Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   oscar βοήθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68569)

h3342 27-01-13 13:06

oscar βοήθεια
 
4 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους,

τις τελευταίες μέρες ο όσκαρ μου δεν έχει πολύ όρεξη,τρώει λίγο.

Εξωτερικά σαν να έχει ξυστεί, έχει φύγει το δέρμα του σε 1 σημείο αριστερά του και σχεδόν στο ίδιο σημείο δεξιά του,

Ζει σε ενυδρείο 200 λίτρων(το ενυδρείο δωρεά απο το μέλος του φόρουμ imichal) με φίλτρο eheim 2215, NH3 kai NH4 μηδέν, αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα με 10 μέρες,τα νιτρικά συνήθως είναι κάτω από 20 αλλά έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που ήταν στο 30-35 αλλά λίγες.Οι τροφές του είναι 4 διαφορετικές απο τις ακριβές,δεν τον ταϊζω όμως τίποτα άλλο.

προσθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες όποιος μπορεί να βοηθήσει αν και δεν πιστεύω να είναι τίποτα σοβαρό αύτό στο δέρμα του,πιό πολύ με προβληματίζει ότι φαίνεται να μην έχει όρεξη.

dimost 27-01-13 13:14

Πρέπει να συμπληρωσεις την φόρμα ασθενειών και να δωσεις μερικά στοιχεία παραπάνω για το γενικότερο περιβάλλον που ζει το ψάρι

thanasis76 27-01-13 13:15

το ξυσιμο δεν ειναι τιποτα, καπου γραρθηκε.
απο μετρησεις να φανταστω ολα καλα ε???
θερμοκρασια ολα καλα...???
τι λιτρα ενυδρειο ειναι??
τι φιλτρο εχεις??
οταν λες τρωει λιγο??? τι τρωει και ποσο δηλαδη....???

h3342 27-01-13 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 730018)
Πρέπει να συμπληρωσεις την φόρμα ασθενειών και να δωσεις μερικά στοιχεία παραπάνω για το γενικότερο περιβάλλον που ζει το ψάρι

έκανα τώρα edit και πρόσθεσα μερικές πληροφορίες

dimost 27-01-13 13:28

Επειδή και εγω εχω Όσκαρ την μονη συμβουλή που θα σου δώσω ειναι να προσπαθήσεις να υπάρχουν σταθερές ρουτίνες σε όλες τις διαδικασίες που αφορούν τον καθαρισμό των μηχανικών στα φίλτρα και στις αλλαγές του νερού ώστε να μην υπάρχουν διακυμάνσεις στις τιμές
Τα Όσκαρ ειναι σκληροτραχηλα ψάρια όμως ειναι πολυ ευαίσθητα σε ακαταστατες παραμέτρους πρέπει οι ρουτίνες να ειναι αψεγαδιαστες

h3342 27-01-13 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 730019)
το ξυσιμο δεν ειναι τιποτα, καπου γραρθηκε.
απο μετρησεις να φανταστω ολα καλα ε???
θερμοκρασια ολα καλα...???
τι λιτρα ενυδρειο ειναι??
τι φιλτρο εχεις??
οταν λες τρωει λιγο??? τι τρωει και ποσο δηλαδη....???

έκανα τώρα edit και πρόσθεσα μερικές πληροφορίες
θερμοκρασία 24
πραγματικά λίγο τρώει,
ποτέ δεν έτρωγε πάρα πολύ σαν άλλους που διαβάζω οτι τρώνε μέχρι να σκάσουνε, οταν του έβαζα πιο πολύ τρωφή καμιά φορα,αυτός απλά έτρωγε όση ήθελε, την άλλη δεν την έτρωγε.
Από χτές του βάζω π.χ 3-4 μπαλάκια Hikari και τρώει τα 2 αφού πρώτα τα φτύσει και μερικές φορές...

dimost 27-01-13 13:36

Απο την μικρή εμπειρία που εχω το ψάρι στρεσαρισμενο δείχνει κάπως έτσι ήταν και ένα απο τα δικα μου όταν είχε θέμα με τους υπόλοιπους συγκατοικους του Ενυδρειου

thanasis76 27-01-13 13:53

θερμοκρασια παντα τοση ειχες??? δεν ανεβαζεις λιγο, καλο θα του κανεις....

h3342 27-01-13 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 730029)
θερμοκρασια παντα τοση ειχες??? δεν ανεβαζεις λιγο, καλο θα του κανεις....

ναι στους 24

22-25 λένε στο site
http://www.theaquariumwiki.com/Oscar

thanasis76 28-01-13 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από h3342 (Μήνυμα 730033)
ναι στους 24

22-25 λένε στο site
http://www.theaquariumwiki.com/Oscar


Για την διατήρησή τους αρκεί θερμοκρασία 24 – 26 C° και για το ζευγάρωμα 28 – 30 C°.
αν θελεις διαβασε λιγο αυτο το αρθρο ειναι πολυ καλο.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm

οποτε γνωμη μου ειναι οτι αν πας την θερμοκρασια γυρο στο 27 θα νιωσει πιο καλα και θα του ανοιξει η ορεξη...

maria p 28-01-13 10:35

μήπως έκανες κάποια αλλαγή στην διακόσμηση ή στον φωτισμό και βλέπει την αντανάκλασή του? τα γδαρσίματα μοιάζουν σαν να χτύπησε κάπου, ξέρεις τινάζονται ξαφνικά και ίσως έτσι έγινε.το δικό μου δεν ανέχεται το φως καθόλου και από το ένα πλάι που καθρέφτιζε το είδωλό του, έβαλα εξωτερικά ένα φυτό με πυκνό φύλλωμα. από τότε νοιώθει ασφαλές και είναι μια χαρά σε συμπεριφορά

h3342 28-01-13 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 730280)
μήπως έκανες κάποια αλλαγή στην διακόσμηση ή στον φωτισμό και βλέπει την αντανάκλασή του? τα γδαρσίματα μοιάζουν σαν να χτύπησε κάπου, ξέρεις τινάζονται ξαφνικά και ίσως έτσι έγινε.το δικό μου δεν ανέχεται το φως καθόλου και από το ένα πλάι που καθρέφτιζε το είδωλό του, έβαλα εξωτερικά ένα φυτό με πυκνό φύλλωμα. από τότε νοιώθει ασφαλές και είναι μια χαρά σε συμπεριφορά

Μαρία αυτό που έκανα ήταν αλλαγή θερμοστάτη από γυάλινο σε πλαστικό της Rena για να μην τον σπάσει(από 25 σε 24 βαθμούς) και αλλαγή νερού,ίσως να στρεσαρίστηκε.Δεν φαίνεται πάντως για κάποιο χτύπημα τώρα που το ξαναβλέπω,περισσότερο σαν μύκητες αλλά το καλό είναι οτι απο σήμερα ήταν πολύ ορεξάτος οπότε δείχνουν όλα καλά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 730279)
Για την διατήρησή τους αρκεί θερμοκρασία 24 – 26 C° και για το ζευγάρωμα 28 – 30 C°.
αν θελεις διαβασε λιγο αυτο το αρθρο ειναι πολυ καλο.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm

οποτε γνωμη μου ειναι οτι αν πας την θερμοκρασια γυρο στο 27 θα νιωσει πιο καλα και θα του ανοιξει η ορεξη...

Thanasi, πιστεύω 24 βαθμούς είναι καλά για τον όσκαρ αφού ούτε για ζευγάρωμα πάει και είναι και χειμώνας.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 730024)
Απο την μικρή εμπειρία που εχω το ψάρι στρεσαρισμενο δείχνει κάπως έτσι ήταν και ένα απο τα δικα μου όταν είχε θέμα με τους υπόλοιπους συγκατοικους του Ενυδρειου

1 συγκάτοικο έχει περίπου 2.5 + χρόνια,ένα Pseudotropheus socolofi και τα πάνε καλά, ως τώρα τουλάχιστον(προύπήρχε ο socolofi)

ίσως να στρεσαρίστηκε απο την αλλαγή θερμοστάτη και αλλαγή νερού,δεν ξέρω,πάντως δεν μου φαίνονται χτυπήματα, κάτι σαν δερματικό μου μοιάζει εμένα,τι λές?

να συμπληρώσω οτι αυτό που φαίνεται το έχει και απο την αριστερή και από την δεξιά του μεριά,κυρίως απο την δεξιά του.
πάντως σήμερα δείχνει μια χαρά

dimost 28-01-13 21:35

Παρακολούθησε για λίγες μέρες την συμπεριφορά του και γενικά μήπως εμφανίσει καμία τρυπουλα πουθενά κοντά στο κεφάλι η κοιτά μήπως τα περιττωματα του ειναι λευκά η προς το διαφανή
Γενικά τα Όσκαρ όταν έχουν πληγές απο χτυπήματα κλείνουν πολυ γρήγορα αν δεν συνυπάρχει και κατι άλλο
Προληπτικά θα σου πρότεινα να ριξεις λίγο stress coat της API

thanasis76 29-01-13 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από h3342 (Μήνυμα 730491)



Thanasi, πιστεύω 24 βαθμούς είναι καλά για τον όσκαρ αφού ούτε για ζευγάρωμα πάει και είναι και χειμώνας.

ενημερωτικα, οταν ενα ψαρι μας δεν ειναι καλα, και δεν ξερουμε τι εχει σιγουρα το ανεβασμα θερμοκρασιας λιγο μονο καλο μπορει να του κανει και καθολου κακο. γι αυτο στο ειπα...

dimost 29-01-13 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 730789)
ενημερωτικα, οταν ενα ψαρι μας δεν ειναι καλα, και δεν ξερουμε τι εχει σιγουρα το ανεβασμα θερμοκρασιας λιγο μονο καλο μπορει να του κανει και καθολου κακο. γι αυτο στο ειπα...

Δυστυχώς δεν ειναι ακριβώς έτσι με την θερμοκρασία γιατι αν π.χ το ψάρι έχει hexamita ο ρυθμός επωασης του στους 28-31 βαθμούς ειναι τεταστιος οπότε δεν θα του κάνει καλό η λίγο ανεβασμένη θερμοκρασία

thanasis76 29-01-13 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 730819)
Δυστυχώς δεν ειναι ακριβώς έτσι με την θερμοκρασία γιατι αν π.χ το ψάρι έχει hexamita ο ρυθμός επωασης του στους 28-31 βαθμούς ειναι τεταστιος οπότε δεν θα του κάνει καλό η λίγο ανεβασμένη θερμοκρασία

hexamita νομιζω πως την βλεπουμε, οποτε μπορουμε να κρινουμε...
και βασικα δεν μιλησα για 28+ θερμοκρασια. ειπα να ανεβασει λιγο απο τους 24 για να νιωσει πιο καλα το ψαρι μηπος και φαει...
αφου ομως αρχισε να τρωει μπορει απλα να ειχε στρεσαριστει απο την αλλαγη νερου...;);)

h3342 29-01-13 17:11

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,

και σήμερα δείχνει πολύ ορεξάτος,θα τον παρακολουθώ και ότι περίεργο θα ξανα ενημερώσω,

πάντως εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν είναι απο ξύσιμο αλλά απο την στιγμή που δείχνει υγειής κάνουμε τα στραβά μάτια..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01991 seconds with 11 queries