Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   ιδεες για κατασκευη λιμνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91460)

kyriakos1908 28-03-16 14:30

ιδεες για κατασκευη λιμνης
 
καλησπερα παιδια..μετα το 60αλιτρο και το 300αλιτρο και ως ενθουσιωδης αρχαριος εχω στα πλανα μου να κατασκευασω μια λιμνη στην αυλη..επειδη η αυλη ειναι στρωμενη με μαρμαρο η λιμνη θα ειναι πανω απο την επιφανεια..θα σας πω την σκεψη μου και δεκτες ολες οι προτασεις...
λοιπον..το max μηκος ειναι 2 μετρα για πλατος σκεφτομαι 1-1,2 και βαθος 1-1,2 ωστε το χειμωνα με τις χαμηλες θερμοκρασιες να μπορουν να πηγαινουν στον πατο..
Η κατασκευη σκεφτομαι να γινει απο τσιμεντο και στην μπροστινη πλευρα να τοποθετηθει τζαμι ωστε να μπορεις να βλεπεις και τον βυθο..αν λοιπον με γινει με μηκος 2 και πλατος υψος 1 σκεφτομαι την τοποθετηση τζαμιου 12mm με μηκος 1.60 και υψος 60 ωστε να εχω εικονα του βυθου..επισης στο πλανο ειναι να ειναι ντυμενη ολη με πετρα..(θα παρω τα βουνα οπως καταλαβαινετε για να τις μαζεψω χαχα)και η πισω μερια της θα εχει 1 μετρο πετρα πανω απο την επιφανεια του νερου και να ειναι σαν φυσικος καταρακτης...αυτη ειναι η βασικη ιδεα..παμε τωρα στις εωτησεις.

1.το τζαμι αρκει να χωνευτει απλα στο τσιμεντο η θελει και μονοτικο για να μην χανει?

2.χρειαζεται καποιο ειδικο τσιμεντο χωρις να επιρεαζει παραμετρους?

3.το τσιμεντο στην εσωτερικη μερια πρεπει να περαστει με καποιο μονοτικο για να μην εχω διαρροες?

4.απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω γι αυτα τα λιτρα?αν δεν κανω λαθος μιλαμε για 2000 λιτρα..

5.και επισης αλλαγες νερου σε τοσα λιτρα καθε ποτο θα χρειαζομαι.?

αυτα για αρχη..περιμενο την βοηθεια σας..αν ολα πανε καλα εχω σκοπο να ξεκινησω το πασχα μαζι με την μινι αδεια που θα εχω

thanasis76 28-03-16 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 (Μήνυμα 933256)
καλησπερα παιδια..μετα το 60αλιτρο και το 300αλιτρο και ως ενθουσιωδης αρχαριος εχω στα πλανα μου να κατασκευασω μια λιμνη στην αυλη..επειδη η αυλη ειναι στρωμενη με μαρμαρο η λιμνη θα ειναι πανω απο την επιφανεια..θα σας πω την σκεψη μου και δεκτες ολες οι προτασεις...
λοιπον..το max μηκος ειναι 2 μετρα για πλατος σκεφτομαι 1-1,2 και βαθος 1-1,2 ωστε το χειμωνα με τις χαμηλες θερμοκρασιες να μπορουν να πηγαινουν στον πατο..
Η κατασκευη σκεφτομαι να γινει απο τσιμεντο και στην μπροστινη πλευρα να τοποθετηθει τζαμι ωστε να μπορεις να βλεπεις και τον βυθο..αν λοιπον με γινει με μηκος 2 και πλατος υψος 1 σκεφτομαι την τοποθετηση τζαμιου 12mm με μηκος 1.60 και υψος 60 ωστε να εχω εικονα του βυθου..επισης στο πλανο ειναι να ειναι ντυμενη ολη με πετρα..(θα παρω τα βουνα οπως καταλαβαινετε για να τις μαζεψω χαχα)και η πισω μερια της θα εχει 1 μετρο πετρα πανω απο την επιφανεια του νερου και να ειναι σαν φυσικος καταρακτης...αυτη ειναι η βασικη ιδεα..παμε τωρα στις εωτησεις.

1.το τζαμι αρκει να χωνευτει απλα στο τσιμεντο η θελει και μονοτικο για να μην χανει?

2.χρειαζεται καποιο ειδικο τσιμεντο χωρις να επιρεαζει παραμετρους?

3.το τσιμεντο στην εσωτερικη μερια πρεπει να περαστει με καποιο μονοτικο για να μην εχω διαρροες?

4.απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω γι αυτα τα λιτρα?αν δεν κανω λαθος μιλαμε για 2000 λιτρα..

5.και επισης αλλαγες νερου σε τοσα λιτρα καθε ποτο θα χρειαζομαι.?

αυτα για αρχη..περιμενο την βοηθεια σας..αν ολα πανε καλα εχω σκοπο να ξεκινησω το πασχα μαζι με την μινι αδεια που θα εχω



1) δεν γινετε το τζαμι να το βαλεις μεσα στο τσιμεντο... πρεπει να κανεις ενα παραθυρο, με πατουρα να παει στο τελος το τζαμι να πατησει εκει!!!

2+3) δεν χρειαζεται ειδικο τσιμεντο. κανονικο τσιμεντο και στο τελος θα περαστει με ενα μονωτικο για δεξαμενες!!!

4) με ενα κανονικο πλεγμα στο πατο και περιμετρικα εισαι οκ... αν θελεις για πιο ασφαλεια φυτευεις και μερικες μπετοβεργες ανα διαστηματα και στιριζεις εκει το πλεγμα

5) οι αλλαγες νερου εξαρτιουνται απο τα ψαρια που θα εχεις μεσα και απο το ποσο συχνα θα ταιζεις...!!!

πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να κανεις εναν σωστο σχεδιασμο, για ολες τι σωλινωσεις που θα πρεπει να περαστουν πριν πεσει το μπετο...

Αν δεν ηθελες τζαμι για να βλεπεις το βυθο θα σε πηγαινα σε πιο ευκολες λυσης...!!!!

kyriakos1908 28-03-16 14:45

ωραια..οποτε κανω μια πατουρα και βαζω το τζαμι με σιλικονη?
επισης αυτο το φιλτρο θα καλυπτε τα 2000 λιτρα http://www.petsupermarket.gr/8590/%C...2-13000lt.html

απο ψαρια για κοι σκεφτομαι..εκτος αππο φιλτρο θελει κατι αλλο?

thanasis76 28-03-16 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 (Μήνυμα 933264)
ωραια..οποτε κανω μια πατουρα και βαζω το τζαμι με σιλικονη?
επισης αυτο το φιλτρο θα καλυπτε τα 2000 λιτρα http://www.petsupermarket.gr/8590/%C...2-13000lt.html

απο ψαρια για κοι σκεφτομαι..εκτος αππο φιλτρο θελει κατι αλλο?

ναι κανεις μια πατουρα και τελευταιο, αφου εχεις κανει και την μονωση, κολλας το τζαμι
το φιλτρο μια χαρα μπορει να σε καλυψει, αλλα μπορεις και ευκολα να φτιαξεις ενα μονος σου!!!
Αν σκεφτεσαι για κοι να υπολογισεις οτι θα πρεπει να βαλεις το πολυ 3-4 ψαρια...

Τάκης 28-03-16 15:06

Μια παρατήρηση, για το ύψος που είπες, αν η δεξαμενή είναι επιφανειακή και όχι μέσα στη γη , να μη περιμένεις και μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας βυθού/επιφάνειας, για να μη πω πως θα είναι ίδια, θα έχεις ανεπαίσθητη διαφορά, αν όμως ήταν 1 μέτρο μέσα στη γη τότε λόγω γεωθερμίας θα μπορούσες να έχεις και 4 βαθμούς διαφορά.

kyriakos1908 28-03-16 15:29

Και αλλη μια ερωτηση..υπαρχει ενα ενδεχομενο να γινει με σκαψιμο..τον πλαστικο το μουσαμα που βλεπω για να μην γινει χτιστη απο που τον παιρνω?

alexis cosmo 28-03-16 16:23

epdm μεμβρανη εννοείς?
από μονωτικά υλικά τώρα όμως οι τιμές παίζουν ανάλογος χιλιοστά

thanasis76 28-03-16 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 (Μήνυμα 933283)
Και αλλη μια ερωτηση..υπαρχει ενα ενδεχομενο να γινει με σκαψιμο..τον πλαστικο το μουσαμα που βλεπω για να μην γινει χτιστη απο που τον παιρνω?


Αποφασησε τι θελεις να κανεις και πως... γιατι αλλιως δεν μπορει να σε βοηθησει κανενας... πρεπει να ξερουμε τι θα κανεις για να σου πουμε πως πρεπει να γινει για να γινει σωστα...

Artemisia 28-03-16 16:36

Καλώς μας ήρθες Κυριάκο :D:D:D
Με το καλό να φτιάξεις την Λίμνη σου .
Για μένα αν μείνεις στα 2000 λίτρα να μην βάλεις πάνω απο 5 Κόι (μικρά) και τελικά θα πρέπει να τα δώσεις και να Διατηρήσεις τα 2 .
Το φίλτρο που είδα παραπάνω θα σου έλεγα απο τώρα να μην μπείς στην διαδικασία να το σκεφτείς γιατι μέσα σε 1 χρόνο θα ψάχνεις για 2ο .
Αν πάς για Κόι και όχι για χρυσόψαρα θα πρέπει να διαθέσεις Χώρο αρκετό και να έχει 1,50 μέτρο βάθος για να μην έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες αλλά να γυμνάζονται και τα ψάρια ;)
Θέλεις να ψάξω να σου βρώ εταιρείες για Liner ?? Mπορείς να παραγγείλεις και απο το ebay ;)
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :grin::grin:

kyriakos1908 29-03-16 15:29

καλησπερα παιδια..ευχαριστω για τις απαντησεις..σημερα ξεκαθαρισαν τα πραγματα και πηρα το ελευθερο να γινει στον κηπο που ηθελα απο την αρχη..σας παραθετω φωτο με την σκεψη μου..περιμενω σχολια..αρτεμισια στειλε λινκ να ριξω μια ματια..γτ θελω να υπολογισω περιπυ το συνολικο κοστος..επισης θα ηθελα βοηθεια οσον αφορα την φιλτρανση σε αυτα τα λιτρα..περιπου 3500 λιτρα θα ειναι αν τα λεω καλα..

https://gyazo.com/23c184b145c5a4765b198840c383d1eb

Τάκης 29-03-16 15:52

Καλό σκάψιμο Κυριάκο :)

kyriakos1908 29-03-16 16:05

xaxa...να σαι καλα τακη..θα πεσει δουλεια

thanasis76 29-03-16 17:12

Καλη αρχη!!!! να μελετησεις καλα οτι χρειαζεσαι !!!! για να γινει σωστα η λιμνη..!!!

Artemisia 29-03-16 17:25

Κυριάκο καλή αρχή :D:D
Καλώς μας ήρθες στο club ;)
Δετσαριδης 25310 23233 Κομοτηνη 1,6 epdm (Πές ότι σου είπε η Άρτεμη - Καρυδιά )
Ρωτα και εδω :
http://www.plastikakritis.com/index....211&Itemid=211
http://www.monotiki.gr/index.php?opt...195&Itemid=176
http://www.technolisis.gr/index.php?...id=1&Itemid=90
http://www.fkaratzas.gr/membranes_epdm.el.aspx
http://www.geshellas.gr/el/content/6...fing-membranes
Mετά απο ebay αλλά με μια ματιά που έριξα Γερμανία δεν στέλνουν Ελλάδα :smt120 θα κοιτάξω και αλλού .Ρώτα και σε μαγαζιά στην περιοχή σου με μονωτικά υλικά.
Σε όλους που θα πάρεις τηλ. να λές ότι είναι για Λιμνοδεξαμενή και να είναι 1 mm Tουλάχιστον .
Κυριάκο τι δέντρα είναι αυτα που φαίνονται στην φωτό ?? Συκιά είναι το μικρό στην γωνία ??

Υ.Γ Αν δεν τελειώσεις με το σκάψιμο της Λίμνης μην πάρεις liner ;) όταν έψαχνα εγω είχε απο 13 ευρώ το τ.μ.

kyriakos1908 29-03-16 18:31

Ευχαριστω αρτεμισια..το σκαψιμο μολις τελειωσε παιδια..λογο βραχου το βαθος ειναι μικρο..40 με 50 το βαθυτερο..το μηκος μου βγηκε 2.60 και το πλατος 1.40 με 1.60 το πλατυτερο..πως σας ακουγεται?

manos3 29-03-16 19:17

Τα Πλαστικά Κρήτης έχουν τη μεμβράνη που θες αλλά από όσο ξέρω δεν πουλάνε μικρές ποσότητες σε λιανική. Πουλάνε σε εταιρείες και συγκεκριμένα σε μία που το χρησιμοποιεί για στεγανοποίηση δεξαμενών. Το έχω δει το υλικό και από ότι γνωρίζω έχει πιστοποίηση οτι είναι κατάλληλο για αποθήκευση πόσιμου νερού. Αν βάλεις γεωύφασμα αποκάτω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεμβράνη πάχους 0,6mm που θα σου βγει πιο φτηνά.

Αν δε βρεις κάπου κοντά σου μπορείς να κάνεις μια ερώτηση εκεί.

Artemisia 29-03-16 19:18

Τελείωσες κιόλας :smt120:smt120:smt120 Μα τι είσαι βρε Κυριάκο ??? Ουφ ουφ το βάθος μου φαίνεται υπερβολικά λίγο για Κόι ....
Για βάλε καμια φωτό να σε δούμε ;)

Artemisia 29-03-16 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 933642)
Τα Πλαστικά Κρήτης έχουν τη μεμβράνη που θες αλλά από όσο ξέρω δεν πουλάνε μικρές ποσότητες σε λιανική. Πουλάνε σε εταιρείες και συγκεκριμένα σε μία που το χρησιμοποιεί για στεγανοποίηση δεξαμενών. Το έχω δει το υλικό και από ότι γνωρίζω έχει πιστοποίηση οτι είναι κατάλληλο για αποθήκευση πόσιμου νερού. Αν βάλεις γεωύφασμα αποκάτω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεμβράνη πάχους 0,6mm που θα σου βγει πιο φτηνά.

Αν δε βρεις κάπου κοντά σου μπορείς να κάνεις μια ερώτηση εκεί.

Πουλάνε τα Πλαστικά Κρήτης ;)Πήρε φίλος μου ...

manos3 29-03-16 19:20

Καλό αυτό...

kyriakos1908 29-03-16 19:34

2 Συνημμένο(α)
https://gyazo.com/4284aa0a8fa236030e27683723c324d5

https://gyazo.com/09cf0714bac8ce603c2c1441d9231a75

εδω και οι φωτο..αρτεμησια πηρα τηεφωνο εκει που μου ειπες και ζητησα προσφορα..αυριο θα ξερω..αυτο που θελω α μου πειτε εινσι ν σε αυτο το βαθος βαζω τουλχιστον ανετα χρυσοψαρα..?γτ κοι απο οτι καταλαβαινω οχι..οπως τα υπολογισα μιλαμε για 1600-2000 λιτρα περιπου..και μετα παμε στο φιλτρο..εχετε καμοια προταση για diy η αλλιως καποιο κλο ετπιμο που θα με καλυπτει?
-------------------------
τα δεντρα ειναι βοκαμβιλια και συκια

Artemisia 29-03-16 19:46

Κυριάκο κάνε μια προσπάθεια με κανένα κομπρεσέρ χειρός να κατέβεις ακόμα 20 - 30 εκ γιατι δεν σε βλέπω να βάζεις ούτε χρυσόψαρα ..... Τι έχει το υπόστρωμα και δεν μπορείς να πάς πιο κάτω ??????
Έχεις δουλίτσα ακόμα μην βιάζεσαι για φίλτρα ;) Μιά φορά την κάνεις την Λίμνη , σκάψε .... :D:D:D(εκτός και αν γίνεις σαν εμένα χαχαχαχαχαχ)

Artemisia 29-03-16 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 933645)
Καλό αυτό...

Μάνο πάς για Λίμνη εεεε ????? ;)

thanasis76 29-03-16 19:49

Έχεις σκεφτεί αν έχεις βάθος 40 εκατοστανα σηκωσεις και άλλα 40 με χτίσιμο και να κάνεις μία λίμνη 80 εκατοστά βάθος... Οπότε να μπορείς να βάλεις και τα κοι που σου αρέσουν...

Κωστας Malawi 29-03-16 19:50

Κυριακο καλη επιτυχία φιλε μου!!μονοκομματος βραχος ειναι απο κατω?δε σπαει καθολου?αν δεις εστω και λιγο οτι μπορει να σπασει ελα να σου δωσω το κρουστικο μου με καλεμι μπροστα να δοκιμασεις.

kyriakos1908 29-03-16 19:56

ευχαριστω αγορινα..δυστυχως ειναι βραχος..και οι πετρες..δεν σπαει..σκεφτειτε μενω πετρουπολη..ολο το σπιτι εινι σε βραχο πανω..αυτο που σκεφτομαι ειναι να της δωσω 20-25 ποντος υψος με της πετρες και ετσι να φερω το νερω με το liner ποιο ψηλα..αρα να παω σε βαθος 60-65

Artemisia 29-03-16 20:03

Κυριάκο , καλά το σκέφτεσαι αλλά τις πέτρες θα πρέπει να τις βάλεις με τσιμέντο και να τις αλφαδιάσεις σε ύψος .:D Αν το κάνεις αυτό είτε με πέτρες είτε με τσιμεντόλιθους θα μπορέσεις να βάλεις και Κόι ;) Βέβαια όσο περισσότερο ύψος (τοίχου) τόσο καλύτερα για τις θερμοκρασίες που θα έχεις για τα ψάρια .Εγω θα το έκανα 60 εκατ να είμαι άνετη :)
Πετρούπολη όνομα και πραγμα :smt120

thanasis76 29-03-16 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 (Μήνυμα 933655)
ευχαριστω αγορινα..δυστυχως ειναι βραχος..και οι πετρες..δεν σπαει..σκεφτειτε μενω πετρουπολη..ολο το σπιτι εινι σε βραχο πανω..αυτο που σκεφτομαι ειναι να της δωσω 20-25 ποντος υψος με της πετρες και ετσι να φερω το νερω με το liner ποιο ψηλα..αρα να παω σε βαθος 60-65

Μόνο με τις πέτρες δεν θα κανείς δουλειά. Οι πέτρες έχουν εξογκώματα και το λαινερ για να κάτσει σωστά και να μην σκίζει θέλει λεία επιφάνεια και μαλάκια... Μόνο αυτό βάλεις τις πέτρες και τις χτισεις εσωτερικά να σοβατιστει... Και να μπει πρώτα ένα υαλουφασμα πριν το λαινερ...

Artemisia 29-03-16 20:09

Θανάση αυτό είναι το μόνο σίγουρο ότι απο μέσα θα το προστατέψει το liner δεν θα το βάλει έτσι :D Άς κάνει πρώτα με το καλό την ¨δεξαμενή" , ένα ένα με την σειρά :D

thanasis76 29-03-16 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 933663)
Θανάση αυτό είναι το μόνο σίγουρο ότι απο μέσα θα το προστατέψει το liner δεν θα το βάλει έτσι :D Άς κάνει πρώτα με το καλό την ¨δεξαμενή" , ένα ένα με την σειρά :D

Απλά ήθελα να του τονησω ότι δεν γίνετε απλά να σηκώσει τις πέτρες αν δεν γίνει ισιο από μέσα...

manos3 29-03-16 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 933652)
Μάνο πάς για Λίμνη εεεε ????? ;)

Μπα, που τέτοια τύχη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02766 seconds with 11 queries