Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Δεν ξερω πως το λενε αλλα το θελω. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86109)

Michali[s] 17-04-15 15:36

Δεν ξερω πως το λενε αλλα το θελω.
 
5 Συνημμένο(α)
Περπατωντας στην κεντρικη πλατεια του Aix en Provence επεσα πανω σε αυτο και επαθα πλακα. Νομιζω προκειται απλα για ενα βραχο πανω στον οποιο ριξανε κανα δυο σπορια απο το φυτο ( το οποιο δεν ξερω πως λεγεται και αν μπορει κανεις να το ξεχωρισει θα του ειμαι υποχρεος ), καποια moss ( ονομα? ) και κρατανε υγρο με το συντριβανακι απο πανω.


Δεν ειναι και κανα τρελο concept, αλλα δινει μια πολυ ωραια ατμοσφαιρα στο κομματι του δρομου που ειναι. Και κολλησα γιατι κατι αναλογο εχουμε και στην περιοχη μου. Κοστισε ( λενε/γραφουν ) 15 χιλιαρικα.

Η τελευταια φωτογραφια ειναι απο την γειτονια. Πηρε περιπου ενα χρονο για να χτιστει και οπως βλεπετε ειναι ενα κοσμημα.

Γιώργος Κ 17-04-15 15:48

Ειναι ειδος φτερης ... θελει υγρασια και μπορεις να παρεις μερικες ριζες για βιβαριουμ! Το καλοκαιρι με τις μεγαλες θερμοκρασιες θα σου χαλαει λιγο αλλα μετα θα φτιαχνει παλι!

lifefx 17-04-15 16:05

Ομορφιά.
Ίδιο με της γειτονιάς σου:D

Apollwnas 17-04-15 16:24

Μπραβο 15 χιλιαρικα ε ?τα 14 λογικα θα πηγαν τσεπη κ το 1 για το κοσμημα..

Anna10 17-04-15 16:32

Νομιζω είναι αυτή η από την ιδια οικογενεια.
https://www.google.gr/search?q=fern+...pillus-veneris

Michali[s] 17-04-15 17:03

Τελεια. Ευχαριστω πολυ παιδια. Ελπιζω να την βρω εδω γυρω.


Μην ειστε κακεντρεχεις ρε.. .αμα το δειτε απο κοντα θα διαπιστωσετε πως τα αξιζε τα λεφτα του. Λιγο συρμα γυρω γυρω, πετας και μερικες κοτες μεσα και ειναι ετοιμο. Με 15 χιλιαρικα τι καλυτερο θα μπορουσες να κανεις?! Αδερφε νομιζω της γειτονιας μου ειναι λιγο καλυτερο. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.


Απολλωνα φημολογειται πως αυτος που πηρε τα 14 ηταν/ειναι και μεγαλος decorator/spacevisualizer/αρχιτεκτοντας. Καταλαβες? Τον ψαξαμε - τον βρηκαμε - του δωσαμε τα λεφτα και ειπαμε - Φτιαξε μας κατι που δεν βλεπετε. Ε... καλη δουλεια εκανε. Δεν μπορεις να πεις.

Apollwnas 17-04-15 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] (Μήνυμα 885421)
Τελεια. Ευχαριστω πολυ παιδια. Ελπιζω να την βρω εδω γυρω.


Μην ειστε κακεντρεχεις ρε.. .αμα το δειτε απο κοντα θα διαπιστωσετε πως τα αξιζε τα λεφτα του. Λιγο συρμα γυρω γυρω, πετας και μερικες κοτες μεσα και ειναι ετοιμο. Με 15 χιλιαρικα τι καλυτερο θα μπορουσες να κανεις?! Αδερφε νομιζω της γειτονιας μου ειναι λιγο καλυτερο. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.


Απολλωνα φημολογειται πως αυτος που πηρε τα 14 ηταν/ειναι και μεγαλος decorator/spacevisualizer/αρχιτεκτοντας. Καταλαβες? Τον ψαξαμε - τον βρηκαμε - του δωσαμε τα λεφτα και ειπαμε - Φτιαξε μας κατι που δεν βλεπετε. Ε... καλη δουλεια εκανε. Δεν μπορεις να πεις.

χαχαχ ωραιος !!!Τα ευσημα στον καλλιτεχνη τοτε!!παλι καλα που το πηρες με χουμορ ε !!:D:D:D

Πάνος 17-04-15 18:43

επισκεψου τον βασιλικο κηπο εδώ στην Αθηνα να δεις το ιδιο φυτο στο ιδιο στυλ πανω σε βραχο υγρο από συντριβανακι....α, και κατω από σκια πυκνοφυτης πέργκολας. ;)

kgf12345 17-04-15 19:45

καλο:)
υπαρχει και στην ελλαδα το φυτο.θα το βρεις και στην ανθοκομικη κηφησιας.περσι το ειχανε,λογικα θα το εχουνε και φετος.
ειχα παρει κιολας προπερσι αν θυμαμαι σωστα,αλλα δε μου πηγε καλα.
μαλον εφταιγα εγω ομως γιατι το εβγαλα απτη γλαστρα του και τοβαλα χυμα,και μαλον την ακουσε απαυτο.

sarpijk 17-04-15 21:23

Maidenhair fern. Το ψαχνω και εγω.

Michali[s] 19-04-15 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 885427)
επισκεψου τον βασιλικο κηπο εδώ στην Αθηνα ;)

Μπηκε στα προσεχως.


Γιωργο οταν και αν βρω θα σου ζητησω λεπτομερειες γιατι δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις με αυτο.
Εαν την βρω καπου θα ενημερωσω εδω sarp.

sarpijk 19-04-15 14:36

Να γιατι το ψαχνω
http://i.imgur.com/8itbsLv.jpg
http://i.imgur.com/Itvlc47.jpg
http://i.imgur.com/oR2IRHb.jpg
Μιχαλη εαν βρω και εγω εδω θα ενημερωσω.

lifefx 19-04-15 16:19

Αυτά φιλαράκι δεν μας τα εχεις πει!!!!

Βερι μπιουτιφουλ λέμε!:p

Για το απο πάνω παραδεισάκι μιλάω...

sarpijk 19-04-15 19:03

Γιωργο αν πας απο το φυτωριο δες εαν το εχει. Το ενυδρειο που εβαλα πιο πανω δεν ειναι το δικου μου για να μην παρεξηγουμαστε!

rottbea 19-04-15 19:10

Για κανε μια αναζητηση σε
Αδίαντο πολυτρίχι,Adiantum capillus:D
Η ονομασία Αδίαντο (α-δίαντο = μη υγρανθείς) προέρχεται από το ότι δεν μουσκεύεται μέσα στο νερό. Η λατινική ονομασία Capillus- Veneris σημαίνει κόμη της Αφροδίτης και αναφέρεται στη Θεά του Έρωτα που αναδύθηκε από τα κύματα με στεγνά μαλλιά. Θα το ακούσουμε σε κάποιες περιοχές να το λένε μαλλόχορτο Προέλευση:Τροπική Αμερική, ύψος:Μέχρι 40 cm
Μεταμφύτευση:Την Άνοιξη σε χώμα με αρκετή τύρφη Το συναντούμε κοντά σε πηγές, σε τοιχώματα πηγαδιών και γενικά σε μέρη που υπάρχει άφθονο νερό. Ονομάζεται και πολυτρίχι ή ψαλιδόχορτο ή περικοκλάδι.

kgf12345 19-04-15 19:26

γειασου ρε δημητρη φωτεινε παντογνωστη:D:smt023
θα ξαναδοκιμασω κιεγω φετος στη λιμνη:)

rottbea 19-04-15 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 885825)
γειασου ρε δημητρη φωτεινε παντογνωστη:D:smt023
θα ξαναδοκιμασω κιεγω φετος στη λιμνη:)

:smt052:smt041

tsoui 19-04-15 21:31

Α γεια σου βρε Δημητρη και ελεγα που το εχω ξαναδει ειχα σκασει
Βλεπω στην ανθοκομικη να γινεται αποβαση GAB :D

YΓ:@rottbea κανε χωρο στον κηπο :)

lifefx 19-04-15 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 885820)
Γιωργο αν πας απο το φυτωριο δες εαν το εχει. Το ενυδρειο που εβαλα πιο πανω δεν ειναι το δικου μου για να μην παρεξηγουμαστε!

Δεν το έχει.
Πρόσφατα παρήγγειλε απο Ολλανδία αλλά αυτό δεν το έφερε.
Πάντως η κοινή που έχω εγώ δεν αναπτύσσεται μεν αλλά κρατάει καλά

rottbea 19-04-15 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 885866)
Α γεια σου βρε Δημητρη και ελεγα που το εχω ξαναδει ειχα σκασει
Βλεπω στην ανθοκομικη να γινεται αποβαση GAB :D

YΓ:@rottbea κανε χωρο στον κηπο :)

Χρηστο βαλε την μιμοζα τωρα.
Ειναι ευκολη.

Michali[s] 20-04-15 07:26

Καλημερα σε ολα τα παιδακια.


Λοιπον νομιζω το φυτο το βρηκα(το ειδα απο μακρια - δεν μπορεσα να πλησιασω). Το προβλημα ειναι οτι ειναι σε αυλη φυτεμενο, ευτυχως φιλου.

Το ερωτημα λοιπον. Εαν ειναι αυτο το φυτο, μπορω να βγαλω ενα κομματι χωρις να χαλασω το υπολοιπο και να εχω πιθανοτητα αυτο που θα παρω να μην μου πεθανει?
Μπορει να μου εξηγησει καποιος που το εχει/ειχε/εχει απλα δει, πως ριζωνει το φυτο? Και πως/εαν μπορω να το κανω propagate ( πολλαπλασιασω εννοω, απλα propagate το λεμε στο χωριο μου )?

Ωραια, τωρα εχουμε και επισημη/ες ονομασια/ες.


Sarp, δωσε λινκ να δουμε καμμια φωτογραφια παραπανω. Δυνατο το ενυδρειο..

lifefx 20-04-15 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] (Μήνυμα 885906)
Sarp, δωσε λινκ να δουμε καμμια φωτογραφια παραπανω. Δυνατο το ενυδρειο..

Ναι αντε βαλε μας καμια ακομα:)

sarpijk 20-04-15 10:24

http://www.ukaps.org/forum/threads/a....25069/page-22

lifefx 20-04-15 10:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 885929)

Ααααααααυτα είναι!:smt118
Η πρώτη φωτο μας δείχνει άλλο.Όχι λάθος, το ίδιο είναι
Τα δυο ψαράκια που φαίνονται,plakat είναι;

sarpijk 20-04-15 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 885930)
Ααααααααυτα είναι!:smt118
Η πρώτη φωτο μας δείχνει άλλο.Όχι λάθος, το ίδιο είναι
Τα δυο ψαράκια που φαίνονται,plakat είναι;

http://www.seriouslyfish.com/species...sphromenoides/

lifefx 20-04-15 11:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 885931)

Ιριδιζουν τα πτερύγια απο το φώς και με μπέρδεψαν.
Άσε που είναι και τριπλάσια.
Ε καλά, πες οτι δεν το ρωτησα ποτέ....:D

japetus 20-04-15 11:34

Έχω χρόνια Adiantum, δεν έχει πρόβλημα να το χωρίσεις για να πολλαπλασιαστεί, γενικά πολύ εύκολο φυτό, θέλει μόνο σε ένα σημείο μεγάλη προσοχή..
Θέλει υγρασία και πάντα να είναι υγρό το υπόστρωμα.. Έτσι, έστω και για λίγο αν ξεχαστείς και μείνουν στεγνές οι ρίζες του, πάει...

Michali[s] 20-04-15 20:35

Αυτα ειναι...


Japetus δεν εχω καταλαβει κατι.. Το φυτο χρειαζεται χωμα ή ειναι σαν τον παπυρο που απλα θελει νερο στις ριζες? Δηλαδη πανω σε ενα μονιμα νωπο βραχο η κορμο, ζει?

lifefx 24-04-15 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 885822)
Για κανε μια αναζητηση σε
Αδίαντο πολυτρίχι,Adiantum capillus:D
Η ονομασία Αδίαντο (α-δίαντο = μη υγρανθείς) προέρχεται από το ότι δεν μουσκεύεται μέσα στο νερό. Η λατινική ονομασία Capillus- Veneris σημαίνει κόμη της Αφροδίτης και αναφέρεται στη Θεά του Έρωτα που αναδύθηκε από τα κύματα με στεγνά μαλλιά. Θα το ακούσουμε σε κάποιες περιοχές να το λένε μαλλόχορτο Προέλευση:Τροπική Αμερική, ύψος:Μέχρι 40 cm
Μεταμφύτευση:Την Άνοιξη σε χώμα με αρκετή τύρφη Το συναντούμε κοντά σε πηγές, σε τοιχώματα πηγαδιών και γενικά σε μέρη που υπάρχει άφθονο νερό. Ονομάζεται και πολυτρίχι ή ψαλιδόχορτο ή περικοκλάδι.

Μήπως έχεις και καμια επιπλέον πληροφορία για τον τρόπο η τρόπους φύτευσης της και γενικά για την καλλιέργεια της;
Βρήκαμε το φυτό και δε ξέρουμετι να το κάνουμε τώρα:D

Αν το δεσω σε ενα ξύλο και το ρίζωμα του είναι μέσα στο νερό θα είναι εντάξει;
Μήπως θέλει κάποιο υπόστρωμα;
Στις φωτογραφιες φαίνεται απλα να ακουμπάει επανω στο ξύλο.

kgf12345 24-04-15 08:28

ετσι με το ριζωμα του σκετο το ειχα βαλει στη λιμνη και δεν κρατησε.
δεν ξερω τι εφταιξε.ισως να ηθελε καλυτερη προσαρμογη?
να το αφηνα δηλαδη λιγο καιρο στη γλαστρα του στο νερο.

ισως να το πειραξε ο φωτισμος,η η ζεστη εξω το καλοκαιρι,δεν ξερω,παντως μεχρι να παρεις πληροφοριες περισσοτερες μη βιαστεις να κανεις μεγαλες αλλαγες στο φυτο:D

μου φαινεται περιεργο ομως που δεν πηγε καλα στη λιμνη γιατι και εξω που τοχω δει σε πηγες και βρυσες,τοχω πετυχει πανω σε βραχια κλπ,αρα ουτε εκει ειχε πολυ χωμα.

αν εχει ο δημητρης κανα λινκ μπορει να το βαλει αν μπει και το δει.
θα ψαξω κιεγω μετα που θα γυρισω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02623 seconds with 11 queries