Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Απορία για κερατόφυλλο και μικρή πλαστική γυάλα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40373)

endymion 13-05-10 12:19

Απορία για κερατόφυλλο και μικρή πλαστική γυάλα
 
Να ρωτήσω λοιπόν κάτι. Μου έδωσε ένας φίλος από το φόρουμ ο Παρης αρκετό κερατόφυλλο και μπόλι για να ξεκινήσω. Το είχα φυτέψει αν και δεν έχει ρίζες και συνεχώς έβγαινε στην επιφάνεια αν και το είχα στερεώσει. Το άσχημο είναι ότι έχει αρχίσει και μαδάει συνεχώς και έχει μείνει μια μικρή ποσότητα η οποία επιπλέει στη γωνία του ενυδρείου. Το υπόλοιπο πάει και κολλάει στο φίλτρο ευτυχώς έχει το προστατευτικό και δεν βουλώνει. Μήπως να το βάλω σε ένα δοχείο ξεχωριστά με νερό ενυδρείου να αναπτυχθεί γιατί φαντάζομαι πως τα κλαδέματα δεν ήταν και γερά γι αυτό άλλωστε και τα κόβουμε. Τώρα αν το αφήσω απλά να επιπλέει δεν θα μαδησει από το νερό που βγάζει η φλογέρα του φίλτρου?

Έχω 5 guppy 3 θηλυκά και 2 αρσενικα. Το θέλω το κερατόφυλλο και επειδή είναι εύκολο και για τα μικρά αργότερα.

Από παλιά είχα μια μικρή πλαστική γυάλα για ένα μονομάχο από παιδί. Μπορώ εκεί να βαλω τα μικρά με ένα φίλτρο εσωτερικό?Πρέπει να είναι 28 λίτρα διαστάσεις 20χ12χ12

prospathw 13-05-10 12:33

το κερατοφυλλο πρεπει να επιπλει..οταν το "φυτευεις" σαπιζει το μερος του που ειναι μεσα στο χαλικι και ξαναβγαινει στην επιφανεια!οποτε αν θες να αναπτυχθει ασε το στη γωνιτσα που λες και μη φοβασε!μεγαλωνει πολυ πιο γρηγορα απο οτι φανταζεσαι:)

endymion 13-05-10 12:35

Οπότε να μην με ανησυχεί που μαδάει? πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα έχω άλλο πρόβλημα σωστά?

prospathw 13-05-10 12:42

αν συνεχησεις να το φυτευεις θα μαδαει.αφησε το εκει που ειναι και θα παει μια χαρα!;)

endymion 13-05-10 12:50

Σε ευχαριστώ πολύ!

exelix 13-05-10 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 445752)
αν συνεχησεις να το φυτευεις θα μαδαει.αφησε το εκει που ειναι και θα παει μια χαρα!;)


Αν το θέλει σε ένα σημείο δεν μπορεί να το δέσει με πετονιά σε μία πέτρα και να τη χώσει αυτή στο χαλίκι, με το φυτό ίσα ίσα έξω από το χαλίκι;

prospathw 13-05-10 12:56

δεν το εχω δοκιμασει...υποθετω πως μπορει.αν και για να στερεωθει θα πρεπει να το δεσει σφιχτα.οποτε ισως παλι σαπισει και παει στην επιφανεια...

Kostis-Salonika 14-05-10 23:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από endymion (Μήνυμα 445746)
Οπότε να μην με ανησυχεί που μαδάει? πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα έχω άλλο πρόβλημα σωστά?

Μέτρησες τα ΝΟ3 σου; Γιατί "τρώει" πάρα πολλά από αυτά και αν δεν έχεις από 7,5 έως 10 στις μετρήσεις σου είναι λογικό να μην αναπτύσεται επίσης. Εγώ είδα το δικό μου να παίρνει τα πάνω του τελευταία (όπως και τα υπόλοιπα φυτά που έχω) όταν σταθεροποίησα τα δικά μου ΝΟ3 σε αυτά τα επίπεδα .

giannisaek 15-05-10 09:40

Εγώ το κερατόφυλλο το στρίμωξα με μια πέτρα σε μια γωνία του ενυδρείου και τις άκρες του τις έβαλα κάτω από την πέτρα ανάμεσα χαλικιού και πέτρας χωρίς να το δέσω και πάει μια χαρά εδώ και τέσσερις μήνες. Απλώς για να αναπτυχθεί όπως λέει και ο Kostis-Salonika θέλει νιτρικά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01364 seconds with 11 queries