Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Dropsy σε platy (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99729)

Dimitra_ 06-02-18 21:15

Dropsy σε platy
 
Λοιπόν, έχω απηυδήσει πριν απο κάνα μήνα ειδα ενα platy τελείως φούσκα . υπεθεσα οτι ηταν επειδή είχε γεννήσει ίσα με 10 φορές οτι στρεσαριστηκε.

Οι συνθήκες ιδανικές.
0 αμμωνια 0 no2 5-10no3 7,6 ph .
Το ψάρι δεν πεθανε αλλά αφαιρεθηκε απο το ενυδρείο κι τελικά το σκότωσα. Δεν το αντεχα να το βλέπω ξέρω μερικοί θα με κραξετε. Αλλά το ψάρι ηταν ηδη 3 χρονων κι πραγματικά είχα εφιαλτες απο το θέαμα.

Τέλος πάντων μετα απο ενα μήνα βλέπω αλλο ενα platy με dropsy είναι λίγο πριν το φουσκωμα.

Σε τι οφείλεται; τι συμβαίνει; έχω απηυδήσει . πρωτη φορά θέλω να τα παρατησω όλα.

Το μονο που εκανα είναι επειδή μου είχατε πει να κατεβασω ,φυσικά σταδιακά ,2 βαθμούς το ενυδρείο . τώρα είναι στους 24-25.

Αυτά.
Βοηθατε.

Achillefs 06-02-18 22:41

Δυσκολη στιγμη!
Δυο ερωτησεις...
Ποσο και με τι τα ταιζεις;
Εχεις κανει καποια αλλη θεραπεια και με τι φαρμακα;

Dimitra_ 06-02-18 23:21

Έχω κανει με esha exit Πριν απο κάνα εξάμηνο.
Ταιζω flakes δυο φορες την ημέρα...
Που και που και Αρακά ή σπιρουλινα...

Themis_aqua 06-02-18 23:59

Γενικα dropsy και ζωοτοκα ειναι ενα συνηθες φαινομενο που δυστυχως μερικες φορες αμα ξεκινησει δεν σταματα..Αφου το κρατησες και 3 χρονια μπραβο σου!!

Dimitra_ 07-02-18 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1035617)
Γενικα dropsy και ζωοτοκα ειναι ενα συνηθες φαινομενο που δυστυχως μερικες φορες αμα ξεκινησει δεν σταματα..Αφου το κρατησες και 3 χρονια μπραβο σου!!

Κάνω κάτι λάθος ; τι συμβαίνει ;

Themis_aqua 07-02-18 00:17

Μην τρελενεσαι..Στα μικροψαρα δεν μπορεις παντα να βρεις την αιτια,αλλα και να την βρεις (λεμε τωρα) και να προχωρησεις σε θεραπεια,παλι καποιες απωλειες θα τις εχεις..Οσο ευκολα ειναι στη διατηρηση λογω νερου βρυσης,τοσο ευαισθητα ειναι απο την αλλη..
Ειχες Ick κι εκανες θεραπεια με exit;
Σιγουρεψου οτι απο μετρησεις νερου εισαι στα κανονικα επιπεδα και γενικα μη βαζεις πολυ χερια μεσα..

Dimitra_ 07-02-18 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1035619)
Μην τρελενεσαι..Στα μικροψαρα δεν μπορεις παντα να βρεις την αιτια,αλλα και να την βρεις (λεμε τωρα) και να προχωρησεις σε θεραπεια,παλι καποιες απωλειες θα τις εχεις..Οσο ευκολα ειναι στη διατηρηση λογω νερου βρυσης,τοσο ευαισθητα ειναι απο την αλλη..
Ειχες Ick κι εκανες θεραπεια με exit;
Σιγουρεψου οτι απο μετρησεις νερου εισαι στα κανονικα επιπεδα και γενικα μη βαζεις πολυ χερια μεσα..

Ναι μπήκε ένα ψάρι κι είχε ικ κι κόλλησαν κάποια κι έβαλα exit κι μετα το αφαίρεσα με άνθρακα...

Αρα πιστεύεις οτι δεν αξίζει θεραπεία;

Κλεόβουλος 07-02-18 10:10

Το dropsy είναι πολυπαραγοντικό και είναι σύμπτωμα ασθένειας.
Συνήθως είναι βακτηριακή.
Εφόσον επανεμφανίστηκε θα πρότεινα να κάνεις μια θεραπεία όπως εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611 ελπίζοντας ότι θα επιδράσει στο παθογόνο.

tsala 07-02-18 11:16

επισης βελτιωσε λιγο την διατροφη τους.
τα ζωοτοκα ειναι παμφαγα, χρειαζονται "πρασιναδα" 2-3 φορες την εβδομαδα.
σπιρουλινα ή ζεματισμενα λαχανικα (σπανακι,κουνουπιδι,μπροκολο κ.α)

δωσε διαφορετικες τροφες για ποικιλια και κρατα τες κατω απο 6μηνο

Dimitra_ 07-02-18 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1035636)
επισης βελτιωσε λιγο την διατροφη τους.
τα ζωοτοκα ειναι παμφαγα, χρειαζονται "πρασιναδα" 2-3 φορες την εβδομαδα.
σπιρουλινα ή ζεματισμενα λαχανικα (σπανακι,κουνουπιδι,μπροκολο κ.α)

δωσε διαφορετικες τροφες για ποικιλια και κρατα τες κατω απο 6μηνο

Σπιρουλίνα δίνω .. Δεν ήξερα καθόλου για μπρόκολο κλπ!!! Ευχαριστώ παρα πολύ ολους!!

Achillefs 07-02-18 22:39

Δημητρα, καλο κουραγιο...
Φαινεται οτι ολα ειναι κανονικα...
Σε νεαρα ψαρια πολλες φορες αν εχει προηγηθει αλλη θεραπεια, αφηνει βλαβες συνηθως στο συκωτι που φαινεται πολυ αργοτερα.
Απο οτι μου απαντησες δεν εχεις κανει ιδισιτερα "βαρειες" θεραπειες.... το Esha Exit..ειναι σχετικα ελαφρυ...
Το dropsy ειναι πολυπαραγοντικο.... ακολουθησε τις συμβουλες των παλαιοτερων κσι εμπειροτερων οπως σναφερονται παραπανω...
Μια σκεψη μονο.... Τσ ψαρια σου ειναι 3 ετων; αν ναι.... τοτε για πλατυ ειναι αρκετα γερασμενα... δυσκολα φτανουν τα τεσσερα χρονια. Τα γηρατεια εξασθενουν τον οργανισμο με αποτελεσμα.... τις συνεχεις αρρωστιες κυριως βακτηριακες....
Καλη τυχη

Dimitra_ 08-02-18 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Achillefs (Μήνυμα 1035708)
Δημητρα, καλο κουραγιο...
Φαινεται οτι ολα ειναι κανονικα...
Σε νεαρα ψαρια πολλες φορες αν εχει προηγηθει αλλη θεραπεια, αφηνει βλαβες συνηθως στο συκωτι που φαινεται πολυ αργοτερα.
Απο οτι μου απαντησες δεν εχεις κανει ιδισιτερα "βαρειες" θεραπειες.... το Esha Exit..ειναι σχετικα ελαφρυ...
Το dropsy ειναι πολυπαραγοντικο.... ακολουθησε τις συμβουλες των παλαιοτερων κσι εμπειροτερων οπως σναφερονται παραπανω...
Μια σκεψη μονο.... Τσ ψαρια σου ειναι 3 ετων; αν ναι.... τοτε για πλατυ ειναι αρκετα γερασμενα... δυσκολα φτανουν τα τεσσερα χρονια. Τα γηρατεια εξασθενουν τον οργανισμο με αποτελεσμα.... τις συνεχεις αρρωστιες κυριως βακτηριακες....
Καλη τυχη

Ναι είναι μεγάλα... 2,5 - 3 ετών...
Θα κάνω κι αυτό που ειπαν οι προλαλησαντες και βλέπουμε!
Σας ευχαριστώ ολους παρα πολύ!
Ηταν πολύ δύσκολο για μένα πιο πολύ λόγω θεάματος.
Καθώς στο παρελθον έχω αντιμετωπισει ακόμα πιο άσχημες αρρώστιες... Αλλά αυτό δεν ξέρω με ανατριχιαζει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries