Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Ποσα λιτρα εχω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56603)

Jon_St 14-05-15 11:18

Μέχρι πριν λίγα χρόνια για δεξαμενές/πισίνες εως 50τ.μ. (νομίζω) δεν χρειαζόταν άδεια. Πλέον χρειάζεται και εκεί.

Ακόμα και για να βάψεις το σπίτι σου, για να βάλεις μια κεραία χρειάζεσαι άδεια εργασιών μικρής κλίμακας με έκθεση μηχανικού.
Και μιλάμε για εργασίες απλές.

Σκέψου τώρα ο φίλος τι εργασίες έχει κάνει και αναλογίσου..

Για το βεραντάκι που έχει φτιάξει από πάνω, αν έπεφτε σε περίεργους, μπορεί να του ζήταγαν και άδεια δόμησης...

Θέλω να πω, με έναν "κακό" γείτονα δεν γλιτώνεις από πουθενά...

Τάκης 14-05-15 11:27

Παιδιά, όποιος φτιάξει κάτι όμορφο, οι αγαπημένοι και καλοσυνάτοι γείτονες, από καλοσύνη θα καλέσουν τη πολεοδομία για να αποφασίσει πως δεν αρμόζει στο χώρο και θα πρέπει να το γκρεμίσουν, αν φτιάξει κάποιος όμως ένα κοτέτσι ή αν αφήσει το χώρο γεμάτα σκουπίδια και παλιατζούρα δεν τρέχει τίποτα.

Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει, με έχουν εκβιάσει άπειρες φορές πως θα μου φέρουν τη πολεοδομία για τη ταράτσα.
Νίκο έχεις κάνει φοβερή δουλειά, προχώρα ακάθεκτος και άσε τους άλλους να σκάνε από το κακό τους και τη ζήλια τους και να βράζουν στο ζουμί τους.


NikosGus 14-05-15 11:37

Ευχαριστώ ρε παίδες, και να σκεφτεί κανείς ότι οι κοντινοτεροι γείτονες είναι μακρυά. Και όλοι έχουν κάτι ρημάδια και δεν εννοώ φτωχικα. Τεσπα το αναφέρω εδώ μπας και προστατευθεί κάποιος που σκέφτεται να κάνει παρόμοια κατασκευή.

Michali[s] 14-05-15 11:39

Jon το ξερω τι θελει αδεια ακομα και για να βγεις να καρφωσεις μια προκα στην βεραντα σου.

Πριν χρονια βαψαμε το σπιτι εξωτερικα. Ο μαστορας ζητησε 3.000. Πηγα πολεοδομια να μαθω για αδεια. 3.500 ! Του λεω μα καλα.. για εργο 3.000 θελετε αδεια 3.500? Βεβαιως μου λεει και να ξερετε οτι χρειαζεται αδεια για τα παντα. Ποια παντα του λεω ? Τα παντα μου λεει. Δηλαδη αν βγω να καρφωσω μια προκα στην βεραντα μου θελω αδεια? Βεβαιως μου λεει αλλα μην φανταστειτε .. ειναι φτηνη . 2 3 κατοσταρικα.

Ομως αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ΓΙΑΤΙ θελω αδεια για να καρφωσω 4 παλουκια στην ταρατσα μου ή να σκαψω ενα λακο στην αυλη μου.
Γιατι? Δηλαδη.. γιατι ??

Jon_St 14-05-15 11:55

Νομίζω ότι γενικά οι νόμοι πρέπει να υπάρχουν.
Και περισσότερο συμφωνώ με την έκθεση του μηχανικού.

Προφυλάσουν από αρκετά πράγματα, λάθη που μπορούν να γίνουν, καταπατήσεις ξένων περιουσιών κτλ...

Απ'την άλλη συμφωνώ 101% με αυτό που λες.
Αν πρέπει για να κάνω μια δουλειά να θέλω 50 δρχ για μάστορες και υλικά, άλλες 50 για την άδεια, άλλες 20 για τον μηχανικό, άλλες 20 για τα ένσημα των μαστόρων...μόλις τριπλασίασα το κόστος, άρα πιθανότατα θα ακυρώσω το έργο. Και κάπως έτσι παγώνουν οι αγορές.

Το συμπέρασμα για εμένα είναι πως και αυτό το κάνουμε λάθος, σαν κρατικός μηχανισμός.
Κάνε για εμένα συμφέρον το να ακολουθήσω τη νόμιμη διαδικασία και θα δεις που θα γίνει συνείδηση στον κόσμο και θα το κάνει.

Ποιος θέλει να έχει το άγχος μη φύγει ο τεντάς από το μπαλκόνι;
Ή μην βάλει το δράπανο και έρθει η αστυνομία στην πόρτα;
Δώσε μου τη δυνατότητα να το κάνω αυτό με 15-20-25% επιβάρυνση και θα το κάνω. Τα οφέλη είναι περισσότερα από το κόστος.

Τώρα με καπέλο 100-200%, ας έρθει η αστυνομία.

Τάκης 14-05-15 12:05

Θα τη πω τη κακία μου. Κάποιοι , ξέρεται ποιοι, θέλουν να υπάρχει αυτό το καθεστώς, γιατί κανείς δεν θα το κάνει με το νόμιμο τρόπο λόγω υψηλού κόστους, θα γίνεται παράνομα, θα έρθουν οι αρμόδιοι, θα πέσει το φακελάκι ή θα τρέξει το "λαδάκι" και όλα μια χαρά, και μη μου κανείς πως δεν γίνονται αυτά , γιατί μόνο αυτά γίνονται.
Και αν αυτό που είπα είναι εκτος κανόνων του φόρουμ, ζητάω προκαταβολικά συγνώμη και πείτε μου να το σβήσω ή ας το σβήσει κάποιος συντονιστής

no_name 14-05-15 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] (Μήνυμα 889339)
Πριν χρονια βαψαμε το σπιτι εξωτερικα. Ο μαστορας ζητησε 3.000. Πηγα πολεοδομια να μαθω για αδεια. 3.500 ! Του λεω μα καλα.. για εργο 3.000 θελετε αδεια 3.500? Βεβαιως μου λεει και να ξερετε οτι χρειαζεται αδεια για τα παντα.

Θα πρέπει να ήταν ΚΛΕΦΤΗΣ ο μηχανικός που σου ζήτησε τόσα πολλά χρήματα για μια έκθεση μικρής κλίμακας!!!

Μηχανικός είμαι και ξέρω...

Michali[s] 14-05-15 18:08

Γιωργο ( αν εχω καταλαβει καλα ), δεν ηταν μικρης κλιμακας γιατι οι σκαλωσιες που μπηκαν δεν ηταν κινουμενες, ηταν σταθερες και εκατσαν εκει για 3 μερες. Εκτος κι αν ηταν μπαρουφα αυτος ο διαχωρισμος, οποτε εκτος απο κλεφτης ειναι και μπαγαμποντης ο μπαγασας.

Οπως και να εχει, πολυ κλεφτης λιγο κλεφτης καθολου κλεφτης, με τετοιες τιμες απλα δεν ψωνιζω. Δεν βγαινει ρε αδερφε

NikosGus 13-08-15 15:10

3 Συνημμένο(α)
Μπήκε το νερό στο αυλάκι.. Μετά από τόσα χρόνια.:smt041

Τάκης 13-08-15 20:46

Μπράβο βρε Νίκο, να τα χαίρεσαι.
Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για τα ψάρια

NikosGus 13-08-15 21:06

Τα ψάρια μου Τάκη είναι επτά στον αριθμό και επιτέλους κολυμπάνε στα λίτρα που πρέπει. Ήταν στριμωγμενα στη μικρή λίμνη πολύ καιρό. Τα χαζεύω όλη μέρα και μπορεί να χαίρομαι πιο πολύ από αυτά. Σε ευχαριστώ πολύ

Artemisia 13-08-15 22:12

Συγχαρητήρια , απλά δεν υπάρχει αυτό που έφτιαξες !!!
Φανταστικό :smt041:smt041:smt041 δεν έχω λόγια :) Να είσαστε καλά να το χαιρόσαστε !!

NikosGus 14-08-15 14:08

Θενκς Artemisia, μιλάμε για πολύ ψάξιμο και πολύ δουλειά και χωρίς χρήμα μέχρι εδώ. Για αυτό μου πήρε και τόσο χρόνο. Αλλιώς σε ένα μήνα θα ήταν έτοιμο :rolleyes:

pavos 14-08-15 14:55

καλα αυτο που εκανες δεν υπαρχει!!!!

τελικα τι μονωτικο εβαλες???

NikosGus 14-08-15 16:55

http://www.baufox.com/bau-s10-%CF%83...E%B1%CE%B235kg

Anna10 14-08-15 23:25

Απλα τελειο. :smt041:smt041:smt041

NikosGus 15-08-15 12:31

4 Συνημμένο(α)
Εχτές λοιπόν δεύτερη μέρα που είχα τα ψάρια στη μεγάλη λίμνη σκέφτηκα πως αφού αδειάζω τη μικρή για να γίνουν οι εργασίες που πρέπει να συγκοινωνίσουν μεταξύ τους, έβγαλα μία μεγάλη ρίζα από λεβάντα και λέω μην πάει χαμένη, ας την ρίξω πρόχειρα στη λίμνη να αντέξει μέχρι να πάρει ξανά την θέση της στη μικρή. Και ευτυχώς που το έκανα!! Παρατήρησα σήμερα το μεγάλο κοι να είναι απο εκεί κάτω συνέχεια. Κοιτάζω προσεκτικά και τι βλέπω. Παντού αυγά! Παντού στη ρίζα, στον τοίχο της λίμνης, ακόμη και έξω από το νερό! Πότε πρόλαβαν?? Αμέσως επιστρατεύτηκε το άλμπουρο του wind surf (έκανα παλιά που ζούσα) τούλι, ξύλα, καρφωτικά και έτοιμη η γεννήστρα! Τα φώτα σας θέλω τώρα, πότε θα βγούν τα μικρά? Δεν θυμάμαι από την προηγούμενη γέννα.

Artemisia 15-08-15 17:48

Καλά γεννητούρια Νίκο, όλα καλά να πάνε !!:smt041:smt041:smt041
Δεν ξέρω να σου πω τα δικα μου δεν έχουν γεννησει ακόμα , τετοια εποχή ζευγαρώνουν τα Κοι ?? Για πείτε να μάθω και εγω :confused:

NikosGus 15-08-15 18:37

Ξέρεις τι Αννα? Κάπου είχα διαβάσει πως τα θηλυκά κρατάνε μέχρι και χρόνια τα αυγά μέσα τους μέχρι να βρούν την ευκαιρία να τα αφήσουν. Τι να πω πια? χάρηκαν τόσο στο καινούριο άνετο περιβάλον που τα άφησαν όλα μαζί? Εχει γεμίσει η λίμνη πλέον, παντού αυγά. Οπου υπάρχει κυκλοφορία νερού άφησαν αυγά. Μέχρι και στον πάτο της λίμνης κάτω από τον καταράκτη.

Artemisia 31-08-15 13:35

Νίκο Καλημέρα !!! :):) Τι γίνεται με τα μικρά σου ??? Βάλε καμιά φωτό απο τον προσωπικό σου παράδεισο ;)

NikosGus 03-06-16 20:24

Πάμε ένα απ ντέητ που λέγαμε παλιά στο χωριό, μιας και με σκούντηξε η Αρτεμισία. Στον εξοπλισμό της λίμνης δυστυχώς δεν έχω κάποια εξέλιξη, μόνο στον περιβάλλον χώρο. Χόλντ ον γιατί ανεβάζω τις φότο και σχόλια με παπατζίδικο τρόπο

NikosGus 03-06-16 20:27

2 Συνημμένο(α)
Εδώ το συνεργείο που σοβαντίζει τη μικρή λίμνη δηλαδή ο αδερφός μου.

NikosGus 03-06-16 20:34

1 Συνημμένο(α)
Εδώ το συνεργείο που τοποθετεί το ντέκ στο κιόσκι. (δηλαδή ο αδερφός μου. Αμείφθηκε με ένα τραπέζομα) Διακρίνεται η καταπακτή του χώρου φίλτρων όταν αυτά γίνουν

Artemisia 03-06-16 21:08

Γειά σου βρε Νικόλα :) χατήρι δεν μου χαλάς . Θαυμάζω τον χώρο της λίμνης σου πάντα ;) περιμένω να την ξαναδώ.

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus 03-06-16 21:11

Και κάπου εδώ δεν μου επιτρέπει το (ένοχο) σύστημα να ανεβάσω άλλες φοτο. Υπάρχει ημερίσιο κάπιταλ κοντρόλ?

Artemisia 03-06-16 21:13

χαχαχαχα όχι βρε απλά είναι πολύ μεγάλες :) Μπορείς να τις μικρύνεις (π.χ. με την ζωγραφική ) και μετά να τις ανεβάσεις ;) Βάλε βάλε να δω να χαρώ γιατί έκαψα και το pc μου :(

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus 03-06-16 21:25

2 Συνημμένο(α)
Οκ, πάμε πάλι. Εδώ το συνεργείο των σιδεράδων δηλαδή ο φίλος μου ο Λεό. Αμείφθηκε μόνο με μπύρες ο ακατάδεχτος, ούτε το ξακουστό ντολμαδάκι της μητέρας μου δεν ακούμπησε. Αλφαδιάζει το πάτωμα για το ντεκ στην αυλή.

Artemisia 03-06-16 21:35

Στείλε ένα ταπερ ντολμαδάκια της μαμάς με κουριερ παρακαλώ :) :) άκου εκεί ακαταδεχτος ;) Το συνεργείο δυνατό !!!

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 03-06-16 21:36

Καλά Νίκο, ο χώρος έχει γίνει ΦΟΒΕΡΟΣ !!
Μπράβο βρε συ
αλλά βάλε και καμια φωτογραφεία με τη λίμνη :)

NikosGus 03-06-16 21:44

2 Συνημμένο(α)
..τίποτα δεν ήταν ίσιο στο πάτωμα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02367 seconds with 11 queries