Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   προβλημα με PH (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62455)

karterhs 23-05-12 00:51

προβλημα με PH
 
καλησπερα σε ολους.
κσεκινισα νεο ενυδρειο 75 λυτρα.
ειμαι ακομα στο στρωσιμο αλλα εχω ενα προβλημα.
εχω αυξημενο PH και τα ξαρια που θελω να βαλω αργοτερα μεσα θελουν ποιο χαμηλο.μπορει καποιος να βοηθησει σας παρακαλω?
-------------------------
επισης για να μετρισο GH/KH πρεπει στο σολιναριο να αλλαξει χρωμα ολο το νερο?

Δημητρης89 23-05-12 01:01

Τι ψαρια θελεις να βαλεις?
Το νερο μπρορεις να το μαλακωσεις με τυρφη ή με Α\Ο

Nick74 23-05-12 01:03

αφου ξεκινησες στρωσιμο δε χρειαζεται να μετρας ph, ποια η ουσια της συγκεκριμενης μετρησης αν ριχνεις μεσα αμμωνια που ειναι ετσι κι αλλιως αλκαλιο?
Οταν τελειωσεις το στρωσιμο και κανεις μεγαλη αλλαγη τοτε ειναι που θα αρχισεις να κανεις τετοιες μετρησεις, αλλιως απλα πετας τα τεστ χωρις λογο.
Δε ξερω πως στρωνεις και σε ποια φαση εισαι αλλα επι του παροντως τρια πραγματα σε ενδιαφερουν: Αμμωνια, no2, no3.
Αν εισαι δε στην πρωτη -δευτερη βδομαδα πχ δεν κανεις ουτε τεστ no2, no3 γιατι ειναι ασκοπο. οταν αρχισει να τσιμπαει η αμμωνια προς τα κατω κανεις και no2 και στα τελειωματα μετρας και no3.
Οταν δε ολοκληρωθειο ο κυκλος του αζωτου τοτς ξαναμιλαμε γιοα ph και σκληροτητες.
Καλη υπομονη


btw ειναι θετικο να βλεπεις υψηλο ph στο στρωσιμο οπως και το να ειναι λιγο τσιμπιμενη η θερμοκρασια γιατι βοηθας να στρωσει καλυτερα

karterhs 23-05-12 01:04

θελω να βαλω neon-tetra τα οποια χριαζοντε ph μεχρι και 7,5 και το ενυδρειο εχει Ph 8

Nick74 23-05-12 01:07

δε διαβασες το ποστ μου?
επισεις ποιος σου ειπε πως τα νεον θελουν 7,5? χαμηλα ph θελουν, αλλα αυτα αστα για μετα το στρωσιμο, τωρα απλα δε σε ενδιαφερει το ph (Η λεξη "μεχρι" σηκωνει πολυ κουβεντα)

karterhs 23-05-12 01:12

sorry δεν το διαβασα το 2ο post ειμαι στην 2η βδομαδα στρωσιματος.
ευελπιστω να πεσει το PH.σε site διαβασα οτι θελουν 7,5.

Nick74 23-05-12 01:13

εγω θα ηλπηζα να ανεβει! παλι σε ρωταω ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΡΑΣ PH ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΡΩΣΙΜΟ?

karterhs 23-05-12 01:23

ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ 3 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΜΗΔΕΝ

Nick74 23-05-12 01:42

Ποση αμμωνια ριχνεις? αν οντως φτανεις τα 4-5 ppm και μηδενιζει τοτε εχεις τρελα ανεβασμενα no2, οταν αρχιζουν κι αυτα να πεφτουν (κρατωντας σταθερα την συγκεντρωση αμμωνιας που ριχνεις μεσα) τοτε σημαινει πως ανεβαινουν τα no3. Οταν εξαφανιστουν και τα no2 ΤΕΛΕΙΩΣ (που σημαινει τρελα no3 ) παντα ριχνοντας καθε μερα την ιδια συγκεντρωση αμμωνιας, τοτε σημαινει πως εχει στρωσει και κανεις μεγαλες αλλαγες νερου και εισαι ετοιμος να ασχοληθειος με ph σκληροτητες και ολα τα υπολοιπα. Στην παρουσα φαση μονο αμμωνια, no2 και no3 σε ενδιαφερουν.
Αληθεια πως στρωνεις? με καθαρη αμμωνια απο φαρμακειο η με τροφες?

karterhs 23-05-12 01:47

εβαλα μπολι απο το πρωτο μου ενυδρειο συν οτι εριξα και βακτηρια εμποριου

Nick74 23-05-12 01:56

ε πες ντε οτι εβαλες μπολι.
(καλα τα παραμυθοζουμα τι τα θελες? για να εχεις βαλει και κατι αγνωστης προελευσεως μεσα?)
Οταν εβαλες το μπολι το ενυδρειο ΕΣΤΡΩΣΕ οποτε επρεπε να εχει ηδη ψαρια μεσα, (επρεπε να εχεις φροντισει να κατεβασεις τα ph σου)
Τωρα μετα απο δυο βδομαδες μαλλον το μπολι εχει πια πεθανει εκτος κι αν το ταιζεις καθε μερα με αμμωνια.
Τα "βακτηρια του εμποριου" ειναι θαυμασια στο ξεματιασμα.
Διαβασε τα περι στρωσιματος, μπολι κτλ και κανε τη δουλεια σωστα. καλο κουραγιο.

karterhs 23-05-12 02:03

αμα ριξω και αλλο μπολι μεσα θα κανοθμε δουλεια η μπα?

Δημητρης89 23-05-12 02:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karterhs (Μήνυμα 670498)
αμα ριξω και αλλο μπολι μεσα θα κανοθμε δουλεια η μπα?

Αν ξαναβρεις μπολι ναι...

karterhs 23-05-12 02:24

ευχαριστω πεδες καλο σας βραδυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries