Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Τύρφη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39204)

Krisos 29-03-10 22:38

Τύρφη
 
Καλησπερα σε ολους εχσδιαζω να κανω το 60litro μου ζουγκλιτσα και μεσα να τοποθετισω εναν μονομαχο ως γνωστων ..τα ψαρακια αυτα ζητουν χαμηλο Ph αρχικα θα προσπαρασκευαζω το νερο σε αλλο δοχειο με την χρηση φιλτρου που θα ανακινει το νερο και μεσα θα υπαρχει τυρφη ..ετσι πιστευω θα μειωθει αρκετα το PH μεσα εκει θα υπαρχει και ενας θερμοστατης οπου θα φερνει το νερο της βρησης στην απαιτουμενη θερμοκρασια ...η Ερωτηση μου ειναι :μεσα στο εξωτερικο φιλρο του ενυδρειου θα βαλω ΤΥΡΦΗ αυτη ?...και ποιος ο ρολος της? δηλαδη τι παραπανω προσφερει αφου ουτος η αλλος θα το προπαρασκευαζω πριν μπει στο ενυδρειακι μου?
-------------------------
:confused:

Γιώργος Κ 30-03-10 19:10

Μπορεις να προετοιμαζεις νερο με ενα φιλτρο με τυρφη (εξαρταται τι θελεις να πετυχεις) και μετα να κανεις αλλαγη νερου με αυτο -αφου το ζεστανεις με ενα θερμοστατη - αλλα μη περιμενεις θεαματικη μειωση του ph ... θα πρεπει να τρεχει πολλες μερες και παιζει ρολο ποσο καλη ποιοτητα τυρφης εχεις!
Γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιεις απιονισμενο νερο μια που θα ειναι λιγα λιτρα ... και πιο φτηνο βγαινει και χωρις πολυ "φασαρια" ;)

Krisos 30-03-10 19:14

Ευχαριστω πολυ κ.Δισκοπαθή Moderator ! :))))

Γιώργος Κ 30-03-10 19:23

Παρε μια οσμωση να την εχεις ετοιμη για τους μελλοντικους δισκους :p:D:rolleyes:

Krisos 30-03-10 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 431484)
Παρε μια οσμωση να την εχεις ετοιμη για τους μελλοντικους δισκους :p:D:rolleyes:

Οχαχαχαχαχαχα :)

Υ.Γ. προς το παρον ετοιμαζω ενα ενυδρειακι με ενα μονομαχο φουλ φυτεμενο απο κλαδεματακια που μου εχουν στειλει φιλοι! :D:D:D:D

Μίμης 20-07-10 15:07

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ηθελα να σας ρωτησω...για να μειωσω τις σκληροτητες και το ph του 100λιτρου ενυδρειου μου ,εκτος απο το να ετοιμαζω νερο σε κουβα με τυρφη και εκτος απο οσμωση θα μπορουσα να βαλω τυρφη μεσα στο εξωτερικο φιλτρο?:confused:
μεσα σε τουλι και αν ναι ποση ποσοτητα?

Giorgos 20-07-10 15:43

Μπορεις να το κανεις και ετσι, αλλα οποτε θα κανεις αλλαγη νερου (βρυσατο εννοειται), ειναι φυσικο οτι το pH στο ενυδρειο θα ανεβαινει παλι και πως θα χρειαζεται ενα ευλογο χρονικο διαστημα μεχρι να ξαναπεσει. Αυτο δεν ειναι το καλυτερο μιας και τα ψαρια πανω απ' ολα χρειαζονται σταθερες συνθηκες.

Καλυτερα να ετοιμαζεις το νερο σε ενα δοχειο χρησιμοποιωντας τυρφη και εναν μικρο κυκλοφορητη ή αεραντλια παρα να εχεις την τυρφη στο φιλτρο. Ετσι θα μπορεις να πετυχαινεις τις τιμες που θελεις απο πριν και να διατηριεςι σταθερες τις συνθηκες στο ενυδρειο σου.
Ακομα καλυτερα θα ηταν να χρησιμοποιουσες μια ΑΟ.

Μίμης 20-07-10 15:48

οκ γιωργο σε ευχαριστω.το καταλαβαινω και εχεις δικιο..οποτε θα το ετοιμαζω σε μια μεγαλη κουπα και θα εχει τις ιδιες τιμες ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries