Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αρχαριος- στρωσιμο ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30656)

andst87 04-03-09 19:08

αρχαριος- στρωσιμο ενυδρειου
 
γεια σας
ειμαι καινουργιος και εγω στο χομπι και θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι ασφαλες να παρω μπολι απο το petshop που αγορασα το ενυδρειο μου για να το στρωσω?

Πάνος 04-03-09 19:10

κανεις δε μπορει να το ξερει αυτο....αν δε δει το ενυδρειο....(που και παλι ειναι ρισκο)
αν ο πετσοπας σου ειναι επιμελης με τα ενυδρεια του...και αν τα ψαρια του φαινονται υγιη.....ισως ειναι οκ..
ομως μη ξεχνας οτι στα ενυδρεια των πετσοπ μπαινουν πολλα ψαρια και εναλλασσονται συχνα.....
προσωπικα θα προτιμουσα να παρω μπολι απο υγιες ενυδρειο χομπιστα...

andst87 04-03-09 19:13

μαλλον εχεις δικιο
παντως στην Πατρα θεωρειται ο καλυτερος σε οτι αφορα τα ενυδρεια

ANXRI 04-03-09 19:21

Όπως σου είπε και ο panos, για να κάνεις καλή αρχή,
καλύτερα ζήτα μπόλι από κάποιον συνχομπίστα.
Όταν είσαι έτοιμος βάλε μια ζήτηση στην αντίστοιχη κατηγορία.

beat89 04-03-09 19:26

βασικα εγω εχω το ενυδρειο μου 1 μηνα κ ειναι στρωμενο.
λετε να επαρκει το μπολι,για να δωσω,που εχει δημιουργηθει στο φιλτρο μου ή ειναι ακομα νωρις?

duaz 04-03-09 23:02

θα πρέπει να δώσεις μια αναλυτική κατάσταση του ενυδρείου σου πόσες
μέρες είναι στρωμένο k πως ...?

μετρήσεις και με τι ..?

τι φίλτρο είναι κτλ

ώστε να σε κατατοπίσουν σε όλα ..

αλλα περιέγραψε μας και τι έχεις στο μυαλό σου να κανεις με το καινούργιο .

beat89 04-03-09 23:34

ειναι βιολογικο φιλτρο κ ειναι στρωμενο περιπου 1 μηνα με μπολι.
αμμωνια κ νιτρωδη μηδεν με υγρα τεστ.
απλα ρωταω αν μπορω να δωσω στο αλλο παιδι μπολι...

Πάνος 04-03-09 23:39

στο "αλλο παιδι" αναφερεται ο προλαλησας.....θα προτεινα παντως σε σενα να μην πειραξεις βιολογια ενος μονο μηνα...

duaz 04-03-09 23:40

περίμενε τους αρχηγούς να μιλήσουνε ... αν και θεωρώ πως πρέπει να τρέχει πολύ περισσότερο ένα ενυδρείο ώστε να έχει αποκατασταθεί εντελώς το σύστημα σου ...για να δούμε τι θα πούνε ...

νομίζω αγαπητέ μας φιλε από την πάτρα πως σημασία έχει να "κανεις" όλα τα βήματα ένα προς ένα ώστε και εσύ να κατανοήσεις όλα αυτά τα στάδια και να εξοικειωθείς με το καιρό σε όλα τα επίπεδα ...
οποτε ... αμμωνία .. υγρά test ...
και έχεις δρόμο πολύ ... το θέμα με το μπόλι ξεχνα το για μένα ... αφού ούτε σε κυνηγάει κανεις ούτε βιάζεσαι ...
και θα σου πρότεινα πριν κανεις οτιδήποτε ρίξε καμια εβδομάδα και βάλε διάβασμα επίσης είσαι πολύ τυχερός που ξεκινάς τώρα με καινούργιο ενυδρείο και με ασφαλές βήματα ο κόπος σου θα σε αποζημιώσει
καλο διάβασμα και απόλαυσε το ..

φιλικά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries