Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Είναι έγκυος? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27250)

HaRa 05-10-08 19:52

Είναι έγκυος?
 
3 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα και απο εμένα. Αρχάρια αλλά πολύ ενθουσιασμένη με το 100λιτρο ενυδρείο μου! Έχω 2 Red eye, 2 Dwarf Gouram, 1 Pearl Gouram, 4 με το χρώμα της ζέβρας που δε θυμάμαι πως τα λένε :( και 4 γκαπι (2 και 2). Οι θυλικές γκαπίνες μου είναι πααααάρα πολυ φουσκωμένες. Απο όσα διάβασα σε παλαιότερα threads και απο οτι είδα σε φωτογραφίες πρέπει να υποθέσω οτι θα εχω μικρά σε λιγο καιρό. Αυτο που με παραξένεψε σήμερα ειναι πως η πιο φουσκωμενη απο τις δύο γκαπίνες εχει "ξεθωριάση" λίγο το χρώμα της και είναι τη περισσότερη ώρα με ακουμπισμένη τη κοιλιά της στο βυθό. Πείτε μου σας παρακαλώ πρέπει να ανυσηχώ για την υγεία της ή είναι κατι φυσιολογικό για την καταστασή της? :confused:

tasinio 05-10-08 20:00

Για σου Xαρά μου και καλή αρχή.Πρώτον εξής κάνει λάθη στην σύνθεση τwν ψαριών σου.Τα gourami και τα danios(προφανώς αυτά θα εννοείς)είναι ασιατικά και δεν ταιριάζουν με τα guppy που είναι από βραζιλία.Καλο θα ήταν να κρατούσες τα guppy και να μην αύξisis τον αριθμό τους για σε λίγο από ότι βλέπω δεν θα έχεις τι να κανεις τα μωρά.Μέτρησης αμμωνίας έχεις κάνει?το ενυδρείο είναι στρωμένο?

HaRa 05-10-08 20:20

Ναι είναι εντάξει το νερό ή τουλάχιστον ήτανε τη τελευταια φορα που καναμε το τεστ. Ένας φίλος που έχει πολλα χρονια εμπειρίας σε ενυδρεία, κάνει εκεινος τα τεστ γιατί εγώ είμαι ασχετη σε αυτα ακόμη. Το μόνο που κανω είναι να πλένω μια φορα το μήνα τα φιλτρα του και να κανω αλλαγη νερού. Για τα ψαράκια δεν ήξερα οτι δε ειναι τεριαστα με τα υπόλοιπα. Βέβαια δεν δημιουργούνε κανένα πρόβλημα και γενικότερα είναι ενα πολυ ειρηνικο ενυδρείο :). Αν όμως πρέπει να τα βγάλω θα το κάνω. Με τα μικρά τι να κάνω αν η θηλυκια είναι ενταξει και γεννησει... ?

klaz 05-10-08 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HaRa (Μήνυμα 294730)
Το μόνο που κανω είναι να πλένω μια φορα το μήνα τα φιλτρα του και να κανω αλλαγη νερού.?

ελπιζω να τα πλενεις μενερο του ενυδρειου,και οχι κατω απο τη βρυση,οπως επισης αλλαγη νερου καθε βδομαδα παντα με τη χρηση αντιχλωριου...

HaRa 05-10-08 20:33

Ναι καλέ... ήτανε το πρώτο πραγμα που έμαθα όταν αποφάσισα να ασχοληθώ γιατι ητανε και αυτό που με "έκαιγε" :p

Tolis 05-10-08 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasinio (Μήνυμα 294725)
Για σου Xαρά μου και καλή αρχή.Πρώτον εξής κάνει λάθη στην σύνθεση τwν ψαριών σου.Τα gourami και τα danios(προφανώς αυτά θα εννοείς)είναι ασιατικά και δεν ταιριάζουν με τα guppy που είναι από βραζιλία.Καλο θα ήταν να κρατούσες τα guppy και να μην αύξisis τον αριθμό τους για σε λίγο από ότι βλέπω δεν θα έχεις τι να κανεις τα μωρά.Μέτρησης αμμωνίας έχεις κάνει?το ενυδρείο είναι στρωμένο?

Τα γκαπυ δεν ειναι κι ουτε ηταν ποτε απο τη βραζιλια.

delta66 06-10-08 00:45

Το "ταιριασμα" των διαφορετικων ψαριων σε ενα κοινωνικο ενυδρειο δεν εξαρταται μονο απο το αν ειναι ειρηνικα αλλα και στις απαιτησεις σε συνθηκες νερου, διατροφης και περιβαλλοντος ενυδρειου.

HaRa 06-10-08 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 294844)
Το "ταιριασμα" των διαφορετικων ψαριων σε ενα κοινωνικο ενυδρειο δεν εξαρταται μονο απο το αν ειναι ειρηνικα αλλα και στις απαιτησεις σε συνθηκες νερου, διατροφης και περιβαλλοντος ενυδρειου.

Χμμμ... να υποθέσω οτι ειναι εντάξει αφου μέχρι τωρα δεν παρουσιάσανε κατι? Είναι 2 μήνες έτσι.

(Η γκαπίνα μου εξακολουθεί να ειναι πολυ φουσκωμένη και καθόλου ευκίνητη! Για πόσο καιρό θα είναι έτσι? :()

thanasis76 06-10-08 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HaRa (Μήνυμα 295057)
Χμμμ... να υποθέσω οτι ειναι εντάξει αφου μέχρι τωρα δεν παρουσιάσανε κατι? Είναι 2 μήνες έτσι.

(Η γκαπίνα μου εξακολουθεί να ειναι πολυ φουσκωμένη και καθόλου ευκίνητη! Για πόσο καιρό θα είναι έτσι? :()

οχι οχι λαθος σκεψη...
δεν θα παρουσιασουν εμεσως αλλα σε βαθος χρονο...
πρεπει να αποφασισεις τι θελεις να κρατησεις..

Tolis 06-10-08 21:24

Μην τρελαινομαστε, τα ντανιο και τα γκουραμι ζουν σε μεγαλο ευρος νερων της Ασιας που δεν ειναι οξινα και μαλακά, και απο καθε αποψη (παραμετρων και κοινωνικη) μπορουν να ζησουν με γκαπι. Δεν μ αρεσει καθολου η ιδεα να βαζω μαζι ψαρια απο διαφορετικες περιοχες, αλλά ετερον εκατερον.

delta66 07-10-08 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 295100)
Μην τρελαινομαστε.....

:cool:
cool.
Δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι φτανει να ειναι ειρηνικα τα ψαρια για να ειναι "ταιριαστα", γι'αυτο ποσταρα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HaRa (Μήνυμα 294730)
.... Για τα ψαράκια δεν ήξερα οτι δε ειναι τεριαστα με τα υπόλοιπα. Βέβαια δεν δημιουργούνε κανένα πρόβλημα και γενικότερα είναι ενα πολυ ειρηνικο ενυδρείο .....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 294844)
Το "ταιριασμα" των διαφορετικων ψαριων σε ενα κοινωνικο ενυδρειο δεν εξαρταται μονο απο το αν ειναι ειρηνικα αλλα και στις απαιτησεις σε συνθηκες νερου, διατροφης και περιβαλλοντος ενυδρειου.


HaRa 07-10-08 19:25

Άσχημα νέα
 
Σήμερα το απόγευμα βρήκα τη γκαπίνα μου λιγότερο φουσκωμένη αλλά πεθαμένη.:( Επίσης είχε σημάδια επίθεσης στο ένα ματι και στην ουρά. Αποφάσισα να δώσω τα γκαπι μέτα απο οσα διάβασα παραπάνω. Τί μπορώ να βάλω ακόμη και σε τι αριθμό μαζι με τα γκουράμι και τα ντανιο σε 100 λίτρα? Εκτός των γκαπι έχω 1 περλ γκουραμι, 2 νταρφ γκουραμι, 4 ζέβρα ντανιο και 2 ρεντ αϊ. Θα ήθελα αν γίνεται τη γνώμη σας γιατι δε γνωριζω την καταγωγή τους και θέλω το ενυδρείο μου να έχει ταυτότητα :)

mikele 08-10-08 20:14

Λυπαμαι για την απωλεια σου
Η γκαπυνα σου πεθανε απο ταλαιπωρια (πιθανολογω)
Τα κομματια που λειπουν τα τσιμπησαν μετεπειτα τα αλλα ψαρακια

Κρατα τα γκουραμακια με τα ντανιο και τα ρεντ ειναι μια χαρα ....και πριν καλα ηταν ...ας μην ειμαστε πια τοσο υπερβολικοι

Συνεχιζε και φροντιζε το ενυδρειο σου καθαριζε τα σφουγγαρακια σου με το νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο σου αλλα μη ξεπλενεις το βιολογικο υλικο (αν δεν εχεις βαλε )
Τα νταρφ γκουραμι ειναι υπεροχα ψαρακια τα εχεις ζευγαρακι ??

Καλη συνεχεια

HaRa 14-10-08 17:25

Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον. Τα γκουραμακια οντως ειναι πολυ όμορφα και ειναι και τα αγαπημενα μου. Ομως δεν ξέρω αν είναι ζευγαράκι, δε ξέρω πως τα ξεχωρίζουνε :p. Αυτη τη στιγμή έχω ακόμη μια γκαπίνα που εγκυμονεί και φοβάμαι να μην έχει την ίδια τύχη με την αλλη. Ελπίζω αυτή τη φορά όλα να πάνε καλά!

Tolis 14-10-08 18:16

Παράθεση:

Ομως δεν ξέρω αν είναι ζευγαράκι, δε ξέρω πως τα ξεχωρίζουνε
http://www.tropical-fish-file.com/im...ourami_M.F.jpg

mikele 15-10-08 11:33

απο οτι βλεπεις δε θα βρεις δυσκολια στο να τα διαλεξεις :p:p:p

HaRa 15-10-08 15:09

:smt101:smt101:smt101:smt101:smt101:smt101Τι χαζή!!!!!!! χαχαχαχαχα σιγουρα δεν είναι ζευγάρι, είναι και τα δυο αγορακια... :o

harilaos 16-10-08 16:44

Απ' όσο ξέρω δεν φέρνουν και πολύ συχνά θηλυκά.

andreas72 17-10-08 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HaRa (Μήνυμα 297247)
:smt101:smt101:smt101:smt101:smt101:smt101Τι χαζή!!!!!!! χαχαχαχαχα σιγουρα δεν είναι ζευγάρι, είναι και τα δυο αγορακια... :o




Ίσως το δημοφιλέστερο από τα τέσσερα είδη του γένους Colisa.
Ελεύθερο απαντάται στην πυκνή βλάστηση των υγροβιότοπων της Βεγγάλης και του Άσσαμ, καθώς και στις πλημμυρισμένες καλλιέργειες της Ινδίας. Ανήκει στην οικογένεια Belondidae.
Ανακαλύφθηκε το1922 από τον F. H. Bucharman και ονομάστηκε Trichopodus lalius. Το 1923 ο Mayers καθιέρωσε το όνομα lalia μιας και οι ντόπιοι ονομάζουν έτσι το ψάρι.
Η σεξουαλική τους διμορφία είναι πολύ έντονη, αφού το θηλυκό είναι μικρότερο, με φανερά διογκωμένη κοιλιά, ομοιόμορφο γκρι-μπλε χρώμα με κίτρινες κάθετες κηλίδες, σε αντίθεση με το μεγαλύτερο αρσενικό με τις έντονες μπλε και κόκκινες κάθετες μπάρες. Αν και κανονικά είναι φιλήσυχο ψάρι, ένα «άγριο» αρσενικό μπορεί να γίνει πληγή σε ένα ενυδρείο με μικρό όγκο, λίγη βλάστηση και μικρό αριθμό από θηλυκά του είδους του.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...lisa_lalia.htm τα γράμματα βγαίνουν κίτρινα δεν ξέρω γιατί !!!!!! οποτε διάβασε στο link

delta66 17-10-08 03:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 297655)
...οποτε διάβασε στο link

Τι παιδευεσαι?
Απο την αρχη το λινκ επρεπε να δωσεις ;)

andreas72 18-10-08 08:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 297663)
Τι παιδευεσαι?
Απο την αρχη το λινκ επρεπε να δωσεις ;)

δεν παιδεύομαι. σιγά την κούραση;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02645 seconds with 11 queries