Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Νέο ενυδρείο aquatlantis 120L (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43193)

gouts0unin 28-08-10 15:12

Νέο ενυδρείο aquatlantis 120L
 
Καλησπέρα σε όλους!
Βρήκα μεταχειρισμένο ενυδρείο aquatlantis 120 λίτρα, και θα το πάρω τη Δευτέρα (:smt041:smt041:smt041)
Θέλω να ξεφύγω απο τα ζωοτόκα και να βάλω κάποιο άλλο, πιο εντυπωσιακό ψαράκι, που φυσικά να ζει καλά σε τόσα λίτρα.
Σκέφτομαι τα σκαλάρια, που ήταν πάντα η αδυναμία μου.
Ξέρετε πόσα θα μπορούσα να βάλω και τι περιβάλλον χρειάζονται;
Διάβαζα οτι θέλουν μαλακό νερό, το νερό του δικτύου όμως είναι περίπου 25 dGH :smt084. Πως μπορώ να το μαλακώσω;

Επίσης, το ενυδρείο το δίνει με φίλτρο eheim pickup 2010. Είναι αρκετό ή θα χρειαστώ και εξωτερικό;

kingrim 28-08-10 15:39

φιλος το ενυδρειο ειναι πολυ καλο αλλα για σκαλαρια ετσι και ετσι και αυτο γιατι αργοτερα οταν θα μεγαλωσουν θα εχεις προβληματα γιατι ειναι πολυ κοντο το ενυδρειο.

Το νερο το μαλακωνεις με απιονισμενο ή Α/Ο που σε βαθος χρονου θα σου βγει πιο οικονομικα.

το φιλτρο ειναι ακριβως για τα λιτρα σου θα πρεπει να το καθαριζεις λιγο πιο συχνα για να μην χανει απο την ροη του

gouts0unin 28-08-10 16:31

Τι ψάρια μου προτείνεις να βάλω (κατα προτίμηση κοπαδόψαρα) για αυτά τα λίτρα και να αντέχουν σε πιο σκληρό νερό;

Alex_Salonica 28-08-10 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gouts0unin (Μήνυμα 474376)
Τι ψάρια μου προτείνεις να βάλω (κατα προτίμηση κοπαδόψαρα) για αυτά τα λίτρα και να αντέχουν σε πιο σκληρό νερό;

CPD, iriatherina werneri

kingrim 28-08-10 22:23

και Οχι κοπαδοψαρα που κανουν και γεννες και εχει πλακα στην αρχη

Ξιφοφοροι
Γκαπι
Ενντλερς

γκαπι και εντλερς οχι μαζι γιατι κανουν παιδια τα οποια δεν θα τα περνει κανενας

gouts0unin 28-08-10 23:13

Εχω διαβασει πως η τυρφη ριχνει το ph και την σκληροτητα του νερου.Πως χρησιμοποιειται το συγκεκριμενο υλικο;Το βαζουμε στο φιλτρο;Τελικα θα βαλω cpd ποια ειναι η σωστη αναλογια για αυτα τα λιτρα και για το φιλτρο που ανεφερα παραπανω;Ευχαριστω

giannisaek 29-08-10 05:57

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις ένα φίλτρο εξωτερικό με βιολογικά υλικά. Θα έβαζα το EHEIM 2213.

delta66 29-08-10 06:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gouts0unin (Μήνυμα 474354)
Καλησπέρα σε όλους!
Θέλω να ξεφύγω απο τα ζωοτόκα και να βάλω κάποιο άλλο, πιο εντυπωσιακό ψαράκι, που φυσικά να ζει καλά σε τόσα λίτρα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gouts0unin (Μήνυμα 474467)
Τελικα θα βαλω cpd...



Τι παραπανω εχουν τα cpd απο τα guppy που εχεις δλδ?

Το 2213 δεν φτανει για 120 λιτρα με "αξιωσεις". Ιδιως αν θελεις να βαλεις και εξτρα υλικα (πχ κατι για τυρφη διαβασα)

kingrim 29-08-10 09:05

η τυρφη θα σου βγει ακριβη σε βαθος χρονου αν θελεις να μαλακωσεις το νερο πας σε Α/Ο

Cpd στην αρχη να βαλεις 6 και μετα βλεπεις αφου φυσικα εχεις στρωσει φιλτρο

εαν θελεις πιο μετα βαζεις και ενα εξωτερικο φιλτρο και βαζεις και πιο πολλα ψαρακια

gouts0unin 29-08-10 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 474491)
Τι παραπανω εχουν τα cpd απο τα guppy που εχεις δλδ?

Το 2213 δεν φτανει για 120 λιτρα με "αξιωσεις". Ιδιως αν θελεις να βαλεις και εξτρα υλικα (πχ κατι για τυρφη διαβασα)

Δεν έχουν κάτι παραπάνω, αλλα αφου θα τρέχουν και τα 2 ενυδρεία δε θέλω να έχω και στα δύο το ίδιο ψαρι. Θα ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό στο καινούριο.

Όσο για την Α/Ο το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.
Γι αυτό αν ξέρετε που θα βρώ σχετικά φτηνά, θα με βοηθήσετε πολύ.

Alex_Salonica 29-08-10 14:07

6 CPD σε 120 λίτρα θα είναι σαν να μην έχεις ψάρια μέσα αφού τα CPD εκτός από μικρόσωμα δεν φημίζονται για την κινητικότητα τους.
Δες και για iriatherina werneri.

Για τα παραπάνω ψαράκια θα χρειαστείς φυτεμένο με αρκετή μος μέσα.

Με τι τεστ έβγαλες 25 GH?

gouts0unin 29-08-10 16:29

Δεν έχω προτίμηση προς τα cpd, απλα το σκεφτηκα ως μια απο τις επιλογές.

Και το ψαράκι που μου προτείνεις είναι πανέμορφο (και απ οτι διαβάζω στο aquarium wiki αρκετά εύκολο.

Το τεστ που χρησιμοποίησα είναι της sera, αλλα ήταν πριν απο πολύ καιρό. Θα το ξανακάνω σήμερα και θα κάνω edit να σας πω.

Edit: Αυτή τη φορά δε μπόρεσα καν να το μετρήσω. 30 σταγόνες έριξα και δεν άλλαξε χρώμα. Μήπως αυτό το τεστ δεν είναι καλό;

delta66 29-08-10 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gouts0unin (Μήνυμα 474528)
Δεν έχουν κάτι παραπάνω, αλλα αφου θα τρέχουν και τα 2 ενυδρεία δε θέλω να έχω και στα δύο το ίδιο ψαρι. Θα ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό στο καινούριο.

Τα γκαπι ποσα σε τι ενυδριεο τα εχεις και τι αλλο εχει μεσα?

gouts0unin 29-08-10 18:19

Έχω 10 ενηλικα γκαπάκια (2 αρσενικά- 8 θηλυκά) και μερικά μωρα σε ενυδρείο 80 λίτρων μόνα τους

delta66 29-08-10 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gouts0unin (Μήνυμα 474639)
Έχω 10 ενηλικα γκαπάκια (2 αρσενικά- 8 θηλυκά) και μερικά μωρα σε ενυδρείο 80 λίτρων μόνα τους

:smt023 μια χαρα.

Σε 120 λιτρα (αληθεια τι μηκος?) με σκληρο νερο μπορεις να βαλεις και αφρικη ξερεις.
Πως θα σου ακουγοταν να εβαζες ενα (αυστηρα) ζευγαρι Neolamprologus brichardi (Princess of Burundi) και να δεις "αλλες" συμπεριφορες?

http://badmanstropicalfish.com/speci...chardi_fry.jpg

gouts0unin 29-08-10 18:38

Το μήκος είναι 1 μέτρο.Αλήθεια τι φίλτρο θα χρειαστώ κατά την γνώμη σου για αυτές τις κιχλίδες και φυσικά θέλουν πετρώδες περιβάλλον έτσι;Σκέφτομουν να βάλω λαμπιδοχρώμιδες αλλά θα είναι δύσκολοι ε;

kingrim 29-08-10 19:19

cpd ειπα 6 μαζι με το μπολι και σιγα σιγα βλεπει και βαζει οχι να εχει μονο 6 σε 120λιτρα

Tolis 29-08-10 23:04

Παράθεση:

Πως θα σου ακουγοταν να εβαζες ενα (αυστηρα) ζευγαρι Neolamprologus brichardi (Princess of Burundi) και να δεις "αλλες" συμπεριφορες?
Τα N. brichardi (και τα ξαδερφια τους Ν. pulcher) ειναι απο τα πολυ λιγα πετροψαρα της ταγκανικα που με συνεχομενες γεννες σχηματιζουν μια αποικια οπου τα μεγαλυτερα προσεχουν τα μικροτερα και η οποια συνεχως αυξανεται. (Εγω ειχα ξεκινησει με 5 μονα τους σε 230 λιτρα καθαρα - 1.20 μηκος και μετα απο ενα χρονο δεν προλαβαινα να δινω για να τα αραιωσω). Σε 120 λίτρα το φοβαμαι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02043 seconds with 11 queries