Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   κατάλληλο υπόστρωμα?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77696)

marios psilopoulos 05-02-14 19:36

κατάλληλο υπόστρωμα??
 
καλησπέρα!!!θέλω να ρωτήσω, για γκαπυ και γαρίδες,πιο είναι το κατάλληλο υπόστρωμα??αυτή τη στιγμή έχω χαλίκι..είναι καλό ή να πάρω χαλαζιακή άμμο ??? :confused:

nazgul 05-02-14 20:38

Red cherries εχεις? Μια χαρα ειναι το χαλικι για γαριδες, παντως. Αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικο για πιο απαιτητικα ειδη.

marios psilopoulos 05-02-14 21:44

http://www.tsamisaquarium.gr/images/themata/kies1.jpg

αυτό το χαλίκι έχω... δε γνωρίζω τι είναι... :smt017
έχω red cherry και bamboo

nazgul 05-02-14 21:50

Λιγο μεγαλουτσικο το βλεπω. Αν και δεν ειχα ποτε τετοιο χαλικι, εχω την αισθηση οτι θα παγιδευονται πολυ ευκολα υπολειμματα τροφης στο υποστρωμα, τα οποια θα ειναι δυσκολα να αφαιρεθουν ακομα και με σκουπα βυθου.

marios psilopoulos 05-02-14 21:56

πιστεύω πως έτσι γίνετε... :(
λόγου του οτι η άμμος είναι αγορασμένη λέω να τη βάλω...ποια είναι η σωστή διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω???θέλει βράσιμο??το ενυδρείο έχει τα ψάρια μέσα...

nazgul 05-02-14 22:00

Η αμμος θελει σιγουρα πολυ καλο πλυσιμο. Αλλα πολυ καλο, μεχρι να βγαινει καθαρο το νερο στον κουβα.

Τωρα, για να γινει η αλλαγη, τα ψαρια θα πρεπει να βγουν εκτος ενυδρειου για αρκετες ωρες, ωστε να το αδειασεις και να κανεις τις εργασιες σου. Με τα ψαρια μεσα δεν γινεται.

marios psilopoulos 05-02-14 22:04

όταν λέμε πλύσιμο? δε θα χάνονται κόκκοι??

nazgul 05-02-14 22:27

Σε ενα κουβα βαζεις μερος της, γεμιζεις νερο και ανακατευεις. Θα αλλαζεις το νερο μεχρι να δεις οτι βγαινει καθαρο.

marios psilopoulos 05-02-14 22:42

προφανώς μετά το ανακάτεμα το αφήνω λίγα λεπτά να ''κάτσει'' ??

nazgul 05-02-14 22:51

Μην ανησυχεις, η αμμος δεν επιπλεει. Ισως καποιο μερος της στην αρχη, αν ειναι πουδρα.

marios psilopoulos 05-02-14 23:17

απο θέμα στρωσίματος δεν έχει πρόβλημα??φυσικά θα βάλω μέρος του νερού που έχω τώρα..

nazgul 05-02-14 23:22

Μονο ψαρια εχεις μεσα ή και γαριδες? Τι ψαρια?

Το φιλτρο μεταφερει τη βιολογια, το οποιο πρεπει να ειναι σε λειτουργια στο δοχειο που θα εχεις τα ψαρια, μεχρι να κανεις τις αλλαγες. Απο νερο ειναι καλο να κρατησεις μερος του, ωστε να μην αλλαξουν οι παραμετροι. Φυσικα, πριν ξαναβαλεις τα ψαρια, χρειαζονται μετρησεις για να σιγουρευτεις οτι θα ειναι ασφαλη.

marios psilopoulos 05-02-14 23:48

και ψάρια και γαρίδες...τα περισσότερα είναι γκαπυ αλλά φιλοξενώ και μερικά νεον μέχρι την Κυριακή...απο φίλτρο έχω ένα DIY εσωτερικό

nazgul 05-02-14 23:53

Οι γαριδες ειναι καλο να μπαινουν σε στρωμενο βυθο. Επειδη, ομως, αυτο δε γινεται αμεσως, προτεινω να μπολιασεις την αμμο με τον παλιο βυθο. Δηλαδη, θα παρεις με ενα κουταλακι λιγη ποσοτητα απο το πανω μερος του χαλικιου που εχεις τωρα και θα το σκορπισεις στην αμμο.

marios psilopoulos 05-02-14 23:55

μάλιστα...έχω και λίγες πέτρες λάβας σε αυτό...πιστεύω πως θα βοηθήσουν γιατί είναι πορώδες...ευχαριστώ πολύ για όλα!!!!! :D

nazgul 05-02-14 23:59

Σκορπισε λιγο χαλικι στην αμμο και θα επιταχυνθει το στρωσιμο του βυθου. Μετα απο λιγο καιρο, μπορεις να το βγαλεις αν σε ενοχλει.

marios psilopoulos 06-02-14 00:02

μια τελευταία ερώτηση...αν το βάλω το χαλίκι,αυτή τη λίγη ποσότητα, κάτω από την άμμο θα είναι το ίδιο??

nazgul 06-02-14 00:05

Απο πανω πρεπει να μπει, ωστε να μπολιασει την επιφανεια. Εκει θα πηγαινουν οι γαριδες.

marios psilopoulos 06-02-14 00:07

οκ,κατάλαβα!!!ευχαριστώ και πάλι!!

Coolnick 10-02-14 17:49

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, μιας και η κουβέντα αφορά το υπόστρωμα...
Μια ερώτηση-απορία...
Βάζοντας ψιλή αμμο ως βυθό και απο κάτω ως υπόστρωμα, π.χ. το seachem flourite, δεν υπάρχει θέμα να ανακατευτεί στο μέλλον και να βγει "επάνω" το υπόστρωμα?
Πρέπει να έχουν το ίδιος πάχος?

nazgul 11-02-14 12:16

Για το seachem flourite θα προτιμουσα να εκανα την αναμιξη με χαλικακι προσωπικα.

Coolnick 11-02-14 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 820711)
Για το seachem flourite θα προτιμουσα να εκανα την αναμιξη με χαλικακι προσωπικα.

...έτσι το έχω, αλλά στο μέλλον θα προχωρήσω σε ανακαίνιση και σκέφτομαι τι υλικό να βάλω ως βυθό.
Υπάρχουν και υποστρώματα με διαφορά στο πάχος?
Μπα χλωμό το βλέπω...
Απλά είμαι περίεργος τι υπόστρωμα έχουν μέσα, αυτοί που στα ενυδρεία τους έχουν ψιλή άμμο.
Ευχαριστώ.

nazgul 12-02-14 00:15

Υπαρχει και αυτο φυσικα, περα απο το κλασικο flourite.

Dimis 12-02-14 00:25

Αν εχεις ψιλη αμμο και θες να εξακολουθησεις να την εχεις δεν βαζεις υποστρωμα...

Η αμμος με τον καιρο θα κατσει στον πατο και το χαλικι θα ερθει πανω...

Coolnick 12-02-14 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 820957)
Αν εχεις ψιλη αμμο και θες να εξακολουθησεις να την εχεις δεν βαζεις υποστρωμα...

Η αμμος με τον καιρο θα κατσει στον πατο και το χαλικι θα ερθει πανω...


..και για τα φυτά φίλε μου..?
Δεν χρειάζεται υπόστρωμα?

nazgul 12-02-14 18:51

Αν βαλεις μη απαιτητικα φυτα, σιγουρα δεν ειναι απαραιτητο. Αν προκειται να ασχοληθεις με απαιτητικα, νομιζω οτι ψιλοκοκκο χαλικακι ειναι καλυτερη επιλογη απο αμμο σε φυτεμενο.

stratigos24 12-02-14 18:52

Αλλιως μπορεις να βαλεις και ταμπλετες βυθου.

nazgul 12-02-14 18:54

Αναλογα τι θελεις να κανεις, φυσικα. Αν για παραδειγμα ο φιλος μας θελει ενα σχετικα απαιτητικο γρασιδι, οι ταμπλετες δεν θα κανουν και την καλυτερη δουλεια. Αν προκειται για μια μικρη ενισχυση, ειναι καλη επιλογη.

stratigos24 12-02-14 19:13

Ναι, το ειπα οτι αν πχ δεν θελει να παει μονο σε πολυ ευκολα φυτα, μπορει να κοιταξει και κανενα μετριο δινοντας βοηθεια με τις ταμπλετες.

Coolnick 13-02-14 00:15

Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας.
Να στε καλά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02038 seconds with 11 queries