαι τώρα θα σου έλεγα να βάλεις 6 και κάποια άλλα μικρότερα συμβατά ψάρια(άλλα 5-6 νανοψαρια).

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Δεν θα είναι λίγα άτομα τα 6 για τα cherry;

lenticular 11-09-19 19:53

Έχω διαβάσει πως 6-7 μαξ σε 25 γαλλονια. Αλλα ψάρια όμως θα μπορείς να βάλεις σίγουρα. Επίσης 2θυλικα για κάθε αρσενικό

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

vag123 11-09-19 19:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1055306)
Εισαι στο τέλος ... μπορεις να κανεις 100% αλλαγή νερού και να βάλεις 1-2 μικρά ψαράκια

Γιώργο μια απορία που μου δημιουργήθηκε βάση αυτού
Με τοσο μεγαλη αλλαγη νερου δεν κινδυνεύουν τα βακτηρια να χαθουν λογω μεγαλης και απότομης διαφοράς παραμέτρων; Δεν μιλάω για θερμοκρασία γιατι αυτο μπορω να το ισοσταθμισω αλλα το ph της βρυσης οπως ειπα ειναι πανω απο 1 βαθμο μεγαλύτερο απο αυτο του ενυδρείου οπως και το gh εχει μια απόκλιση (στο ενυδρείο έχει ανέβει σταδιακα λογω εξάτμισης).
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lenticular (Μήνυμα 1055325)
Έχω διαβάσει πως 6-7 μαξ σε 25 γαλλονια. Αλλα ψάρια όμως θα μπορείς να βάλεις σίγουρα. Επίσης 2θυλικα για κάθε αρσενικό

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ! ;)

Γιώργος Κ 11-09-19 20:11

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να χρησιμοποιείς αντιχλωριο ... Η νερό περασμένο από προφιλτρα άνθρακα...
Μπορείς να κάνεις και παραπάνω από 100% αλλαγή και καλό θα ήταν να κάνεις παραπάνω αφού δε μπορείς να το αδειάσεις όλο το νερό από το βυθό... Απλά το αδειάσεις όσο μπορείς πιο πολύ... προσθέτεις και άλλο νερό στο ενυδρειο και το ξανααδειαζεις ...

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vag123 11-09-19 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1055328)
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να χρησιμοποιείς αντιχλωριο ... Η νερό περασμένο από προφιλτρα άνθρακα...
Μπορείς να κάνεις και παραπάνω από 100% αλλαγή και καλό θα ήταν να κάνεις παραπάνω αφού δε μπορείς να το αδειάσεις όλο το νερό από το βυθό... Απλά το αδειάσεις όσο μπορείς πιο πολύ... προσθέτεις και άλλο νερό στο ενυδρειο και το ξανααδειαζεις ...

Χρησιμοποιώ prime οποτε ολα καλά!
Ευχαριστώ! :)

vag123 21-09-19 08:28

Καλημέρα και πάλι!

Λοιπόν άφησα μια μέρα χωρις να ρίξω αμμωνία και την επόμενη ηταν μηδεν και νιτρώδη και αμμωνία. Οπότε παρατηρω ότι μέσα σε 24 ώρες(ισως και λιγότερο) μηδενιζονται 2ppm αμμωνίας ενώ τα νιτρωδη θέλουν κατι παραπάνω απο 24 ώρες να μηδενισουν καθε φορα που προσθετω 2ppm αμμωνία. Περιμένω λίγο ακομα να αυξηθεί ο πληθυσμός των βακτηρίων για να μετατρέπονται τα νιτρώδη λίγο πιο γρήγορα η είναι οκ να βαλω ψαράκια;

Ευχαριστώ!

lenticular 21-09-19 09:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag123 (Μήνυμα 1055484)
Καλημέρα και πάλι!

Λοιπόν άφησα μια μέρα χωρις να ρίξω αμμωνία και την επόμενη ηταν μηδεν και νιτρώδη και αμμωνία. Οπότε παρατηρω ότι μέσα σε 24 ώρες(ισως και λιγότερο) μηδενιζονται 2ppm αμμωνίας ενώ τα νιτρωδη θέλουν κατι παραπάνω απο 24 ώρες να μηδενισουν καθε φορα που προσθετω 2ppm αμμωνία. Περιμένω λίγο ακομα να αυξηθεί ο πληθυσμός των βακτηρίων για να μετατρέπονται τα νιτρώδη λίγο πιο γρήγορα η είναι οκ να βαλω ψαράκια;

Ευχαριστώ!

Έκανα και εγώ αυτό που μου είπες και δεν έβαλα αμμωνία για μια μέρα... Σήμερα νιτρώδη 0!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

vag123 21-09-19 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lenticular (Μήνυμα 1055485)
Έκανα και εγώ αυτό που μου είπες και δεν έβαλα αμμωνία για μια μέρα... Σήμερα νιτρώδη 0!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω! ;) Συνέχισε τώρα με αμμωνία να έχουν να φάνε τα βακτήρια
Τώρα να δούμε αν παίζει ρόλο το πόσο γρήγορα καταναλώνονται τα νιτρώδη :D

lenticular 21-09-19 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag123 (Μήνυμα 1055486)
Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω! ;)

Τώρα να δούμε αν παίζει ρόλο το πόσο γρήγορα καταναλώνονται τα νιτρώδη :D

Αφού τα ψάρια παράγουν αμμωνία σταδιακά δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα, καλού κακού όμως να το επιβεβαιώσει κάποιος ποιο έμπειρος.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

vag123 21-09-19 16:54

Λοιπόν τα νιτρώδη συγκεκριμένα μηδενίστηκαν σε λίγο λιγότερο από 30 ώρες από την προσθήκη 2ppm αμμωνίας στο ενυδρείο. Η αμμωνία μηδενίζεται σε λιγότερο από 24 ώρες από την προσθήκη της.
Μπορώ να θεωρώ το ενυδρείο στρωμένο πλέον ή καλό είναι να το αφήσω λίγο ακόμη πριν μπουν τα ψάρια; :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01791 seconds with 11 queries