Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   νεο μεσογειακο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41407)

imichal 01-09-10 19:17

Πως μου ειχε διαφυγει αυτο ?? Πάνο φανταστική προσπάθεια !! Μπραβο!
Τωρα για την τραμπα σου ευχομαι.....περαστικα !!:D:D

Neoklis 01-09-10 19:19

Θελει πολύ κουράγιο αυτή η μεταφορά... Και πολλες δεξαμενενες...:smt120:smt120:smt120

Γιώργος Κ 01-09-10 19:21

Αντε ντε να ... εχουν χωρο τα παιδακια μου!! :p:D:smt020

Πάνος 01-09-10 19:31

ευτυχως εχω 2΄αδεια ενυδρεια που θα φιλοξενησουν για λιγες (αρκετες) ωρες τα αμαζονιου...ωστε να αδειασει να καθαριστει και να δεχθει το μεσογειακο....επειτα θα καθαριστει το μεγαλο για να μπουν τα αμαζονιου...:smt120

Πάνος 05-10-10 12:18

η μεταφορα εχει γινει εδω και ενα μηνα σχεδον....το ευχαριστο ειναι πως πανε καλα οι ανεμωνες και τα σφουγγαρια που δεν κρυβω οτι τα τελευταια τα φοβομουν. ειναι ομως ανοιχτα και φιλτραρουν το νερο συνεχως :p
το προβλημα μεχρις στιγμης ειναι μονο 1...τα ψαρια μεγαλωνουν τρομακτικα.
εχω αυτη τη στιγμη 5 περκες και ολες τις σαλιαρες, τους γοβιους (4) και τα wrasse (4) που ειχα.
τα υπολοιπα απελευθερωθηκαν.
φοβαμαι πως συντομα θα απελευθερωσω ολα τα μεγαλα (περκες και μεγαλες σαλιαρες) καθως και κανα 2 γοβιους....γιατι απλα "δε βγαινω" να τα ταιζω...καταναλωνουν τεραστιες ποσοτητες τροφης....οποτε για να μη γινουν ωραιοτατη κακαβια...συντομα θα επιστρεψουν στη θαλασσα.

neos 05-10-10 12:41

Πάνο συγχαρητήρια...
 
... και καλή συνέχεια στο πολύ ενδιαφέρον πρότζεκτ σου! Νομίζω ότι πολύς κόσμος παρακολουθεί με ενδιαφέρον και το μεσογειακό ριφ και τα ελληνικά βιοτοπικά εγχειρήματα και περιμένουν τη συνέχεια πριν αποφασίσουν να κάνουν τα πρώτα βήματα... Περιμένουμε φωτογραφικό υλικό και βίντεο για να το απολαύσουμε!

Neoklis 05-10-10 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 489486)
φοβαμαι πως συντομα θα απελευθερωσω ολα τα μεγαλα (περκες και μεγαλες σαλιαρες) καθως και κανα 2 γοβιους....γιατι απλα "δε βγαινω" να τα ταιζω...καταναλωνουν τεραστιες ποσοτητες τροφης....οποτε για να μη γινουν ωραιοτατη κακαβια...συντομα θα επιστρεψουν στη θαλασσα.

Αστα μια μερα αταιστα οταν ειναι να έρθουμε και θα δεις πως θα κανει ο βασιλακης οταν θα τα ταιζει και δεν θα το πιστεύεις!!:D:D:D

Πάνος 05-10-10 13:11

οριστε και ενα βιντεο μικρης διαρκειας..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...h_p1010182.jpg


neos σε ευχαριστω και ειλικρινα πιστευω πως θα επρεπε να το τολμησουν. εφοσον το μεσογειακο περασε τη δυσκολη περιοδο του καλοκαιριου με 30 βαθμους χωρις τσιλερ...και τα ψαρια εχουν τετοια αναπτυξη και οικειοτητα (τρωνε απο το χερι μου) και με μηδενικες απωλειες.....
δε νομιζω πως υπαρχει κατι ανασταλτικο στο να ξεκινησουν. τουλαχιστουν οσον αφορα τα ειδη που ανεφερα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 489507)
Αστα μια μερα αταιστα οταν ειναι να έρθουμε και θα δεις πως θα κανει ο βασιλακης οταν θα τα ταιζει και δεν θα το πιστεύεις!!:D:D:D

χα χα...θα τα αφησω...

pani 06-10-10 10:27

Συγχαρητήρια Πάνο μου πολύ όμορφο σου εύχομαι καλή συνέχεια και πάντα να έχεις επιτυχίες σε ότι κανεις.

Πάνος 06-10-10 11:07

σε ευχαριστω πολυ Πανιτσα!! χαιρομαι πολυ που τα λεμε και απο εδω...:p

kotsokk 18-12-10 14:01

Κουκλί,μου αρέσει πάρα πολυ!!!!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 13-02-11 22:59

πως παει το μεσογειακο πανο?καμια νεα φωτο?

Πάνος 14-02-11 14:18

καλησπερα...λογω αλλαγων και λοιπων αναγκων εχει περιοριστει προσωρινα σε 50 λιτρα....
εχω κρατησει μικροσωμα ψαρια (προχθες απελευθερωσα τον τελευταιο χανο γιατι μεγαλωσε πολυ) και προσθεσα μερικες παπαλινουλες.
και τα ασπονδυλα πανε μια χαρα.:p

in the pond 14-02-11 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 552503)
καλησπερα...λογω αλλαγων και λοιπων αναγκων εχει περιοριστει προσωρινα σε 50 λιτρα....
εχω κρατησει μικροσωμα ψαρια (προχθες απελευθερωσα τον τελευταιο χανο γιατι μεγαλωσε πολυ) και προσθεσα μερικες παπαλινουλες.
και τα ασπονδυλα πανε μια χαρα.:p

παπαλινούλες?:confused::confused:

Kotsos 14-02-11 16:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 552533)
παπαλινούλες?:confused::confused:

Ουτε το google δεν το ξερει...:D

Πάνος 14-02-11 18:24

μια χαρα το ξερει το google...Aν γραψεται στα ελληνικα "παπαλινα". ;)
παρομοιο με τη σαρδελα και απανταται πολυ συχνα στο θρακικο πελαγος.
θα σας βαλω επιστημονικο ονομα το βραδυ που θα παω σπιτι....

Kotsos 14-02-11 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 552613)
μια χαρα το ξερει το google...Aν γραψεται στα ελληνικα "παπαλινα". ;)
παρομοιο με τη σαρδελα και απανταται πολυ συχνα στο θρακικο πελαγος.
θα σας βαλω επιστημονθικο ονομα το βραδυ που θα παω σπιτι....

παπαλινουλα εγραψα..:D Αυτό είναι?? http://www.google.gr/images?hl=el&q=...w=1440&bih=707

Πάνος 14-02-11 21:28

yeap!!! ;)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 23-02-11 02:43

παπαλινα ειναι μικρι σαρδελα,ενδιαφερον,να τη δουμε σε ενυδρειο θα ειθελα μια φωτο παρακαλο!!!Το ποστ με τα διοδια το ειπαι ο Λαζοπουλος στιν εκπομπιτου εγραψες παλι!!!! φυλικα παντα.

Πάνος 23-02-11 21:26

θα ανεβασω φωτο οταν επιστρεψω γιατι λειπω...ειναι μικρες 2-3 εκ. και εχω καμια δεκαρια. κολυμπουν μονο στην επιφανεια και φυσικα ολες μαζι. κλασικο κολυμπι σαρδελας. απο την αρχη φαγανε φλεικς. φυσικα δε θα μεινουν για πολυ εκτος αν αναβαθμιστω σε λιτρα παλι. ;)

Samian 07-07-11 22:53

Κανένα update από το μικρό.....Πάνο ?

philorian 08-08-11 17:21

πολυ ωραιο Πανο.μπορεις να μου πεις τι διαδικασια εκανες με τους βραχους?φαινονται τοσο καθαρα τα βραχια οσο και το νερο σου.εβγαλα απο τα μερη σου (Μακρη) πολυ ωραια κομματια που ειχαν μεσα και κατι σαν γαριδο-αστακους να τα πω, αλλα βαζοντας τα στο ενυδρειο εγινε θολο και αρχισε να βρωμαει.ολα ψοφησαν.εχεις καμμια ιδεα τι εγινε και πως μπορουν να καθαριστουν χωρις να μυριζουν???ευχαριστω.

Πάνος 07-09-11 10:08

γεια και παλι.
το μικρο αυτη τη στιγμη λογω λιγων λιτρων και συχνων αλλαγων τρεχει χωρις σκιμερ ανθρακα αντιφωσφορο...και αυτη τη στιγμη φιλοξενει μονο γαριδες...ερημιτες...ενα μικρο σπαρο (που τρωει τα παντα) κι ενα μπαρμπουνακι...(τρωει κατεψυγμενη). περισσοτερο το χρησιμοποιω σαν πειραματικο πεδιο για να δω ποια ψαρια μπορουν να φανε και τι στην αιχμαλωσια.
επισης περασε αλλο ενα καλοκαιρι χωρις ψυξη...

philorian...οσο για τους βραχους καμια απολυτως επεξεργασια....δε χρειαζεται καθαρισμα..ισα ισα απομακρυνεις ζωη με αυτο. απλα συλλογη απο καθαρα σημεια και αμεση και γρηγορη μεταφορα στο ενυδρειο. αν τους εξεθεσες σε υψηλες θερμοκρασιες η σε ελλειψη οξυγονου μεχρι να τους μεταφερεις...ειχες απωλειες με τις συνεπειες που περιγραφεις.

in the pond 07-09-11 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 616306)
επισης περασε αλλο ενα καλοκαιρι χωρις ψυξη...

PΠάνο, όταν λες χωρίς ψύξη, για ποιες θερμοκρασίες μιλάμε?

michael151 07-09-11 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 616306)
γεια και παλι.
το μικρο αυτη τη στιγμη λογω λιγων λιτρων και συχνων αλλαγων τρεχει χωρις σκιμερ ανθρακα αντιφωσφορο...και αυτη τη στιγμη φιλοξενει μονο γαριδες...ερημιτες...ενα μικρο σπαρο (που τρωει τα παντα) κι ενα μπαρμπουνακι...(τρωει κατεψυγμενη). περισσοτερο το χρησιμοποιω σαν πειραματικο πεδιο για να δω ποια ψαρια μπορουν να φανε και τι στην αιχμαλωσια.
επισης περασε αλλο ενα καλοκαιρι χωρις ψυξη..."Τελικα αν το εχεις σε δροσερο δωματιο με air condition μονο, τα πανε μια χαρα με τη θερμοκρασια! Παρατηρω πως στους 26-27 βαθμους (αρκετα μεγαλη θερμοκρασια για μεσογειο) ειναι οκ τελικα!"

philorian...οσο για τους βραχους καμια απολυτως επεξεργασια....δε χρειαζεται καθαρισμα..ισα ισα απομακρυνεις ζωη με αυτο. απλα συλλογη απο καθαρα σημεια και αμεση και γρηγορη μεταφορα στο ενυδρειο. αν τους εξεθεσες σε υψηλες θερμοκρασιες η σε ελλειψη οξυγονου μεχρι να τους μεταφερεις...ειχες απωλειες με τις συνεπειες που περιγραφεις.

"Παιδια αντιμετωπισα τι ιδιο προβλημα,χωρις να εκθεσω τις τραγανες σε κινδυνο! Με καλη κυκλοφορια επανηλθαν, αν και στη περιπτωση μου εφταιγε μια ψοφια ανεμωνη! Επισης το skimmer με βοηθησε πολυ στη θολουρα και ποιοτητα νερου!"

Πάνος 07-09-11 15:25

Βασιλη μιλαμε για θερμοκρασια 30 βαθμων. και περυσι και φετος για παρατεταμενα διαστηματα. αποδειχτηκαν σκληροτραχηλοι οργανισμοι. ειναι βεβαια ειδη που συλλεγονται απο μερικους ποντους νερο..οποτε γνωριζουν (ως ενα βαθμο) απο υψηλες θερμοκρασιες..

in the pond 07-09-11 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 616361)
Βασιλη μιλαμε για θερμοκρασια 30 βαθμων. και περυσι και φετος για παρατεταμενα διαστηματα. αποδειχτηκαν σκληροτραχηλοι οργανισμοι. ειναι βεβαια ειδη που συλλεγονται απο μερικους ποντους νερο..οποτε γνωριζουν (ως ενα βαθμο) απο υψηλες θερμοκρασιες..

Αυτό μου πέρασε από το μυαλό, Ειδικά στις περιπτώσεις όπου το κύμα σκάει στην ακτή, συνήθως το νερό το καλοκαίρι είναι σκέτη σούπα κι όμως βλέπεις ψάρια. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια θαλάσσια πετρόψαρα που εγκλοβίζονται σε μικρές λιμνούλες στα βράχια. Ευχαριστώ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02528 seconds with 11 queries