Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Βοηθεια για την κατασκευη γλαστρολιμνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62016)

fotis_k 02-05-12 20:37

Βοηθεια για την κατασκευη γλαστρολιμνης
 
Σκεφτομαι να φτιαξω μια γλαστρολιμνη στο μπαλκονι με χρυσοψαρα και θελω λιγο την βοηθεια σας..Αρχικα αυτο που εχω σκεφτει ειναι οτι την θελω οσο το δυνατον μεγαλυτερη και πηλινη..Εχω βρει στο πρακτικερ κατι μεγαλες αλλα εχουν τρυπα απο κατω..Μπορω να χρησιμοποιησω μια τετοια και να κλεισω την τρυπα με καποιο τροπο?Εσεις τις δικες σας απο που τις εχετε παρει και που περιπου κυμαινονται οι τιμες?

in the pond 03-05-12 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 667092)
Σκεφτομαι να φτιαξω μια γλαστρολιμνη στο μπαλκονι με χρυσοψαρα και θελω λιγο την βοηθεια σας..Αρχικα αυτο που εχω σκεφτει ειναι οτι την θελω οσο το δυνατον μεγαλυτερη και πηλινη..Εχω βρει στο πρακτικερ κατι μεγαλες αλλα εχουν τρυπα απο κατω..Μπορω να χρησιμοποιησω μια τετοια και να κλεισω την τρυπα με καποιο τροπο?Εσεις τις δικες σας απο που τις εχετε παρει και που περιπου κυμαινονται οι τιμες?

Οι κινέζικες κλασικές γλαστρόλιμνες για χρυσόψαρα, είναι βασικά στρογγυλές πήλινες γλάστρες μεγάλων διαστάσεων.;) Επομένως, αν διασφαλίσεις ότι θα κλείσεις καλά με σιλικόνη την τρύπα στον πυθμένα, είναι ότι καλύτερο, γιατί πάνω απ' όλα ο πηλός προσφέρει πολύ καλύτερη απομόνωση προς τις καιρικές συνθήκες (χειμώνα-καλοκαίρι). Για πόσα λίτρα πας ή καλύτερα ποιές είναι οι διαστάσεις της γλάστρας που επέλεξες?

fotis_k 03-05-12 15:35

Δεν εχω επιλεξει ακομα Βασιλη αλλα ψαχνω για κατι μεγαλο σιγουρα(τοσο οσο θα ειναι και ασφαλες για το μπαλκονι-λογω βαρους).Προς το παρον το μεγαλυτερο που εχω βρει ειναι κατι στρογγυλες διαμετρου 1,5 + περιπου μετρου.Αυτες που αναφερεις εσυ που μπορω να τις βρω και ποσο περιπου κοστιζουν?Αν κλεισω δηλαδη την τρυπα με σιλικονη δεν θα εχω προβλημα?

in the pond 03-05-12 16:02

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 667237)
Δεν εχω επιλεξει ακομα Βασιλη αλλα ψαχνω για κατι μεγαλο σιγουρα(τοσο οσο θα ειναι και ασφαλες για το μπαλκονι-λογω βαρους).Προς το παρον το μεγαλυτερο που εχω βρει ειναι κατι στρογγυλες διαμετρου 1,5 + περιπου μετρου.Αυτες που αναφερεις εσυ που μπορω να τις βρω και ποσο περιπου κοστιζουν?Αν κλεισω δηλαδη την τρυπα με σιλικονη δεν θα εχω προβλημα?

Μην αναφέρετε κάθε τόσο το βάρος στο μπαλκόνι βρε παιδιά! Προσπαθίσατε ποτέ να ζυγήσετε ή να σηκώσετε ένα πλυντήριο γεμάτο νερό? Αν ήταν να παιζόταν η ασφάλεια των κτηρίων με 300-500 λίτρα νερό τότε τα μισά θα είχαν ήδη καταρρεύσει.

Πρέπει να διασφαλίσεις ότι η τρύπα θα κλείσει καλά. Να γεμίσεις την τρύπα με καλής ποιότητας σιλικόνη, να πάρεις και ένα επίσης πήλινο πιάτο γλάστρας, να το γεμίσεις και αυτού την κάτω του πλευρά με σιλικόνη και να καλύψεις το σημείο της τρύπας της γλάστρας.

Από τιμές, σήμερα μπορείς να βρεις τα πάντα και σε προσιτές τιμές. Πρόσφατα (στην Κύπρο) βρήκα κάτι πραγματικά μεγάλες κινέζικες γλάστρες με σχέδια απ' έξω (όπως τις κλασικές γλαστρόλιμνες) και μπήκα στον πειρασμό....μου έφυγε γρήγορα βέβαια, γιατί ήδη ο κήπος με τις 2 λίμνες μου και το ενυδρείο μου, μου "τρώνε" αρκετά...

Να και ένα σχεδιάκι...

fotis_k 03-05-12 16:52

Τελειο Βασιλη..Κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι!Το σημειο που θα μπει ειναι φωτεινο αλλα δεν το βλεπει καθολου αμεσα ο ηλιος αλλα φανταζομαι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα εκτος του οτι ισως να μην επιβιωνει καποιο φυτο αλλα δεν με απασχολει ιδιαιτερα..Για φιλτρο εχω σκεφτει κατι σε εξωτερικο αλλα θα δουμε..Θα σας ενημερωσω συντομα με φωτογραφιες.:)

in the pond 03-05-12 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 667248)
Θα σας ενημερωσω συντομα με φωτογραφιες.:)

Aναμένουμε λοιπόν!

fotis_k 26-05-12 20:37

Επιστρεφω και παλι στο θεμα με αποριες.Επειδη δεν βρισκω καποια γλαστρα στο μεγεθος που την θελω αποφασισα να την φτιαξω μονος μου.Σκεφτηκα κατι σαν τελαρο ξυλινο με σανιδες και απο μεσα να μπει liner.Το εχει δοκιμασει κανενας?Θα αντεξει?

Να και μερικες φωτογραφιες για το πως το εχω φαταστει:

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BE...w=1024&bih=485

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BE...w=1024&bih=485

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BE...w=1024&bih=485

Χρηστος Ζ. 26-05-12 23:12

καλη ιδεα, μονο να προσεξεις εκει που ενωνονται τα ξυλα να ειναι βιδωμενα και οχι καρφωμενα για να αποφυγεις μελλοντικα προβληματα. τα ξυλα σαν αυτα της πρωτης φωτο (πρεπει να εχουν παχος γυρω στα 4 εκατοστα, τις αλλες φωτο δεν τις ειδα) αντεχουν την πιεση του νερου στις διαστασεις που θελεις να φτιαξεις.
δεν εχω φτιαξει κατι τετοιο αλλα λογω της δουλειας μου μπορω να σου πω οτι δεν τιθεται θεμα αντοχης στην πιεση. μην ξεχασεις να βαψεις τα ξυλα με καποιο λουστρο πριν κανεις οτιδηποτε.

maikl 27-05-12 11:23

Αν και θελεις γλαστρολιμνη δες και για κατι τετοιο.Μετα το "ντυνεις" απο εξω.
Παλιοτερα ειχε στα πρακτικερ-Λερου μερλιν με 70-80 ευρω περιπου αν θυμαμαι καλα.

fotis_k 04-06-12 18:10

Τελικα κατεληξα στις διαστασεις τις γλαστρολιμνης και τα λιτρα μου βγαινουν 680:confused: Λετε να υπαρχει τελικα θεμα με το βαρος της κατασκευης?Τι φιλτρο μου προτεινετε?(το σχημα θα ειναι ορθογωνιο παραλληλογραμμο)

in the pond 04-06-12 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 671268)
Επιστρεφω και παλι στο θεμα με αποριες.Επειδη δεν βρισκω καποια γλαστρα στο μεγεθος που την θελω αποφασισα να την φτιαξω μονος μου.Σκεφτηκα κατι σαν τελαρο ξυλινο με σανιδες και απο μεσα να μπει liner.Το εχει δοκιμασει κανενας?Θα αντεξει?

Mια χαρά γίνεται και μάλιστα χρησιμοποιείται αρκετά στο εξωτερικό η ξύλινη κατασκευή. Φτάνει βέβαια να γίνει σωστά με κόντρες και επιπλέον βίδες για ενίσχυση. Να ένα παράδειγμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01742 seconds with 11 queries