Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Tips για κλαδεμα Moss (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46008)

kingrim 17-11-10 22:11

Tips για κλαδεμα Moss
 
Παιδια καλησπερα

Κλαδεψα σημερα μοςς και ολο το ενυδρειο γεμισε μικρα μικρα κομματακια μοςς που μου πηρε πολυ χρονο να τα μαζεψω και δεν υπαρχει περιπτωση να τα εχω μαζεψει ολα

τι μπορω να κανω για να γινει η ζωη μου πιο απλη

ARIS1983 17-11-10 22:16

Εγω επειδη την μοςς την δενω σε ξυλο ή πετρα, παντα την βγαζω εκτος ενυδρειου για να την ''κουρεψω''. Αν εχεις κανει μοςς-wall στην πλατη του ενυδρειου, εκει που κοβεις βαζεις μια αποχη κολιτα με το ψαλιδι για να μαζευει τα κλαδεματα...

kingrim 17-11-10 22:19

θελω να δωσω σχηματα και εξω απο το νερο αυτο δεν μπορει να γινει η αποχη καλη ιδεα

Dimis 17-11-10 22:25

Ακριβως γι αυτον τον λογο δεν βαζω μος στα ενυδρεια μου ενω μου αρεσει τοσο...

lion 17-11-10 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 509419)
θελω να δωσω σχηματα και εξω απο το νερο αυτο δεν μπορει να γινει η αποχη καλη ιδεα

Βάζεις το ξύλο σε δοχείο με νερό για να δώσεις το σχήμα που θέλεις.

ARIS1983 17-11-10 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 509424)
Βάζεις το ξύλο σε δοχείο με νερό για να δώσεις το σχήμα που θέλεις.

+1000

kingrim 17-11-10 22:54

παιδια κατι τετοιο θα χαλασει ολο το hardscape χωρια οτι εχω και σε πετρες που αμα τις χωρισω θα χαλασει ολο το θεμα

bokostas 17-11-10 23:34

Κάνε το κούρεμα ταυτόχρονα με την αλλαγή νερού και ρούφα τα κομμένα κομματάκια με τον σωλήνα που ρουφάει το νερό.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με ηλεκτρική σκούπα βυθού, χωρίς να βγάζεις νερό, μόνο το φιλτράρεις και μαζεύει τη μοςς στο διχτάκι.

Γιαννης Μ5 17-11-10 23:53

Γιαννη αν θεωρεις δυσκολη στο μαζεμα την moss,που να δεις στην riccia τι γινεται....:p:p:D

zipo 18-11-10 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 509446)
Κάνε το κούρεμα ταυτόχρονα με την αλλαγή νερού και ρούφα τα κομμένα κομματάκια με τον σωλήνα που ρουφάει το νερό.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με ηλεκτρική σκούπα βυθού, χωρίς να βγάζεις νερό, μόνο το φιλτράρεις και μαζεύει τη μοςς στο διχτάκι.

Αυτό το είχα δοκιμάσει.Με το σωλήνα της αλλαγής εγώ δεν τα κατάφερα να τη μαζέψω κουρέυοντας μια μεγάλη ποσότητα μος.Με σκούπα δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν είχα.:cool:Το μόνο που είχε κάνει δουλειά ήταν αυτό με την απόχη.Αλλά κάποια κομμάτια είχαν ξεφύγει και μόλις ξέστησα το ενυδρείιο το διαπίστωσα βγάζοντας μια τούφα μος ενός κιλού από το πίσω μέρος το ενυδρείου!!!Είναι λίγο μπελάς,αλλά αν υπάρχει μεγάλη απόχη και κλαδευτεί προσεκτικά νομίζω είναι η καλύτερη λύση για να μην ξεστηθεί και το ενυδρείο για ένα κλάδεμα.

delta66 18-11-10 00:57

Για μενα ειναι το καλυτερο φυτο που υπαρχει.
Τρομερα ωφελιμο και ομορφο ταυτοχρονα.
Ακομα και σε νερο 100% ΑΟ χωρις λιπανση κλπ και καποιες φορες μεχρι 32C θερμοκρασια, ειναι ακομα ομορφο και καταπρασινο.

Δεν κλαδευω συχνα γιατι δεν αναπτυσεται υπο αυτες τις συνθηκες πολυ και οταν θελησω να αφαιρεσω λιγη, το κανω με ενα (καινουριο) ξυλακι απο σουβλακι τυλιγοντας καποια τουφα που πεταει και τραβωντας προσεκτικα.

ARIS1983 18-11-10 02:09

Τι πατεντες ανακαλυπτη ο καθενας μας δεν λεγεται, για να κανει την ζωη του πιο ευκολη!

paco 18-11-10 08:30

οταν κουρευουμε μοςς μεσα στο ενυδρειο κλεινουμε το φιλτρο και δουλευουμε συνχρονος τη σκουπα βυθου
βεβαια καλυτερα σε ενα κουβα κουρεμα ξεπλυμα και ξανα στο ενυδρειο

kingrim 18-11-10 08:39

thx παιδια μου κανατε την καρδια .....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02352 seconds with 11 queries