Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Ποσα λιτρα εχω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56603)

NikosGus 03-06-16 21:51

2 Συνημμένο(α)
..το αποτέλεσμα

Artemisia 03-06-16 21:52

Ζήλεψα τρελά το ξύλινο ντεκ ;) έψαχνα να βάλω .....
Σούπερ όλα τα ευρώ ;)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus 03-06-16 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 946763)
αλλά βάλε και καμια φωτογραφεία με τη λίμνη :)

Τάκη όταν έβγαλα τις φοτο δεν σκέφτηκα πως θα τις έδειχνα στο φόρουμ γιαυτό δεν πήρα και πολύ την λίμνη :D

Artemisia 03-06-16 21:56

Νίκο και αύριο μέρα είναι :) θα μας βγάλεις αύριο και από τα Κοι pleaseeeee :)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus 03-06-16 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 946762)
Στείλε ένα ταπερ ντολμαδάκια της μαμάς με κουριερ παρακαλώ :) :)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν στέλνω τίποτα!! όταν βρεθείτε εδώ κοντά κερνάω τα πάντα. Σας παρακαλάω χρόνια για ένα καφε :)

Artemisia 03-06-16 22:00

Μπουχου χου , θα ρθω να ξέρεις . Όποιος τάζει φαΐ και ψάρια ( ζωντανά ) πάω :) Θα βρεθούμε όλοι Αθήνα ;) θα καεί το πελεκούδι λέμε ....

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus 03-06-16 22:09

1 Συνημμένο(α)
Ανεβάζω αυτή τη φοτο τραβηγμένη από το κιόσκι για να σχολιάσω κάτι. Προσέξτε δεξιά δεξιά την μπαλκονόπορτα που δεν υπάρχει, έχει βγάλει η μητέρα μου τρείς χειμώνες με μουσαμά στη πόρτα. Με αυτό θέλω να σας δείξω το πόσο ανάποδοι άνθρωποι είμαστε (εγώ και η μητέρα μου) που μας αρέσει να φτιάχνουμε πρώτα τα περιττά και μετά τα απαταίτητα

Artemisia 03-06-16 22:12

Λεπτομέρειες Νίκο , να κάνετε ότι σας αρέσει τίποτα δεν είναι περιττό και τίποτα δεν είναι απαραίτητο ; )

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Anna10 04-06-16 18:36

Άλλος ένας Παράδεισος δημιουργήθηκε. Μπράβο Νίκο. Υποκλίνομαι. +-3+-3+-3
Αυτά τα περιττά, που λες όμως, είναι το κερασάκι στην τούρτα. Και η ζωή συνεχίζεται με τα καινούρια ωραία της. :D

NikosGus 04-06-16 19:15

Θενκς Αννα.. :rolleyes:

NikosGus 24-06-16 19:22

Να σας πω.. Αυτή εδώ η αντλία που μου έκατσαν δυο τέτοιες δωρεάν κάνει κάτι? η είναι γα άλλη δουλειά? λίγα λίτρα βλέπω.. και πολύ ρεύμα. http://www.ergaleio.net/antlies/pump-cam100.html

kalaitzakis 24-06-16 19:47

με το τίποτα φίλε μου 4,7 amp δηλαδή 1000 watt
η δικια μου με μεγαλύτερη ροη 12000 λύτρα την ώρα καταναλώνει 90 watt
ψάξε στο ebay.uk κατά καιρούς βρίσκεις μεταχειρισμένες με ένα μικρο servise είναι μια χαρά έτσι πήρα μια 10000 λύτρα Sequence 90 ευρό
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_fr...p2045573.m1684

Artemisia 24-06-16 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosGus (Μήνυμα 949897)
Να σας πω.. Αυτή εδώ η αντλία που μου έκατσαν δυο τέτοιες δωρεάν κάνει κάτι? η είναι γα άλλη δουλειά? λίγα λίτρα βλέπω.. και πολύ ρεύμα. http://www.ergaleio.net/antlies/pump-cam100.html

Πολύ ρεύμα Νικόλα , θέλεις να σου βρω από ebay και την παραγγέλνουμε μαζί(αν δεν μπορείς) . Πές μου όμως πόσα λίτρα έχεις σύνολο (περίπου) ??

Τάκης 24-06-16 19:53

και αυτές σκουριάζουν και δεν είναι για να δουλεύουν συνέχεια
το καλό που έχουν αυτές είναι πως έχουν πολύ μεγάλο μανομετρικό, πχ να ανεβάσεις νερό από πηγάδι πάνω από 10-20 μέτρα, ακόμα και 40
---------------------
τώρα το είδα, αυτή ανεβάζει και 52 μέτρα :)

NikosGus 24-06-16 20:02

Φτου.. και ήθελα να μου πείτε: που την βρήκες ρε θηρίο. χαχα το περίμενα αλλά είπα μπας και. Αυτό με τις μεταχειρισμένες που λες πολύ μου κάνει, αλλά είστε και μακρυά μου όλοι εσείς που το έχετε εύκολο με τις παραγκελίες απέξω

Artemisia 24-06-16 20:03

Δεν χρειαζεται να είμαστε κοντα βρε ;) πές εσυ το οκ και κανονίζουμε να βρούμε . Πόσα λίτρα πάνω κάτω σύνολο ??????

NikosGus 24-06-16 20:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 949905)
Πολύ ρεύμα Νικόλα , θέλεις να σου βρω από ebay και την παραγγέλνουμε μαζί(αν δεν μπορείς) . Πές μου όμως πόσα λίτρα έχεις σύνολο (περίπου) ??

Τωρα το είδα το ποστ, 12.000 λίτρα την ώρα της Sequence πολύ θα με βόλευε :p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 949906)

το καλό που έχουν αυτές είναι πως έχουν πολύ μεγάλο μανομετρικό, πχ να ανεβάσεις νερό από πηγάδι πάνω από 10-20 μέτρα, ακόμα και 40
---------------------
τώρα το είδα, αυτή ανεβάζει και 52 μέτρα :)

..και εγώ το είδα και θορυβήθηκα Τάκη :D

Artemisia 24-06-16 20:10

Θα ψάξω και θα ενημερώσω :D:D

kalaitzakis 24-06-16 20:15

άποψη μου καλλίτερα να καταλήξεις πρώτα σε φίλτρο και βάσει του φίλτρου θα βρεις και την κατάλληλη αντλία για να μην έχεις μετά προβλήματα

NikosGus 03-07-16 20:49

2 Συνημμένο(α)
Επειδή η Αρτεμισια έχει ωραία νουφαρα είπα να βάλω και εγώ. Παράγγειλα από αλι εξπρες και μου ήρθαν κάτι κουκουτσια σαν της ελιάς. Έχετε κάποια ιδέα για την φυτεψη στη λίμνη; Η μάνα μου τα έβαλε σε μπολακι με βαμβάκι και νερό της λίμνης.

NikosGus 03-07-16 20:53

1 Συνημμένο(α)
Μου είχαν έρθει και κάτι σπορακια από μια όμορφη πρασιναδα σορυ δεν θυμάμαι τι είχα παραγγείλει και αυτά ξεμυτησαν

Artemisia 03-07-16 21:02

2 Συνημμένο(α)
Βρε Νικόλα :D:D:D:D:D έχω πεθάνει στα γέλια ...... Γιατί δεν μου είπες τίποτα τσ τσ τσ :D Λωτοί είναι καλέ μου , όχι Νούφαρα :confused:
Κάτσε τώρα να δούμε :
1 . Πρέπει να τους κόψεις (τους σπόρους ) με ένα μαχαιράκι
2. μετά τα βάζεις στο νερό
3. Φουσκώνουν και πετάνε φύτρα και μετά απο λίγο (2η εβδομαδα) φύλλα
4. Τότε φυτεύεις σε άμμο

Οι Λωτοί αυτοί γράφουν βάθος νερού ?? Γιατι οι δικοί μου είναι για 10 εκ. και τους έχω σε λεκάνες ;) Επίσης είναι τροπικοί και τον χειμώνα μπορεί και να τα χάσεις τα φυτα.

Artemisia 03-07-16 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosGus (Μήνυμα 951892)
Μου είχαν έρθει και κάτι σπορακια από μια όμορφη πρασιναδα σορυ δεν θυμάμαι τι είχα παραγγείλει και αυτά ξεμυτησαν

Αυτό πρέπει να είναι lemna minor αν το βάλεις στην Λίμνη τα Κόι στανταρ θα το φάνε :D

NikosGus 03-07-16 21:17

Χα χα είμαι γεωπονος έτσι; όχι δεν θα μπει η πρασιναδα στη μεγάλη λίμνη, θα μπει στη μικρή. Ψάχνω οτιδήποτε όμορφο να φιλτραρει το νερό

Artemisia 03-07-16 21:35

Τι να σε κάνω ??? :D:D Λοιπόν μόλις μπορέσω να κουνηθώ , (ξέρεις γιατι ;)) θα χωρίσω να σου στείλω απο την μικρή μου Λίμνη Νούφαρα γιατι την μεγάλη την ξεπάτωσα :cool: για φέτος .
Αλλιώς πάνε στον Γρύλλη θα βρείς ότι θέλεις :D
Γεωπόνος είσαι βρε Νίκο μου , αυτά τα κάνετε στην σχολή ??? Δεν νομίζω ....

Artemisia 03-07-16 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosGus (Μήνυμα 951899)
Χα χα είμαι γεωπονος έτσι; όχι δεν θα μπει η πρασιναδα στη μεγάλη λίμνη, θα μπει στη μικρή. Ψάχνω οτιδήποτε όμορφο να φιλτραρει το νερό

Αν θέλεις φυτό να φιλτράρει το νερό τότε θα βάλεις αυτό :
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=25

Έχω αν θέλεις να σου στείλω :D:D Πάντα κρατάω ότι κλαδεύω , λυπάμαι να τα πετάω και τα χαρίζω :D έτσι και αλλιώς εγω τα αγόραζα απο το εξωτερικό , δεν έβρισκα πουθενα :(

NikosGus 03-07-16 21:56

Με το γεωπονος αστειευτηκα. Να με στείλεις ντε. Ότι μου στείλεις εγώ το φυτευω :D. Οι λωτοι δεν κάνουν δουλειά λες; αλλά να μου πεις αν χαθούν το χειμώνα τι δουλειά να κάνουν;

Artemisia 03-07-16 22:05

Οι λωτοί είναι πολύ όμορφοι με υπέροχα φύλλα , αλλά είναι ευαίσθητα φυτά σε σχέση με τα Νούφαρα . Για φίλτρανση μάλλον(κατα 99%) δεν θα κάνουν τίποτα ..... Αλλά για ομορφιά βάλε τους και ότι γίνει :D:D όλα χάνονται τον χειμώνα .
Θα σου στείλω αυτη την εβδομάδα :)
Ντριν ντρίν και μιλάμε :D:D:D

NikosGus 13-07-16 21:02

1 Συνημμένο(α)
Τα φίλτρα μου είναι αυτά. 3 βαρέλια ένα 230 λίτρα και δύο 200 λίτρα. Τα υλικά που έχω τώρα αντε να γεμίσουν το ένα :rolleyes:. Έχετε καμία ιδέα για φτηνό πράμα να γεμίσω; και σιγά σιγά το αναβαθμιζω. Κάπου διάβασα εδώ ότι κάνει μηχανικό φιλτράρισμα και το πανί σκιασης αυτό το πράσινο και έχω κουλουρα ολόκληρη. Να το χρησιμοποιήσω η μπουρμπουτσαλα; :)

Artemisia 13-07-16 21:25

Νικόλα :D για φθηνό υλικό φίλτρανσης αλλά αρκετά αποδοτικό lava stone έχει στα υλικά οικοδομών , φυτώρια και στα πρακτικερ .Θέλει τρελό πλύσιμο όμως ...
το δίχτυ σκίασης αν αντέχει και δεν είναι ψεύτικο πλαστικό θα κάνει μερική δουλειά . Αν είναι σαν το ελαιόδιχτο . Εγω αυτό το έκανα τσουβάλια με 10αρα μπετονιά και έβαλα μέσα ελαφρόπετρες και λάβα .
Αργότερα αγοράζουμε κανένα κομμάτι Ιαπωνική ψάθα , δεν είναι ακριβή :D
Ααααα ξέχασα αν είναι να τα γεμίσεις όλα τα βαρέλια με την μία θα σου βγεί ο κούκος αηδόνι όπως εμένα για 600 λίτρα . Σταδιακά αγόραζε τα υλικά κάνε πρώτα την συνδεσμολογία και σιγά σιγά γεμίζεις ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,09621 seconds with 11 queries