Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Γεννα Δισκων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103375)

akvariym 01-01-20 19:26

Γεννα Δισκων
 
Καλησπερα και Χρονια Πολλα.

Οι δισκοι ξεκινησαν να κανουν αυγα,εκει που ειχα πει ασ'το τωρα δεν υπαρχει χρονος.
Εχα δει ενα ποστ παλαιοτερα και δεν το βρίσκω τωρα,καποιος ειχε βγαλει γεννα μεσα στο κυριος ενυδρειο.Σκφτομαι να κανω με ενα χωρισμα απο plexiglass και να τα απομονώσω.Το ενυδρειο ειναι 600λιτρα.

Το εχει προσπαθησει κανεις αυτο?

ΔημήτρηςΤ 01-01-20 21:46

Είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει στο κύριος ενυδρείο.

Pritanis 02-01-20 17:32

Αδικα θα παιδευτεις και θα ταλαιπωρησεις και το ενυδρειο σου. Οι πιθανοτητες να το πετυχεις ειναι τοσες λιγες που δεν αξιζει τον κοπο. Αν ψαξεις στο site θα βρεις πολλα ποστ στην ιδια ερωτηση και τα αποτελεσματα ειναι σχεδον παντα το ιδιο....

akvariym 02-01-20 22:19

1 Συνημμένο(α)
Ναι έχετε δίκιο, το ξανασκεφτηκα και ξεστρωσα ένα ενυδρείο 160λιτρα (80χ42χ60υ) και τα έβαλα μεσα με αεροφιλτρο, καληψα και τα πλαϊνά τζάμια με λευκό χαρτόνι. Ήταν λίγο στρεσαρισμενα και μετά από κάνα 2 ωρο αρχησαν να εξερευνούν τον χωρο.
Περημενωντας τα αυγά ταΐζω κανονικά? Από αλλαγές νερού?

akvariym 02-01-20 22:56

Οι μετρισεις είναι:
ΡΗ:6.36
ΚΗ:4
GH:3
TDS:28

Pritanis 03-01-20 12:35

καταρχην απομακρυνε το σωληνα που εβαλες για τα αυγα οσο το δυνατο μακρυτερα απο τα φιλτρα σου μεχρι να τελειωσει η αναπαραγωγη....Επισης καλο ειναι ο θερμοστατης να ειναι οριζοντιος γιατι μπορει να πανε να γεννησουν πανω του ετσι που τον εχεις. Διαβασε καλα τα υπομνημνατα που υπαρχουν σχετικα με τις γεννες των δισκων και απο κει και περα οποια απορια εχεις επανερχεσαι.

akvariym 03-01-20 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 1057025)
καταρχην απομακρυνε το σωληνα που εβαλες για τα αυγα οσο το δυνατο μακρυτερα απο τα φιλτρα σου μεχρι να τελειωσει η αναπαραγωγη....Επισης καλο ειναι ο θερμοστατης να ειναι οριζοντιος γιατι μπορει να πανε να γεννησουν πανω του ετσι που τον εχεις. Διαβασε καλα τα υπομνημνατα που υπαρχουν σχετικα με τις γεννες των δισκων και απο κει και περα οποια απορια εχεις επανερχεσαι.


Έγιναν οι αλλαγές όπως τα είπες, ένανα κ μια αλλαγή νερού και στην αναμονή....

ΔημήτρηςΤ 03-01-20 21:09

Δεξιά ο σωλήνας,εισαγωγή φίλτρου είναι???κ τι θερμοκρασία τα έχεις???

akvariym 03-01-20 22:23

Είναι από το φιλτρο αλλά δεν δουλεύει, μόνο το αεροφιλτρο έχω αφήσει.Στους29 βαθμούς τους εχω

akvariym 03-01-20 22:50

2 Συνημμένο(α)
Έχω σκοπό να κάνω κάθε μέρα σκούπα βυθού και αλλαγές νερου, μήπως τα στρεσαρω έτσι?

ΔημήτρηςΤ 04-01-20 08:25

Θα το πας στους 27 Μ 27.5 .το φίλτρο βγαλτο.παραπανω έγραψες TDs 28????

akvariym 04-01-20 17:36

Ναι 28 tds

akvariym 06-01-20 10:33

Καλημέρα,
Ξανά έκαναν αυγά κατά την νύχτα. Είναι προτιμότερο να βάλω μια σητα να προστατέψω τα αυγά η να τα αφήσω έτσι? Αν αυξήσω τν κυκλοφορία του νερού θα βοηθήσει στο να μην πιάσουν fugus τα αυγά?

Pritanis 06-01-20 15:10

διαβασες το υπομνημα για την αναπαραγωγη των δισκων???

akvariym 06-01-20 15:14

Πολλές φορές το έχω διαβασει, ρωτάω στην πράξη τι κάνουμε.Τα αυγά τα έκαναν στο ξύλο, ισωσ κάποια χοντρη μεταλλική σητα να έβαζα από πάνω ή δεν θα μπορέσουν να καθαρίζουν-αερίζουν τα αυγά και θα πιάσουν όλα fugus?

ΔημήτρηςΤ 06-01-20 15:23

Βάλε λίγο μπλε του μεθυλανιου για να μην πιάσουν fungus,η ροή να είναι μικρή ,φτάνει το αεροφιλτρο.τα ψάρια τα έχεις από μικρά???πόσες φορές έχουν αφήσει αυγά??? η θερμοκρασία που είναι τώρα???

akvariym 06-01-20 15:24

1 Συνημμένο(α)
Μπλε δ έχω που να το βάλω, τα έχω από μικρά ναι, είναι η δεύτερη τους γεννα. 29 βαθμούς

ΔημήτρηςΤ 06-01-20 15:30

https://youtu.be/2qIkPAh7pG8 τι εννοείς δεν έχεις που να το βάλεις??το παιρνεις από φαρμακείο κ ρίχνεις μέχρι το νερό να γίνει όπως το βίντεο .η θερμοκρασία 27...27.5.στο έγραψα κ παραπάνω.

akvariym 06-01-20 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1057085)
https://youtu.be/2qIkPAh7pG8 τι εννοείς δεν έχεις που να το βάλεις??το παιρνεις από φαρμακείο κ ρίχνεις μέχρι το νερό να γίνει όπως το βίντεο .η θερμοκρασία 27...27.5.στο έγραψα κ παραπάνω.

Α εσύ εννοούσες μέσα στο νερό του ενυδρείου? Σορρυ εγώ κατάλαβα αυτο που βάζεις στον κώνο με τον σωλινα.
Γιατι τόσο χαμηλή θερμοκρασία? Δεν θα τους αναστατώσει αν κατέβασω την θερμοκρασία τώρα αφού τα είχα πάντα 29 βαθμούς?

ΔημήτρηςΤ 06-01-20 16:07

Όχι αντίθετα.

akvariym 06-01-20 16:43

Ωραία, κατεβαίνει η θερμοκρασία σιγά σιγά, εβαλα κ
μία πλαστική σιτα πατέντα, πως σας φαίνεται?η θηλικια προσπαθεί να το βγάλει, το τσιμπάει.
Μόλις ανοίξει το φαρμακείο θα πάρω και το μπλε του μεθυλενιου

akvariym 06-01-20 16:55

1 Συνημμένο(α)
Φωτο

ΔημήτρηςΤ 06-01-20 17:29

Αν είναι η δεύτερη γέννα του ζευγαριού ,το πλέγμα βγάλτο.ασε το ζευγάρι να κάνει μερικές κ ας τα τρώει τα αυγα.κρατα καθαρό το ενυδρείο τους κ άστα στην ησυχία τους .

akvariym 08-01-20 11:27

Πήγα σε 2 φαρμακεία εδώ που είμαι κ μου έδωσαν gentiane violet κι μου είπαν οτι αυτό είναι το μπλε μεθυλενιου και με σιγουριά κιόλας.
Να το ρίξω στη γεννήστρα? Κάνει?

Γιώργος Κ 08-01-20 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1057092)
Αν είναι η δεύτερη γέννα του ζευγαριού ,το πλέγμα βγάλτο.ασε το ζευγάρι να κάνει μερικές κ ας τα τρώει τα αυγα.κρατα καθαρό το ενυδρείο τους κ άστα στην ησυχία τους .

Θα συμφωνήσω ... Οι πρώτες γέννες ετσι και αλλιως ειναι αποτυχημένες καλο ειναι το ζευγάρι να αποκτήσει εμπειρία ...
Αστα να τα καθαρίζουν μόνα τους δε χρειάζεσαι κάποιο φάρμακο ...

akvariym 08-01-20 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1057112)
Θα συμφωνήσω ... Οι πρώτες γέννες ετσι και αλλιως ειναι αποτυχημένες καλο ειναι το ζευγάρι να αποκτήσει εμπειρία ...
Αστα να τα καθαρίζουν μόνα τους δε χρειάζεσαι κάποιο φάρμακο ...

Τα άφησα ετσι,το πλεγμα το εβγαλαν μονα τους,ηταν πολυ ενδιαφερον πως το εκαναν,δεν εφαγαν τα αυγα αυτη τη φορα αλλα επιασαν ολα fugus, ουτε ενα δεν εμεινε.

akvariym 15-01-20 15:30

Τελικά χωρίς πλέγμα δ έφαγαν κανένα αυγό και βγήκαν ουρίτσες σχεδόν στα μισά αυγά, τα άλλα μισά ασπρησαν. Όμως έφαγαν τα αυγά με τις ουρίτσες :(
Τουλάχιστον ξέρω ότι είναι γόνιμο το Ζευγάρι.
Έχω κ την εξής απορία, όταν τους βάλω στο κύριος ενυδρείο, θα συνεχίσουν να είναι ζευγάρι η κάποια στιγμή μπορεί να βρουν άλλο ταίρι?

Pritanis 15-01-20 15:37

Προσεξες ποιος απο τα 2 τα εφαγε ωστε την αλλη φορα να τον απομακρυνεις? Επισης Ειναι πολλα τα μισα αυγα που σου ασπρισαν. Δες μηπως εχεις πολυ μεγαλη σκληροτητα και δεν γονιμοποιουνται τα αυγα ή πολυ εντονη ροη κοντα στον κωνο...

akvariym 15-01-20 17:07

Δ πρόσεξα αλλά μάλλον ο αρσενικός γιστι η θηλικια είναι όλη την ώρα πάνω τους κ δεν τα τρώει. Το βράδυ της γονημοποησεις κλείνω το φιλτρο και δ έχει καθόλου ροή, το νέρο είναι βρόχινο,παρς πολύ μαλακό.

Pritanis 15-01-20 18:37

τι εννοεις βροχινο??? Πως το μαζευεις ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02294 seconds with 11 queries