Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ρωγμή στο πάτο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60035)

zak 10-02-12 11:32

Ρωγμή στο πάτο
 
Προσπαθοντας να κάνω διαφορα μεσα στο ενυδρείο. Εκανα μια ρωγμή στο πάτο του ενυδρείου την οποία δεν είδα οτι την έκανα και οταν το γέμισα άρχισε να χάνει νερό.

Αυτή τη στιγμή δεν έχω εικόνα γιατι αδειάζει. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 80μΧ24πλατος μικρόΧ34πλατος μεσαίοΧ50 ύψος. Είναι με κούρμπα.


Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξει??
Δεν έχω προσβαση από μέσα από το ενυδρείο γιατι είναι από πίσω και είναι κολλημένη με πολυουρεθάνη η πλάτη.
Έχω προσβαση μόνο από κάτω από το ενυδρείο.


Φωτογραφία θα βάλω πιο μεσημέρι που θα το έχω αδειάσει τελείος.


Ξέρει κανείς?

tsoum 10-02-12 11:40

Πωωωωωωωω ρε γκαντεμιά.... Δεν θέλει να στηθεί αυτό το ενυδρείο... Έχεις δύο επιλογές. Ή κολλάς εναν 2ο πατο απο κάτω, ή ξεκολλας τον παλιό και βάζεις τον καινούργιο. Υπάρχει τελάρο πλαστικό γύρω απο τον πατο λογικά. Αυτό βγαίνει;

beeromixalhs 10-02-12 11:51

(μπαταρία)
κρίμα το κόπο σου (και το κόπο μου) ρε Ζακ
Στο ματιάσανε δεν εξηγείτε αλλιώς

kixlidatos 10-02-12 11:54

Αν ειχες προσβαση απο μεσα θα ηταν ευκολο.Τωρα κανε αυτο που σου λεει ο φιλος,αλλα με πολυ παχυ γυαλι.Τι διασταση ειναι?Βαλε και πολυ σιλικονη απο μεσα ,πανω στην ρογμη.

zak 10-02-12 12:19

το πη****μα συνεχίζετε...... ξεκόλησα το background.... το οποίο δεν υπηρχε περιπτωση να ξεκολούσε όπως τη προηγούμενη φορά καθως είχε πιασει τρελά τελικά......
έχω βγαλει σχεδόν όλο το νερό... και σε λιγο θα βγάλω την άμμο.
τελικά η ρωγμή έχει πίασει ΟΛΟ ΤΟ ΤΖΑΜΙ....
από πίσω μέχρι μπροστά.
Θα το καθαρίσω καλά... θα το ξύσω να φύγουν πολυουρεθάνες και ιστορίες.... και σκεφτομαι το εξής σαν λύση....
να πάω να αγοράσω ρετάλια τζαμάκια... και να τα κολήσω κάθετα στην ρωγμή με πολύ σιλικόνη.
θα πιάσει όμως ή θα χασω το χρόνο μου τελικά?

beeromixalhs 10-02-12 12:24

Αυτό που λες μπορεί και να δουλέψει μιας και δεν είναι τόσο πολλά τα λίτρα, αλλά αφού θα πας που θα πας στο τζαμά δε ρωτάς πόσο θα πάει να σου κόψη άλλο πάτο?
Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου

kixlidatos 10-02-12 12:29

Μονοκοματο γυαλι και οχι ρεταλια

beeromixalhs 10-02-12 12:34

τα ψάρια τι τα έκανες? Ελπίζω να τα έβαλες στο σαμπ προσωρινά

zak 10-02-12 12:38

2 Συνημμένο(α)
σώνετε?

zak 10-02-12 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs (Μήνυμα 651530)
τα ψάρια τι τα έκανες? Ελπίζω να τα έβαλες στο σαμπ προσωρινά

σε ενα βαζο τα εχω και θα τα παρει η αδερφη μου φευγοντας το μεσημερι... εμενα με βλπεω εδω ολη μερα παλι....

beeromixalhs 10-02-12 12:41

θα παγώσουν στο βάζω. Πιστεύω πως μπορεί και να τη βγάλει αλλά μια δοκιμή θα δείξει. Έχει ραγίσει και το πίσω τζάμι?

zak 10-02-12 12:43

μιχαλη... χεστηκα για τα γκαπυ....
δεν ειναι το πισω... οπατοσ ειναι

beeromixalhs 10-02-12 13:00

καλά μη με φας :smt056
το καλύτερο (όχι το ευκολότερο) είναι να αλλάξεις το πάτο. Τώρα και με μπάλωμα θα γίνει δουλεία. Το κάναμε με επιτυχία σε ένα 60. Εκεί μόνο με σιλικόνη, τώρα αν βάλεις και τζάμι εσύ θα γίνει καλύτερη δουλειά.

Λάζαρος 10-02-12 13:18

αμα χ#ζε@σαι με τα ψαρια ,καλυτερα μην ασχολεισαι με το χομπι

φιλικα :)

γνωμη μου
να αποφυγεις ρεταλια και μπαλωματα...αν ειναι να το κανεις καντο κανονικα,να χεις και το κεφαλι σου ησυχο.Ετσι θα κανα εγω τουλαχιστον.

συμβαινουν μερικες φορες αναποδιες.μην αγχωνεσαι...
μου χουν συμβει και σε μενα κατι αναλογες,που ηθελαν και χερια για να σηκωθουν...

zak 10-02-12 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος (Μήνυμα 651540)
αμα χ#ζε@σαι με τα ψαρια ,καλυτερα μην ασχολεισαι με το χομπι

φιλικα :)

γνωμη μου
να αποφυγεις ρεταλια και μπαλωματα...αν ειναι να το κανεις καντο κανονικα,να χεις και το κεφαλι σου ησυχο.Ετσι θα κανα εγω τουλαχιστον.

συμβαινουν μερικες φορες αναποδιες.μην αγχωνεσαι...
μου χουν συμβει και σε μενα κατι αναλογες,που ηθελαν και χερια για να σηκωθουν...

δεν θα μπω στη διαδηκασία να δικαιολογηθώ για την έκφραση μου... και ειναι δικαιωμα μου οποια στάση κρατάω απέναντι στο χομπυ.

μιλησα με 3 τζαμάδες και δεν ερχετε κανεις για ένα τετοιο μπάλωμα εδώ να το φτιάξει.. μόνο αν παω εκει το ενυδρείο αλλα φοβηθηκα τη μεταφορά.

Πηγα και πηρα μερικα ρετάλια και ΄λαδειασα μια ολόκληρη σιλικόνη.. πάνω κάτω και πολυ πολυ γυρω γύρω από τα τζάμια.. και ευρελπιστώ 1ον να έπιασα την διαροή και 2ον να μην προχωρήσει το σπάσιμο.

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και να με συγχωρούν κάποιοι για την έκφραση νωρίτερα ως προς τα ζωντανά που φιλοξενεί το ενυδρειάκι, αλλά αν ηταν στη θέση μου έχοντας περάσει όσα (λίγοι ξέρουν) έχω περάσει το τελευταίο δίμηνο με αυτό το ενυδρείο, ίσως και να είχαν πετάξει το ενυδρείο απο το μπαλκόνι....

Κλεόβουλος 10-02-12 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 651579)
δεν θα μπω στη διαδηκασία να δικαιολογηθώ για την έκφραση μου... και ειναι δικαιωμα μου οποια στάση κρατάω απέναντι στο χομπυ.



σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και να με συγχωρούν κάποιοι για την έκφραση νωρίτερα ως προς τα ζωντανά που φιλοξενεί το ενυδρειάκι, αλλά αν ηταν στη θέση μου έχοντας περάσει όσα (λίγοι ξέρουν) έχω περάσει το τελευταίο δίμηνο με αυτό το ενυδρείο, ίσως και να είχαν πετάξει το ενυδρείο απο το μπαλκόνι....

Χαλάρωσε όμως και μη μας προσβάλλεις όλους όσους προσπαθούμε να σώσουμε και το τελευταίο γκαπάκι. :evil:

zak 10-02-12 19:43

Δεν ηθελα να προσβάλλω κανενα και ισα ισα εκτιμω καθε φορά που απανταει καποιος σε οποια απορια.

andreascrete 10-02-12 22:13

To δικό μου ενυδρείο με καμπυλωτό τζάμι ήταν το ίδιο με το δικό σου και ήταν στα 60 λίτρα και είχε ακριβώς το ίδιο σπάσιμο με το δικό σου απο χτύπημα πέτρας.
Εγώ το χάρισα σε ένα άλλο μέλος εδώ στο Ηράκλειο απο αυτό το φόρουμ και το παιδί μου είπε ότι μόνο με σιλικόνες το έφτιαξε και τώρα τρέχει σαν γαριδάδικο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Με υπομονή απο πλευράς σου θα ξαναφτιάξει!

kixlidatos 10-02-12 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreascrete (Μήνυμα 651694)
To δικό μου ενυδρείο με καμπυλωτό τζάμι ήταν το ίδιο με το δικό σου και ήταν στα 60 λίτρα και είχε ακριβώς το ίδιο σπάσιμο με το δικό σου απο χτύπημα πέτρας.
Εγώ το χάρισα σε ένα άλλο μέλος εδώ στο Ηράκλειο απο αυτό το φόρουμ και το παιδί μου είπε ότι μόνο με σιλικόνες το έφτιαξε και τώρα τρέχει σαν γαριδάδικο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Με υπομονή απο πλευράς σου θα ξαναφτιάξει!

Σε σπασμενο πατο το καινουργιο πατο δεν το βαζουμε μονο και μονο για την στεγανοτητα,αλλα για να κρατα το βαρος των λιτρων,της αμμου ,και γενικα οτι εχει μεσα.Πραγματι η σκετη σιλικονη στεγανοποιει τον πατο ,αλλα δεν αποφευγει να γινει τοξο ο πατος.Γιαυτο ειπα στον φιλο να μην βαλει ρεταλια,αλλα δεν με ακουσε,ευχομαι ολα να πανε καλα.

andreascrete 10-02-12 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 651702)
Σε σπασμενο πατο το καινουργιο πατο δεν το βαζουμε μονο και μονο για την στεγανοτητα,αλλα για να κρατα το βαρος των λιτρων,της αμμου ,και γενικα οτι εχει μεσα.Πραγματι η σκετη σιλικονη στεγανοποιει τον πατο ,αλλα δεν αποφευγει να γινει τοξο ο πατος.Γιαυτο ειπα στον φιλο να μην βαλει ρεταλια,αλλα δεν με ακουσε,ευχομαι ολα να πανε καλα.

Σίγουρα ένα μεγάλο καινούργιο τζάμι απο κάτω παρέχει σταθερότητα αν βάλεις πολλά κιλά άμμου η βράχους μέσα στο ενυδρείο.

janickrules 11-02-12 01:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 651657)
Δεν ηθελα να προσβάλλω κανενα και ισα ισα εκτιμω καθε φορά που απανταει καποιος σε οποια απορια.

καλυτερα να ασχοληθεις με τα ψαρια και μετα κοιτας τι θα κανεις με το ενυδρειο!

andreascrete 11-02-12 08:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 651726)
καλυτερα να ασχοληθεις με τα ψαρια και μετα κοιτας τι θα κανεις με το ενυδρειο!

Aν τα ψάρια τα έχεις ακόμα στο βάζο και θές κάποιον να στα φιλοξενήσει μέχρι να φτιάξεις το ενυδρείο σου και έπειτα να έρθεις να τα ξαναπάρεις εγώ δεν έχω πρόβλημα να στα φιλοξενήσω!
Έχω το παλιό μου 60άρι ενυδρείο σε λειτουργία με φίλτρα και θερμοστάτη, έχω μόνο μέσα σε αυτό 3 apple snail.

zak 11-02-12 10:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreascrete (Μήνυμα 651754)
Aν τα ψάρια τα έχεις ακόμα στο βάζο και θές κάποιον να στα φιλοξενήσει μέχρι να φτιάξεις το ενυδρείο σου και έπειτα να έρθεις να τα ξαναπάρεις εγώ δεν έχω πρόβλημα να στα φιλοξενήσω!
Έχω το παλιό μου 60άρι ενυδρείο σε λειτουργία με φίλτρα και θερμοστάτη, έχω μόνο μέσα σε αυτό 3 apple snail.

απο εχθες το πρωι μετα απο λιγο που τα αδειασα τα εφερε στο σπιτι και τα εβαλα στο 700αρι.

σε ευχαριστω

zairisjim 11-02-12 11:03

Πάντως ταπεινή μου γνώμη είναι να αγοράσεις μια άλλη γυάλα να έχεις το κεφάλι συου ήσυχο......

andreascrete 12-02-12 11:43

εγώ πάλι θα σε συμβούλευα αν βάλεις νερό για 24 ώρες και δείς ότι δεν έχει διαρροή να μην το φορτώσεις με πολλά κιλά άμμου στο πάτο ή πέτρες γιατί τότε μπορεί ο ραγισμένος πάτος αν και με στρώματα σιλικόνης να ανοίξει απο το βάρος και να σου γεμίσει το σπίτι με νερά!
Μπορείς να βάλεις μόνο την κατασκευή απο φελιζόλ για φόντο και λίγη άμμο για πυθμένα και θα είσαι μια χαρά!

zak 12-02-12 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreascrete (Μήνυμα 651963)
εγώ πάλι θα σε συμβούλευα αν βάλεις νερό για 24 ώρες και δείς ότι δεν έχει διαρροή να μην το φορτώσεις με πολλά κιλά άμμου στο πάτο ή πέτρες γιατί τότε μπορεί ο ραγισμένος πάτος αν και με στρώματα σιλικόνης να ανοίξει απο το βάρος και να σου γεμίσει το σπίτι με νερά!
Μπορείς να βάλεις μόνο την κατασκευή απο φελιζόλ για φόντο και λίγη άμμο για πυθμένα και θα είσαι μια χαρά!

τωρα το αδειάζω... δεν το επιασα τελικα :(

θα το παω αυριο σε τζαμα να δουμε αν θα μου βάλει πάτο. αλλιως... παπαλα το ενυδριάκι....

zak 13-02-12 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreascrete (Μήνυμα 652118)
Aν αλλάξεις τον πάτο με άλλο καινούργιο τζάμι και βάλεις άφθονη σιλικόνη τότε θα ξαναγίνει καινούργιο αλλά αν και πάλι έχει διαρροή τότε βάλε μέσα άμμο σε διάφορα χρώματα, χώσε μέσα στην άμμο διάφορα παχύφυλλα φυτά και κάκτους και θα το κάνεις με το φωτισμό που έχει ένα ωραίο στολίδι στο σαλόνι σου και χωρίς φόβο διαρροής! .... έτσι μια ιδέα για να μην το πετάξεις!;)

που να το παω ρε συ Ανδρεα?
ποιος θα ασχοληεθ εδω στο Ηράκλειο?

andreascrete 13-02-12 09:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 652132)
που να το παω ρε συ Ανδρεα?
ποιος θα ασχοληεθ εδω στο Ηράκλειο?

εμένα ένα παιδί ο θόφιλος που έχει petshop και ξέρει να φτιάχνει ενυδρεία είναι το petshop θεόφιλος -Παπαναστασίου 35 , μου είχε φτιάξει ένα 100 λιτρο χρόνια πρίν και μετά που έκανε διαρροή 5 χρόνια αργότερα το πήγα και με 20 ευρώ μου το ξανάκανε καινούργιο!
Ηξερε και τζαμά και πήγαινε και παράγγελνε τα τζάμια και έκανε το κόλλημα μόνος του .... δεν ξέρω αν φτιάχνει ενυδρεία πια αλλά δεν χάνεις να ρωτήσεις.

Dafakos 13-02-12 13:21

ειχα το ιδιο σπασιμο με το δικο σου σε 60αρι με κουρμπα κ πηγα σε εναν τζαμα κ μου εκοψε καινουργιο πατο με 4 ευρω,το εβαλα απο μεσα με σιλικονη καταλληλη για ψαρια κ τωρα το ενυδρειο μου δουλευει 3 μηνες χωρις κανενα προβλημα

zak 15-02-12 20:20

μπηκε δευτερος πατος απο τζαμα ... εσωτερικα... τεσταριστικε σημερα το βραδυ....
αστερι ;)

ξανακολλησα πριν λιγο με πολυουρεθανη την πλατη... και παρασκευή.. ξαναγεμιζω με νεράκι!!!!
π.σ. τα ψαράκια κολυμπάνε όλα χαρουμενα μεσα στο σαμπ!!


tsoummmmmmmmmmmmmmm τις γαρίδες ετοιμαζε... χαχαχαααχ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02238 seconds with 11 queries