Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Εξωτερικό Φίλτρο, ποιό; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9453)

betty 07-11-05 13:56

Εξωτερικό Φίλτρο, ποιό;
 
Γειά σας,

με έχετε βοηθήσει πολύ και στο παρελθόν, οπότε παίρνω το θάρρος να ρωτήσω και κάτι ακόμα:
Ετοιμάζομαι να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο για το ενυδρείο μου (60 lt)
και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια. Το μαγαζί απ' όπου πήραμε το ενυδρείο μας πρότεινε ένα Eheim Pro αλλά από μία μικρή διερεύνηση
στο Internet είδα ότι ύπάρχουν πολλά και διάφορα Eheim Pro με διάφορες τιμές και για διάφορες χωρητικότητες.
Μήπως υπάρχει περίπτωση να μου προτείνετε κάτι πιο συγκεκριμένο;
Είναι όντως καλύτερα τα εξωτερικά φίλτρα;

Ευχαριστώ

klaz 07-11-05 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betty
Γειά σας,

με έχετε βοηθήσει πολύ και στο παρελθόν, οπότε παίρνω το θάρρος να ρωτήσω και κάτι ακόμα:
Ετοιμάζομαι να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο για το ενυδρείο μου (60 lt)
και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια. Το μαγαζί απ' όπου πήραμε το ενυδρείο μας πρότεινε ένα Eheim Pro αλλά από μία μικρή διερεύνηση
στο Internet είδα ότι ύπάρχουν πολλά και διάφορα Eheim Pro με διάφορες τιμές και για διάφορες χωρητικότητες.
Μήπως υπάρχει περίπτωση να μου προτείνετε κάτι πιο συγκεκριμένο;
Είναι όντως καλύτερα τα εξωτερικά φίλτρα;

Ευχαριστώ

καλημερα.πιστευω οτι κανεις τη δουλεια σου και με το classic 2213 eheim,που εχει και αρκετο χωρο για βιολογικα υλικα,παντως πιστευω οτι τα εξωτερικα φιλτρα κανουν καλυτερη δουλεια(προσωπικη αποψη),σου αυξανουν εστω και λιγο τα λιτρα του ενυδρειου σου,και σεν φαινονται στο εσωτερικο....αυτα....:p

george 07-11-05 14:31

Μπραβο klaz...μαθαινεις γρηγορα !!!

Ενα αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι μπορεις επισης να βαλεις και αλλα υλικα περα απο ενα απλο σφουγγαρι που εχουν καποια εσωτερικα φιλτρα.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για εξωτερικο φιλτρο.
Ποιος σου ειπε να παρεις PRO ;; Ειναι πολυ μεγαλα για τα λιτρα σου !!

Οπως και το 2213 ειναι μεγαλο (440lt/h) ...και το Ecco 2232 (400lt/h).

klaz 07-11-05 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george
Μπραβο klaz...μαθαινεις γρηγορα !!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george

Ενα αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι μπορεις επισης να βαλεις και αλλα υλικα περα απο ενα απλο σφουγγαρι που εχουν καποια εσωτερικα φιλτρα.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για εξωτερικο φιλτρο.
Ποιος σου ειπε να παρεις PRO ;; Ειναι πολυ μεγαλα για τα λιτρα σου !!

Οπως και το 2213 ειναι μεγαλο (440lt/h) ...και το Ecco 2232 (400lt/h).

Ε,ΚΑΛΑ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!!!!:p :p :p :p

Giorgos 07-11-05 17:12

To EHEIM 2213 Classic είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή για το ενυδρείο σου για τους λόγους που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω. Παρόλο που αποδίδει 440 l/h, μπορεί να ρυθμιστεί πολύ εύκολα για να μη δημιουργεί έντονη ροή στο ενυδρείο. Μην ξεχνάτε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο μέλλον σε μεγαλύτερο ενυδρείο (120-150 λίτρων) όταν αποφασίσει να αναβαθμίσει το 60άρι αφού κολλήσει το "μικρόβιο" για τα καλά η betty. ;)

medoc30 07-11-05 17:46

Συμφωνώ απόλυτα με το 2213 440λίτρα/ώρα για ενυδρεία εως 250 λίτρα με τιμή στο Aquaristic (39.98+23.98 για το mediaset).
Αν και προσωπικά λόγω των γνωστών προβλημάτων στο κούμπωμα των classic θα πήγαινα στη λύση του Eheim 2222 500λιτρα/ώρα για ενυδρείο έως 150 λίτρα. Τιμή (82,98+15,98 για τα υλικά).
Η επιλογή δική σου....

Tolis 07-11-05 18:30

Τι εχει το κουμπωμα των classic?

medoc30 07-11-05 18:47

Αν δεν μπουν τα υλικά με τάξη δεν κουμπώνουν εύκολα. Εννοώ ότι η ευκολία των pro με τα καλαθάκια είναι καλύτερη. Το "πρόβλημα" βάλτο με εισαγωγικά.

Tolis 07-11-05 18:57

Χρησιμοποιω την σειρα classic αμετρητα χρονια, και δεν μου εχει παρουσιαστει ποτε δυσκολια στο κουμπωμα. Η σειρα και η τοποθετηση των υλικων δεν το επηρεαζει, αρκει να μην υπερβαινουν το υψος του καδου, πραγμα λογικο.
Σιγουρα τα καλαθακια βολευουν για την καλη κατανομη των υλικων, αλλά και με ελαχιστη εμπειρια του classic, μαθαινεις γρηγορα πως να τα τοποθετεις σωστα.

medoc30 07-11-05 19:02

Η κρίση μου είναι ανάλογη της πείρας μου και της εμπειρίας μου που σε καμία περίπτωση δε φτάνει τη δική σου, Τόλη.

Tolis 07-11-05 19:08

Μην το κανουμε θεμα, απλως να μην παραξηγηθει και υπαρξει εντυπωση οτι το classic ειναι δυσκολο, τη στιγμη που ειναι απο τα πιο αξιοπιστα φιλτρα της αγορας.

medoc30 07-11-05 19:10

Κατανοητό και συμφωνώ μαζί σου.

Obelix(Reifen) 08-11-05 04:28

Στο καθάρισμα τα pro βολεύουν πολύ αν έχεις στόχο την ευκολία πάρε το pro αν σε ενδιαφέρει να έχεις ευχέρεια στα υλικά πάρε το classic.

lasal 08-11-05 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από medoc30
Αν δεν μπουν τα υλικά με τάξη δεν κουμπώνουν εύκολα. Εννοώ ότι η ευκολία των pro με τα καλαθάκια είναι καλύτερη.

Και στο 2213 μπαίνει καλαθάκι. ;)
http://www.eheim.jp/images/2213_set.jpg

Pritanis 08-11-05 10:15

Το 2213 απο ακουαριστικ ερχεται μαζι με το καλαθακι!!!!!! Αγορασα 2 πριν 2 μηνες.....Το μονο κακο που εχει το φιλτρο και υστερει απο το προ ειναι η αποσυνδεση του ..... Τα βανακια ειναι απαραιτητα..... Διαβασε το σχετικο ποστ για το 2213 πριν αποφασισεις.....

AngleV 08-11-05 10:27

Εγώ αγόρασα το 2213 προχτές απο δώ Αθήνα και ήταν κομπλέ, μαζί με τα βανάκια ταχείας αποσύνδεσης.

betty 08-11-05 10:44

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Κατά τη γνώμη σας συμφέρει να το αγοράσω από το Internet ή από πού
και τι πρέπει να προσέξω να περιλαμβάνει η συσκευασία.
Μιλάω για το 2213.

AngleV 08-11-05 11:29

Αν το βρείς πιο φτήνο απέξω και υπολογίσεις και τα μεταφορικά πάρτο απέξω. Το ίδιο πράμα είναι.
Να προσέξεις να έχει μέσα τα ρακορ ταχείας αποσύνδεσης. Μικρές βάνες που τις κλείνεις και έτσι βγάζεις το φίλτρο και το καθαρίζεις χωρίς να πνιγείς στο νερό.

yannis 08-11-05 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AngleV
Εγώ αγόρασα το 2213 προχτές απο δώ Αθήνα και ήταν κομπλέ, μαζί με τα βανάκια ταχείας αποσύνδεσης.

Πόσο το αγόρασες?

AngleV 08-11-05 20:45

Έχει 80 Ευρώ και το μου το άφησε 72 μετρητοίς

betty 09-11-05 09:22

Δηλαδή να το πάρω μάλλον από κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια.

AngleV 09-11-05 09:56

Αν είναι να το πάρεις απέξω θα το πάρεις πιο φτηνό. Αλλά θα περιμένεις καμμιά 15ριά μέρες να έρθει. Εκτός και αν πληρώσεις μεταφορική (στην θέση δεν θα το κάνα) αλλά τότε το κόστος θα ανέβει τόσο όσο να το παιρνες απο δώ.
Οπότε πετάξου σε ενα μαγάζι στην περιοχή σου ρώτα τον πόσο κάνει κάντου και κανα παζάρι, και τέλειωσε η υπόθεση.

yannis 09-11-05 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AngleV
Έχει 80 Ευρώ και το μου το άφησε 72 μετρητοίς

...στο aquaristic net έχει 40 + 20 τα βανακια=60 ευρω. Συνεπως δεν πολυσυμφέρει να το παραγγείλεις εκτός αν πάρεις και άλλα πράγματα....

Εγώ το βρήκα 76 ευρω κομπλέ

betty 09-11-05 12:49

Όταν λέτε aquaristic net ????

lasal 09-11-05 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betty
Όταν λέτε aquaristic net ????

Δες εδώ betty
http://www.aquaristik.net/


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02142 seconds with 11 queries