Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Ενυδρειο Νοτιου Αμερικης(Αμαζονιου) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42556)

beat89 29-07-10 23:48

Ενυδρειο Νοτιου Αμερικης(Αμαζονιου)
 
12 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x30x40
Όγκος:96L
Κατηγορία:Νοτιου Αμερικης(Αμαζονιου)
Φυτά:Pistia stratiotes
Ψάρια / Άλλα είδη:5xHemigrammus rhodostomus,4x Corydoras aeneus,2x Ancistrus dolichopterus,1x Otocinclus hoppei,1x Colomesus Asselus.
Διακοσμητικά υλικά:15 κιλα μπεζ ψιλικοκκο χαλαζιακο χαλικι,ξυλα red moor wood,3 Catappa leaves.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:1x 18w T8
Διάρκεια φωτισμού:9 ωρες
Φιλτράρισμα:fluval 205
Θερμοστάτης:100 watt
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:6.5
Γενική σκληρότητα (GH):6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:25% καθε 10 μερες
Θερμοκρασία:27
Άλλες πληροφορίες:Η θερμοκρασια τωρα το καλοκαιρι ανεβαινει μεχρι κ 30 βαθμους.
Θα προσθεσω συντομα κ αλλους ροδοστομους ετσι ωστε να μεγαλωσει το κοπαδι αφου καποιοι απεβιωσαν.
Οι στρατιωτες εχουν σχεδον εξαφανιστει κ οσοι εχουν μεινει δεν μεγαλωνουν καθολου.

Πάνος 29-07-10 23:54

ομορφο το ενυδρειο σου αν και θα προσπαθουσα να στησω καπως αλλιως τα ξυλα για να αποφυγω τη συμμετρια.
πες μας λιγα πραγματα παραπανω για το παφερακι σου (πως το βρηκες ..τι το ταιζεις..)...κλεβει την παρασταση ακομη και απο τον dolichopterus ;)
τα πιστια μου κανει εντυπωση που δε πανε καλα...και σε μενα δε μεγαλωνουν αλλα αναπαραγονται σαν τρελλα και χαριζω διαρκως.

beat89 30-07-10 00:09

Ξυλα θελω να βαλω κ αλλα απλα ψαχνω να βρω πως θα καταφερω να τα κρεμασω.
Οσο για τα pistia απο τοτε που μου τα εστειλες μειωνονται συνεχεια.
Δεν ξερω...Ισως να φτιαει η θερμοκρασια.
Οσο για το puffer ειναι απλα υπεροχο.Ετσι που κουναει τα πτερυγια του φαινεται περισσοτερο να πεταει σαν ελικοπτερο παρα σαν να κολυμπαει.
Το πηρα πριν απο περιπου 1 μηνα απο WI.
Ειναι φιλησυχο κ το πολυ πολυ να τσιμπησει κανενα πτερυγιο,κυριως των cory.
Το ταιζω κοκκινω σκουληκι κ του ριχνω κ σαλιγκαρακια απο αυτα που ερχονται στα ενυδρεια μας σαν λαθρεπιβατες απο τα φυτα.

Dimis 30-07-10 00:24

Ομορφο θεαμα αλλα και θεμα.
Οπως ειπε και ο Πανος τα ξυλα βαλτα πιο "ακαταστατα" και οχι τοσο "στημενα" να δειχνουν φυσικα και εφοσον το θελεις μη φυτεμενο καλυτερα να βαλεις και αλλα ξυλα και τα μπλεξεις μεταξυ τους δημιουργοντας κρυψωνες και σκιες.
Οπως σωστα σκεφτεσαι κανε τους ροδοστομους 8-10 τα κορυ 6-7 και ο οτο μιας και ειναι μονος του ας παει καλυτερα σε ενα φυτεμενο που του ταιριαζει περισσοτερο.
Οσο για τον Asellus ειναι οντως ο βασιλιας του ενυδρειου,πανεμορφο παφερ που του αρεσει το μαλακο νερο και σπανια γινεται επιθετικος.
Τα πιστια θα στρωσουν,απλα ειναι φυτα που τους αρεσει να τραβανε νιτρικα και αν δεν εχεις στο ενυδρειο σου καλο ειναι προσθετεις μια φορα την εβδομαδα μια δοση γενικου λιπασματος.
Συγχαρητηρια,ειμαι σιγουρος πως θα γινει πολυ πιο ομορφο πυκνονοντας τα κοπαδια και τα ξυλα σου...

beat89 30-07-10 00:40

Ροδοστομους κ οτο ειχα αλλα απεβιωσαν για αγνωστους λογους.
Οι οτο μαλλον απο καποιο βακτηριο.
Θα προσθεσω κ απο τα 2 ειδη.
Οσο για τα ξυλα θα βαλω κ αλλα,μαλλον καποια να κρεμονται.

andst87 30-07-10 00:52

ωραιος!:D:D:D
λιγα ξυλα ακομα και μερικες πετρουλες και θα ειναι τελοιο!

thab 30-07-10 01:13

Ομορφο!
Και οταν βελτιωσεις τις λεπτομερειες που θελεις, θα δειξει ακόμα περισσοτερο.

Το παφερακι ειναι ολα τα λεφτα!!:smt049

Raven 30-07-10 01:37

Το Παφερακι οντως κλεβει τις ματιες ! Ομορφο και το ενυδρειο.
Για τα pistia, εκτος των νιτρικων που ειναι απαραιτητα, εχω καταλαβει οτι θελουν ακινητη επιφανεια χωρις αναταραξη ή δυνατη ροη, και να αφεθουν να σμιξουν. Οταν μεινουν ακινητα, θα αρχισουν να γινονται μεγαλα σαν μαρουλια. Κι εγω χρονια ειχα Pistia και νομιζα οτι ειχα καποια μορφη που μενει μικρη, μεχρι που σε ενα μεταβατικο 200αρι, αφεθηκαν να κλεισουν ολη την επιφανεια και τοτε γινανε τεραστια.

zipo 30-07-10 01:46

Πολύ όμορφο το ενυδρείο.Θα μπορούσες να βάλεις μερικά φύλλα ακόμα στον πυθμένα.Μου άρεσε πολύ.

beat89 30-07-10 02:00

Στην αρχη τα pistia αρχισαν να βγαζουν ριζες αλλα μετα σταματησαν κ αρχισαν να σαπιζουν.Εχω βεβαια αναταραξη στην επιφανεια.

Δεν βαζω αλλα φυλλα γιατι θελω να εχουν χωρο να κινουνται κ τα cory αλλα κ γιατι θα γινει πολυ καφε το νερο.

Γιώργος Κ 30-07-10 13:48

Πολυ ομορφο το ξερακιανο σου!! :smt041:smt041

Το παφερακι και ολα τα ψαρακια σου πανεμορφα .. :p

Τις ριζες παλια τις ειχα πιασει με πετονια και τις ειχα στηριξει στο καπακι .. βεβαια δε το εβγαζα μετα ... :D

Μίμης 07-08-10 22:53

Δημητρη ειναι πολυ ομορφο..καλα για το παφερακι δε εχω λογια...:p κουκλι
πολυ ομορφα και τα κοριντορακια.. :)
*δεν το ειχα δει:D

beat89 11-08-10 12:43

Ευχαριστω Μιμη.
Τα κορυντορακια εχουν μεγαλωσει αρκετα.
Εντω μεταξυ τα ενηλικα γεννησαν παλι.;)

beat89 23-09-10 01:15

3 Συνημμένο(α)
Γεια σας κ παλι.
Μετα απο καιρο ειπα να κανω μερικες αλλαγες στο ενυδρειο κ εβαλα μερικες ριζες που καταφερα να βρω.Απ' οτι θα δειτε δεν ειναι τοσο ωραιες οσο οι προηγουμενες αλλα εδω στην Πατρα δεν υπαρχει τπτ απο ξυλα (τις πρωτες τις ειχα παρει απο Γιαννενα).Σε λιγο καιρο που θα πιασουν κ αλγη θα δειχνουν καλυτερα (φανταζομαι).:D
Στην 1η φωτο ειναι καπως περιεργο το setup κ συγχωρεστε με κ για την αλγη που υπαρχει.
Στη 2η κ 3η φωτο το μονο που αλλαζει ειναι η θεση ενος φυλλου.
Τωρα το ενυδρειο ειναι οπως η 3η φωτο.
Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.
Θελω να βαλω κ αλλες ριζες αλλα δεν μπορω να βρω με τπτ.

pavlos15 23-09-10 13:18

Πολυ ωραιο το ενυδρειο φιλε μου!! Το παφερ πως τα παει? Θα ειχε προβλημα συμβιωσης με σκαλαρια??

beat89 23-09-10 16:11

Το παφερ μια χαρα ειναι.:)
Λιγο με τα σαλιγκαρια με δυσκολευει αλλα ακομα ειναι καλα.
Με σκαλαρια φανταζομαι οτι ισως τους τσιμπησει κανενα πτερυγιο αλλα σπανια.
Τωρα αν το ενοχλησουν αυτα δεν ξερω.Δεν τα ειχα ποτε μαζι.

kotsos83 28-09-10 16:24

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,στη πρωτη φωτο ειναι πιο γεματο,ξαναπροσθεσε οτι ειχες στη πρωτη φωτο.

beat89 28-09-10 16:44

Ετσι μου αρεσει κ εμενα γεματο με ξυλα,απλα δεν μπορω να βρω ευκολα.
Το ξυλο που εχω στην 1η φωτο ειναι μεγαλο κ δεν μου πολυ αρεσει.
Μολις βρω σαν τα αλλα που εχουν μεγαλες κ λεπτες διακλαδωσεις θα το γεμισω.;)

fear81 28-09-10 21:37

ωραιο ενυδρειο :smt041:smt041 βαλε καμια κοντινη να χαζεψουμε το puffer

beat89 03-10-10 22:11

9 Συνημμένο(α)
Με το puffer κ τους ροδοστομους εχω μεγαλο προβλημα.
Δεν καθονται να τα φωτογραφισω με ΤΙΠΟΤΑ.:smt120:smt120
Ενω τα καινουρια μου ψαρακια τα ramirezi ποζαρουν:smt041,τα αλλα φευγουν.:sad:
Να και μερικες φωτογραφιες.(Καποιες ειναι χαλια βεβαια αλλα προσπαθω:grin:).

Κλεόβουλος 04-10-10 14:22

Βρες έναν καλύτερο φωτογράφο και
βουρ για τον διαγωνισμό ;)

Πάνος 04-10-10 15:36

:smt045:smt045:smt045

beat89 04-10-10 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 489147)
Βρες έναν καλύτερο φωτογράφο και
βουρ για τον διαγωνισμό ;)

Ωχ αυτο πονεσε.:smt084
Γενικα ασχολουμαι με τη φωτογραφια αλλα το ενυδρειο δεν μπορω να το βγαλω με τπτ.Δεν το εχω ψαξει βεβαια κ πολυ αλλα μεχρι να στειλω τη συμμετοχη μου στο διαγωνισμο θα ειμαι ετοιμος.:D:D

Κλεόβουλος 04-10-10 17:46

:smt056 :)

beat89 30-10-10 21:22

4 Συνημμένο(α)
Τις τελευταιες μερες το αρσενικο ancistrus dolichopterus (α ρε Σπυρο:D) εχει επιδωθει σε μια αλλαγη του aquascape μου.Φαινεται δεν του αρεσε κ ειπε να το αλλαξει.:D
Εχει σκαψει λοιπον κατω απο την αριστερη μου ριζα κ εχει φτιαξει μια τεραστια λακουβα.Διπλα απο την ριζα ηταν μια μικρη πετρα κ μια καρυδα αναποδα.Τωρα η πετρα εχει μπει εξ ολοκληρου κατω απο τη ριζα οπως κ η μιση καρυδα.Πρεπει να εχει σκαψει πανω απο 5 ποντους βαθος.:smt120
Δειτε που εχει σηκωσει την αμμο στα αριστερα.
Ο ψαρης αραζει εκει σχεδον συνεχεια κ χτες ειχε παρει κ ενα μαρουλι κ το "βεντουζωνε" κατω απο το ξυλο.Του εχω κ μια 2η καρυδα,οχι αναποδα,αλλα δεν την προτιμησε σε αντιθεση με τον sp3 που ειχα παλιοτερα.Να κ 2 φωτος που φαινονται καπως οι εργασιες του καθως κ 2 απο το puffer.;)
(το ατιμο οταν καθομαι μπροστα στο ενυδρειο ερχεται στο τζαμι αλλα οταν βαζω τη φωτογραφικη στο ματι μου εξαφανιζεται).:)

beat89 08-04-11 19:43

Ειπα την Κυριακη μιας κ καθομουν να αλλαξω θεση σε ενα ξυλο.Οταν ομως το εβγαλα κατι με επιασε:cool: κ αλλαξα ολο το ενυδρειο.Ιδου πως ειναι τωρα....:D:D


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...nydreionew.jpg

kotsos83 08-04-11 20:57

Πολυ ομορφο το αποτελεσμα,μπραβο σου

robius 08-04-11 22:49

Παρα πολυ ομορφο ,ειναι σαν να κοιτας μεσα σε λιμνη ,μπραβο σου .

theodor72 08-04-11 22:56

Κουκλί είναι! Πολύ όμορφο! Κερατόφυλλο όμως γιατί έβαλες;

beat89 09-04-11 01:32

Ευχαριστω παιδια.

Κερατοφυλλο εβαλα γιατι θελω ενα φυτο επιφανειας για να κανει σκια κ τα πιστια 3 φορες που δοκιμασα σαπισαν.Συν οτι το κερατοφυλλο ρουφαει νιτρικα...;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02274 seconds with 11 queries