Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   330 λιτρα κοινωνικο φυτεμενο με ζωοτοκα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74851)

giokarakannas 16-10-13 15:46

330 λιτρα κοινωνικο φυτεμενο με ζωοτοκα
 
9 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες
330 λιτρα μεικτα κοινωνικο φυτεμενο με ζωοτοκα

Διαστάσεις: 150*40*55
Όγκος: 330 λιτρα μεικτα - 300 καθαρα

Κατηγορία: κοινωνικο φυτεμενο

Φυτά: egeria densa (elodea), Anubias barteri var. nana, Anubias barteri bonzai, Bacopa caroliniana, Bacopa monnieri, Ceratophyllum demersum 'Foxtail', Limnophila sessiliflora, Vallisneria sp. 'Natans'

Ψάρια / Άλλα είδη: προσεχως ζωοτοκα και αρκετα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες

Διακοσμητικά υλικά: μερικα ασβεστολιθικα βοτσαλα παραλιας, 2 ριζες μοπανι, καφε χαλαζιακη αμμος
Φόντο: -

Φωτισμός: 2 fluorence T5 54 watt each arcadia tropical, arcadia pro plant
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: Εξωτ. φιλτρο JBL Cristalprofi E1500
Θερμοστάτης: θερμαστρα 300 watt
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): 18
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 30% καθε παρασκευη
Θερμοκρασία: 26 βαθμοι

Άλλες πληροφορίες:
Εβδομαδιαιο προγραμμα παροχης υγρου λιπασματος και υγρου διοξειδιου της εταιρειας Brightwell. Καθε τρεις μηνες καθαρισμος του εξωτερικου φιλτρου.

Ειμαι ανοιχτος για εισηγησεις......

genecr 16-10-13 16:43

μια χαρά... θα κάνουν πάρτι τα ζωοτόκα :D

nazgul 16-10-13 19:49

Εχει προοπτικες να γινει παραδεισος για ζωοτοκα :p

Λιγο τα φυτα πρεπει να φουντωσουν, αλλα για να γεμισουν ολα αυτα τα λιτρα, χρειαζεται καιρος. Προσεχε με το υγρο CO2 μην το παρακανεις και εχεις απωλειες φυτων, κυριως απο κερατοφυλλο και egeria densa.

giokarakannas 17-10-13 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 793216)
Εχει προοπτικες να γινει παραδεισος για ζωοτοκα :p

Λιγο τα φυτα πρεπει να φουντωσουν, αλλα για να γεμισουν ολα αυτα τα λιτρα, χρειαζεται καιρος. Προσεχε με το υγρο CO2 μην το παρακανεις και εχεις απωλειες φυτων, κυριως απο κερατοφυλλο και egeria densa.

εχουν περασει τρεις εβδομαδες που χρησιμοποιω υγρα λιπασμα και διοξειδιο και ολα ειναι μια χαρα, τα φυτα φουντωνουν η sessiliflora εχει παρει τα πανω της και η elodea εχει διπλασιαστει. μονο η bacopa monnieri δεν παει πολυ καλα ισως λογω του χαμηλου φωτισμου...ημουν απο την αρχη απαισιοδοξος για το συγκεκριμενο φυτο γιαυτο δεν πηρα σε ποσοτητα.
-------------------------
σημερα μπηκαν και τα ζωοτοκα. 10 guppies και 4 ξυφοφοροι... φωτογραφιες αργοτερα-+13-+13

delta66 17-10-13 13:59

Πολυ ωραιο.

Ποσα εκατοστα υψος ειναι ο βυθος?
Το ενυδρειαο μπανει χωνευτα στη βαση ή ακουμπαει πανω?
Εχει πλαστικο πλαισο ή φελιζολ απο κατω? ή ακουμπαει απευθειας το τζαμι στο ξυλο?

giokarakannas 18-10-13 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 793387)
Πολυ ωραιο.

Ποσα εκατοστα υψος ειναι ο βυθος?
Το ενυδρειαο μπανει χωνευτα στη βαση ή ακουμπαει πανω?
Εχει πλαστικο πλαισο ή φελιζολ απο κατω? ή ακουμπαει απευθειας το τζαμι στο ξυλο?

βυθος 5 εκατοστα εκτος στην περιοχη της αριστερης ριζας που ειναι 2-3 εκατοστα μεχρι και καθολου..εκει δεν θα βαλω φυτα ουτως η αλλιως

χωνευτα στη βαση.. ειναι 2 εκατοστα μεσα στο ξυλο

εχει πολυστερινη απο κατω

για οποιεσδηποτε διευκρινισεις, απορειες, διορθωσεις και συμβουλες παρακαλω ρωτηστε με!! :):)

delta66 18-10-13 18:06

Πολυ παχυς τοτε ο βυθος χωρις λογο (αποψη μου)

giokarakannas 18-10-13 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 793716)
Πολυ παχυς τοτε ο βυθος χωρις λογο (αποψη μου)

γιατι το λες αυτο? ο κανονας ειναι 5 εκατοστα βυθος .....

giokarakannas 18-10-13 21:39

5 Συνημμένο(α)
και εδω οι φωτο που σας υποσχεθηκα... δεν ειναι και σουπερ ποιοτητα ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω....

delta66 19-10-13 01:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giokarakannas (Μήνυμα 793743)
γιατι το λες αυτο? ο κανονας ειναι 5 εκατοστα βυθος .....

Ποιος κανονος?
Εξηγει γιατι πρεπει να εχεις 5 εκ?
Επειδη εγω τον παραβαινω σε ολα τα ενυδρεια μου.

giokarakannas 19-10-13 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 793760)
Ποιος κανονος?
Εξηγει γιατι πρεπει να εχεις 5 εκ?
Επειδη εγω τον παραβαινω σε ολα τα ενυδρεια μου.

μα αν δεν εχεις βυθο τοτε που θα φυτευειες; τις ταμπλετες που θα τις βαζεις; θα γεμισεις αλγες μετα!

delta66 19-10-13 13:52

Ναι, αν φυτευεις χρειαζεται λιγο υψος, οσο να κρατει τα φυτα.
Αλλα τα 5 εκ. δεν ειναι κανονας, γιατι δεν φυτευουμε παντα στο βυθο.

Αυτο το υψος βυθου που βλεπω στις φωτο και οπως ειπες ειναι και χωνευτο το ενυδρειο μεσα στο επιπλο ακομα δυο ποντους, μου λεει οτι ειναι πολυ παχυς ο βυθος.
Πιστευω οτι και με μικροτερο υψος ο βυθος θα κραταγε τα φυτα κατω. (σε 4-5 ποντους αμμο φυτευα εχινοδωρους, οχι φυτακια)
Μη ξεχνας οτι ειναι λεπτοκκοκη η αμμος και κραταει καλα τα φυτα και δεν απελευθερωνεται και η ταμπλετα στη στηλη του νερου.
Πρεπει να προσεχεις προαιρετικα για αναεροβιες. (εγω ειχα wavers να βαρανε το βυθο για να γλυτωσω τα προβληματα που δημιουργηθηκαν)
4-18 εκ. παχος, ειναι η γκαμα που τις βοηθαει. Και η αμμος βοηθαει ακομα περισσοτερο τις αναεροβιες, και το οτι δεν εχει πολλα φυτα να αεριζουν το βυθο με τις ριζες τους, και το οτι οπως νομιζω δεν εχεις και σαλιγκαρια στο βυθο.

Οπως και ναχει, αν δεν υπαρξει προβλημα και δεν αλλαξεις το υψος του βυθου, καλο ειναι να βαλεις ενα πηχακι χαμηλα, κατι ξερω'γω, για να μη φαινεται η βρωμια μεσα στο βυθο απο το τζαμι χαμηλα.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....8&d=1381930838

baroutas 19-10-13 14:30

Εμένα μου αρεσει αυτο που βλέπω!!! Ακομα και τα 5 εκ βυθου ειναι όμωρφα όπως φένονται απο τζαμι!!!!

delta66 19-10-13 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baroutas (Μήνυμα 793823)
Εμένα μου αρεσει αυτο που βλέπω!!! Ακομα και τα 5 εκ βυθου ειναι όμωρφα όπως φένονται απο τζαμι!!!!

:smt023
αποψεις λεμε

giokarakannas 19-10-13 15:22

αν μιλας για τη βρωμα εχει μια βαση αυτο που λες. το πιχακι ομως τι ειναι;

εντωμεταξει εχω σαλιγκαρια λαθρεπιβατες και μαλιστα σε ενα ικανοποιητικο αριθμο αλλα επειδη ειναι πολλα τα λιτρα δεν ενοχλειται αισθητικα το ματι εκτος του οτι ειναι και μικροσκοπικοι..

delta66 20-10-13 00:17

https://www.google.gr/search?q=%CF%8...ficial&spell=1

giokarakannas 22-10-13 08:21

Η πρωτη γεννα σημερα!! Ειδα 2 κρυμμενα στο κερατοφυλλο!!

nazgul 22-10-13 17:49

Σε λιγο θα ρωτας πως σταματανε! :D

Να τα χαιρεσαι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01814 seconds with 11 queries