Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ο Clown Loach μου.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24117)

Avaya 02-04-08 09:00

Ο Clown Loach μου..
 
Πριν απο καμια εβδομαδα ο μικρουλις αυτος Clown ειχε καποια στιγματα ασπρα σαν κεφαλι πινεζας και ειχε χασει και λιγο το χρωμα του (μαλλον ich απ'οτι εχω διαβασει στο forum).
Οπως ανεφερα σε αλλο topic μολις εκανα την αλλαγη μερου και σηκωσε αμμωνια αυτα τα στιγματα εφυγαν και ειχαν μεινει μονο 2 με 3 στιγματα στην ουρα τα οποια εφυγαν και αυτα και το χρωμα του επανηλθε πληρος οσο προσπαθω και κατεβαζω σιγα σιγα τα ποσοστα αμμωνιας.. το προβλημα ειναι οτι τις τελευταιες 2 μερες δεν τον βλεπω και πολυ δραστηριο και ειναι συνεχεια κρημενος. δηλ τον ειδα μονο 1 φορα και αυτην μεσα στη κρυψωνα. Ξεχασα να πω πως ο clown ζει μαζι με 2 πλακοστομους.. αν το γραφω καλα. οι οποιοι κανουν σαν τρελοι.. ολη την ωρα εξω ειναι και τρωνε και ειναι κολλημενοι στα τζαμια απανω.

τι λετε να συμβαινει?

SpyrosK 02-04-08 09:41

Οι clown είναι ομαδικά ψάρια και τους βοηθάει πολύ να είναι με άλλους clown μαζί,άρα καλό θα ήταν να δημιουργήσεις μία μικρή ομάδα από 3-4 clown (αν σου το επιτρέπουν τα λίτρα σου!!).Πρέπει επίσης να κάνεις μετρήσεις νερού και να μας πείς σε τι κατάσταση είναι το νερό του ενυδρείου σου.

Avaya 02-04-08 10:33

2 Συνημμένο(α)
Tα λυτρα του ενυδρειου μου ειναι 120λ. εχω ηδη μεσα 2 πλακοστομους και εναν clown απλα επειδη θελω να παρω αλλα 4 ψαρια (ζευγη), (τα οποια θα μαθω πως λεγοντε)
Οσο για τις μετρησεις θα κανω το απογευμα και θα στειλω. αλλα πιο σωστες μετρησεις θα εχω σε καμια εβδομαδα.
Απλα δεν ξερω αμα χωρανε αλλα 2 clown με τοσα ψαρια.

SpyrosK 02-04-08 11:29

θα σου πρότεινα να αγοράσεις τουλάχιστον ακόμα έναν clown,θα βοηθήσει τον άλλον να ξεπεράσει την δειλία του και θα γίνουν και πιό κινητικοί.Να είσαι όμως σίγουρος ότι έχεις ξεμπερδέψει με το ick πριν βάλεις τον άλλον/ους μέσα.Χρειάζεται υπομονή με τους clown στην αρχή μέχρι να ξεθαρέψουν.

Avaya 03-04-08 13:29

τελικα το ειδα το τιγρακι και δεν εχει πια στιγματα και ετσι αγορασα αλλον εναν.. αλλα τωρα κρυφτηκαν και οι 2.. με εχουν εκνευρισει που δεν τους βλεπω. (πλακα)
τι με συμβουλευετε να κανω??

netblues 03-04-08 13:46

Να σταματησεις να αγοραζεις ψαρια μεχρι να εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι οκ...
(αμμωνιες, ick κλπ).
Ενυδρειο 120 λιτρων με κλοουν (4-5 που θελει) δεν...

serifios 03-04-08 18:52

Ποιους πλεκο εχεις;Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο ;

thu vu 03-04-08 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Avaya (Μήνυμα 251462)
τελικα το ειδα το τιγρακι και δεν εχει πια στιγματα και ετσι αγορασα αλλον εναν.. αλλα τωρα κρυφτηκαν και οι 2.. με εχουν εκνευρισει που δεν τους βλεπω. (πλακα)
τι με συμβουλευετε να κανω??

καλησπερα!ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα.βεβαια εγω το αντιμετοπισα με φαρμακο.το οτι δν τους βλεπεις ειναι φυσιολογικο γιατι φοβουνται.προσεξε οταν θα κλεισεις τα φωτα κ απομακρυνθεις οτι τα βγουνε απο εκει που κρυβονται κ θα κινουνται στο χωρο(ιδιος κ αν τους εχεις προσθεσει τροφη λιγο πριν).

theodor72 03-04-08 20:29

Φίλε μου, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι υπομονή. Σιγά σιγά θα πάρουν θάρος και θα σου χαρίσουν απολαυστικές στιγμές. Έχουν πολύ πλάκα, τόσο με την κοινητικότητα τους όσο και με τις στάσεις που πέρνουν όταν ξεκουράζονται. Οι δικοί μου clown πάντως προσαρμόστηκαν πολύ γρήγορα. Βέβαια δεν αρώστησαν και δεν είχα pleco, δηλ. ανταγωνισμό στις κρυψώνες...
Συνεπώς υπομονή και θα σε αποζημειώσουν

Avaya 04-04-08 11:36

Η πλακα ειναι παιδια οτι εχω 2 πλακοστομους και τα 2 clown το βραδυ βγαινουν ολα και κανουν σαν τρελα. ολη την αλλη μερα μεσα στη κρυψωνα:) Οσο για τις στασης που περνουν ειναι πολυ αστειες.. κοιμουντε στο πλαι :p

koxyli 12-01-09 17:29

καλησπέρα.
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους clown loach.
Σε περίπτωση που παρουσιαστεί ich σε ενυδρείο, θα μπορούσαν να δεχτουν θεραπεία με αυξηση θερμοκρασίας και προσθήκη αλατιού.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01459 seconds with 11 queries