Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Βούλωμα φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91909)

kosmas 26-04-16 09:13

Βούλωμα φίλτρου
 
Καλημερα σας! Εχω ενα εσωτερικο φιλτρο στο γαριδαδικο μου 30λτ,συγκεκριμνα το fluval nano.Εχω αφησει 2 λεπτα σγουγγαρακια στην εισοδο του νερου και το υπολοιπο το γεμισα με mini siporax.Καθε βδομαδα το ανοιγω και το καθαριζω και εχω παρα πολυ καλη ροη αλλα κραταει για 2-3 μερες.Καθε μερα μειωνεται και μεχρι την αλλαγη νερου καθε Κυριακη δεν εχει ροη καθολου.Τι μπορει να φταιει?

Λάμπρος.Τ 26-04-16 09:18

Κοσμά, πόσο καιρό έχεις το φίλτρο ?
Έχεις βάλει μέσα και βαμβάκι ή όχι ?

kosmas 26-04-16 09:27

Το ειχα παρει πακετο με το ενυδρειο δευτερο χερι.Πρεπει να ειναι 2 χρονων απ'οτι μου ειπαν
Βαμβακι δεν εχω βαλει

ChocolatePuma 26-04-16 09:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 939870)
Το ειχα παρει πακετο με το ενυδρειο δευτερο χερι.Πρεπει να ειναι 2 χρονων απ'οτι μου ειπαν
Βαμβακι δεν εχω βαλει

Κράτησε ένα σφουγγάρι στον πάτο, μετά το μινι σιποραχ (όχι σε υπερβολικη ποσότητα - να μην μπουκώσει δλδ) και στο πάνω μερος βάλε ενυδρειακό υαλοβάμβακα

Αυτό που περιγράφεις είναι η συνήθης εξέλιξη των εσωτερικών φίλτρων
Τις πρώτες μέρες μετά το καθάρισμα έχουν καλή ροή η οποία στη συνέχεια μειώνεται!

Αν βλέπεις σημεία με βρωμιές στο βυθό, δοκίμασε να δεις πως θα παει, με έναν μικρό κυκλοφορήτη

kosmas 26-04-16 09:47

1 Συνημμένο(α)
Τα σφουγγαρια που παιρνει ειναι λεπτα και μακροστενα και μπαινουν ορθια σε συγκεκριμενη θεση.Οπως τα εξωτερικα φιλτρα fluval σε μικρογραφια.Εκει δεν μπαινει τιποτε αλλο.Αν τα βγαλω θα μπαινουν μεσα οι γαριδες.Επειδη το εχω τιγκαρει mini siporax μηπως φταιει αυτο?Να το αραιωσω ή να βαλω στην θεση του μακαρονι

ChocolatePuma 26-04-16 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 939874)
Τα σφουγγαρια που παιρνει ειναι λεπτα και μακροστενα και μπαινουν ορθια σε συγκεκριμενη θεση.Οπως τα εξωτερικα φιλτρα fluval σε μικρογραφια.Εκει δεν μπαινει τιποτε αλλο.Αν τα βγαλω θα μπαινουν μεσα οι γαριδες.Επειδη το εχω τιγκαρει mini siporax μηπως φταιει αυτο?Να το αραιωσω ή να βαλω στην θεση του μακαρονι

Αραίωσε το λιγο, αλλα η μείωση της ροής οφείλεται στο ότι μπουκώνουν τα σφουγγάρια

Λάμπρος.Τ 26-04-16 09:54

Κοσμά, συμφωνώ με αυτά που σου έγραψε ο Σάκης.
Δεν χρειάζεται να το τιγκάρεις με υλικό και επίσης πρέπει να βρεις τρόπο να βάλεις βαμβάκι για να σου κρατάει κάποια σκουπίδια.

Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο μικρό ενυδρείο που είχα με το εσωτερικό φίλτρο του, και τελικά καθαρίζοντας και την κεφαλή - φτερωτή (το έβαλα κάτω από καυτό νερό και το άφησα να τρέχει με δύναμη) είδα μια κάποια βελτίωση (είχε μαζέψει μέσα .....).

Το βαμβάκι με βοήθησε να κρατάει περισσότερα σκουπίδια και να μεγαλώσει η χρονική διάρκεια πριν να μπουκώσει και να θέλει καθάρισμα.

takolas 26-04-16 09:57

Δοκίμασε να καθαρίσεις την φτερωτή, τον μαγνήτη
και γενικότερα τα εσωτερικά μέρη

kosmas 26-04-16 10:02

Καθε βδομαδα καθαριζω κεφαλη,φτερωτη,μαγνητη,τα παντα.Και εγω πιστευω πως τα σφουγγαρακια φταινε επειδη ειναι λεπτα και μπουκωνουν γρηγορα.Αν φυγω διακοπες θα μεινω χωρις φιλτρο.

ChocolatePuma 26-04-16 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 939880)
Καθε βδομαδα καθαριζω κεφαλη,φτερωτη,μαγνητη,τα παντα.Και εγω πιστευω πως τα σφουγγαρακια φταινε επειδη ειναι λεπτα και μπουκωνουν γρηγορα.Αν φυγω διακοπες θα μεινω χωρις φιλτρο.

Βρε συ, μόνος δίνεις τις απαντήσεις:D
Αγόρασε πιο χοντρό σφουγγάρι, κόψε τα κομμάτια που θες, αραίωσε λιγο το μινι σιποραξ, βάλε στο πάνω μέρος λιγο ενυδρειακό υαλομάμβακα, άλλαξε τον 2-3 φορές πριν φύγεις για διακοπες και όλα θα πάνε μια χαρά

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις ένα κρεμαστό φίλτρο
Εχουν καλύτερη ροή, αν βάλεις τουλι στην είσοδο δεν περνάνε μεσα οι γαρίδες και δεν σου τρώει και χώρο
Απλά "κοστίζει"!

kosmas 26-04-16 10:16

Δεν εννοω λεπτα σε πυκνοτητα.Λεπτα σε παχος.Η κασετα παιρνει αυτα,δεν μπορεις να βαλεις πιο χοντρα.
Τα κρεμαστα δεν παρουσιαζουν τετοια προβληματα ετσι? Εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο,δοκιμασμενο,αθορυβο?

ChocolatePuma 26-04-16 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 939884)
Δεν εννοω λεπτα σε πυκνοτητα.Λεπτα σε παχος.Η κασετα παιρνει αυτα,δεν μπορεις να βαλεις πιο χοντρα.
Τα κρεμαστα δεν παρουσιαζουν τετοια προβληματα ετσι? Εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο,δοκιμασμενο,αθορυβο?

Eheim Κρεμαστό Φίλτρο Liberty 75
Και τα κρεμαστά μπουκώνουν αλλά έχουν καλύτερους χώρους
Το αρνητικό είναι πως αν πέφτει πολύ η σταθμη του νερού (πχ αν λείπεις σε διακοπες) δεν μπορείς να κάνεις το κόλπο να τα κατεβάσεις χαμηλα, όπως κατεβάζεις τα εσωτερικά!
Στα κρεμαστά χρειάζεσαι αυτόματη αναπληρωση, εάν έχεις μεγάλη εξάτμιση κι εφόσον θα λείπεις καιρό

Συνεχίζω να επιμενω πως μπορείς να κόψεις άλλο ενυδρειακό βαμβάκι στο μέγεθος που θες και γενικά να κάνεις διάφορες δοκιμές στο φίλτρο που ήδη έχεις ;)

30 ευρώ για ένα ακόμη φίλτρο δεν ειναι λίγα...

kosmas 26-04-16 10:39

Εννοειται οτι πριν το παρω θα κανω τις απαραιτητες δοκιμες.
Ο σωληνας εισοδου στα κρεμαστα δεν αλλαζει να μεγαλωσει λιγο?

ChocolatePuma 26-04-16 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 939889)
Εννοειται οτι πριν το παρω θα κανω τις απαραιτητες δοκιμες.
Ο σωληνας εισοδου στα κρεμαστα δεν αλλαζει να μεγαλωσει λιγο?

Αν βρεις καταλληλο εξάρτημα ναι

kosmas 26-04-16 11:08

Βλεπω και το fluval c2.Καλο φαινεται και με ωραιους χωρους.Στην ιδια τιμη ειναι με το eheim.Το εχεται υπ'οψιν σας?

korasidikos 26-04-16 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 939884)
Δεν εννοω λεπτα σε πυκνοτητα.Λεπτα σε παχος.Η κασετα παιρνει αυτα,δεν μπορεις να βαλεις πιο χοντρα.
Τα κρεμαστα δεν παρουσιαζουν τετοια προβληματα ετσι? Εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο,δοκιμασμενο,αθορυβο?

ενα ακομα αξιοπιστο δοκιμασμενο τα δουλευω δυο χρονια με αφθονο χωρο για βιολογικο ρυθμιζομενη ροη με σωληνα εισαγωγης που μεταβαλει το μηκος του και αρκετα οικονομικο.προσωπικα μου ελυσε τα χερια και τα προβληματα που ειχα με διαφορα εσωτερικα βουλωματα κλπ...

kosmas 26-04-16 13:17

Ευχαριστω φιλε μου! Απο θορυβο πως παει?

korasidikos 26-04-16 13:21

οπως ολα τιποτα σχεδον.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01784 seconds with 11 queries