Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Co2 Tetra (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10735)

IVAN 11-02-06 14:07

Co2 Tetra
 
Ξέρει καποιος να μου πει αν το kit της Tetra (CO2) κάνει δουλειά?

klaz 11-02-06 15:43

κανει δουλεια,εξαρταται βεβαια και απο αλλες παραμετρους που δεν τους αναφερεις,οπως τα λιτρα του ενυδρειου σου,περιπου ποσα φυτα εχεις μεσα,καθως και τον φωτισμο που εχεις.συνηθως το συγκεκριμενο συστημα ειναι για μαξιμουμ 100λιτρο ενυδρειο,οχι ιδιαιτερα φυτεμενο,και με μεγαλο μειονεκτημα οτι ειναι χειροκινητο οσο αναφορα την παροχη του,αλλα και που και που στομωνει η μεμβρανη του πλαστικου,και πρεπει να την καθαριζεις........γραψε μας λοιπον πληρως το ενυδρειο σου για να σε βοηθησουμε καλυτερα....:)

Μάγδα 13-02-06 09:55

Εγώ δεν είχα μείνει ευχαριστημένη όταν το χρησιμοποιούσα.
Το ότι κλείνουν συχνά οι πόροι της μεμβράνης όπως είπε και ο klaz είναι μειονέκτημα, πρέπει συνεχώς να την καθαρίζεις, φθείρεται εύκολα και δεν είχα και σταθερό διοξείδιο.

pani 13-02-06 13:13

Και πώς έλυσες τελικά το πρόβλημα Μάγδα μου;

Tolis 13-02-06 13:30

O διαχυτηρας που ερχεται μαζι, δεν ειναι κακος (για ενυδρεια κατω των 100 λιτρων) αν υπαρχει κοντα του ροη νερου απο την εξοδο ενος φιλτρου - αντλιας. Η μεμβρανη του καθαριζεται ευκολα με μια οδοντοβουρτσα σκληρη.
Το υπολοιπο συτημα δεν λεει, καλυτερα να συνδεσεις τον διαχυτηρα με ενα DIY CO2.

Μάγδα 13-02-06 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pani
Και πώς έλυσες τελικά το πρόβλημα Μάγδα μου;

Με το υγρό διοξείδιο της Seachem, σε ενυδρείο 60 λίτρων.

pani 13-02-06 20:28

(Με το υγρό διοξείδιο της Seachem, σε ενυδρείο 60 λίτρων)

Μάγδα μου, το κάνεις λίγο πιο κατανοητό, σε παρακαλώ, γιατί όπως ξέρεις δεν κατέχω πολλά πράγματα σε αυτόν τον τομέα.

Tolis 13-02-06 21:24

Η Seachem βγαζει το Flourish Excel, ενα μπουκαλακι που δινει ανθρακα στα φυτα σε υγρη οργανικη μορφη (με αλλο τυπο) σε μικρα-μεσαια ενυδρεια. Κατα τη γνωμη μου ακριβο.

Μάγδα 14-02-06 12:20

Σου το περιέγραψε ο Τόλης Πανίτσα μου.
Απλά σε μένα το σύστημα της Tetra σε σύγκριση με το υγρό της Seachem έβγαινε και πιο ακριβό και λιγότερο αποτελεσματικό, οπότε και κατέληξα στο δεύτερο.
Πάντως εάν ρωτάς για το 400λιτρο σου σίγουρα δεν κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο.Καλύτερα να προχωρήσεις με φυάλη όπως σκέφτεσαι να κάνεις.

yannis 14-02-06 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Η Seachem βγαζει το Flourish Excel, ενα μπουκαλακι που δινει ανθρακα στα φυτα σε υγρη οργανικη μορφη (με αλλο τυπο) σε μικρα-μεσαια ενυδρεια. Κατα τη γνωμη μου ακριβο.

Το Flourish Excel επηρεάζει το Ph?

Tolis 14-02-06 14:18

Oxi

yannis 14-02-06 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Oxi

Merci


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01439 seconds with 11 queries