Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   artemia (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11690)

sakis! 25-04-06 11:25

artemia
 
προσπαθω να βγαλω αρτεμια αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ζητανε.δηλαδη αγωρασα καποιο σακουλακι αρτεμια απο καποιο pet shop το ανοιξα και εβαλα σε ενα μπουκαλι γεματο νερο το μισο,εβαλα εναν θερμοστατη στους 26 βαθμους και μια αεραντλια μετα απο 36 ωρες εβγαλα ολα τα μηχανηματα απο μεσα και την αφησα να δω ποσο θα ζησει.
τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα αφου ζει ακομα μετα απο 30 μερες περιπου και χωρις να της δινω καν προσοχη.

το προβλημα μου τωρα ειναι οτι το υπολοιπο σακουλακι οπως και αλλο ενα που εχω χρησιμοποιησει,ναι μεν βγαζω πολυ μεγαλο αριθμο αλλα μολις σταματησω την αεραντλια μεσα σε ενα 24ωρο δεν ζει καμια.:confused:

Tolis 25-04-06 12:29

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=7814

Οι αρτεμιες θελουν οξυγονο (αεραντλια) οπωσδηποτε για να επιβιωσουν.

Δεν ξερω γιατι στο πρωτο μπουκαλι ζουν 30 μερες χωρις αεραντλια και χωρις τροφη - μηπως τις εχεις σε κανενα παραθυρο?

Mariel 25-04-06 14:56

γιατι σταματας την αεραντλια?πρεπει να'ναι ανοιχτη συνεχεια για να'χεις αρτεμιες,διακοπτεις την παροχη αερα μονο για να κατσουν τα αυγα και να μπορεσεις να μαζεψεις τους ναυπλιους.

sakis! 25-04-06 19:42

αφου εβγαλα τις πρωτες σταματησα την αεραντλια και εβγαλα και τον θερμοστατη να δω ποσο θα αντεξουν και αφου ζουν ακομα υπολογησα οτι δεν χρειαζεται οταν εκκολαυθουν.τις επομενες προσπαθεις τις εκανα χωρις να προσθεσω αλατι ουτε θερμοστατη.
τις πρωτες τις εβαλα σε ενα κουτακι απο γλυκα που κλεινει απο πανω με καπακι και το εχω εξω στην αυλη,εχει δημιουργηθει αλγη μεσα,αλλα δεν εχει αεραντλια.

Mariel 26-04-06 00:16

οχι,η αεραντλια χρειαζεται ακομα κι αν εκκολαφθουν.θα σου ελεγα να χρησιμοποιησεις καλυτερα μπουκαλι νερου,με αεραντλια και αλατι.θερμοστατης δεν ειναι απαραιτητος,αν και σε υψηλοτερη θερμοκρασια εκκολαπτονται και πιο γρηγορα ;)

sakis! 26-04-06 10:20

αν εχω ενα μπουκαλι και η τρυπα ειναι στο καπακι δεν θα υπαρχει προβλημα ετσι δεν ειναι δεν πιστευω να χρειαζεται να κοψω το μπουκαλι.ποσο μεγαλωνουν?αν τους βαζω τροφη θα την τρωνε με την τοση κινηση του νερου?το περιεργο ειναι οι πρωτες πως ζουν ακομα χωρις οξυγονο?

Mariel 26-04-06 11:20

ειλικρινα δεν εχω ιδεα πως ζουν οι πρωτες......χρειαζονται δυο τρυπες στο καπακι,μια για το σωληνακι που φερνει αερα απο την αεραντλια κι ενα αλλο κοντο που δεν μπαινει μεσα στο νερο.
τροφη εννοεις για τις αρτεμιες?αν παρεις το ειδικο γι'αυτες αλατι περιεχει μεσα και τροφη ;)

sakis! 26-04-06 14:26

οι αρτεμιες ειναι σε σακουλακια που ηδη περιεχουν αλατι αρα ισως και τροφη.

θα βγαλω φωτο απο τις πρωτες για το που τις εχω και αν βγαινουν καθαρα και το ποσο εχουν μεγαλωσει.

netblues 26-04-06 14:51

Συμπαθατε με αλλα σε οσες συσκευασιες αρτεμιες με αλατι εχω δει δεν εχει τροφή.
Εξαλλου δεν εχει νοημα.., αφου ταιζουμε τις αρτεμιες μολις σκασουν..

Τροφη για αρτεμιες υπαρχει, αλλα μαζι με αλατι??? Ειστε σιγουροι?

sakis! 26-04-06 15:01

μπορει και να μην υπαρχει τροφη.βγαινουν τοσες πολλες που ειναι υπεραρκετες για αρκετο καιρο.

Mariel 26-04-06 18:00

το αλατι της εχει και τροφη για αρτεμιες,θα το κοιταξω αργοτερα για να σας πω με βεβαιοτητα τι ακριβως,αν θυμαμαι ομως καλα ειναι μικροφυκη

netblues 26-04-06 18:02

;) Και τι μαρκα εε?

Mariel 26-04-06 18:06

το αλατι της jbl εννοω,ααχ,παει,ακομα να συνελθω απο το ταξιδι....:(

PascM 27-04-06 08:59

Μάριελ το επιβεβαίωσες αυτό με το αλάτι? Δεν νομίζω οτι έχει τροφή μέσα, για να μεγαλώσεις αρτέμιες πρέπει να ταίσεις τροφή κανονικά π.χ. σκόνη σπιρουλίνα! και επίσης οι αρτέμιες του Σάκη ζουν 30 μέρες τώρα που στο μπουκάλι?!:confused:

deMetrIs 27-04-06 09:02

ισως τις ευνωει που αναπτυχθηκε αλγη στο μπουκαλι....

PascM 27-04-06 09:08

άλγη = σπιρουλίνα (περίπου ε?)

netblues 27-04-06 11:24

H σπιρουλινα ειναι μια μορφη αλγης (φυτου) με υψηλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη. Ειναι ενα απο τα hit προιόντα των υγειινών τροφών, και η βαση πολλων απο τις ετοιμες τροφες ψαριων.
Για οποιον ενδιαφερεται περισσοτερο..
http://www.spirulina.com/

Παντως δυσκολο το μπουκαλι να εβγαλε σπιρουλινα απλα με φως.. ;)

PascM 27-04-06 11:56

Και ακόμη ποιο δύσκολο μου φαίνετε να ζουν!:confused: :rolleyes:

Mariel 27-04-06 12:20

ναι,το επιβεβαιωσα,λεει οτι εχει οντως μικροφυκη που χρησιμευουν σαν πρωταρχικη τροφη κατα τις πρωτες μερες της ζωης των αρτεμιων αυξανοντας τη διατροφικη τους αξια ;)

Tolis 27-04-06 12:28

Μια τα μικροφυκη, μια η αλγη που δημιουργηθηκε επειδη εμειναν εξω, μια η καλη σχεση επιφανειας-ογκου νερου στο ταπερ, ετυχε και επεζησαν μερικες αρτεμιες εξω.
Ξανακυττα τα λινκς που σου δωσαμε για τον σωστο τροπο εκκολαψης αρτεμιας.

sakis! 27-04-06 17:50

1 Συνημμένο(α)
το μερος οπου τις εχω.
εχω βγαλει και φωτο απο τις μεγαλυτερες αρτεμιες αλλα θα τις στειλω καποια αλλη στιγμη.

Cydox 27-04-06 22:30

Εχει τυχει και σε μενα.. ηταν ζωντανες 20 μερες, σε καποιες φασεις, νομιζα πως ηταν ψωφιες γιατι πλησιαζα μια λαμπα και δεν εβλεπα τιποτα (σε πλαστικο μπουκαλι ολα αυτα), την επομενη μερα ξανα ηταν εκει! Αλλα ο σιγουρος τροπος ειναι η αεραντλια. Και εγω σκονη σπιρουλινα τις ταιζα ειχαν μεγαλωσει αρκετα, μεχρι και τα ενηλικα τις ετρωγαν.. ομως μου τελειωσαν, ειναι πολλη ενδιαφερουσα διαδικασια.

cbr929 28-04-06 00:07

Και το αλάτι της Hobby περιέχει τροφή (η οποία βέβαια αρκεί για τις πρώτες 3 μέρες μόνο).

sakis! 29-04-06 18:07

2 Συνημμένο(α)
το μεγεθος των μεγαλυτερων...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01990 seconds with 11 queries